RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

před 5 hodinami47161
  • @zmrz_lina  Jo, kdyby školkovou. 🙂 Jasně, holky jsou ve škole, vracíme se večer. Ale ono na počet praček a myček je to asi stejné. Jen v jiné časy.
    A ČOV máme taky.

• @atilius  myslela jsem spíš co se potřeby topení týče, než praček a myček, to mi je jasný, že tam je to stejné 😂

• @zmrz_lina  No, on ten rozdíl nebude až tak velký, jestli jsi doma nebo ne. Stejně ten dům budeš temperovat na relativně blízkou teplotu tomu, co chceš mít. Přeci nepřijdete večer do 18C. Jestli topíte na 23, tak budeš temperovat na 21 a večer dotopíš na 23. Navíc ten dům má přes den docela velkou setrvačnost.

• Sponzor fóra
  • Za nás, LARGO 107, v obývaných místnostech topíme na 22, st., koupelna při používání 23-24, zbytek 20. Žena pracuje z domu, k tomu pračka, myčka, DČOV, ... Krbová kamna jsme použili párkrát, spíše na efekt, ikdyž když byly mrazy, je to "jiné" teplo příjemné.

Spotřeba 19.4.2018-22.4.2019 (368 dní) - 8,15 MWh. Z toho 619 kWh VT a 7531 NT.

Samotné vytápění (el. podlahovka) 3408 kW, ohřev TUV 968 kW (máme solárně-termický ohřev, takže část roku je spotřeba takřka nulová), zbytek spotřebiče... 😉

• @atilius  v mezidobí mezi dětma, když jsem chodila i já 2-3* týdně do práce, jsem to dělala na dobu práce tak, že se topilo ráno cca do odchodu, pak temperování cca o ty 2 stupně méně, zatopení cca hodinu před návratem na požadovanou teplotu. Celkem to fungovalo. Jo, prostě tohle je asi +- reálná spotřeba našeho domu, jsme spokojeni. Na nákladech (ele, voda, internet...) tu zaplatíme ročně polovinu toho, co v bytě, který byl ale poloviční.

• @zmrz_lina  Tak si schválně vyzkoušejte, co ušetříte tím dopoledním snížením teplot. Je téměř jisté, že to nemá vliv. Je to dané poměrem tepelných ztrát a akumulační schopností domu. Ve Vašem případě nevěřím, že se to projeví na nákladech. V případě zděné stavby s Vašimi ztrátami je to jisté.

• @zubr487  těžko porovnávat, nemáš dva stejné roky, ani dny. Zatímco vloni jsme touto dobou už měsíc netopili, letos jsem topení vypla a po týdnu ho zase zapínala a stále topime 🤷 já jen chtěla ostatním dát vědět, jak si dům stojí v nákladovosti stran energii, nic víc, nic míň. Jsou to reálné zkušenosti ovlivněné zivotnim stylem naší rodiny, který popisuji, myslím, že si z toho budoucí stavebnici můžou vzít víc, než z obecných letákových slibů 🙂

• @zmrz_lina  Osobně si myslím, že dotazy nebo odpovědi na téma provozních nákladů jsou k ničemu. I dva stejné domy mohou mít zásadně odlišnou spotřebu právě jen díky jinému životnímu stylu. Nevím, zda se někde nechá dočíst jaký máte dům a v jaké teplotní oblasti bydlíte. Bez toho jsou to nic neříkající informace. Momentálně jsem reagoval jen z toho důvodu, že znám plno lidí co neustále mění teplotní program v domnění, že ušetří. Tak to ale nefunguje. Ušetříte, ale jen pokud bude pokles dostatečně dlouhý.

• @zubr487  viz profil 😉

• @zmrz_lina  jen jsem to proletěl, ale nenašel jsem typ Vašeho domku. Jinak klobouk dolů jste šikulka. Moje žena, pokud by si troufla na na rozbrání vysavače, tak ji to určitě zabije.

• @zubr487  Kubis74 od RD Rýmařov 🙂 díky, nic horšího, než že to neopravím a stejně budeme muset koupit nový, se stát nemohlo 😂

• @zubr487  Tak ono asi kromě životního stylu bude taky dost záležet na orientaci domu a teplotní oblasti - zda člověk bydlí na horách nebo jižní Moravě. Já jsem za vyúčtování od @zmrz_lina  rád. Člověk má aspoň nějaký nástřel kolik asi může protopit...

• Zdravim po case,
    chci se zeptat, jestli jste nahodou nekdo neresil, ci zkousel, propojeni LAN/internet pres sitove zasuvky (powerline 220V)?
    Diky a at se dobre bydli, B.

• @beam1969  ano mám to a jde to bez chyby už 18 měsícu...

• @lazlo  skvele, diky 🙂 co mate za typ?

• Sponzor fóra
  • @beam1969  neskusal som, kedze ethernetovych zasuviek mam vsade dost, ale pocul som ze to funguje bez problemov, nieje sa coho bat

• @beam1969  TP-Link TL-PA8010PKIT (TL-PA8010PKIT) celkem 6ks,

• @lazlo  nezavisle jsem vybral stejne 😃
    Diky moc za info, B

• @beam1969 šikula 🙂 hlavně až ti to šlape, něky to potřebuješ chtnou na jenu fází, ale pokud budeš mít trpělivost tak to rozvedeš kompletně!

• @beam1969
    @lazlo  Používáme tyto TP-LINK už skoro 6 let a v pohodě, máme jednu na stolní PC a teď nově i na připojení TV k internetu😉

• hmm, tak mi rupnul stavební dozor, protože po posledním posunu stavby se to posunulo tam kdy nemůže (nebo nechce, chápu že na začátku července mají všichni dovolenou) teďka člověk aby narychlo sháněl někoho jiného. (zatím teda všechny odpovědi negativní, všichni maj plno na měsíce dopředu). To je taky veselý s těma termínama RDR.

• @mariacek Domeček Kubis74, co má zmrz_lina je krásně kompaktní s rozumnou velikostí a bez zbytečností. Proto odhaduji, že TZ domu bude kolem 3 až 3.5 kW. Náklady domu záleží především na TZ domu, spotřebě TUV a klimatické ovlasti. Pokud si chcete spočítat odhad nákladů a případně i spočítat různé varianty vytápění a ohřev TUV, tak doporučuji kalkulačku zde:
    https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
    Je to samozřejmě zase jenom odhad, ale věřím, že získáte přesnější výsledek než podobnými dotazy.
    Domeček Kubis74 má navíc údajně řízené rekuperační větrání spínané pomocí čidel CO2. To samozřejmě jednak zvyšuje komfort bydlení, ale z hlediska provozních nákladů dokáže snížit TZ větráním o min 50%. Což v tomto případě znamená cca 1 kW.

• @zubr487  my jsme to větrání na základě diskusi na netu zrušili (prý hlučné, k ničemu, stejně to měli lidí vypnuté), větráme klasicky okny 😊 jinak jestli vás to pobaví (mě to teda nejprve vysokovalo), v papírech pro SU máme 6,5 kw 😂 ale kde na tom byli, to teda nevím (podle mě nějaké chybné ctrl-c + ctrl-v). Bydlíme na Rakovnicku, oblast tedy normální, dům orientován na jih (v zimě super teplotní zisky, v létě horko odstinime díky předokennimu stínění).

• Jo a to větrání není rekuperace, ale jen nějaký přetlakový větrání. Vyduchy to má jen v horní chodbě, ale čidlo CO2 v OP/kuchyni. Pouští to do baráku studený vzduch, dá se přitopit, ale údajně to pak žere jako kráva 😂

• @zmrz_lina  Váš domek nemá zaručeně 6.5kW. Pokud máte PENB, mohu Vám to zkontrolovat a prakticky se mohu vsadit, že budete pod 4kW bez rekuperačního větrání. Mě zmátlo to vychvalování
    "inteligentiním systémem řízení vytápění a větrání Synco Living od SIEMENS, který umožňuje automatizaci domácnosti. Teplotu každé místnosti v domě hlídají samostatné regulace, větrání je řízeno čidlem CO2 – mění jen potřebné množství vzduchu a výrazně tak šetří energie potřebné na provoz domácnosti. Systém lze také za příplatek rozšířit o ovládání přes internet a chytrý telefon". Co dodat.

• @zubr487  PENB samozřejmě mame. Popravdě mě to je asi sumak, já jsem se tomu zasmála, páč to je nesmysl i pro totálního laika, jako jsem já. Ale díky za nabídku 😉
    Jinak to přetlakové větrání je VEKA a je napojeno na systém Siemens SyncoLiving. Tím, že jsme zrušili větrání a dali elektrické podlahové topení Fénix, jsme měli možnost ovládání buď SyncoLiving, nebo BMR. Šli jsme cestou BMR.

• @zmrz_lina  Přiznám, že nemám moc zkušenosti s bydlením v dřevostavbách s mizivou akumulací jako je Váš domek. Soused má alespoň akumulační podlahu. Vy máte i podlahu bez akumulace. Nemáte problémy s letními vedry?

• @zubr487  ne, vůbec. Máme předokenní stínění (v obýváku směr jih venkovní žaluzie, zbytek domu rolety), takže přes den stinime, večer/v noci pak vetrame. Přiznávám ale, že si to bez toho stínění neumím představit, to by asi bylo horko. Když bylo ale venku dlouhodobě 30+, nám se dařilo držet v obýváku teploty do 25-26 stupňů, nicméně k této teplotě notně přispívá denní vaření a používání trouby při pečení. Když jsme byli jeden víkend pryč, venku 30, celý dům zatemněn, bylo v neděli odpoledne v obyvaku necelých 23.

• @zubr487  predokenni stineni dela desne moc. Kdyz mame roztazeno,tak slunko dum vyhreje (treba v dubnu,kdy byla jeste zima a svitilo slunko), takze topeni spina az behem noci. Jeden vikend jsme jwli pryc a bali jsme se,aby nebylo v dome vedro,tak jsme zaluzky zatahli a dojeli jsme a byla nam kosa 😃 takze jsme pustili topeni

• @zubr487  Ta akumulace je přece nevýhoda na léto. Vše se ohřeje a v nocí topí, takže na vedra je dřevostavba bez akumulace jednoznačně lepší, vyvětráš a vyměníš vzduch a je tam příjemně. Naopak v zimě se to rychleji ochlazuje, ale za sebe můžu říct, že to "rychle" je na mě docela pomalu a problém s tím nemám.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?