Menu Forum

RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

9. pro 2016  • 
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
Registroval se 2. listopadu 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 198 příspěvků. Region Mladá Boleslav.
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
Registroval se 2. listopadu 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 198 příspěvků. Region Mladá Boleslav.
 @annorah Furt nechápu, proč tam je ta voda. Jako že vzduch zespodu tlakem tu vodu někam vytlačí stranou a jak se větrák vypne, tak voda zase sklouzne dolů a ucpe jakoby zase ten vzduchový odtah? Něco ve smyslu klapky?
Já jen jestli spíš není problém v tom, že škvíra pod dveřmi nestačí a hledá si to jinou možnost přisávání.
Přeci jen tyhle 100mm větráky mají výkon cca 80-100 m3 vzduchu za hodinu a jestli to správně počítám, tak to je cca 22-28L/s.
1. pro v 00:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
Registroval se 14. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 119 příspěvků.
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 U nás je cítit zápach jen v horní koupelně a v technické místnosti a jde větrákem odvětrat, tak vůbec nerozumím, odkud se bere. Reklamaci jsme ještě nepodávali, ale asi to brzo udělám. Zjistil jsem, že vlastně nevím, jak je to vlastně udělané - máme 2 roury na střeše (Nova 101) a přijde mi, že do jedné je napojený větrák dolní koupelny a na horní horní koupelna a zároveň odvětrání kanalizace. nevíte někdo, jak to přesně je? A kde je to koleno s vodou? Taky nerozumím, jak může být v cestě vzduchu voda...
1. pro v 09:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
farka
28
Registrovala se 2. července 2013 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 296 příspěvků. Má 10 přátel. Region Brno.
fotoportrét
fotoportrét
farka
28
Registrovala se 2. července 2013 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 296 příspěvků. Má 10 přátel. Region Brno.
 @pavelll12 ta voda je v koleni odpadu, ktery je soucasti ventilace, kdyz se odsava vzdusna vlhkost, musi nekde kondenzovat, zustavat a to je v tom kolinku kam dolevali vodu, vzduch jde ven z domu mrizkou a voda jde odpadem spolecnym s vanovym a tam je problem...
1. pro v 10:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
 Tak asi je lepší mít pro každou věc jinou rouru a nebo nějaké klapky. Když jsme předělávali byt a digestor byla sundaná, šly nám do bytu veškeré smrady z vaření. Tady to bude asi podobné. Známej má Novu 77 a má to taky tak, že občas horní koupelna je cítit
1. pro v 10:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @farka No, připadám si docela natvrdlý emoticon Měl jsem zato, že kondenzát z ventilaček se sbíhá někde v technické, kde jde do odpadu. Ještě si pamatuju, že vodař vykládal cosi o nějakých kuličkách, které něco utěsní, ale fakt už nevím.
1. pro v 11:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius
@jimika
Já jsem tu před časem dával odkaz na článek, který rozebíral, jak ten Elmet funguje a jak je "účinný". My ho máme, protože ho nešlo nemít, ale mám ho vypnutý, v rouře do fasády je hadr. Je ale nutné dobře zavřít ten talířek v chodbě, jinak tam nastoupá teplý vzduch, který zkondenzuje a jednotka doslova plave. Ale to už tu bylo řečeno vícekrát.
Podle mě je to k ničemu - jen žere elektřinu a dělá hluk.
1. pro v 11:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1137 příspěvků. Má 4 přátele. Region Hradec Králové.
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1137 příspěvků. Má 4 přátele. Region Hradec Králové.
 @alfiha A já jsem na to už několikrát reagoval, že to podle mě k něčemu je emoticon Neříkám, že je to nějaká spása, ale my to v zimě puštěné máme, prokazatelně to snižuje vlhkost v domě a ten malý větráček už toho zase až tam moc nesežere.
1. pro v 11:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius Jasně, nechci vášnivě polemizovat, když jsem to v podstatě ani nespustil emoticon , ale tak mi to nějak bere selský rozum a ten článek mi to potvrdil i trochu vědecky. Radši jsme se naučili (učíme emoticon) pořádně větrat. Elektřinu samozřejmě nebere ten větráček, ale to topení, které to v zimě předehřívá.
1. pro v 11:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 Mimochodem. Úžasná a zároveň strašná emoticon věc je pořídit si do domu indikátor CO2. Stojí teda dost peněz, ale člověk vidí, jak rychle obývák vydýchají 2 dospělí a 2 malé děti. A nutí ho to větrat.
1. pro v 11:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 @alfiha No, ta spirála topí elektrikou a v zimě topíme (kromě krbovek) i elektrokotlem, takže na spotřebu elektřiny to vliv nemá. Buď ohřeju ten vzduch tak nebo jinak, ale pořád elektrikou.

Samozřejmě, že když se dost větrá, tak je to to stejné. Problém je, když nejsme celý den doma, vracíme se až večer, tak za ten den to v těch sychravých obdobích je poznat. A navíc to právě v zimě trochu ten vzduch předehřeje.
1. pro v 11:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius To jo, ale ohříváš ledový vzduch, který bys jinak ohřívat nemusel. Takže nějaká energie navíc to určitě je. Ale uznávám, že je to v rozpočtu za elektrokotel nebude významné množství. Spíš by mi logicky přišlo, že když doma nejste, běží jednotka zbytečně. Právě přítomnost lidí produkuje tu vlhkost a CO2. U nás je doma pořád někdo, tak to je pak větší boj o čerstvý vzduch. Ale možná zajímavá inspirace -zkusím to na pár dní přes den pustit, jestli něco poznáme. emoticon Teď je dobré období.
1. pro ve 13:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 @alfiha ale přeci buď větráš oknem (ledový vzduch) nebo tímhle zařízením a pak to musíš oboje stejně ohřát.

A u nás to má ještě tu výhodu, že to je kousek od pokoje, kde spí děti a ty nějak moc nechtějí mít na noc otevřené okno (v zimě), tak tohle jim tam pouští přes chodbu čerstvý vzduch.
1. pro ve 13:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius No 270W x 24hod x 30dní (při nonstop provozu pod 12 st.) = 194,4 kWh/ měsíc. Nevěřím, že To okny i při častém krátkém větrání propálím navíc (taky topíme elektrikou). Taky na mě celý ten krám působí dost podomácku dělaný, na to, jakou má údajně cenu. Ale to už je jiná věc. Pokud opravdu ale máte pocit čerstvého vzduchu, tak to možná nějak funguje. Díky za postřehy, možná to na chvíli zkusím pustit, jen mám strach, že když to na noc vypnu, budu muset zavřít i ten talířek, jinak v tom bude do rána voda. Na noc by to u nás neprošlo, pro manželku to teda hučí dost. emoticon
1. pro ve 14:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 @alfiha S tím propálením je to přeci stejné při stejném objemu vzduchu. Buď ten vzduch dovnitř naženu oknem, např 1m3 a ten ohřeju elektrokotel-radiátor-vzduch nebo ho naženu větráním přes ventilátor a ohřeju spirálou. Na stejný objem vzduchu a stejnou teplotu spotřebuje stejnou(*) energii.

(*) spirála bude podle mě efektivnější než přenos elektrokotel-voda-vzduch.
1. pro ve 14:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius No, to už je trochu mimo fyziku a moc zjednodušující. Mícháme jabka (odvětrání vody a CO2) s hruškama (tepelná bilance).
(*)Uvažoval jsi ztráty mezi vyhřátým vzduchem na spirále a na výfuku jednotky v domě? U nás je tam tak 4-5m vedení, myslím, že velká část toho tepla ze spirály stejně zůstane na půdě.
Ale nechtěl jsem Tě naštvat nebo rozjet nějakou plamennou diskuzi. Každá zkušenost je zajímavá...
Našel jsem ještě znova ten článek, který potvrdil moje selskorozumové úvahy: http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-bytovych-domu/6387-system-rizeneho-nuceneho-vetrani-s-elektrickou-topnou-spiralou
Prostě princip není špatný, ale při daném výkonu/příkonu je podle mě zcela neefektivní a ze strany RDR je to trochu alibismus. Ale nic ve zlém, toť prostě můj názor a respektuji jinou osobní zkušenost.
1. pro v 19:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 @alfiha Tak ztráty ve spirále jsou jako ztráty v elektrokotli, tam je taky spirála. A ztráty vedením tam asi budou, ale jde to nějakou izolovanou hadicí. Nicméně jde mi spíš o to, že pokud topíš elektrokotlem, resp. elektřinou, tak netopíš tou spirálou jako navíc, ale srovnatelně, protože bys ten vyměněný vzduch musel stejně ohřát.

I v tom článku se mluví o tom, že se musí navíc dohřát vzduch doma. To je nesmysl z důvodu výše uvedeného. Nebo spíš, záleží s čím se to srovnává. Jestli s rekuperací, tak ano. Jestli s prostým větráním oknem, tak ne.
Neříkám, že ta jednotka je geniální řešení, ale je to podle mě pro zimní a podzimní čas dobré řešení, aby se vyměnil vzduch v domě na místo větrání oknem. A my to vnímáme jako posun k lepšímu.

Asi nějak tak. Není důvod mě naštvat, když se normálně bavíme a předkládáme argumenty pro a proti, diskutujeme o tom, jestli to oba chápeme stejně atd ;)
1. pro ve 20:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
Registroval se 7. února 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 1043 příspěvků. Má 13 přátel.
  • Již bydlím v domě
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
Registroval se 7. února 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 1043 příspěvků. Má 13 přátel.
  • Již bydlím v domě
 @pavelll12
@alfiha
Snad vám v orientaci, jak je to udělané, pomůže můj obrázek. Pokud je odvětrání na střechu špatně udělané může podtlak v kanalizačním potrubí vysát vodu z protizápachové smyčky, pokud máte v koupelně sucho může voda vyschnout, může být smyčka blbě udělaná, malá, nebo co já vím a potom se zápach z kanalizačního potrubí šíří přes tuto prázdnou hadičku do ventilačního potrubí a následně do koupelny. A nejspíš tomu nezabrání ani zpětné klapky ventilátoru. Proto tam lijou tu vodu, aby smyčku zaplnili. Snad se nepletu a nekecám blbosti emoticon.
2. pro ve 03:11  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
farka
28
fotoportrét
fotoportrét
farka
28
 @pavelcent no to je presne ono! Uz jsem chtela vytahovat tuzku a papir na kresleni emoticon
2. pro v 09:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
59
Registrovala se 21. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 1304 příspěvků. Má 67 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
59
Registrovala se 21. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 1304 příspěvků. Má 67 přátel.
 @pavelcent když jsem tu tvoji fotku ráno viděla, tak sem si říkala: "Ty jo, to není možné, ten má snad nafocené úplně všechno... To je takový rýmařovský Bořek stavitel emoticon " a hele, co jsem našla ve svých fotkách emoticon
2. pro v 09:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 Tady je vidět, jak to každá parta dělá jinak.... První foto je s nějakými kovovými páskami, druhé foto je jen s přelepením páskou lepící a my to máme sponama.
2. pro v 10:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
fotoportrét
fotoportrét
pavelll12
1
 Určitě děkujeme za ukázku o co se jedná. Teď už je to jasnéemoticon Každopádně to tou páskou je flákárna:(
2. pro v 10:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @pavelcent Jak praví klasik, jeden obrázek za tisíc slov... emoticon Konečně to chápu! Diky moc! To by stačilo oddělat větrák a nalít vodu dolů za něj. Ještě dotaz - jak na tím? Je odvětrání kanálu vedeno na střechu zvlášť? Mně totiž pořád není jasné, jak to vlastně máme (N101) zapojené. Na střeše jsou 2 komíny a musí jimi jít obě koupelny, technická a ještě ten kanál... (Digestoř nepočítám, ta je jasná)
2. pro v 11:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
59
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
59
 @pavelll12 tohle je foceno druhy den stavby, nevim, jestli to nebylo jen v procesu přípravy. Další fotku pred zaklopenim jsem už ale neobjevila.
2. pro ve 12:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius Já si ještě dovolím poslední poznámku na téma větrací jednotky: Ono není moc relevantní srovnávat větrání pomocí té jednotky a pomocí otevírání oken. Vy musíte okny určitě větrat taky, protože to není rekuperace. Ale už končím, ať je vlákno i o něčem jiném emoticon. Každopádně je Tvůj názor pro mě inspirující a možná někdy ten krám ještě vezmu na milost za účelem testování.
2. pro ve 12:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
fotoportrét
fotoportrét
atilius
6
 @alfiha Relevantní to je ;) Jde o objem vzduchu. Ale je fakt, že jednotka sama nestačí na výměnu vzduchu v celém domě. Ale pokud srovnáme stejný vyměněný objem vzduchu, tak platí, co jsme řekl. Plus se něco musí dovětrat oknem. Asi jsme už téma vyčerpali :D
2. pro ve 12:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
fotoportrét
fotoportrét
alfiha
1
 @atilius Ještě mě svrbí klávesnice, ale asi jo emoticon
2. pro ve 14:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
margot_ka
35
Registrovala se 15. března 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 375 příspěvků. Má 36 přátel. Zlín, Region Zlín.
fotoportrét
fotoportrét
margot_ka
35
Registrovala se 15. března 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 375 příspěvků. Má 36 přátel. Zlín, Region Zlín.
 Chlapi, kuš! emoticon
@alfiha
@atilius
2. pro ve 14:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
  • Již bydlím v domě
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
  • Již bydlím v domě
 @farka
@zmrz_lina
@atilius
@pavelll12
@alfiha
Všechno určitě nafoceno nemám emoticon , ale toto mi na stavbě připadalo jako děsná ojebávka. Propojení pomocí hadičky přichycené sponama. Proto jsem to nafotil a nechal si vysvětlit. Přeci jen, po zaklopení k tomu již není přístup. Ale asi to takto stačí. emoticon
2. pro v 15:51  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
angus88
12
Registroval se 24. ledna 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 507 příspěvků. Má 5 přátel. Region Praha.
  • Stavím dům
    Jirny, Region Praha - východ
fotoportrét
fotoportrét
angus88
12
Registroval se 24. ledna 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 507 příspěvků. Má 5 přátel. Region Praha.
  • Stavím dům
    Jirny, Region Praha - východ
 K tomu větrání. Máme dva dny předaný domek a většinu dne nám spíná ventilátor v koupelnách ačkoliv tam nejsme. Je to normální? Chápal bych to po koupání, ale ne každou hodinu jen tak
2. pro v 16:55  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
hajekmi
Registroval se 19. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 2 příspěvky. Region Nymburk.
fotoportrét
fotoportrét
hajekmi
Registroval se 19. února 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 2 příspěvky. Region Nymburk.
 @angus88 Sice jeste na sveho Dragona130 cekam, ale ocelakval bych, ze po oddelani krytu ventilatoru, tam bude nejaky potenciometr na nastaveni vlhkosti, pri jake ma vetrak spinat. Tak jestli to nemate moc prisne nastaveno na nejakou nizkou hodnotu.
2. pro v 17:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš