Ovládání žaluzií podle slunce

Zdravím, měl bych takový lehký dotaz. Budeme stavět dům a rád bych měl možnost automatické polohování venkovních žaluzií na základě polohy/výšky slunce. Jinými slovy bych rád, abych měl doma pořád stín a zároveň maximální světlo. Vím že to umí Loxone a jiné podobné firmy, ale k tomu dostanu dalších hromadu věcí, které jsou pro mě zbytečné. Nemáte nebo nevíte někdo o nějakém snadném řešení? Díky za případně rady 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas_verny nevím jestli úplně poradím, neb to nebudu programovat sama. Nicméně k přípravě na toto řešení máme vytaženo UTP z rozvaděče na střechu kde bude čidlo slunečního svitu a větru. Ke každému vypínači žaluzie máme také z rovaděče UTP pro ovládání. Pak už je jedno co zvolíte za systém, jaké moduly apod. ale musíte mít vyřešen vstup a výstup.
Odpovědět
@lucka_dc kabeláž je právě asi to nejmenší, spíš nevím co vybrat 😄 Tohle je takové jednoduché řešení přes telefon, akorát to nebude reagovat na slunce a je to ještě na WIFI. https://www.alza.cz/shelly-2-5-spinac... Takže zatím hledám dál 🙂
Odpovědět
@tomas_verny Domnívám se, že Loxone nakonec vyjde levněji, než speciální okruhy či zařízení. Požadované funkce zvládne bez dalších čidel jen na základě souřadnic a orientace okna (umí spočítat polohu slunce, i když je zataženo). Kromě toho nabídne řadu dalších funkcí, nejen pro žaluzie. Zákl. jednotka je za 12 tisíc, na každou žaluzii pak asi 4 tisíce. Ovládání automatické, ruční, telefonem, časovačem...
Odpovědět
Z hlediska řízení to není úplně snadná úloha jako rozsvítit světlo přes aplikaci a obávám se, že to umí jen propracovanější systémy. 2. věc je, jak mic dobře to funguje. Kolega ma Loxone, ale toto tam nema implementovane. Bývá problém a nastavením, protože žaluzie nemaji většinou zpětnou vazbu. Jinak u Loxone budete muset zaplatit za inplementaci stejně jako jinde.
Odpovědět
@martin_s Co že nemá Loxone implementované? To, co jsem psal tam implementované je. Je to vše jen otázka jednoduchého naprogramování. A problém s nastavením není. U nás to funguje už devátým rokem...Umí to dále zastínit, když hrozí přehřátí interiéru nebo naopak v zimě to umí využívat tepelné zisky ze slunce.
Odpovědět
@pepitocz mame to také tak- funguje to přes Loxone bez potíží.
Odpovědět
@pepitocz Myslel jsem to trošku jinak, Loxone tu funkci má, ale ten kolega to nemá naprogramované na jeho dům. Znám cenu hardwaru. Víte cenu nebo máte představu, na kolik tak vyjde práce na naprogramování žaluzií na celý dům?
Odpovědět
@martin_s Já si to programoval sám.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Ještě by měla být možnost využít chytrých bezdrátových motorů a příslušenství od Somfy. K žaluziím stačí přivést napájení a ostatní se ovládá bezdrátově. Pohon: https://www.somfy.cz/products/1210676... Čidla: https://www.somfy.cz/produkty/ovladac...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Pro pepltocz : nemůžete mi dát odkaz na někoho, kdo by mi s tím u Loxone pomohl? Mám rolety se servopohony od Somfy a je potřeba dodat čidlo oslunění - doufám, že jedno a pak to provázat tak, aby jak slunce cestuje se mi ty rolety zatahovaly. Předem děkuji za odpověď. J.Š.
Odpovědět
@ree1 Čidlo oslunění není potřeba, pokud jsou v loxone funkce na na výpočet polohy slunce. Ve foxtrotu stačí zadat zeměpisnou délku a šířku a funkce vyplivnou výšku slunce nad horizontem a azimut slunce a pak to stačí jen porovnat s azimutem domu a můžete žaluzie naklápět jak je libo.
Odpovědět
Článek se načítá
@kofejn výpočet výšky a azimutu Slunce je sice dobrý, ale už to nic neříká o tom, jaká je oblačnost. Ano, lze to brát z předpovědi nebo stavu počasí, ale nic to neříká jaký je skutečný stav na daném místě. Záleží jak to chce uživatel, jestli vytahovat i bez ohledu na to jestli zrovna svítí.
Odpovědět
@bobanjn To je samozřejmě pravda. V zimním režimu to neřeším, kvůili tepelným ziskům jsou žaluzie nahoře pár minut před východem až pár minut po západu slunce. V letním režimu řídím naklápění. Čidlo osvětlení už mám, ale zatím jsem to do programu nezakomponoval, zatím stačí to naklápění od slunce.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?