RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

před 9 hodinami47043

registrovaný 16. 11. 2015

608 příspěvků ve fóru

18. kvě 2019

@margot_ka , zmrz_lina, atilus. To samozřejmě vím, ale přiznám se, že moc nevěřím. U nás jsou v létě posledních pár let tak vysoké teploty, že ani v noci moc neklesá pod 20C. Mám velké přesahy střechy, nepatrné TZ a vysokou akumulaci. I přesto občas uvažuji o zabudování klimy. V dřevostavbě s mizivou akumulací se mi moc nezdá, že dokážete udržet příjemnou teplotu jen pomocí stínění.

registrovaný 5. 12. 2017

520 příspěvků ve fóru

18. kvě 2019

@zubr487  Sdilim nazor s zmrz_lina. Taktez Kubis74, venkovni rolety. Foto z lonskeho horkeho srpna, kratce po 16hod a teplota paradni necelych 21C v obyvaku, spojeny s kuchyni, kde se vari. Zadna klimatizace, vyvetrano pres noc, rano v cca 6hod zatazeny rolety. Za nas se zateplenim spokojenost.

registrovaný 5. 4. 2018

261 příspěvků ve fóru

18. kvě 2019

K té akumulaci: Zatím bydlím v cihlovém činžovním domě, který teplo akumuluje. Hlavní problém jsou letní noci, kdy v bytě přetrvává teplota z horkého dne, zatímco venku je v noci chladněji než uvnitř. V podstatě nelze vyvětrat. Horko v bytě přetrvává i zhruba 2 dny potom, co se venku výrazně ochladí. Nevidím v tom rozhodně žádnou výhodu.

• Sponzor fóra

608 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@kryton  Nechci zde rozvádět diskuzi na téma malá/velká akumulace. Obě řešení mají své výhody a nevýhody. V každém případě to není jak píšete, že akumulace nemá žádnou výhodu. To by se nestavěla většina domů minimálně poloakumulačních. V létě, až bude úmorné vedro, tak si udělejte výlet třeba na Karlštejn. Zjistíte, že je tam příjemný chládek i přesto, že izolace stěn je bídná. Okny uvidíte ven na zahrady, protože tam nejsou žádné žaluzie. Není potřeba žádná super elektronika pro řízení.
    Nevýhodou je např to, že nemůžete mít v noci třeba 18C a ve dne 22C. Já třeba zatím nemám žádný regulátor.a funguje to.

registrovaný 2. 8. 2018

123 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zmrz_lina  ahoj, prosím tě, jaký je cenový rozdíl žaluzie a rolety? Chtěla bych také rolety, ale nelíbí se mi, že je zatáhneš a je tma, tak by se mi do obýváku na jižní stranu taky docela líbily žaluzie, aby se tam dalo přebývat přes den a nesvítit si u toho 🙂
    Máte na elektriku nebo ruční pohon? Máte tam i ty sluneční nebo větrný čidla? Děkuji 🙂

registrovaný 2. 8. 2018

123 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

Ahoj, ještě jednou - chleba potřebuji poradit, neví někdo, jak vypadá barva písková šedá? Jedná se mi o kuchyň, mám nabídku z Lamontu a nechtěla jsem bílou kuchyň, ale ani jsem nevěděla jakou jinou barvu, spíš něco světlejšího v kombinaci se šedou. P. Obručník mi nabídl pískovou šedou, je to ale taková jako krémová a moc se mi nezdá. Nikde nemůžu najít na netu jak to pořádně vypadá. Taky může trochu zkreslovat počítač, prý mají tuto kuchyň zrovna v Olomouci ve studiu, tam se ale nechystám 🙂. Jinak se mi kuchyň líbí, cenově vyšší, ale dobrý jsou k tomu ty vestavěné skříně. Když tak pošlu foto. Děkuji za rady 🙂

registrovaný 21. 5. 2008

2 582 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@editaw  ty tři žaluzie s elektrickým pohonem na jižní okna staly cca 35k bez dph, rolety do zbytku baráku 49k bez DPH (ty máme ruční, ne elektrické)+příplatek za vodící a koncové listy cca 11 bez DPH. Nevím, jestli by to nevyšlo levněji nechat Rýmařov udělat jen přípravu (kastle pod fasádu a ele pro žaluzie) a dořešit si to pak jiným dodavatelem 😉

registrovaný 2. 8. 2018

123 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zmrz_lina  děkuji za odpověď, jak máte, prosím velká ta okna se žaluziemi? Máte tam i nějaká ta čidla? Sluneční nebo větrná?

registrovaný 2. 8. 2018

123 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@editaw  teď tady čtu zpětně ten můj příspěvek, takže ne chleba, ale prosím tam asi mělo být 😃

registrovaný 21. 5. 2018

8 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

ahoj, možná se to tady už řešilo, ale co všechno od vás chtěli k projektové dokumentaci? my stavíme se slovenským zastoupením na slovensku, ale teda furt se nějak nemůžem dostat dál, geometrický plán mají, ale že tam chybí výškopis a IS, přičemž projekt na přípojky a osazení nám bude dělat jiný projektant. Myslíte, že fakt nutně potřebují GP s výškopisem a IS? Protože budu muset shánět nového geodeta. Moc díky za zkušenosti.

registrovaný 12. 3. 2017

808 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@febs  Tady v Čechách po nás nic nechtěli. Projekt řeší jen horní stavbu plus vám RDR dá vzorový projekt desky a až to máte, tak teprve pak řešíte s projektantem spodní stavby umístění a tak... Je ale nutné si předem zjistit, zda vybraný typ domu lze v dané lokalitě postavit.

registrovaný 21. 5. 2008

2 582 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@editaw  mrkněte do alba, je tam foto i půdorysy. Je tam jedno velké francouzské okno, jedno cca metrový fix a pak na výšku klasické, ale širší s fix částí.

registrovaný 2. 8. 2018

123 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zmrz_lina  díky, podívám se 🙂

registrovaný 18. 7. 2014

2 008 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zubr487  Tak asi je to věc definice, co je příjemná teplota, když je horko. Ale pro léto je rozhodně lepší nemít žádnou akumulaci. Nemá ti v noci co sálat do domu. Typické to bylo v paneláku bez zateplení. V noci panely topily jako o život. Takže v dřevostavbě, kde není akumulace se ti na noc lépe vymění vzduch, naženeš tam noční chladný a ten po uzavření domu, ráno, se jen pomalu otepluje přes den. Není to samozřejmě tak jednoduché, protože lidi topí, lednička, myčka, pračka, vaření, chodíš ven. Ale jde o to, že na noc to v pohodě vyvětráš.

registrovaný 5. 12. 2017

520 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

Dalsi krok v “akci” plot 😃 . Dnes jsme se zenou dali prvni dve pole prken a vypada to nad ocekavani dobre. Docela oddech po tom, co jsem vykopal 20 der rucne 😦

• Sponzor fóra

608 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@atilius  V létě je rozhodně lepší mít velkou akumulaci. Problém je v tom, že srovnáváte nějaký starý panelák ve městě s moderním domem obvykle mimo město. Jen tím, že v létě opustíte město klesne teplota okolí o pár stupňů.

registrovaný 18. 7. 2014

2 008 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zubr487  na co je v létě dobrá akumulace? Akumulace je podle mě, že něco ohřeju a pak to topí....

registrovaný 25. 11. 2014

2 873 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

topič: když v parném létě vejdete do starého kamenného domu, co má metrové zdi, tak si budete oblékat svetr. Nebo si udělejte výlet na hrad, tam uvidíte co je akumulace. Akumulace je i to, že něco vychladím a pak to studí. Dřív ledaři nanosili led do sklepa pivovaru a ten tam vydržel i přes léto.

registrovaný 24. 1. 2016

2 111 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

Zažil jsem starý cihlový dům a byt s akumulací a nyní mám dřevostavbu. Jednoznačně nejlepší je dřevostavba, která je bez akumulace a skvěle izoluje. Přes den stačí mít zataženo a větrat v noci a brzy ráno. Vzduch se vymění a nic nesálá. Ano, chce to umět větrat a v případě velkých veder prostě otevírat co nejméně. Nesnáším horka a ačkoliv nepěju na rdr slávu a už bych s nimi nestavěl tak zrovna tato vlastnost domu mě velmi mile překvapila. V cihlovém domě bylo po několika dnech veder horko a to i noci kdy byla teplota venku příjemná. Srovnání s kamenným hradem je trochu přehnané 😃

registrovaný 5. 4. 2018

261 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

@zubr487 @slabici  Opakovanou argumentaci Karlštejnem nebo starým kamenným domem s metrovými zdmi nechápu. Karlštějn ani dům s metrovou zdmi z kamene si dneska asi nikdo postavit nenechá. Je to tedy zcela irelevantní. Mimochodem - ve starém domě s metrovými zdmi jsem strávil týden na Šumavě minulý rok v květnu. Trvalo dva dny, než se to podařilo vytopit na příjemnou teplotu.

registrovaný 12. 3. 2017

808 příspěvků ve fóru

19. kvě 2019

Pánové, akumulace byla dobrá možná tak v době, kdy jsme topili uhlím. Člověk kotel rozhycoval, nahřál celý dům a díky akumulaci zdi nemusel pak třeba 2 dny topit - chodit přikládat. Dnes při automatickém vytápění (pokud netopíte krbovkama) je ideální spotřebovávat minimum energie jen pro ohřev vzduchu a interiéru. Rychle zatopíte a rychle vyvětráte. Ušetříte energii na ohřev zdí. V létě zateplení a odstíněna okna teplo udrží venku a pokud ne, večer snadno vyvětráte.

@atilius  Připravujeme se snad na poslední léto v takovém paneláku... 😒

registrovaný 1. 9. 2017

74 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@rdkubis74  krásný, mám s manžele úplně stejnou představu! Smekám nad ručním výkopem všech děr wow. Výšku máte kolik 1,8 nebo 2 m - díky

registrovaný 12. 3. 2017

808 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@rdkubis74  Podle fotky vidím, že "kopat ručně" má úplně nový rozměr! Proč sis na to nevzal aspoň rýč nebo krumpáč? 😃

registrovaný 5. 12. 2017

520 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@mariacek  Děkuji za radu 😃 , ale rýč, krumpáč a krumpáč na lešenářské trubce je na fotce za mnou. Musím pochválit rýč Fiskars - bagr na jedničku. V ruce mám na fotce fánku, jinak už při hloubce 90cm hlína vybírat nešla. Pár kubíků hlíny se vykopalo 😛 Na rozměrech děr jsem nešetřil.

608 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@atilius @angus88 @kryton Karlštejn jsem uváděl jako extrém. Nikdo si samozřejmě něco podobného nestaví. Jinak stále srovnáváte nesrovnatelné. Pokud chcete srovnávat, tak srovnávejte cihlový dům proti dřevostavbě ale moderní stavby se stejným TZ a stejnými stínícími prvky. Bez ohledu na to, zda se jedná o dřevostavbu nebo cihlu, tak se staví domy se srovnatelnými TZ. Izolace vůbec nesouvisí s typem stavby. Povídání o úsporách za ohřev zdí je reklamní nesmysl, pokud v tom domě bydlíte. Jestliže se jedná o víkendovou chalupu, tak je akumulace samozřejmě kontraproduktivní. Nevím proč srovnáváte chatu na Šumavě s domem na trvalé bydlení. Pokud budete shodně stínit, tak bude v obou případech stejná energetická bilance. Rozdíl je v tom, že akumulační hmota omezí extrémy, v podstatě zprůměruje teploty. V přechodném období je zase výhodou, že dům dokáže přes den naakumulovat dost energie a není nutné přitápět večer. Viděl jsem to na sousední dřevostavbě. Sousedka v dubnovém ochlazení topila téměř každý den, já zatopil asi dvakrát.

registrovaný 5. 12. 2017

520 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@richid  Sloupky jsou komplet 240cm, z toho je 80cm v zemi, takže výška plotu cca 160cm plus něco čepice.

608 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@rdkubis74  Proč jste si nepozvali někoho s malým bagrem ? Za dopoledne by bylo vykopáno a cenově to nejsou žádné závratné částky.

registrovaný 5. 12. 2017

520 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@zubr487  Ono nejde o cenu za bagr, jde o to, že nikdo nemá čas. Každý minimálně měsíc čekací doba. Takže dokud mám obě zdravé ruce, tak proč to neudělat. Lepší než čekat a koukat na palety s materiálem. A ještě jedno velké plus, je to dobrá posilovna. Výkopy jsem dělal sám a sloupky 130kg a desky 90kg děláme ve třech. Hezky do teplejch, nad hlavu, zasunout do sloupků a tak jedna po druhé. Takže za ty cca tři týdny mi nějak vyrostly svaly, ale hlavně mě přestala bolet záda 🙂

registrovaný 18. 7. 2014

2 008 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

@zubr487  Ty příklady jsou tu pro to, aby popsaly naši zkušenost, ne co je lepší. Jasně, že nemá cenu srovnávat Karlštejn, panelák a dřevostavbu. Ale jde o to s tou akumulací.

Přehřátý, naakumulovaný, panel prostě v létě topí jako blázen. To se v dřevostavbě nestane. Bavíme se čistě, jestli je k něčemu akumulace v létě.
    Když se to přežene a postaví se Karlštejn, tak je tam v létě krásně chládek, možná i zima, protože musíš ty zdi nejprve ohřát, naakumulovat.

Takže v dřevostavbě nemusíš nic takového řešit. Vymrzlý dům se ti v zimě mnohem rychleji ohřeje (stačí týden dovolené, aby se to vychladilo, pokud netopíš na 22), protože se ti ty akumulační prvky taky ochladí a ještě nějaký čas sálají chlad do místnosti.
    V létě, když se ohřejou, tak zase sálají teplo. Samozřejmě, pokud se ti podaří je udržet chladné, viz Karlštejn, tak tam budeš mít chlad nebo i zimu.

registrovaný 25. 11. 2014

2 873 příspěvků ve fóru

20. kvě 2019

topič: to je takový věčný boj, dřevo vs cihla. Každé má své pro a proti, záleží na způsobu využívání objektu, způsobu vytápění či chlazení, umístění podle světových stran, v jaké lokalitě atd atd. Poslední věcí je i preference majitele objektu, což je skoro nejdůležitější.
    "Přehřátý, naakumulovaný, panel prostě v létě topí jako blázen". Ano, pokud není odizolovaný. A když není odizolovaný, tak má ale jiné TZ než dřevostavba. Takže to se nedá moc srovnávat, ale to bychom se točili stále dokolečka.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?