RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

25. lis 202249607
  • Příště zvolit klasickou stavbu. Také bych dnes asi řešil jinak. Letos okna máme více mokrá a taky šestá sezóna

• @pavelll12  taky mi to ukazuje více, ale to neřeším... výrobce jsem taky nenanšel či nějakou podporu, ještě čekám zda pomůže Rýmařov, psal jsem jim na servis... přeci jen kotel funguje jen by potřeboval trochu správně nastavit...
    v patře vlhkoměr nemám, dole je nyní 48% venku 89% topím dole kamny, v ložnici je od 20st do 22 jak kdy, někdy i 19 když přes den není nikdo doma, ale okna sem nikdy orosený neměl...

• @zmrz_lina  Vysoká vlhkost nemá nic společného s tím, zda se jedná o dřevo nebo cihlu. Málo větráte. Měli jste si nechat nainstalovat rekuperaci. Jestli se nepletu, tak máte nějaké podtlakové větrání, tak je nutné zvýšit větrací výkon. Vlhkost nedokážete snížit tím, že občas vyvětráte. Musíte opravdu pravidelně větrat. Vlhkost ja akumulovaná v SDK a začne klesat až po pár dnech pravidelného větrání. Podle norem by se měl vzduch kompletně vyměnit každé 3 h. Díky tomu, že máte difuzně uzavřenou stavbu, tak tato výměna se realizuje jen větráním. Přiznejte se, jak často větráte ?

• Sponzor fóra
  • @zubr487  každé ráno, v průběhu dopoledne, 1* odpoledne a před spaním (když se děti koupou). Jsem doma s nejmenším, chodím nahoru otvírat okna do průvanu pravidelně. Přetlakové větrání nemáme, nedali jsme ho, protože to všichni hodnotili jako vyhozené peníze. Nahoře v patře, kde ten problém je, trávíme jen noci, v předchozích 5 letech jsme nikdy neměli problém, objevil se až letos. V přízemí, kde jsme v podstatě celodenně+se tam vaří a v chodbě suším vetbedy pro psy, problém není.

• @zmrz_lina  Nezapomeňte, že vlhký vzduch stoupá nahoru. Neznám domy RdRymařov. Není tam náhodou otevřené schodiště do horního patra? Jde o to, že pokud tam nemáte nějaký vodní problém (a to zřejmě nemáte), je to prakticky jistě problém větrání. Změřte si vlhkost. Vlhkost 70% jak zde někdo psal je opravdu moc.

• @botnick  bydlíme 3 roky, to co popisujete - hluk u nás v žádném případě není. Ale otázkou je kde vy bydlíte...pokud je to třeba město a jste u čtyřproudovky, nebo je vedle obchoďák, tam je obecně ruch/hluk daleko větší a intenzivnější. My bydlíme na vesnici, ale zase máme hned vedle Sokolovnu a malou a někdy výživnou malinkatou hospodou (tak jak to na vesnici bývá, ta je hlučná až až 😛 ), ale když zavřeme okna, tak fakt klid a ticho. Jsme z paneláku, tam byl slyšet soused, že šel na WC a pamatuju, když se nad náma rozváděli sousedi, vlastně jsme věděli vše o jejich vztahu, to bylo šílený. To co popisujete je fakt divný...a co si nechat udělat vlastní posudek na hlučnost, abyste byl naprosto OK s výsledkem a neměl pochybnosti o relevantnosti? Mě spíš trápí předsíň u vchodových dveří, která otočená na návětrnou severní stranu, takže jakmile začne zima, je tam fakt zima a chlad a ten se šíří do chodby, vchodové dveře, klika se rosí a sráží se tam vlhkost a tím pádem je mokrá i zem. Tak toto budeme muset vyřešit, je to velký únik tepla.

• @zubr487  Souhlasím, vlhkost je hlavně o větrání. A rosení samozřejmě také souvisí s teplotou. Čím nižší je teplota vzduchu, tím méně vlhkosti vzduch pojme a vlkost bude více na studených površích kondenzovat. Pokud byste měli v ložnici 23 C, třeba by k rosení nedošlo (což samozřejmě není řešení). Že máme orosená okna či rámy v ložnici považuji za standard a měli jsme to i ve zděné bytovce. Nízká teplota vzduchu, zima venku, do rána to člověk prostě zadýchá. A ten kdo má dvojsklo tím trpí dvojnásob.

• @vypadl  jeden průměrný člověk vydýchá cca 0.5l vody za noc. Navíc @zmrz_lina  má patrový dům a teplý vlhký vzduch stoupá nahoru. Zde je nejvhodnější použít řízené větrání rekuperací. Dodatečně je to samozřejmě obvykle problém a tom případě lze použít použít lokální rekuperaci a relativně levné řešení je podtlakové větrání. Stačí trvale běžící ventilátor nastavený na nízké otáčky třeba v dolním patře v koupelně. Tím se zajistí malá intenzita větrání, která obvykle stačí na potlačení těchto problémů. Navíc se tím omezí přesun vlhkosti do horních pater.

• @pavelll12  Dobry den, ja resim pravy opak 😃 V zime mame vlhkost velmi nizkou, cca 40%, ale mame rekuperaci, ktera asi tu vlhkost vyfoukne ven.
    Chci se zeptat, jak jste nastavil teplotu vody? Mame taky Cosmotherm a tam to preci nikde nastavit nejde, ne? Mozna v servisnim nastaveni, ale tam nemam pristup. Jinak vyrobce asi uz ani neexistuje, ze? :/

• Nevíte někdo, prosím, jak mám postupovat, když mi vodník pípá a hlásí chybu E1U?
    Bydlíme tady teprve týden...

• @katka154  E1U je únik na vody na prvním ventilu. Nenechali jste někde téct trochu vodu, neprotéká někde voda (wc apod) nebo něco pododného?
    Kdyžtak zkuste restart vodníka a uvidíte, jestli to naskočí znovu ...

• @sargic  moc děkuji za rychlou radu! Restartovali jsme pomocí p a zdá se to v pořádku...

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat