Splátka hypotéky

Zdravím, aktuálně kupujeme pozemek a ladíme projekt. Řešil jsem to se spousty kamarádů a známých a odpovědi byly 50/50. Zajímalo by mě, co si myslíte o výši splátky při našich příjmech. Pozemky jsou v naší lokalitě dost drahé, přijde mi že co kilometr k městu, to alespoň dvě stovky na metrů víc. Pozemek jsme nakonec sehnali 12km od velkého města o velikosti 1100m za 1.7milionu. Stavební firmu máme na doporučení a taky tam proběhla trochu protekce (v září by se měla začít hrabat deska). Bude to bungalov 110m2 na klíč s tepelným čerpadlem. Celková cena pozemek + dům 5mil. Manželka v tuto chvíli nepracuje, ale až začneme splácet tak již bude. Splátku máme vypocetnou s úrokem 2.25 na 30 let 19.500. Celkové příjmy v domácnosti, až začne pracovat manželka budou minimálně 80tis (já sám mám příjem 65). Šli by jste do tak vysoké hypotéky i přes relativně vysoké příjmy?
Odpovědět
Profilova fotka
@dualtron1425 napíšu sz 😉
Odpovědět
@dualtron1425 sednout, sepsat výdaje - pujcky, závazky(alimenty), leasingy, zivotní styl, náklady na konícky, cestování, náklady na běžný provoz. skuste se poradit s finančním poradcem, je to zdarma, má nestranný pohled. pro někoho jsou Vaše příjmy nadstandardní, ale můžete mít i nadstandardní výdaje spojené s zivotním stylem.
Odpovědět
Také se chceme půjčit 4,5 -5 milionů korun. Příjmy v této chvíli máme větší než vy, ale nejsme zaměstnanci, takže si myslím,že se do toho pustit nemůžeme, že nemáme dost peněz na tak velkou hypotéku a to pozemek už máme vlastní. Ale dům počítám, že stát bude tak 5.5 milionu a milion našetřený máme, ale nejdeme stále do toho , bojíme se, že máme našetřeno málo a může se stát cokoliv, i když už bychom měli začít. Bohužel nemáme dobrého projektanta, takže stejně ještě sháníme jeho, tak se vše posouvá, mě někdy přijde, že kvůli financím to bude do nekonečna. Protože u OSVČ, jeden ,dva , pět let máš a pak najednou nemáš.
Odpovědět
@dualtron1425 Záleží na výdajích, to je zcela alfa-omega.
Odpovědět
@dualtron1425 záleží na výdajích a kolik vám po odečtu zbyde na živobytí. A taky bych počítala radši s variantou, jestli takovou Hypo utahnete i pouze jen z vašeho platu. Nikdy nevíte co se stane. Pro porovnání máme Hypo 17tis a příjmy máme o trošku vyšší než vy, já jsem teda na MD zatím, takže to táhne manžel. Zvládnout se to dá v pohodě. A až bude příjem i z mojí práce tak už to pak bude úplně někde jinde s příjmy a vydaji. Takže za mě se to zvládnout dá.
Odpovědět
Máme příjmy 75000, hypotéku 5 mil. jako vy, s 2,36 sazbou. Máme 2 děti, zvládáme to bez problémů. Nejsou ale už peníze na dovolenou u moře. Taktéž je problém vytvořit větší rezervu. Já bych do toho ale šla znova. Příští týden se stěhujeme do domu na klíč 4+kk 117m2 zastavěná za 2400 000 +sítě. Tím chci říci, že jsem ale ráda, že jsme nešli do bungalovu za 3,3, ale za 2,4 mil. i za cenu menších komoromisů. Ale nám je 38 a 45 let, vy jste zřejmě mladší.
Odpovědět
@dualtron1425 pokud máte příjmy 65.000,- a splátka by byla 19.500,- tak v tom nevidím problém. Ale záleží na mnoha faktorech - jaké máte běžné výdaje domácnosti každý měsíc (závazky jako jiné úvěry, výživné, jídlo, drogerie, pohonné hmoty, koníčky, restaurace, výlety, oblečení, kadeřnictví, kosmetika..... Ta splátka je méně než třetina jen vašeho příjmu. Pokud se navýší o příjem manželky, tak to bude ještě menší část přijmu. Myslím, že je reálné to zvládat v pohodě. Jen bych ještě zvážila situaci výpadku přijmu - jestli nemáte vysoké měsíční náklady a šetříte, tak je to ideální, dělat si i rezervu pro tenhle případ. Pokud by vám to vycházelo natěsno, myslím tak, že celkové výdaje = celý příjem tak bych už tak vysokou splátku zvážila. My až začneme splácet, tak budeme mít poměr příjem a všechny závazky 40% a těch 60% nám bohatě dostačuje, nemám pocit, že bychom se museli nějak omezovat + i ušetříme, protože pronájem nás stojí 55% příjmu, což je šílené, ale to jsme si moc vybírat nemohli 🙂) Udělejte si cashflow a uvidíte, třeba se budete na splácení hypotéky těšit jako my 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@dualtron1425 samozřejmě je to o tom, jaké máte výdaje. Já bych v tom problém neviděla, pokud máte zdravý rozum. Myslím tím, že byste si v případě nutnosti uměli odpustit nějaké extravagance a byli byste ochotni se na nějakou omezenou dobu uskromnit. Vzhledem k tomu, jaký je u nás průměrný výdělek, na který nota bene nedosáhne 2/3 lidí, a všichni žijí a musí z toho vyžít, tak to asi jde. Druhá věc je vývoj - hypotéka je na 30 let a když se zamyslíš nad posledními (radši jenom) 20 lety, tak tedy ceny nemovitostí jdou nahoru, platy jdou nahoru, a lze předpokládat, že to tak +/- podobně půjde dál. Pokud ti ale zbude splátka ve stejné výši, tak při každém zvýšení platu, což se dá reálně očekávat dejme tomu 1x za 2 roky, tak ta splátka bude ukrajovat menší a menší část příjmu. A při příjmu 80 tis. a splátce do 20 tis. se dá docela dobře vytvořit i rezerva na případné problematičtější období. A bydlet ve svém je bydlet ve svém.
Odpovědět
Abych nemusel odepisovat všem tak to shrnu. Poplatky kromě telefonu další žádné nemáme, občas kino nebo večeře ale tak maximálně jednou do měsíce. Čeho se nechci vzdát je ta dovolená, na tu si ušetřit myslím dá. Jsme oba dva mladi, ano jednomu ještě není ani 25 a já pracuji v Německu. Při výpadku zaměstnání např. Nemoc prvních 6 týdnů hradí zaměstnavatel 100% pak nějaká procenta dolů. Počítal js to např pro dlouhodobou nemoc a kdybych zaplatil splátku tak mě osobně z mého platu zbyde 18tisic. To by znamenala nemoc delší jak 6 týdnů. Jinak děti nemáme a ani určitě ještě neplanujeme 😄
Odpovědět
Jinak tedy ještě nevím jak je to v Česku, pracoval já tu jen rok po maturitě. Ale v Německu když už by se tedy dítě povedlo jsou i pro lidi co tu nežijí tzv. Kindergeldy za každé dítě tuším 210eur, samozřejmě že to dítě bude stát určitě víc ale lepší než nic
Odpovědět
Profilova fotka
@dualtron1425 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@dualtron1425 můžeš být v klidu, Kindergeld je 300 nebo 320 nebo 360, není to všude a pro všechny děti stejné
Odpovědět
Článek se načítá
@esmeralda2 Taky jsem už slyšel, ale říkám jak ty děti nemám tak se v tom moc nepohybuji 😄 Já mám firmu v regionu Porýní - Falc a kamarád dělá v Bavorsku a už jsem o tom rozdílu slyšel
Odpovědět
lídé si berou stejné hypotéky s nižšími příjmy ale taky záleží na výši výdajů....někdo neušetří ze 150000 měsíčně ani korunu a někdo ušetří z 15000 kč měsíčně 3000 kč. Pokud chcete znát odpověd jeslti na to máte nebo ne - jednoduché spočtěte výdaje na bydlení teď a po přestěhování do hypotéky přidejte třeba 5-10% rezervu a odkládejte si ty samé peníze po dobu půl roku. zvladli jste to ? pak bych do toho šel.Já osobně bych pouvažoval o nutnosti tepelného čerpadla- nemyslím si že je při tak malém domě nutné. myslím že i s elektrokotlem vaše spotřeba bude okolo 2000 kč.
Odpovědět
Ziadna hitparada to teda nie je 😎
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?