Jak sehnat stavební firmu a situace na stavebním trhu obecně

Zobraz úvodní příspěvek
Vážení stavebníci, jelikož je situace na stavebním trhu díky nedostatku kapacit velmi kritická z pohledu zákazníka, který chce stavět svépomocí formou částečných dodávek, chci se s vámi podělit o názor/tip jak a kde sehnat kvalitní firmu či řemeslníka na jednotlivé činnosti. Co se vám osvědčilo při hledání a komunikaci s firmami. Kde hledat - jestli brát z místních zdrojů nebo spíše po celé ČR. Dle mého názoru je dobré vzít kohokoliv po celé republice na hrubou stavbu a dokončovací práce nechat na osvědčených místních firmách. Jde při těchto úvahách samozřejmě o dvě věci - postavit co nejdříve a za rozumný peníz. 😉 Moje zkušenost je taková, že při oslovení 10 firem Vám rovnou 8 z nich zakázku odmítne z nedostatku kapacit a ty zbylé dvě musíte týden co týden uhánět a doslova jim lézt do zadku, aby Vám vůbec vypracovaly byť jen cenovou nabídku (o podpisu smlouvy ani nemluvě)! Dá se tomuto nějak předejít? Jsem z Libereckého kraje, možná že je situace v jiných krajích lepší... Děkuji za každý názor/postřeh!
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@guarrdian my jsme měli stavební dozor, který nám ohlídal celou stavbu. Já vám přece váš názor nevymlouvám, jen říkám ten svůj ;-) Mám pár známých, co stavěli dodavatelsky a ti taky říkají, že se to se stavbou na klíč srovnat nedá.
Odpovědět
@slabici Oprav mě, ale u nás nejsou moc pro rodinné domy firmy, které opravdu umí všechno. Pro velké zakázky ano, ale těžko takové firmy vezmou domek za 4 mil. Takže to skončí tak, že ta samá firma "na klíč" zadá i podlahu tamté firmě, elektro zase téhle, okna dělaj tihle...No a nakonec se čeká a protahuje a řeší problémy úplně stejně. Ale to mluvím jen ze zkušenosti dvou kamarádek, třeba je to někde i jinak.
Odpovědět
@bayt Přesně tak!
Odpovědět
@slabici Můžu se zeptat, s jakou firmou jste stavěli a jaký kraj? 😉
Odpovědět
@bayt já bych právě řekl, že to tak úplně není. Firmy většinou přistupují jinak k jednotlivci než k firmě, která u nich už několik zakázek měla.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt ano, stavební firmy si najímá jednotlivé profese. Ale vzhledem k tomu, že sama má nůž na krku ohledně termínu předání, nemá problémy s tím, že by jim jednotlivé profese odříkávali, jako to dělají jednotlivcům. Ta naše má v jednotlivých oblastech svoje prověřené firmy, které si nedovolí odřeknout, protože ví, že ta stavební firma jim v podstatě dohazuje pravidelně práci (narozdíl od jednotlivce, který zrovna staví a víckrát už stavět nebude). Prostě my jsme za celou dobu stavby nezažili jedinou prodlevu způsobenou odřeknutím nějaké profese nebo nedodržením termínu. A v tom vidím hlavní přínos oproti tomu, když si soukromník najímá profese sám.. ten je vždycky až ten poslední na řadě. Čtu to tu každou chvíli.
Odpovědět
Ještě moje zkušenost z postupu většiny stavebních firem: první e-mail - ignorace => po týdnu druhý e-mail, dvě varianty: 1) asi tak 80% případů: firma se ozývá s tím, že se omlouvá, ale do konce roku nemá volné kapacity => vy samozřejmě vzdáváte 2) vzácná menšina případů: firma se ozývá, že vám tedy vypracuje cenovou nabídku => po týdnu nečinnosti se připomínáte a firma odpovídá, že se omlouvá, ale že má moc práce a nabídku nestihla vypracovat => po dalším týdnu se opakuje stejný scénář dokola => až asi na pátý pokus vám zasílá vypracovanou nabídku; když ji přijmete, opakuje se stejné martyrium s podepsáním smlouvy o dílo a zahájením stavby... Takže co si máte o celém stavebním průmyslu myslet! Fakt zabít, zaškrtit atd...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
@guarrdian @bayt mohu se vás obou zeptat, jak jste nakonec dopadli a s kým a jak budete stavět a pokud to není tajné, nebo třeba do zpráv , jak velký dům stavíte a kolik máte tak cenovou hladinu. POkud s firmou, jestli můžete doporučit nebo s řemeslníky? Pozemek máme tedy ve Středních Čechách.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@guarrdian Chtěl bych se zeptat, s jakou stavební firmou jste nakonec stavěl a jak to dopadlo ? Děkuji za případnou reakci.
Odpovědět
@samot07 Stavím s jednou nejmenovanou místní firmou, ale je to děs a hrůza, jak jim stavba trvá! Mají skoro rok zpoždění jen na hrubé stavbě!!! No prostě naprosto si dnes nevyberete a víceméně je to prašť jak uhoď se kterou firmou stavíte...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?