Menu Forum

RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

18. čer 2019  • 
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1917 příspěvků. Má 6 přátel. Region Hradec Králové.
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1916 příspěvků. Má 6 přátel. Region Hradec Králové.
 @zubr487 Tak asi je to věc definice, co je příjemná teplota, když je horko. Ale pro léto je rozhodně lepší nemít žádnou akumulaci. Nemá ti v noci co sálat do domu. Typické to bylo v paneláku bez zateplení. V noci panely topily jako o život. Takže v dřevostavbě, kde není akumulace se ti na noc lépe vymění vzduch, naženeš tam noční chladný a ten po uzavření domu, ráno, se jen pomalu otepluje přes den. Není to samozřejmě tak jednoduché, protože lidi topí, lednička, myčka, pračka, vaření, chodíš ven. Ale jde o to, že na noc to v pohodě vyvětráš.
19. kvě v 19:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
Registroval se 5. prosince 2017 na modrastrecha.cz. Přidal 470 příspěvků. Region Benešov.
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
Registroval se 5. prosince 2017 na modrastrecha.cz. Přidal 470 příspěvků. Region Benešov.
 Dalsi krok v “akci” plot emoticon . Dnes jsme se zenou dali prvni dve pole prken a vypada to nad ocekavani dobre. Docela oddech po tom, co jsem vykopal 20 der rucne emoticon
19. kvě ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
Registroval se 16. listopadu 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 242 příspěvků. Region Pardubice.
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
Registroval se 16. listopadu 2015 na modrastrecha.cz. Přidal 242 příspěvků. Region Pardubice.
 @atilius V létě je rozhodně lepší mít velkou akumulaci. Problém je v tom, že srovnáváte nějaký starý panelák ve městě s moderním domem obvykle mimo město. Jen tím, že v létě opustíte město klesne teplota okolí o pár stupňů.
19. kvě ve 21:13  • Odpověz  •  To se mi líbí

Sponzor fóra

fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1917 příspěvků. Má 6 přátel. Region Hradec Králové.
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
Registroval se 18. července 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 1916 příspěvků. Má 6 přátel. Region Hradec Králové.
 @zubr487 na co je v létě dobrá akumulace? Akumulace je podle mě, že něco ohřeju a pak to topí....
19. kvě ve 21:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
Registrovala se 25. listopadu 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 2825 příspěvků. Má 14 přátel. Region Praha - východ.
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
Registrovala se 25. listopadu 2014 na modrastrecha.cz. Přidala 2825 příspěvků. Má 14 přátel. Region Praha - východ.
 topič: když v parném létě vejdete do starého kamenného domu, co má metrové zdi, tak si budete oblékat svetr. Nebo si udělejte výlet na hrad, tam uvidíte co je akumulace. Akumulace je i to, že něco vychladím a pak to studí. Dřív ledaři nanosili led do sklepa pivovaru a ten tam vydržel i přes léto.
19. kvě ve 22:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
angus88
22
Registroval se 24. ledna 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 1999 příspěvků. Má 12 přátel. Region Praha.
  • Již bydlím v domě
    Jirny, Region Praha - východ
fotoportrét
fotoportrét
angus88
22
Registroval se 24. ledna 2016 na modrastrecha.cz. Přidal 1999 příspěvků. Má 12 přátel. Region Praha.
  • Již bydlím v domě
    Jirny, Region Praha - východ
 Zažil jsem starý cihlový dům a byt s akumulací a nyní mám dřevostavbu. Jednoznačně nejlepší je dřevostavba, která je bez akumulace a skvěle izoluje. Přes den stačí mít zataženo a větrat v noci a brzy ráno. Vzduch se vymění a nic nesálá. Ano, chce to umět větrat a v případě velkých veder prostě otevírat co nejméně. Nesnáším horka a ačkoliv nepěju na rdr slávu a už bych s nimi nestavěl tak zrovna tato vlastnost domu mě velmi mile překvapila. V cihlovém domě bylo po několika dnech veder horko a to i noci kdy byla teplota venku příjemná. Srovnání s kamenným hradem je trochu přehnané :D
19. kvě ve 22:14  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kryton
Registroval se 5. dubna 2018 na modrastrecha.cz. Přidal 181 příspěvků. Region Praha.
fotoportrét
fotoportrét
kryton
Registroval se 5. dubna 2018 na modrastrecha.cz. Přidal 181 příspěvků. Region Praha.
 @zubr487 @slabici Opakovanou argumentaci Karlštejnem nebo starým kamenným domem s metrovými zdmi nechápu. Karlštějn ani dům s metrovou zdmi z kamene si dneska asi nikdo postavit nenechá. Je to tedy zcela irelevantní. Mimochodem - ve starém domě s metrovými zdmi jsem strávil týden na Šumavě minulý rok v květnu. Trvalo dva dny, než se to podařilo vytopit na příjemnou teplotu.
19. kvě ve 22:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
Registroval se 12. března 2017 na modrastrecha.cz. Přidal 674 příspěvků. Má 8 přátel. Region Praha.
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
Registroval se 12. března 2017 na modrastrecha.cz. Přidal 674 příspěvků. Má 8 přátel. Region Praha.
 Pánové, akumulace byla dobrá možná tak v době, kdy jsme topili uhlím. Člověk kotel rozhycoval, nahřál celý dům a díky akumulaci zdi nemusel pak třeba 2 dny topit - chodit přikládat. Dnes při automatickém vytápění (pokud netopíte krbovkama) je ideální spotřebovávat minimum energie jen pro ohřev vzduchu a interiéru. Rychle zatopíte a rychle vyvětráte. Ušetříte energii na ohřev zdí. V létě zateplení a odstíněna okna teplo udrží venku a pokud ne, večer snadno vyvětráte.

@atilius Připravujeme se snad na poslední léto v takovém paneláku... emoticon
19. kvě ve 22:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
richid
1
Registrovala se 1. září 2017 na modrastrecha.cz. Přidala 63 příspěvků. Má 2 přátele. Region Vyškov.
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
richid
1
Registrovala se 1. září 2017 na modrastrecha.cz. Přidala 63 příspěvků. Má 2 přátele. Region Vyškov.
  • Stavím dům
 @rdkubis74 krásný, mám s manžele úplně stejnou představu! Smekám nad ručním výkopem všech děr wow. Výšku máte kolik 1,8 nebo 2 m - díky
20. kvě v 07:49  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
 @rdkubis74 Podle fotky vidím, že "kopat ručně" má úplně nový rozměr! Proč sis na to nevzal aspoň rýč nebo krumpáč? emoticon
20. kvě v 08:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
 @mariacek Děkuji za radu emoticon , ale rýč, krumpáč a krumpáč na lešenářské trubce je na fotce za mnou. Musím pochválit rýč Fiskars - bagr na jedničku. V ruce mám na fotce fánku, jinak už při hloubce 90cm hlína vybírat nešla. Pár kubíků hlíny se vykopalo emoticon Na rozměrech děr jsem nešetřil.
20. kvě v 08:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @atilius @angus88 @kryton Karlštejn jsem uváděl jako extrém. Nikdo si samozřejmě něco podobného nestaví. Jinak stále srovnáváte nesrovnatelné. Pokud chcete srovnávat, tak srovnávejte cihlový dům proti dřevostavbě ale moderní stavby se stejným TZ a stejnými stínícími prvky. Bez ohledu na to, zda se jedná o dřevostavbu nebo cihlu, tak se staví domy se srovnatelnými TZ. Izolace vůbec nesouvisí s typem stavby. Povídání o úsporách za ohřev zdí je reklamní nesmysl, pokud v tom domě bydlíte. Jestliže se jedná o víkendovou chalupu, tak je akumulace samozřejmě kontraproduktivní. Nevím proč srovnáváte chatu na Šumavě s domem na trvalé bydlení. Pokud budete shodně stínit, tak bude v obou případech stejná energetická bilance. Rozdíl je v tom, že akumulační hmota omezí extrémy, v podstatě zprůměruje teploty. V přechodném období je zase výhodou, že dům dokáže přes den naakumulovat dost energie a není nutné přitápět večer. Viděl jsem to na sousední dřevostavbě. Sousedka v dubnovém ochlazení topila téměř každý den, já zatopil asi dvakrát.
20. kvě v 09:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
 @richid Sloupky jsou komplet 240cm, z toho je 80cm v zemi, takže výška plotu cca 160cm plus něco čepice.
20. kvě v 09:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @rdkubis74 Proč jste si nepozvali někoho s malým bagrem ? Za dopoledne by bylo vykopáno a cenově to nejsou žádné závratné částky.
20. kvě v 09:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
fotoportrét
fotoportrét
rdkubis74
4
 @zubr487 Ono nejde o cenu za bagr, jde o to, že nikdo nemá čas. Každý minimálně měsíc čekací doba. Takže dokud mám obě zdravé ruce, tak proč to neudělat. Lepší než čekat a koukat na palety s materiálem. A ještě jedno velké plus, je to dobrá posilovna. Výkopy jsem dělal sám a sloupky 130kg a desky 90kg děláme ve třech. Hezky do teplejch, nad hlavu, zasunout do sloupků a tak jedna po druhé. Takže za ty cca tři týdny mi nějak vyrostly svaly, ale hlavně mě přestala bolet záda emoticon
20. kvě v 09:16  • Odpověz  •  To se mi líbí

Sponzor fóra

fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
 @zubr487 Ty příklady jsou tu pro to, aby popsaly naši zkušenost, ne co je lepší. Jasně, že nemá cenu srovnávat Karlštejn, panelák a dřevostavbu. Ale jde o to s tou akumulací.

Přehřátý, naakumulovaný, panel prostě v létě topí jako blázen. To se v dřevostavbě nestane. Bavíme se čistě, jestli je k něčemu akumulace v létě.
Když se to přežene a postaví se Karlštejn, tak je tam v létě krásně chládek, možná i zima, protože musíš ty zdi nejprve ohřát, naakumulovat.

Takže v dřevostavbě nemusíš nic takového řešit. Vymrzlý dům se ti v zimě mnohem rychleji ohřeje (stačí týden dovolené, aby se to vychladilo, pokud netopíš na 22), protože se ti ty akumulační prvky taky ochladí a ještě nějaký čas sálají chlad do místnosti.
V létě, když se ohřejou, tak zase sálají teplo. Samozřejmě, pokud se ti podaří je udržet chladné, viz Karlštejn, tak tam budeš mít chlad nebo i zimu.
20. kvě v 09:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
 topič: to je takový věčný boj, dřevo vs cihla. Každé má své pro a proti, záleží na způsobu využívání objektu, způsobu vytápění či chlazení, umístění podle světových stran, v jaké lokalitě atd atd. Poslední věcí je i preference majitele objektu, což je skoro nejdůležitější.
"Přehřátý, naakumulovaný, panel prostě v létě topí jako blázen". Ano, pokud není odizolovaný. A když není odizolovaný, tak má ale jiné TZ než dřevostavba. Takže to se nedá moc srovnávat, ale to bychom se točili stále dokolečka.
20. kvě v 10:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @rdkubis74 Taky jsem k tomu tak přistupoval a odnesly to moje plotýnky. Dejte si na to pozor a tuplem, pokud máte sedavé zaměstnání.
20. kvě v 10:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @slabici Přesně tak, to nemá cenu řešit. Debat na téma malá nebo velká akumulace je plno. Každá varianta má své výhody ale také nevýhody. Proto si lidí staví obě varianty. Možná z historických důvodů v čechách převažuje cihla. Možná i ten samý důvod vede k určité nedůvěře k dřevostavbám a proto cena dřevostavem s časem klesá výrazně rychleji.než ekvivalentní cihlové domy
20. kvě v 10:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
 @slabici
Ale já to přeci nesrovnávám z hlediska kvality a použití, ale jako příklad té akumulace, protože nechápu, k čemu mi je akumulace dobrá v létě.
Jinak ten panel, nebo cokoli akumulačního, se časem ohřeje i v létě, ať už to je odizolované nebo ne. Jen to s izolací bude trvat déle.
20. kvě v 10:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @atilius Jenže Vy srovnáváte betonový panel. To je beton, izolace,beton. Ten se skutečně v létě rozpálit a topil do oken i v noci. Neustále opakuji, že je nutno srovnávat moderní domy. Cihlový dům (cihlovzduch, porobeton,VPS atd) má obvykle stejnou izolaci a finální fasáda je ta samá stěrka s perlinkou. Vně je minimální akumulace, takže nemá co topit.
20. kvě v 11:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
 @zubr487 OK. To je super. Já nesrovnám technologie. Tys mluvil o tom, jak je výhodné mít v domě na léto akumulační prvek. Já jsem na příkladu panelu, což je výrazný akumulační prvek, se snažil vysvětlit, že to žádná výhoda není.
20. kvě v 11:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
fotoportrét
fotoportrét
slabici
55
 topič: já osobně vidím výhodu akumulace v létě v tom, že přes noc mi dům vychladne ( nebudu teď rozebírat o kolik atd.), a přes den i když courám ven a nějaký teplý vzduch mi vlítne do domu, tak ta akumulace to do určité míry dokáže korigovat a mírně ten vzduch ochladí. Bez akumulace ten teplý vzduch už v domě zůstane a postupně ho přibývá s každým otevvřením dveří. Zjednodušeně řečeno.
A jestliže budu mít betonový panelový dům dobře odizolovaný, tak to tedy výhoda je, protože mi dlouhou dobu drží teplotu na kterou jsem ho přes noc vychladil. Pochopitelně když v noci bude 25 stupňů, tak dům nevychladím na 23.Vliv akumulace v létě by musel někdo odborný spočítat, takhle je to jen o pocitech. Já jsem rád, že mám cihlu, protože nám svítí slunce na dům od 6 do 20 hodin, a dům je schopen i bez klimatizace při venkovní teplotě 30 stupňů udržet uvnitř 23 -25 celý den. Ale je to můj pohled a moje postřehy a nikomu to nenutím. Tím asi tuto debatu končím, nic nového nevymyslím.
20. kvě v 11:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kryton
fotoportrét
fotoportrét
kryton
 @slabici já osobně vidím výhodu akumulace v létě v tom, že přes noc mi dům vychladne

No právě že díky akumulaci v noci nevychladne nebo jen minimálně. Teplota zdí bude vyšší než teplota venkovního vzduchu (v noci). Možná že ne v prvních dvou dnech veder, ale pak už určitě (bez ohledu na TZ domu).
20. kvě ve 12:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 @kryton Malou velkou akumulaci si představ jako nádrž na vodu s malým nebo velkým průměrem. Do nádrže natéká ve dne voda a v noci vytéká. Nátok představuje např. příkon otevřenými okny, zapnutý sporák, vitální teplo atd. V noci se určitý výkon odebírá. Zde především záleží na teplotní diferenci, zda fouká vítr nebo je aktivní větrání.V obou případech jsou použity stejné technologie stínění nebo aktivního větrání a výsledné výkonové toky jsou tedy stejné. S malým průměrem nádrže (malá akumulace) bude větší mezní rozdíl hladin, ale střední hodnota MUSÍ být v obou případech stejná. Jak jsem psal, pokud je stejná výkonová bilance, je i stejná průměrná teplota. Na tom není co počítat. .
20. kvě ve 12:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
fotoportrét
fotoportrét
atilius
32
 @zubr487 Nevím, ale podle termodynamiky teplé přechází na studené. Takže, když budu mít doma zeď ochlazenou na 20°C, v pokoji vzduch 23°C, tak budu odebírat teplo z místnosti, chladit tu místnost a ohřívat zeď. Na konci dne bude mít zeď 23°C.

V noci otevřu okno, pustím chladný vzduch 15°C a ta zeď mi začne ten chladný vzduch ohřívat. A teď jde jen o to, jak moc jsou velké teplotní rozdíly a jak moc tepla bylo naakumulovaného. Pokud malé, tak možná ani nestačím vychladit tu zeď a na konci rána bude mít 21°C. Pustím 23°C přes den atd. až za nějaký čas se teplota zdi nedokáže dostat dolů a bude už jen v noci ohřívat vzduch.

Takže možná, že první dny veder je nachlazená zeď výhodou, ale po pár dnech bude už v noci spíš přitápět.
20. kvě ve 13:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
fotoportrét
fotoportrét
zubr487
 Ano, jakmile se např. porouchá stínění a bude vysoký přebytek výkonu do domu, tak bude stoupat interní teplota. Trochu tu otázku otočím. Srovnejme si investiční a provozní náklady pro varianty
1) akumulační teplovodní podlahovka + TČ na topení a chlazení podlahou.
2) elektrické neakumulační podlahové topení + venkovní rolety + super inteligentí elektronika
Pokud si zvolíte rozumné TČ, tak investiční náklady budou pro variantu 1 téměř jistě nižší. V porovnání s variantou HeadFlow+Loxone je to jisté. Proti tomu provozní náklady budou poloviční, v létě žádné problémy s přehříváním a dokonce i uvidíte ven. Zde jsme ve vlákně varianty 2. Pokud se rozhodujete, tak se můžeme bavit o různých variantách a doporučuji si přečíst debaty i na jiných portálech. Vy jste se již rozhodl, tak to nemá cenu řešit. Já se rozhodl opačně a měnit to samozřejmě nebudu. Osobně jsem si jistý, že je výhodnější varianta 1 a proto ji taky obvykle doporučuji.
20. kvě ve 14:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
username
1
Registroval se 1. září 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 530 příspěvků. Má 1 přítele. Region Brno.
fotoportrét
fotoportrét
username
1
Registroval se 1. září 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 530 příspěvků. Má 1 přítele. Region Brno.
 @zubr487 ja tomu nejak extra nerozumim, ale pokud se budu divat ciste na ekonomickou vyhodnost, tzn pocitat kolik to stoji a pominu komfort uzivani atd, tak nevidim duvod proc mit v dome s nizkou tepelnou ztratou tepelne cerpadlo za stovky tisic. Nez se stihne zaplatit, davno bude po nem...

Proto taky mame el. primotopy a topime v krbkovach, protoze az primotop klekne koupim si za 2-3tisice novej..
20. kvě v 15:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
fotoportrét
fotoportrét
mariacek
5
 Já bych tu diskuzi o akumulaci ukončil, je to úplně mimo téma a tady už zbytečné... emoticon
20. kvě v 15:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
126
Registrovala se 21. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 2466 příspěvků. Má 83 přátel. Region Rakovník.
fotoportrét
fotoportrét
zmrz_lina
126
Registrovala se 21. května 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 2466 příspěvků. Má 83 přátel. Region Rakovník.
 To by jeden neřekl, co za diskusi spustí blbý sdílení roční spotřeby pro další stavitele s RDR 🤷😀
20. kvě v 15:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš