Levnější alternativa Loxone?

Ahoj všem, mám na vás (zkušenější) prosbu o radu. Budeme si v tomto roce nechávat stavět dřevostavbu a jelikož pracují v IT, mám k technologiím celkem blízko, zároveň si rád usnadním život 😄. Na druhou stranu nejsem takový kutil abych si to dělal celé sám. Na to nemám kapacity ani čas. Od firmy co nám bude dům stavět máme nabídku na smart home od Loxone. Problém jsou finance. Pokud bychom chtěli do smart home zahrnout ovládání venkovních žaluzií, topení (tepelné čerpadlo + podlahovka), světla a hudbu tak jsme cca na 500tis. a dát půl míče mi přijde nesmyslné vzhledem k už tak napjatému rozpočtu co máme. Zároveň se na to nechci úplně vyprdnout, protože když to neuděláme teď a budu to chtít za 5 let, tak pak někde tahat rozvody v hotovém domě není ideální řešení. Nepotřebují plnou automatizaci (aby to vše dělalo za mě), ale zároveň nechci abych musel chodit ke každému oknu zvláště a ovládat mechanickým tlačítkem venkovní žaluzie. Jde mi o to abych mohl žaluzie, topení a světla ovládat skrze appku a měl tam mezi nimi nějakou součinnost např žaluzie aby reagovali na denní dobu a počasí (natáčení, vytažení v případě vichřice apod.) to samé topení, světla měli možnost nějakých scén + ideálně zapojit ovládání přes hlasového asistenta Chci se tedy optat: - Existuje nějaké řešení co toto zvládne a zároveň nebude stát takové hříšné prachy? - Je v tomto případě lepší volit kabelové řešení nebo přes wifi? - Jak zajistím aby mi žaluzie a topení spolupracovalo s appkou v mobilů? Díky za každou řadu, klidně si zaplatím konzultaci s někým kdo tomu dobře rozumí
Odpovědět
@charvat1976 Primarne bych si nechala zpracovat projekt, touto cestou jdeme my, a dle toho natahala kabely, cidla a husi krky. Kabel je vzdy lepsi nez wifi. Byt muj znamy (taky z IT oboru) prisaha na bezdratovy Fibaro. Cenove budou kabely kolik, 50 tis. navic? Pak uz se muzete sami rozhodnout, co a v jake vysi budete instalovat za systemy. Napr. mi bylo receno, ze specialni ovladani teplovodniho podlahoveho topeni je velka ztrata penez, takze do toho nepujdem urcite. Naopak zaluzie jsou podle me hodne sikovna vec 🙂 Svetlo, hudba...to uz zalezi na kazdem, u svetel bych ocenila moznost zhasnout vse najednou pri odchodu. Nemit v obyvaku 6 vypinacu, kdyz staci 1. U te hudby uz je to fakt hracicka. Budeme mit NAS a repro. Mobilem si pustim cokoliv skrze receiver a reproduktory. Ted uplne nechapu, v cem by byl prinos Loxone. A pak je fajn nejaky zabezpeceni 🙂
Odpovědět
@charvat1976 sice taky pracuji v IT a umím si to i naprogramovat, ale právě proto jsem podobné super inteligentní ovládání nechtěl. Pokud to funguje, je to fajn, ale jakmile se něco podělá a je jisté, že se to podělá v tu nejnevhodnější dobu, kdy nebudete doma, tak co s tím. O to ale nejde. Jen jsem chtěl doplnit poznámku k regulaci TČ s PT. Velice výrazně si tím prodražíte celou sestavu topení a velice pravděpodobně si tím i zhoršíte účinnost.
Odpovědět
@charvat1976 Pokud pracujete v IT a chcete si život ulehčit, tak byste právě do těchto megalomanských zbytečností chodit neměl. Spoléhat se na komplexní software řešící všechno možné vždy zavání průserem (viz Zubrův komentář). Šel bych vždy cestou separátních a hlavně minimalistických řešení pro daný účel a která můžete v čase obměnit (technologie se vyvíjí) bez nutnosti hledat kompatibilitu s uzavřeným systémem. Obecně ale pro i jiné instalace: natáhněte si husí krky navíc, kam můžete, tzn. do každé místnosti, do konkrétních rohů atd. a spojte s centrálním místem jako např. technická místnost. Bezdrátově dnes sice funguje kde co, ale třeba u netu (domácí server a obrovský přenos dat), obrazu i muziky (beztrátový přenos) není nad kabel. Kašlete na nějaké ovládání žaluzií a topení přes mobil, zejména tedy pokud máte představu, jak si cestou domů na dálku zvýšíte teplotu na topení. V dnešních domech to zapnete na podzim a vypnete na jaře, podlahovku nijak ovládat nemusíte, resp. je kontraproduktivní. Ale samozřejmě pokud jste hračička a chcete jen tu možnost mít, proč ne. Pokud ale budete mít přípravu, tak až budete bydlet, nakupte si na Aliexpressu takových gadgetů plný košík za pár korun a experimentujte. Jinak by mě docela zajímaly statistiky, kolik lidí, kteří si nechali něco takového namontovat, dokáže po čase ocenit přínos v kontrastu s investicí. Když si uvědomím, jak se při stavbě domů bojuje o dotace na kdejakou běc a řeší se, jak by se bez dotací toto či toto nedalo pořídit, a vedle toho jsou stavebníci schopni vypláznout půl míče za udělátka typu Loxone, tak mi to fakt hlava nebere. I když každý máme nějaké koníčky...
Odpovědět
Kabel je nejlepší a pro nezávislost kabely do hvězdy. Nevím ani, že by tady dodavatelé (Loxone a spol) měli hotové hlasové ovládání, většinou se to řeší nějakou obklikou. Jaké topení budete mít? Regulace topení z nadřazeného systému nemá většinou velký význam, protože má zpravidla ovládání svoje. Appka se brzy omrzí a více se budou využívat automatické fce a nástěnné tlačítka. Na takové ovládání světel a nebo hromadného žaluzií i přes appku Vám stačí systém za 5,50. Jediné co může být přínosné a v nějakém systému ala Loxone je automatické naklápění žaluzií dle slunce. Ještě upozorním, že na ovládání led světel, je třeba mít inrush relé, což v minulosti Loxone nedělal, resp. jeho partneři.
Odpovědět
Profilova fotka
Loxone nemáme (mně osobně to připadá jako vyhozené peníze), ale vždycky mě fascinuje, když někdo chce ovládání žaluzií "kvůli vichřici", aby se vytáhly. Máme žaluzie přes 4 roky a i v těch největších větrech nebyly vytažené a ani se nehly. A to bydlíme na větrné hůrce a první 2,5 roku bez sousedů, takže vítr v plné síle.
Odpovědět
@zmrz_lina Spis jde o stineni v zavislosti na slunci - je horko, chces to stahnout, zima - chces to vytahnout. Vecer zase asi zatahovat kvuli soukromi. V tomhle mi automatika prijde fajn.
Odpovědět
@zmrz_lina jaké máte nejširší žaluzie? Já mám 3 metry a věřte, že by větší vichřici nepřežily.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex tuším 214 cm na šířku a na výšku kolem dvou metrů (terasové dveře + fix). Ani se nehly.
Odpovědět
Jsem taky zastáncem toho, že barák by měl opravit elektrikář běžný. Nicméně taky pořizuju PLC a to na řízení žaluzií. Kde mělo být v rozvaděči impulzní relé, dal jsem jednotkou do krabice, kterou můžu ovládat z automatu, avšak pokud má napájení, funguje i bez PLC. Obdobný modul mám i pro žaluzie. Pak budu mít vyčítání a přepínání režimů pro rekuperaci po modbusu (RS485) a případné zonování po patrech pomocí klapek z číny. Mám objednaná čidla záplavy do tm, k pračce, do kuchyně, abych při havárii vypnul vodu. Co jsem vyhodnotil že nepotřebuju/nechci: Do topení nebudu hrabat, nechám to na čerpadle. Maximálně bych zase jen vyčítal data po modbusu. Žádnou muziku do pokoju přes audioserver. Nálady osvětlení nepotřebuju. Řeším více okruhy osvětlení a to klasicky, případně pomocí těch bazmeků do krabic Nepotřebuju ani nic ovládat přes mobil O čem uvažuji: Ovládání závlahy, dopouštění retenčky v závislosti na hladině Pokud nebudou fungovat předpovědi z netu, pořídím meteo stanici. Vybral jsem Foxtrot2 od Teca, protože ho mám za humny a kamarád mi případně pomůže s programováním. S železem bych se měl vejít do 45kKč (8x žaluziový aktor, 5x dvojté impulzí relé, Foxtrot 2007, RS485, záplavy, zdroj CIB zdroj). Unipi či Domat či by vyšly levněji, ale ten programovací soft mě dost odradil a nemám pro něj přítele na telefonu. Kolik mě vyšla separé kabeláž pro Teco nevím, za elektroinstalaci jsem dal zatím cca 55kKč včetně přípravy na zabezpečovačku a kabely pro ethernet.
Odpovědět
Profilova fotka
@davex mea culpa - nejvíc 180 cm šířka.
Odpovědět
@zmrz_lina Ty 2m vs. 3m je už hodně velký rozdíl u žaluzií. Mám tady 1,5m a 2m a taky to je v pohodě.
Odpovědět
Profilova fotka
Už to bylo řečeno, ale čím méně potřebných ovládaných věcí, tím lépe. Já jsem například návrhem domu zrušil externí žaluzie, pojezdovou bránu, nutnost ovládat topení, vzduchotechniku, světelné scény řeším více okruhy v obýváku a jinde ne. K alarmu jsem přidal vypínání některých okruhů na zaalarmování domu včetně hlavního přívodu vody. Už se mi osvědčilo zapojení vypínačů a světel v obýváku do hvězdy, protože některá "světla" jsou jinak, než jsem měl původně naplánováno Jediné, co hodlám zbastlit sám, jsou části, které jsou nepodstatné v provozu domu a v případě poruchy se nic nestane.
Odpovědět
Článek se načítá
@radim2015 Mně u té vzduchotechniky přišlo fajn automaticky snížit výkon při otevřeném okně. Co si o tom myslíš?
Odpovědět
Mi se líbí, jak se tady k tomu vyjadřují lidé, co to třeba doma ani nemají 😄 Mám Loxone, neměnil bych. Manželka mi to vyčítala, když jsem to dělal, teď by neměnila taky. To, že se to někdy může pokazit? To se může všechno a v dnešní době, alespoň z mého okolí, Loxonu rozumí už hodně elektrikářů. Nicméně, já si to dělal sám, ze začátku s kamarádem, tak tomu rozumím. Mám standard, ovládání světel, žaluzií, přípravu pro nějaká pohybová čidla, přípravu pro řízení topení, rekuperace. K topení, co se týče vodní podlahovky, je to podle mě zbytečné. Mám ji dle projektu nastavenou, řízení ekviterm a nemusel jsem na ni ještě sáhnout. Mám za sebou 2 zimy a zůstane to tak. TČ mám IVT a ti mají svou aplikaci, kde si je možné teplotu upravit. Když jsme byli předloni na týden na chatě, snížil jsem doma teplotu o 2 stupně a den před příjezdem jsem si to zase zvýšil. Už teď ale vím, že bych to příště asi nedělal, protože si nemyslím, že by úspora byla nějaká markantní. Rekuperace, zatím jsem neřešil. Mám nastavený automatický režim, kdy se párkrát za den zvýší výkon (ráno, když se vstává, v poledne, když se vaří, večer před spaním). Mám velkou koupelnu, když se vyvalím ve vaně, je v koupelně větší vlhkost, ale nemusím zvyšovat výkon rekuperace. Jednoduše, jsem rád za trochu více vlhkosti v baráku 🙂 Na WC to během chvíle odvětrám i na nejmenší výkon. Meteostanici děláme s kamarádem svépomocí. Leží mi na stole a chtěl bych ji dodělat a na základě toho řídit vytažení žaluzií při vichřici nebo bouřce. Automatické ovládání žaluzií dle sluníčka, neřešil jsem, ale samozřejmě to jde taky. Nicméně, nemám v tom takovou důvěru a podle mě je jakékoliv mírné naklápění, sklápění zbytečné. Aktuálně umím žaluzie stáhnout a kousíček s nimi povyjet a odklopit je. Bohatě to stačí v 90% situacích. Navíc, na jih mám jen 2 místnosti, které musím v létě řešit. Music server a repráky v mísnostech. Neřešil jsem. Rád poslouchám hudbu, ale taky ji rád poslouchám v nějaké přijatelné kvalitě. Pro mě tedy lepší řešení receiver a sloupky u TV. Mám to v plánu. V koupelně, když ležím ve vaně, chci mít klid a relaxovat. Pokud chci nějakou relaxační hudbu, mám přenosný reprák a pustím si co chci. Zabezpečovačka. Nějakou přípravu mám, ale vzhledem k tomu, kde bydlím, to snad nikdy nebude potřeba. Kamery kolem domku budou ale budu řešit separátně. Hikvision. Světelné schémata. Neřešil jsem, přípravu mám. V obýváku mám vesměs vždy puštěné podsvícení ostrůvku. Řiditelné zásuvky, tady bych si jich dal určitě více. Je to luxus. Časovač na nabíjení tabletu, kterým ovládám dům, na vánoční stromek, radiátory v koupelně apod. + je super při odchodu ostřelit zásuvky tam, kde se žehlí (prádlo, vlasy) atd. Zavlažování, na to jsem trochu zapomněl, doporučuji nepodcenit přípravu venku. Bazén, sauna, apod. pokud bude. Já nemám žádnou přípravu a štve mě to. Budu muset řešit zpětně, složitě. Ovládání hlasem, zatím jsem neřešil, ale chci v budoucnu, až se to s Loxone trochu lépe vychytá. Levnější řešení s Loxone? Ano, existuje. Doporučuji www.vodnici.net.
Odpovědět
@davex A co presne planujes s bazenem? Muzu se zeptat na ty zasuvky- v cem je uzitecne ovladat to nabijeni? Nebo topny zebrik?
Odpovědět
@davex Jestli jsem to dobře pochopil, tak funkční máš de facto sklápění žaluzii a ovládání zásuvek. Nějak v tom nevidím ten chytrý dům 🙂 A co se týče skepse ke komplexním řešením, tak tu mám taky, Z funkcí, které tu zazněly, mě oslovilo vypínání všech světel při odchodu, To mi dává smysl. Ale jinak? A že se v tom vyznáš, je fajn. Zeptej se manželky, kdyby se ti něco stalo, co s tím bude dělat? Poradí si? Stejně tak argument "že se všechno může pokazit" mi příjde trochu mimo. Jakože...může. Ale čím složitější, tím větší šance na poruchu. A čím složitější, tím dražší oprava - ať už vlastním časem, nebo výměnou drahých komponent. Takže já osobně preferuju čím jednodušší, tím lepší. A že jsou některé věci manuální? Když to hodně zjednodušším - vyměnit šňůrku u rolety je za 5 minut a 5 Kč. Ale na druhou stranu rozumím tomu, že to může být fajn zábava a koníček. 😉
Odpovědět
@atilius Zásuvky, žaluzie, světla (zapnout, vypnout), noční světlo v chodbě na čidlo. Při odchodu z domu vytáhnutí všech žaluzií, zhasnutí všech světel, odpojení některých zásuvek. A příprava na všechno, kromě hudby prakticky. Každý si musí zhodnotit sám, co má smysl a co ne, ale líbí se mi, že přes aplikaci jsem schopen si řídit všechno. Manželka? Když je problém, zvedne telefon a zavolá. Stejně tak, když jí nejede auto. Zatím za 2 roky žádný problém nebyl. V průmyslu dělám, nahrazujeme řídicí systémy, které ve fabrikách jedou prakticky od té doby, co se nějaké průmyslové řízení objevilo. A drahé komponenty? Nejdražší je ten miniserver od Loxone, potom je to v pohodě a na žaluziích jsou překvapivě úplně jednoduché, základní motory za cca 2500 Kč. @bayt zásuvky, nemusíš řešit časovač nějak externě. Já si prostě v Loxone nastavím, kdy chci do zásuvky pouštět šťávu a kdy ne. Třeba žebřík, řeknu si, pojede 2h denně od 21-23, stejně tak nabíjení tabletu, řízení filtrace atd.
Odpovědět
@davex jo tak na ten zebrik mi to prijde super, to by me nenapadlo... jeste chci resit nejak cidla uniku vlhkosti...sprchac, pracka, mycka..bazen
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Snižovat výkon u vzduchotechniky je nesmysl. Vůbec nepoznám, že jede se zavřenými okny a při otevření se nic nezmění. Je ale pravda, že je otevřeno vždy pouze jedno okno, pokud chci průvan a otevřu dvě, tak také vzduchotechniku nepoznám a neřeším. @davex vyhovuje ti noční světlo na senzor ? Moje zkušenost se senzory je dost nepříjemná a proto ho nechávám jet trvale, vypíná se pouze na zaalarmování domu.
Odpovědět
@radim2015 No snižuje se na léto, ale to je asi na celý půl rok, že? Ne jednorázově... Spíš mi šlo o nějakou úsporu, aby zbytečně neběžela rekuperace na vysoký výkon, když budu mít vyvětráno okny...?
Odpovědět
Docela se bavím příspěvky těch co o tom vědí prd a hodnotí to. Správný chytrý dům nepotřebuje, abyste brali telefon do ruky. Vše má být automatizované. Osobně mám Loxone a neměnil bych. Je to to nejlepší hned po přítelkyni co v domě je.
Odpovědět
@kobra23 Informační hodnota prvního příspěvku po dvou letech od registrace rovna nule. To musela být sakra motivace se konečně odvážit, ale zároveň k tomuto tématu nenapsat nic, co by tazateli mohlo pomoci udělat si vlastní názor.
Odpovědět
@bayt Ta úspora bude minimální, ale obecně je lepší i v létě větrat rekuperací, protože nedochází k takovému oteplování vzduchu a nutnosti zapínat klimatizaci (pokud je), protože ta celou příp. úsporu spotřebě při minimálním běhu rekuperace spolehlivě zhatí. I když chápu, že k létu otevřená okna patří, vpouštění tepla do izolovaného domu a následné chlazení je srovnatelné vpouštění zimy a následnému dotápění. Stejně jako @radim2015 v létě rekuperaci nijak nesnižuji - jede stále stejně, okna neokna.
Odpovědět
Profilova fotka
@kobra23 Aha, takže automatizované asi znamená, že se to řídí samo a samo mi rozhodne, který program chci sledovat, co mám poslouchat, detekuje přítomnost návštěvy a samo uvaří kafe a připraví večeři i s naservírováním a až se rozsvítí v ložnici, tak mám jít spát.
Odpovědět
@radim2015 V ložnici navíc nastaví ideální světlo a zapne hudbu podle toho, zda je zrovna hrací den. 🙂
Odpovědět
Chytrý dům je chytrý právě v tom, že si každý si to každý uživatel může udělat k obrazu svému. Chytrý dům neznamená plně automatizovaný.
Odpovědět
@charvat1976 Zkusím sepsat pár postřehů, které se třeba budou hodit. Zrovna nedávno jsme dokončili stavbu a už bydlíme a už vím, co bych dělal nebo zvažoval udělat jinak. Máme řešení LOXONE, svépomocí (také dělám v IT) a kompletně jsme si tahali i samy silnoproud a slaboproud. Jen silnoproud řešil elektrikář, co se týče zapojení v rozvaděče. 1. Prvně si promyslete počet různých prvků (žaluzie, světla (led pásky, led světla), čerpadla, zásuvky, vrata, atd.) , které budete chtít řídit centrálně (přes relé) a zakreslete do projektu. Z toho vám vyjde počet relé a případně i silových samostatných obvodů. Promyslete si jestli světla chcete napájet 230V a spínat přes relé nebo rovnou půjdete cestou LED světel na 24V a budete je napájet z traf přes DMX dekodéry (https://www.t-led.cz/p/dmx-dekoder-24...), které budete řídit LOXONE rozšířením (https://shop.loxone.com/cscz/dmx-exte...). My jsme šli cestou LED světel napájených 230V nyní bych již přemýšlel nad řešením LED světel na 24V přes DMX dekodéry a loxone DMX Extension (Ovládání až 128 DMX kanálů === 128 různých led světel nebo 32 RGBW led pásků), výhoda: můžete nastavovat intenzitu osvětlení (například v noci na chodbě se na základě pohyb senzoru zapne světlo s menší intenzitou světla, když budete chtít větší intenzitu naprogramujete si, že po stisku tlačítka se nastaví na 100%). Nevýhoda: musíte hodně hledat LED světla na 24V zas jich tolik není, případně si musíte sám vyrobit z LED pásků. Je nutné dobře promyslet vzdálenost od zdroje k LED světlům na 24V kvůli proudům. DMX dekodéry se dají využít i pro spínání motorů žaluzií (musí pracovat na vhodném napětí) nebo pro spínání silových relé. 24CH DMX dekodér zvládne sepnout 24 různých prvků, tímto řešením se dá ušetřit a nemusíte kupovat LOXONE Relay Extension pro 14 prvků za 7,5k bez DPH. 2. Potom se určitě potkejte s elektrikářem a sdělte mu svoji vizi, chci mít chytrý dům, takže některé prvky (žaluzie, světla, některé zásuvky, čerpadla atd.). budou spínány centrálně přes relé či světla přes DMX controllery. Elektrikář nemusí tolik rozumět automatizaci, stačí mu říct tu vizi kolik toho bude jde o silové prvky to jak to budete řídit není věc elektrikáře. 3. Vše si pořádně spočítat. Například pro jeden žaluziový motor musíte mít dvě relé abyste ho mohli ovládat. Co světelný okruh také jedno relé. Co zásuvka samostatně spínaná to také jedno relé. Atd… => velikost rozvaděčů, počet prvků spínacích LOXONE Relay Extension nebo jiné. Jestli budete chtít LED světla na 230V a ty spínat dejte si pozor, že ty LED světla mají velké náběhové proudy (probrat s elektrikářem) to znamená, že mohou brzo odpálit relé, které na to nejsou stavěny pak se dost často dělá to, že například relé z LOXONE se používají jen pro spínaní dalších silových relé, které tyto proudy zvládnou. 4. Udělali jsme jeden centrální rozvaděč pro dvoupatrový dům. Nyní bych udělal jeden v horním patře a druhý ve spodním patře. Nemusíte tahat tak dlouhé kabely (silové i řídící), máte to přehlednější v rozvaděčích atd. 5. Řídicí kabely jsme si tahali samy (k tlačítkům, čidlům, atd..). Převážně jsem použil kabely sykfy o různém počtu párů. Nyní bych to nedělal a rovnou tahal kvalitní síťové kabely, kterých je hodně a mohou se časem někde hodit. Dále je dobré v některých případech využít toho, že můžete řetězit kabely. Pokud máte v plánu mít v místnosti tlačítko u dveří pro rozsvícení třeba přes loxone tlačítko (které umí více funkcí (měřit teplotu, více stisků atd,) nebo i obyčejné tlačítko a dále třeba mít ještě tlačítko za gaučem. Tak nemusíte k tlačítkům tahat dva různé kabely z rozvaděče, ale můžete natáhnout více žilový kabel k hlavnímu tlačítku a od dalšího tlačítka méně žilový kabel k tomuto a propojit je. 6. Nyní trochu k loxone. Podle mě to je super řešení, mají to skvěle vymyšlené, umí to spoustu věcí a více zručný člověk s tím může dělat divy a naprogramovat si to jak potřebuje díky jejich přívětivému vývojovému IDE. Uživatelské rozhraní do mobilu, tabletu, PC je také moc fajn a lze ovládat i vzdáleně mimo domov. Na zeď si můžete dát levný tablet a využít pro řízení složitějších operací, takže nemusíte mít tolik tlačítek někde a máte i komplexní přehled o dalších věcech když napojíte (rekuperace atd.). Další nějaký řídící "tablet" od rekuperace je investice x tisíc takto ji nemusíte dělat. Miniserver (hlavní mozek) stojí kolem 13500 Kč bez DPH. Už má ale v sobě 8 digitálních vstupů, 4 analogové vstupy, 8 relé, může komunikovat s mnoha zařízeními přes TREE sběrnici (tlačítka atd). Díky tomu, že má loxone miniserver API můžete s ním komunikovat z čehokoliv. Například si z raspberry pi rozchodíte zigbee bránu a přes node red připojíte různé bezdrátové prvky (tlačítka, čidla atd.), které budou komunikovat s loxone. WIFI kontroléry přes jejich api můžete ovládat z loxone, protože to umí loxone. 7. Díky možnostem loxone miniserveru bych nyní více přemýšlel, jak řešil spínací a vstupní logiku po stránce HW. Buď můžete jít cestou, že budete kupovat loxone extensiony za nemalé peníze (Relay Extension. DI Extension) nebo trošku obětujete času do vymyšlení těchto částí z arduina či klonů s ethernetem. A postavil to tak, že arduino bude přes ETHERNET komunikovat s LOXONE serverem a na arduino napojím digitální vstupy a výstupy (relé boardy nebo jiné relé). Například arduino podporuje I2C sběrnici. Tou lze k arduinu připojit přes expander za pár korun až 64 vstupů nebo výstupů na relé (https://www.itnetwork.cz/hardware-pc/...). X loxone boardu za desítky tisíc se dá takto nahradit za boardy za pár korun. 8. Určitě všude primárně tahat kabely nespoléhat na bezdrátové řešení. To brát jako krizovou možnost, kdybyste někdy na něco zapomněli. 9. Myslet na další periferie jak půjdou zaintegrovat do loxone. Například rekuperace (má nějaké rozhraní, lze bez velké investice zapojit do loxone?), Nějaký zdroj topení (plyn kotel, el. kotel, tepelné čerpadlo.) atd... 10. Myslet na rezervy - co když jednou budu chtít něco řídit (venku), závlaha, světla další atd... 11. Neškudlit. Kabely něco stojí jak řídící, síťové a silové, ale už nikdy je jen tak nenatáhnete. Takže čím více tím lépe i kdybyste je nakonec nevyužil. Případně mohu pomocí v soukromé zprávě.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?