RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

15. říj 202149166
  • @angus88  pockam na leden az bude novy cenik plynu a uvidim.
    Ale jak jsem psal v roce 2017 rozdil mezi elektrinou a plynem u Nova 101 byl cca 4-6000,-. Dnes je to kolem 15.000,- coz uz je proste masakr. Zda v lednu bude plyn tak zdrazeny, ze opet buýde rozdil jen 4-6000,- tak to predelavat nebudu, ale silne o tom pochybuji, kdyz v elektrine platime solarbarony, emisni povolenky, za chvili budeme dotovat dobijeni a vyrobu elektromobilu 😃 a ja nevim co vse za kravoviny.

• @silenoz  No my s primotopama si muzem tak slapat na kole, neni rozvod, takze vymenit zdroj nejde..

• Přiznám se, taky řešíme jak naložit se zdražením energií.
    Mám nabídky z Bohemky na 3 roky, ale co jsem cetl, tak oni ty smlouvy vypoví pred termínem, protože:
    1) smlouva je psaná tak že můžou
    2) při současné turbulence prý není žádný prodejce schopny garantovat cenu na 3 roky.
    Máme přímotopy bez pripojky na plyn (K632).
    Topit dřevem se mi moc nezamlouvá, nejsme krbové typy, přijde mi to, jak když jsme u babičky 20 let zpátky, přidávali uhlí do kamen. Maximálně tak nějaký peletovy krb s automatickym dávkováním, ale to jsem ještě nezjišťoval, jestli by bylo možné a taky máme poskládaný obývák a rozvody el. tak, že se s krbem nepočítalo.
    Další alternativa jsou solární panely. Posledne, cca rok a půl zpět mi to vycházelo na cca 14 let návratnost, no nyní by to možná vypadalo trochu jinak. Ale vchází do toho spousta promennych (baterie ano/ne, virtualni baterie ano/ne, elektromobil/plug-in v horizontu cca 10 let nejdřív).
    No a nakonec mě napadlo, jestli by nebylo jednodušší vyhodit veku a místo ní nainstalovat klimatizaci jako tepelné čerpadlo...
    No, slevneni energii se asi nikdy konat nebude, tak budu rád za názory či praktické zkušenosti 😉

• Sponzor fóra
  • @vitar  mám klimu a jako topení je to geniální. Společně s krbem už vůbec nezapneme podlahovku s kotlem. Solary řeším z toho důvodu, že mám i mimo topení velkou spotřebu (2020 bylo 12MWh)

• @angus88  12MWh není málo...

• @angus88  Jsme koukal, že my máme necelých 6MWh, těch 12 je fakt hodně. Topíme tedy skoro výhradně krbem, ale třeba letos jsme dost přitápěli kvůli online výuce i kotlem během dopoledne a budeme někde u 7.

• Mořské akvárium (průměr 350w 12hod denně), velký bazén (průměr 1,2kW 12hod denně), pracuji komplet z domova (400w 12hod denně), manželka a děti doma.... Netvrdím, že je 12MW málo 😃

• @silenoz  Nemusíš čekat na leden. Cena elektřiny je meziročně dražší o 390% a cena plynu o 877%. Takže plyn výhodnější fakt nebude.

@angus88  Tak my máme spotřebu 10,7 MW za rok a topení nijak neomezujeme. Krbová kamna budou až příští měsíc. Podlahovka v celém domě, nastavená teplota 45° (v reálu do 35 pokud nemrzne) a normální režim s přenosným termostatem. Ne ekviterm. Pokoje na 21-22°.

• @mariacek  
    Nevím kde informace čerpáte, ale elektřina jako komodita zdražila za poslední rok na burze o zhruba 335% a plyn s aktuálním poklesem o zhruba 219%, samozřejmě ceny komodit jsou v poslední době dost volatilní. Ale zdražení o 877% si u plynu nedokáži představit v situaci, kdy při platbě za energie se na celkových nákladech vlastní komodita podílí zhruba 30% z celkové úhrady, to si myslím, že by při současném nastavení nikdo nezaplatil......

• Právě mi přišlo vyúčtování el. v Nova 101 a to cca 8400Kwh, topíme dost a ještě přitápím krbem, nechci doma chodit v mikině... Celková cena 28tis Kč za rok, za mě spokojenost, snad ještě za stejný peníz na rok zafixováno u Čezu. I tak jsem se pustil do montáže solárů, každopádně s baterií, ta mi dává smysl.... tak uvidím kolik Kw ušetřím za ten rok...

• 877% proc o tolik? Moc to nesleduji, ale co plyn ovlivnuje? Max jeho nedostatek a Rusaci ho snad porad maji az az. Elektrinu ovlivnuje EU s povolenkami, prispevky na elektro"EKO"auta apod nesmysly. Kdyby se elektrina skladala z polozek jako plyn, tak je to parada, ale polovina te ceny jsou nesmysly.

Nevim na co prejit no.
    Plynovy kotel - asi nejlepsi, levne, jen protahnout komin strechou, ale to snad pujde
    TC - vzduch-voda - nema takovou ucinnost jako vrt/plocha, provrtavat zdi apod. navratnost stejne cca 10 let, kdy se nesmi nic pokazit
    Solary - netusim zda vytopi v zime dum, asi ne. Navratnost tez asi v nedohlednu, natoz pokud se budou porizovat baterie (zivotnost?)

• Chci se zeptat, přebrušoval jste už někdo schody a znovu lakoval? Máte nějaký lak, který byste mi mohli doporučit? Nebo jen prostě bezbravým lakem na dřevo? Nic speciálního...Díky.

• @atilius  
    Pokud chcete lak na schody, aby vydržel proti otěru, mohu doporučit transparentní lodní lak, pokud vezmete ten polomat, tak na schody skoro nic lepšího neseženete za rozumný peníz

• @parizek  Já mám trochu obavu, že když použiju něco jiného, než tam, kde to nepřebrousím, jelikož to není potřeba, tak bude vidět rozdíl...A brousit komplet celé schody se mi teda nechce.

• No já sem tak ráda, že máme elektřinu od EONu!!!! Jsou to čtyři měsíce co nám seděl v jídelně zástupce Bohemia Energy a hustil do nás výhody přestupu pod jejich značku ....manžel to zatrhnul, úspora vycházela jen dva tisíce cca, ale to co se teď děje je šílený, ty ceny a výhled dalšího zdražování 😞

• Sponzor fóra
  • @atilius   aha, tak to se omlouvám, myslel jsem, že požadujete obrousit a znovu lakovat celé schody. Pouze určitá místa bych nedoporučoval, rozdíl tam zcela jistě bude....

• @parizek  To je v pohodě. Prostě sháním nějaké zkušenosti, možnosti, než se do toho pustím. Brousit se mi je celé nechce, ošlapané jsou jen někde stupně. Ale i tak díky 😉

• @atilius  Určitě nějaký polyuretanový lak na podlahy, např. Polyurex apod. Servisák nám schody opravoval po přejímce domu a brousil snad všechny schodnice a pak to několikrát natíral. Přesnou značku nebo typ mi neprozradil, ale nic jiného to být nemohlo, než nějaký vodou ředilený polyuretan.

• Co se týče schodů, tak při přejímce domu jsme dostali nějaké šampóny na ošetřování schodů a taky balení laku... Jen nevím, kde jej máme. Když jej najdu,dám vědět. Pokud se schody přebrousí a přelakují stejným lakem, nemyslím si, že by tam mělo být něco vidět. Furt je to dřevo.
    No ale všichni jsme dostali servisní knížku k domu, tam se o údržbě schodů taky myslím psalo.

• Tusim ze manik z Kasardu mluvil o znace Heidelberg, ze nic jineho na ne nedavat.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat