Menu Forum

RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

9. pro 2016  • 
 Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
bramborak
19
Registroval se 25. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 121 příspěvků. Má 10 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
bramborak
19
Registroval se 25. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 121 příspěvků. Má 10 přátel.
 @hop23 nezvýší...krb je obezděný
1. bře 2012 v 19:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sivem
4
Registrovala se 17. listopadu 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 34 příspěvků. Má 4 přátele. Region Ostrava.
  • Stavím dům
    Česká republika
fotoportrét
fotoportrét
sivem
4
Registrovala se 17. listopadu 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 34 příspěvků. Má 4 přátele. Region Ostrava.
  • Stavím dům
    Česká republika
 @locus díky to je super, tak to zkusím, dívala jsem se na Vaše návrhy a jsou moc pěkné emoticon
1. bře 2012 v 19:15  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
hop23
26
Registroval se 26. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 273 příspěvků. Má 37 přátel. Region Beroun.
fotoportrét
fotoportrét
hop23
26
Registroval se 26. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 273 příspěvků. Má 37 přátel. Region Beroun.
 @bramborak pokud bude průduch nikoliv za krbem ale pouze mezi obývákem a schodištěm? my jej máme zazděný tak se nebojím
1. bře 2012 ve 20:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
Registroval se 10. března 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 216 příspěvků. Má 16 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
Registroval se 10. března 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 216 příspěvků. Má 16 přátel.
 @ihisi Na me to pusobi ze resite uplne jiny domek nez 101 rozmerove tak 3x vetsi. Uvedomte si ze to je maly domek a staci vhodne umistit krbovky do domu a je vse vyreseno. Ale proc ne, kdyz to chcete resit...
1. bře 2012 ve 20:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
ihisi
24
Registroval se 8. srpna 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidal 226 příspěvků. Má 6 přátel. Region Olomouc.
fotoportrét
fotoportrét
ihisi
24
Registroval se 8. srpna 2008 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidal 226 příspěvků. Má 6 přátel. Region Olomouc.
 @locus To máte pravdu, domek je to malý a vytopí se rychle. Pár lidí, co mají 101 jsem se na to ptal . Stačí KK s výkonem kolem 5kW a vytopí to celý spodek během chvíle. Myslím si, že i pokud necháte otevřené dveře do chodby z obyváku, tak se částečně vytopí i vrch. Co se týče vzduchotechniky s ventilací, tak si myslím, že už je to možná přehnané. Spíš je to vhodné ke krbové vložce, která je zazděná a nejsou vidět různé rozvody. Zatím jsem se s tím nesetkal nikde. Proto mě tady tyhle možnosti v této diskuzi zaujali, i v rámci úspor.
1. bře 2012 ve 21:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
Registroval se 24. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 109 příspěvků. Má 48 přátel. Region Brno.
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
Registroval se 24. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 109 příspěvků. Má 48 přátel. Region Brno.
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @ihisi @locus Když jsou kamna pod schodama tak vytopí spolehlivě i vršek. Ale ve 101 jsou dost za rohem, takže plánujeme minimálně jednoduchý průduch nahoru na chodbu. Několik lidí tady už psalo, že mají dole saunu, ale nahoru do pokojů se teplo dostává špatně. Vím to i ze současného bydlení, nahoru jde teplo až moc, ale za rohem nepoznám, že krb hoří..

Líbil se mi nápad ventilace, kdy se teplo vede podél komína na půdu a tam se ventilátorem rozhání do všech pokojů. Toto řešení se vejde do dvaceti tisíc. Nakonec budeme mít řízené větrání s rekuperací, to by mělo teplo taky trochu cirkulovat po domě, ale ne tak dobře jako teplovody..
2. bře 2012 v 00:01  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
 @vtk Rekuperace nerozvadi teply vzduch po dome pokud nema jednotku pritapeni, takze z toho pohledu to nic neresi.
2. bře 2012 v 05:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
123abc
23
Registrovala se 10. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 77 příspěvků a 2 alba. Má 11 přátel. Region Přerov.
fotoportrét
fotoportrét
123abc
23
Registrovala se 10. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 77 příspěvků a 2 alba. Má 11 přátel. Region Přerov.
 @locus My máme naprojektovanou rekuperaci s cirkulací, díky které se vzduch dostane bez problémů i do horního patra.
2. bře 2012 v 07:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
fotoportrét
fotoportrét
locus
22
 @123abc Ano, to souhlasim...to je zase ale jiny termin emoticon.
2. bře 2012 v 07:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @locus Rekuperace rozvádí teplý vzduch od krbu po domě. Má totiž cirkulaci, což není jiný termín, ale jedna z funkcí jednotky Atrea. Není to ovšem tak účinné jako teplovody s větrákem..
2. bře 2012 v 08:15  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sembeth
12
Registroval se 15. října 2010 na modrastrecha.cz. Přidal 174 příspěvků.
fotoportrét
fotoportrét
sembeth
12
Registroval se 15. října 2010 na modrastrecha.cz. Přidal 174 příspěvků.
 @vtk
Lze tomu trochu více pomoci vhodným umístěním nasávání v obyváku, tedy co nejblíže ke krbovkám. Samozřejmě ale na přímý ohřev vzduchu ve vložce a jeho následný rozvod to mít nikdy nebude.
2. bře 2012 v 08:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jan_temr (39 r.)
Rodinná kamnářská manufaktura Temr
Jan Temr PRO

Krby, komínové systémy, krbové dřevo - Region Praha - východ
6
fotoportrét
fotoportrét
jan_temr (39 r.)
Rodinná kamnářská manufaktura Temr
Jan Temr PRO

Krby, komínové systémy, krbové dřevo - Region Praha - východ
6
 Dobrý den, dejte pozor na podíl kamen/krbu předaný sáláním (radiací) a prouděním (konvekcí). Jsou to dva zcela jiné principy předávání tepla - sálavá složka, kterou má každé topidlo jinak velkou ve vztahu ke složce konvekční, se chová tak, že tato část výkonu nelze nikam navětrat, tzn. nikdy se nebude šířit domem dvěřmi, schodištěm ani vzduchotechnikou. Pokud mají kamna či krb např. podíl sálání/konvekce typických 40%/60% při jmenovitém výkonu např. 6 kW, znamená to, že v obýváku budete mít při topení trvale výkon 2,4 kW (sáláním) + část konvekce, odhadem min. nějakých 10% z oněch 70ti, tj. celkem třeba 3,0 kW. Pro navětrání do ostatních prostor domu potom tedy zbývá 3,0 kW.

Představu o tom, jak funguje v praxi sálání a konvekce přesně popisuje věta výše "nahoru jde teplo až moc, ale za rohem nepoznám, že krb hoří...". Je to jako se sluncem - ve stínu je o poznání chladněji.

O správné volbě krbu či kamen pro RD se určitě poraďte s odborníkem, který Vám topidlo především správně nadimenzuje.
2. bře 2012 v 08:46  •  staví dům  •  www.temr.cz  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
nova001
Registroval se 19. února 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 90 příspěvků.
fotoportrét
fotoportrét
nova001
 @vtk Pokud se bavite o jednotkach typu EC, tak ty cirkulaci defaultne neumi. Umi jen vetrat. Vyssi jednotky jako RB cirkulovat umi. Bezne se do Novy101 dava jednotka EC jen pro rizene vetrani. RB je urcena primarne pro vytapeni, nejen pro vetrani.
U EC urcita moznost uprav pro cirkulaci take existuje, ale nedela se to ve standardni vybave. Spis jako dodatecna uprava od Atrei, ktera spociva v montazi potrubi mezi vstupem a vystupem jednotky, klapkou ktera tento bypass uzavira ci otevira a flashnutim noveho FW, ktery klapku ovlada. I kdyz si ale u EC tuhle upravu nechate provest, tak sice ziskavate cirkulaci u levne jednotky, ktera je jinak dostupna jen u drahych, ale s vyraznou nevyhodou, ze vam koluje po dome vzduch z koupelen a wc. Takze si asi dokazete predstavit, jaka je to vyhoda, kdyz si roztahate smrady z wc po celem baraku emoticon U EC je ta cirkulace proste znouzecnost a osobne bych ji nechtel. Muselo by to byt spojene s dodatecnymi klapkami, ktere uzaviraji koupelny a to vyresene neni. Pokud chcete cirkulaci, volte vyrazne drazsi jednotky, treba uz zminenou RB, ta tyhle problemy nema.

Pokud ale cirkulaci ve vzduchotechnice mate, nevidim duvod, proc by mela byt mene ucinna nez teplovody s vetraky. Vse je jen o vykonu vzduchotechnicke jednotky, o tom, kde do ni nasavate teply vzduch a delce vzduchotechniky (ztratach).
2. bře 2012 v 09:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @nova001 Měl jsem na mysli DUPLEX RK3 – EC 1200 / 500. Ta je o 26 tisíc dražší než EC330.
2. bře 2012 v 09:08  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
gabka32
75
Registrovala se 7. listopadu 2005 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 517 příspěvků a 15 alb. Má 48 přátel. Stonava, Region Karviná.
fotoportrét
fotoportrét
gabka32
75
Registrovala se 7. listopadu 2005 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 517 příspěvků a 15 alb. Má 48 přátel. Stonava, Region Karviná.
 @ihisi z osobní zkušenosti mohu říct, že kamna v obýváku vršek ba ani chodbu při otevřených dveřích nevytopí emoticon ač nám to takto bylo na OZ prezentováno... takže příště bude kamna s výměníkem nebo nechat otevřenýc prostor mezi obývákem a chodbou, případně větší průduchy....
2. bře 2012 v 09:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
nova001
fotoportrét
fotoportrét
nova001
 @vtk U RK3 cirkulace opravdu je, tady s tim problem nebude. Pokud chcete pouzivat jednotku k rozvodu tepla od kamen, pak me napada jeste jedna vyrazna nevyhoda, kterou je potreba si uvedomit. Abyste v rozumnem case dokazal teplo rozvest po dome do vsech mistnosti, jednotka bude muset bezet na vykon blizici se maximalnimu. U RK3 je to 1200m3. Nebude Vam vadit vyrazny hluk jednotky? U EC330 je to tak, ze na vykon 330m3 je jednotka v dome vyrazne slyset. Do 150m3/h je to bez problemu, ale tim dum nevytopite.
Opet zminim muj osobni nazor a to, ze pokud bych mel kazdy den vytapet dum tim zpusobem, ze si pustim "turbinu" v technicke mistnosti, tak by me to vyrazne vadilo, hluk proste rusi.
Jina situace je, kdyz jednotkou topite neustale skrz teplovodni vymenik uvnitr jednotky a nekde to hlida termostat, pak je mozne pouzivat mensi prutoky vzduchu a teplovzdusne vytapeni hlukem nerusi. U narazoveho vytapeni velke vykony ale pouzivat budete muset.
2. bře 2012 v 09:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @nova001 Jde mi hlavně o podzimní/jarní dny, kdy se ještě netopí. Potom taky o nějakou úsporu topení v zimě. Není to hlavní zdroj vytápění v zimě, tím bude Fenix. (s tou Atreou ještě nejsem rozhodnutý, myslím, že nakonec bude stačit EC330)
2. bře 2012 v 09:51  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jzo
Registroval se 6. května 2009 na modrastrecha.cz. Přidal 67 příspěvků. Region Ostrava.
fotoportrét
fotoportrét
jzo
Registroval se 6. května 2009 na modrastrecha.cz. Přidal 67 příspěvků. Region Ostrava.
 @vtk a vratim se Vam tedy tato investice do lepsi jednotky pri predpokladu vyuziti jen na prechodne obdobi?
2. bře 2012 v 10:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @jzo Využití by nebylo přechodné. Bylo by podzim-zima-jaro. Ale tuším, že nevrátí emoticon
2. bře 2012 v 10:21  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
microscan
2
Registroval se 16. prosince 2010 na modrastrecha.cz. Přidal 80 příspěvků.
fotoportrét
fotoportrét
microscan
2
Registroval se 16. prosince 2010 na modrastrecha.cz. Přidal 80 příspěvků.
 @jzo Investice do rekuperace v 101čce se nevrátí nikdy. Investice cca 100 000Kč, na vytápění ušetšíte 3-4000/rok = návraznost teoreticky 25-30 let. Investice dalších 25000 do jednotky, která umí cirkulaci pro náznak teplovzdušného vytápění také ne. Tím, ale neříkám, že je rekuperace v 101čce blbost, právě naopak - pro komfort bydlení v domě obaleném igelitem je nucené větrání ideálně s rekuperací v podstatě nutnost.
2. bře 2012 v 10:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vinoraci
4
Registrovala se 16. prosince 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 105 příspěvků. Má 4 přátele. Region Praha.
fotoportrét
fotoportrét
vinoraci
4
Registrovala se 16. prosince 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 105 příspěvků. Má 4 přátele. Region Praha.
 Máme kamna s konvekcí (prouděním) hlavně směrem dopředu. K posílení konvekce do strany používáme EcoFan - http://www.vanellus.cz/ecofan/, případně http://www.krbova-kamna.cz/cz/produkty/ventilatory-tec.html. Nepořebují napájení ani baterii, minimální hluk oproti ventilátoru níže, jen koukám ceny jsou o dost vyšší než si pamatuji emoticon

Používáme i průduch cca 17x17 ve stěně u stropu, na opačné straně vytápěné místnosti než kamna. "Pasivní" proudění je minimální, ale hodně pomůže např.starý ventilátor z PC zdroje regulovaný na 3-12V podle potřeby.
2. bře 2012 ve 14:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vinoraci
4
fotoportrét
fotoportrét
vinoraci
4
 Jak psal p.Temr, je lepší se poradit s odborníkem (nezávislým). Můj laický pohled je, že investice do kamen/vložky s teplovodním výměníkem a akumulační nádobou je nenávratná při občasném přitápění. V případě použití radiátorů a vynechání akumulační nádrže bude investice výrazně nižší, ale různých pro a proti je hodně a výsledek nelze zobecnit emoticon

Nezjišťovali jste někdo návratnost tepelného čerpadla vzduch/voda nebo kondenzačního pl.kotle proti elektrokotli (počítám s teplovodním podl.vytápěním v celém domě)?

V porovnání se zmiňovaným el.podl.vytápěním mi první dvě varianty přijdou jako vysoká počáteční investice, ale zasádní výhodou, včetně elektrokotle, je jednoduchá změna primárního zdroje tepla.
2. bře 2012 v 15:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
Registroval se 7. února 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 1043 příspěvků. Má 13 přátel.
  • Již bydlím v domě
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
Registroval se 7. února 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 1043 příspěvků. Má 13 přátel.
  • Již bydlím v domě
 @ihisi
¨Pokud řešíte dům v Olomouci můžeme se domluvit a podlahové vytápění od firmy Fenix v celém domě jako hlavní a jediný zdraj vytápění vám můžu předvést v praxi. Mám instalovány samostatné elektroměry pro topení a bojler takže můžu zájemcům napsat měsíční spotřeby na vytápění a ohřev TUV poměrně přesně.
2. bře 2012 v 18:14  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
  • Již bydlím v domě
fotoportrét
fotoportrét
pavelcent
35
  • Již bydlím v domě
 @vinoraci
Tepelné čerpadlo vzduch / voda + teplovodní vytápění je tak velká investice, že se nikdy nemůže vrátit. Řešil jsem TČ Sanyo, ale jen do cenové nabídky ta mě naprosto odradila. Dejte si tu práci a spočítejte si kolik připlatíte za TČ (můj případ 180.000) teplovodní podlahovka (cca 100.000) oproti elek. podlahovce i kdyby to byly jen tyto položky je to 280.000. Kolik myslíte že ušetříte za rok TČ, když celková spotřeba domu s el. podl. by měla být cca 32.000 ? Kdyby 10.000, a to si nemyslím, tak se vám to vrací 28 let a to nepočítám s opotřebením a servisem TČ. Stojí to za to ? Ano můžete změnit topné médium na plyn, ale musíte vybudovat přípojku, koupit kotel atd. ,další nemalé investice. Pořád si myslíte , že se to vyplatí ?
2. bře 2012 v 18:24  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
georgek
15
Registroval se 27. listopadu 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 112 příspěvků a 1 album. Má 4 přátele. Region Svitavy.
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
georgek
15
Registroval se 27. listopadu 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 112 příspěvků a 1 album. Má 4 přátele. Region Svitavy.
  • Stavím dům
 Tak jsme včera byli v Lamontu v Rýmařově řešit kuchyň a v Brně na OZ řešit poslední úpravy pro projekt.
Asi hodinu jsme řešili topení a teď mi tady @pavelcent zase zamotal hlavu emoticon Nevím, jestli to tady někde bylo, ale esistují výpočty na porovnání teplovodní podlahovky a elektrické podlahovky? Do teď jsem byl rozhodnut pro teplovodní, ale ten cenový rozdíl při pořízení... emoticon
3. bře 2012 v 08:40  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @georgek Taky jsem se rozhodoval teplovodní vs. elektrická podlahovka. Na TZB fóru jsou dlouhé diskuze. Příspěvky příznivců elektriky versus příznivců teplovody.. Mně z toho vyšlo, že nízké pořizovací náklady vykompenzují nemožnost připojení jiného zdroje tepla. Viz http://forum.tzb-info.cz/102074-podlahove-topeni-elektricke-nebo-teplovodni , pozor, je tam 1000 příspěvků, to je 1000 názorů emoticon
3. bře 2012 v 10:57  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
nova001
fotoportrét
fotoportrét
nova001
 @georgek Co se tyce TC, tam je to naprosto jasne, za soucasnych cen se tenhle druh vytapeni v dome se ztratou 5kw jako je Nova 101 proste nikdy nemuze zaplatit. Ohledne teplovodni podlahovky ci radiatoru je to ale trochu jinak. Ja myslim, ze pokud chcete usetrit penize za kazdou cenu, tak se elektricka podlahovka vyplati. Jenze ono v tomto pripade to je podle meho nazoru setreni na spatnem miste. Je potreba se divat do budoucnosti a uvedomit si, ze dum nestavite na 5 let. Podivejte se zpet do minulosti, kolik lidi menilo za uplynulych 20 let zpusob vytapeni. Za komunistu vsichni topili uhlim, pak prisel rozmach primotopu (byly na ne v 90letech i nejake dotace), pak plynofikace a nyni spousta z tech, kteri timhle vsim prosli, skoncili u vytapeni drevem. Podobna cesta v rozhodovani cim budete za 10, 20 let topit ceka i Vas, tim si budte jisti. Ceny energii stagnovat nebudou. Pokud si poridite elektrickou podlahovku, budete uz navzdy fixovan na jeden druh energie a uvedomte si, ze ten nejdrazsi. Pokud teplovodni system vytapeni, tak budete moct pruzne menit zdroj at by to byl plyn anebo TC, ktereho cena v case poleti samozrejme dolu (u TC). Predelani na teplovodni system Vas bude stat rozkopani vsech podlah v celem dome, coz je masakr. A jen kvuli tomu, ze pri stavbe usetrite par desitek tisic. Na tomhle se podle meho nazoru setrit nevyplati, pokud chcete mit v budoucnu jistotu nezavislosti na elektrine. Veci, ktere v pripade zmeny vyzaduji tak zasadni zasah do celeho domu by se mely udelat co nejuniverzalneji uz pri stavbe. Je mozne, ze za 10 let budou ceny TC na takove hladine, ze vsichni nase skvele kotle zahodime. Podobny scenar se ostatne stal v nekolika poslednich letech ve fotovoltaice, kde se ceny panelu take propadly.
3. bře 2012 v 11:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
georgek
15
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
georgek
15
  • Stavím dům
 @nova001 @vtk jojo, přesně tyto dva názory se mi honí už delší dobu v hlavě a každou chvíli převažuje jiný emoticon
Jestli risknout elektriku a doufat, že se podaří postavit fotovoltaiku za rozumných podmínek, ale s tím, že v zimě dá jen malý výkon nebo předpokládat snížení ceny TČ, která asi nastane po 2020, kdy ho bude muset mít každá novostavba a tím pádem jít do vody... Pak jedu ještě varianta teplovodniho krbu emoticon Jen můj Locus bude mít ztrátu cca 8 - 10 kW. Na přesné číslo ještě čekám.
3. bře 2012 v 11:44  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
fotoportrét
fotoportrét
vtk
21
  • Již bydlím v domě
    Region Břeclav
 @nova001 Ceny porostou jak u elektřiny tak u plynu. Úspora oproti teplovodní podlahovce je cca 130.000,- na celém domě. Oproti plynu a podlahovce téměř 200.000,-. Jen nepodložený příklad: Pokud by plyn ušetřil na nákladech 5000,- za rok, tak se vícenáklady stavby budou vracet 40 let, tzn nevrátí se, protože končí životnost kotle.

Elektrika je konfortnější v tom, že nemusím řešit rozdělovače, odvzdušňování, první start na začátku zimy...
Kdyby to nebyl dům na klíč a dodával bych si topení sám tak by byly náklady na teplovodní podlahovku nebo plyn poloviční. Přemýšlel bych o tom víc, možná by stejně vyhrála pohodlná elektrika. I ta instalace je snadnější.

Ale souhlasím, že je dobré mít ještě zálohu proti elektrice, nejen kvůli zdražení, může být i delší odstávka. Jedna záloha je krb. Druhá je vzduchotechnika, na kterou lze připojit alternativní zdroj tepla.
3. bře 2012 v 11:53  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
nova001
fotoportrét
fotoportrét
nova001
 @vtk jestli je rozdil v cene 130tisic tak to je neuveritelne draha zabava ta podlahovka teda. Souhlasim, ze plyn pujde nahoru ruku v ruce s elektrinou, takze do budoucnosti o nem nema smysl premyslet. Jedina smysluplna alternativa do budoucna je TC nebo krb s vymenikem.
Ale byt na mne, tak se pri techto porizovacich cenach na celou podlahovku vyprdnu. Za ty penize ten efekt, ktery prinasi proste nestoji. Radiatoty funguji spolehlive, lze na ne pripojit jakykoliv zdroj a stoji zlomek ceny teplovodni podlahovky.
Jestlize podlahovku presto chcete, tak ji nedavejte do patra a vyrazne usetrite. V patre ztraci podle meho stejne smysl. V patre jsou loznice ci detske pokoje, jinymi slovy prostory naprosto vhodne pro koberce. Na koberci pocit studene podlahy neni a vrazte tam radiator, cimz snizite vyrazne porizovaci naklady. Nehlede na fakt, ze plovoucka je v patre neuveritelne hlucna. Ve drevostavbe bez betonovych podlah v patre je tam jakakoliv tvrda podlaha jako plovoucka za trest, uslysite nad hlavou kazdy pohyb. Koberec je v tomto ohledu vyrazne lepsi. Do koupelen se el.rohoze hodi, ale jinde bych je nedaval.
3. bře 2012 v 16:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš