Zdění

Ahoj, jsem ve fázi příprav na zdění, resp. čekám na lepší počasí, ale taky na radu 🙂 Zdi budou po obvodu 6x4m a vysoké 11 řad (pomíjím 3 malé okénka a dveře) a 2 štíty sedlové střechy (5 řad tvárnic). Zdít budu z betonových skořepinových tvárnic 500x200x200 na tenkou vrstvu 1cm polosuché betonové směsi. Vím, že to má být v poměru 500kg písku a 75kg cementu, ale jak zjistit kolik písku a cementu vlastně budu potřebovat? Vychází mi to celkem na cca 0,7m3, pokud se nepletu. Kolik je ale poměr objemu k váze písku i toho cementu, navíc s trochou vody... Nemáte někdo zkušenosti a odhad kolik toho bude zapotřebí? Poradíte někdo prosím? Abych neměl pak písku až moc na rozdávání, i když dětem do pískoviště se bude trocha hodit 😉 Díky!
Odpovědět
Profilova fotka
@davecom dá se to odhadnout z celkové váhy betonu z betonárky cca 2,1-2,3 na m3 betonu. Bez kamenu to bude nejspíše méně. Počítejte více než 1cm vrstvu, jelikož ta vrstva by měla být minimálně 1cm po nějakém stlačení. Nemám zkušenosti s tímto zdění, tak tu nechci střílet váhy.. pozn. dětem do pískoviště patří žlutý písek, vy na polosuchou směs budete dávat betonářský bílý písek 0-4. (potěrák). Podle mě ten váš návrh na zdění nebude úplně super na zpracování, jelikož si myslím (a nebo to máte namysli), že lepší volba je žlutý písek + unimalt a vznikne vám zdící malta. Unimalt obsahuje cement + vápno. Na zdění 1:3 na omítání 1:4. Tento způsob se používá při zdění cihel, tak mě neberte úplně za slovo a bral bych v úvahu co doporučuje výrobce.
Odpovědět
@slamer Díky moc. ...z celkové váhy betonu z betonárky cca 2,1-2,3 na m3 betonu... - myslí se tím tuny? tzn., že kubík betonu váží přes 2t? Ohledně toho písku, výrobce zmiňuje zdění na směs z "jemného písku" a já jsem si automaticky myslel "Písek žlutý (tříděný, omítkový)" a o bílém betonářském písku nic nevím, jaký je v tom rozdíl? Výrobce tvárnic píše, že se to nemá zdít maltou, ale tou směsí - což jsem pochopil, že tam nemá být to vápno, ale na druhu písku snad nebude záležet, nebo se pletu?
Odpovědět
@davecom taky jsem zdil z BST tvárnic, tak případně mohu poradit. Je dobré si udělat z dřevěných latí rámeček pro vymezení výšky. V místech ostění a v rozích by jste měl dělat svislé dutiny pro vyztužení železobetonem. Aby se to při zdění nazasypávalo, tak jsem udělal z EPS několik špuntů. Na zdění spotřebujete poměrně malé množství betonu. Nevím proč to řešíte. Záleží hlavně na tom, zda budete používat pytlovaný beton nebo si ho budete míchat sám. Já si ho míchal sám zhruba v poměru 5:1 písek/cement a to z normálního (žlutého ) písku Ještě jsem použil jednu fintu. Při zdění asi třetí řady (podle požadované výšky zásuvek) jsem do dutin natáhl po celém obvodu baráku a do příček husí krk se zavadeným vodícím drátkem. Zásuvky jsem pak dělal tak, že jsem vyvrtal díru v místě zásuvky. Porušil jsem husí krk a vodícím drátkem jsem si natáhl kabel z předchozí zásuvky. Pokud si dobře rozmyslíte umístění husích krků, nemusíte řešit drážkování pro zásuvky. Stejně si můžete připravit Lan rozvody.
Odpovědět
@zubr487 díky za radu, ty špunty z EPS si udělám 🙂 A proč řeším množství písku? No protože to budu míchat sám a nevím kolik si ho mám nechat přivézt 🤔 aby mi moc nepřebyl nebo naopak nechyběl. Záleží na jemnosti (frakci) toho písku? Všude se píše "jemný". Se zásuvkama počítám a budu do tvárnic cpát rovnou husí krk už s kabelem. Podobně i světla. Elektřiny nebudu mít moc, dělám jen zahradní domek 😉 A taky už mám připravený rámeček na vrstvu směsi... snad to bude k něčemu.
Odpovědět
@davecom já použil obyčejný písek, ale prohozený jemnějším sítem. Pokud si necháte přivést větší množství, tak ho použijete pro zalití svislých výztuh. Nemyslím, že je vhodný nápad dávat do husího krku rovnou kabel. V místě každé zásuvky musíte kabel kus vytáhnout a to se nemusí podařit.
Odpovědět
Profilova fotka
@davecom Ano, kubík betonu vážně tolik váží, ale záleží na mnoha faktorech. Podle množství vody a kamenů. Vy budete míchat betonový potěr, takže nebudete dávat kameny, ale jen jemný písek. Počítejte cca 2t na m3. Případně počítejte míň a maximálně vám bude chybět 😄. Co jsem se díval na stránky Be-Tong tak píšou: "Spojují se polosuchou beton.směsí (500kg jemného písku nebo štěrku, 75kg cementu – 1:6,6 váhově, 1:3 objemově)" Ta věta spojují se polosuchou betonovou směsí znamená, že je tam použitý písek pro potěr a do potěráku se dává bílý křemičitý písek. Jelikož vytváříte betonovou směs. Do omítkové směsy a nebo směs pro zdění cihel se dává žlutý písek + unimalt. Pokud si nejste jistý, tak si zavolejte do výrobního závodu, budou tam mít techniky, kteří vám poradí co nakoupit a nejspíš budou vědět i cca spotřebu materálu.
Odpovědět
Díky moc. Ještě bych měl dotaz na problém, pokud někdo budete vědět, týkající se podlahy. Mám hotovou základovou desku a po vyzdění na to přijde hydroizolace (asfaltové pásy). A teď ten problém: co dát na ty pásy jako podlahu, aby to mělo co nejmenší tloušťku. Důvodem je bezbariérovost a protože to je vůči okolnímu terénu už dost vysoko, tak bych už podlahu nechtěl vůbec zvedat. Vím, že ideální by byl beton v tloušťce 10cm, ale ideálně bych ty asfaltové pásy jen něčím zakryl, nějakou odolnou gumou? linoleem? nebo snad nějakou tenkou tvrdou dlažbou? Co myslíte?
Odpovědět
@davecom Vy nebudete dělat žádnou tepelnou isolaci? To neni zrovna ideální řešení podlahy.
Odpovědět
@zubr487 No, do zahradního domku bez vytápění, bez rozvodu vody a jen s jednou 230V zásuvkou a jedním světlem to asi nutné není, nebo se pletu? Je to jen sklad, bez jakéhokoliv zateplení zdiva i střechy. Prostě ten nejlevnější zděný zahradní domek (kůlna)...
Odpovědět
@davecom To jsem přehlédl. V tom případě bych jen natáhl lepidlo, do něj perlinku a po zatvrdnutí nalepit dlažbu
Odpovědět
@zubr487 OK, to zní dobře. Díky moc za tip! Myslíte, že to lepidlo s perlinkou může teda přímo na ten asfaltový pás? V jaké tloušťce doporučujete, aby to něco vydrželo, když tam budou regály? Ta dlažba asi stačí venkovní na balkony?
Odpovědět
@davecom nosnost zajistí podkladový beton. Pokud máte obavu, tak udělejte dvě vrstvy perlinky. Já to tak v podstatě mám v koupelně, protože jsem potřeboval vyspádování a anhydrid umí jen rovinu. Na anhydrid jsem udělal hydroizolaci a na to jednu až 4 vrstvy pro dorovnání výšky. Dlažba má výhodu v pevnosti a odolnosti. Do zahradního domku je to vhodnější, než lina apod. Nemusíte kupovat supr dlažbu. Klidně nějaký doprodej z baubau pokud možno mrazuvzdorné dlažby (je odolnější).
Odpovědět
Článek se načítá
@zubr487 ok, tak to zní rozumně, udělám to tak. Ve stavebním bazaru se určitě něco najde. Snad se mi to podaří i vyspádovat, by to bylo taky fajn, ale na 6m délky s převýšením cca 2cm se mi to asi úplně nepovede. 🙂 To ale neberu jako problém... Každopádně díky moc za rady a tipy!
Odpovědět
Zdravím! Mám položenou hydroizolaci pod zdivo, no a teď hledám chytrou radu, jak založit první řadu tvárnic, resp. jak si to vyměřit, když nemám nivelák? Anebo ho mám přece jen někde shánět? A pokud se mi to podaří vyměřit, neznáte nějakou vychytávku, jak srovnat maltu bez vyrovnávací sestavy (sady)?
Odpovědět
Profilova fotka
OMG...pomalu bych zakázal portál svépomocí... 1) na HI udělejte potěr postaru, min to jsou 3 cm, ideálně 4 cm, pak si na to položte co chcete,pokud na to chcete dát dlažbu, tak tam vylejte samonivelacni sterku, další variantu máte například pudovky do malty nebo dlažbu do písku 2) vyzdívky- najděte si nejvyšší bod a od tama začněte vyzdívat do vodováhy, když se budete hodně snažit, tak laser ani nivelak nepotřebujete
Odpovědět
Profilova fotka
@petrkunc132 když na to koukám, co jsem včera napsal, tak ta samonivelacni stěrka jde na ten potěr....
Odpovědět
@petrkunc132 díky za radu, tak nějak jsem to s tou vodováhou zamýšlel 🙂 jde mi teď o to zdění, podlahu budu dělat až kdo ví kdy... Snad to půjde
Odpovědět
@zubr487 Zdravím zase po čase 🙂 Můžu se prosím zeptat, jakou máte střechu? Sedlovou? Já mám sice jen zahradní domek a nikoliv dům jako vy, ale jen abych měl představu ohledně krovů, pozednic atd. protože chci udělat sedlovou střechu. Já zdím z 20cm tvárnic, tak počítám, že pozednici dám 15x15 a krokve 7x15(?), prostě abych to zbytečně nepředimenzoval nebo naopak nepoddimenzoval.
Odpovědět
@zubr487 ještě jsem zapomněl na jednu věc, jen abych měl jistotu - jak jste dělali překlady nad dveřmi a okny? Celé betonové vylité v nějakém bednění? Nebo jste použili věncovky (což je cca možná to samé)? Díky za radu 😉
Odpovědět
@davecom věncovky na zeď širokou 20 cm jsou dost kravina. Proto jsme svázali armování věnce včetně armování překladů. To jsme umístili na zdi a bednění jsme dělali z OSB desek. Takže překlady i věnec je litý komplet. Střecha je sedlová z vazníků. Strop je jednoduše pověšen na dolní pásnice a SDK. Klasické krovy Vás možná vyjdou levněji, ale dost o tom pochybuji. Vazníky jsou především jednodušší, rychlejší a řeší i strop.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?