Plynový kotel - jaký?

10. říj 202180

Plánujeme dům a topit chceme plynem. Vůbec se v tom nevyznám. Byl by někdo ochotný vysvětlit mi, jaký je rozdíl mezi plynovým kondenzačnim kotlem a normálním kotlem? Co je lepší? Musí mít plynový kondenzačni kotel komín, nebo je možné nějaké odvětrání přes fasádu? Případně je lepší mít ten komín? V obývacím pokoji budeme mít asi krbova kamna na dřevo a k tomu pravděpodobně venkovní komín. Ale nepotrpím si na nějaké topení v krbu, ta kamna chci čistě pro případ, že nebude plyn, abychom nezmrzli, normálně se v nich topit nebude. Ještě by mě zajímalo, půjde ke kondenzacnimu kotli připojit bojler na ohřev vody?

 • @jablko21  Každopádně KK má podstatně větší účinnost. Jestli máte dům s malou TZ tak hlavně vybírejte kotel který má nízký minimální výkon. A dělejte jen podlahovku žádnou kombinaci s radiátory. Bojler jde zapojit normál stačí 60l protože dohřátí je do 15 minut. Pro kondenzační kotel je komín z plastu a tak klidně na střechu a bude za zlomek ceny než ten pro krbová kamna.

 • @wpavel  aha, děkuji. To je dobrá rada s tím minimálním výkonem kotle, to by mě nenapadlo. Budeme mít jen podlahové vytápění.
  A jaký je tedy rozdíl mezi kk a normálním kotlem na plyn?

 • @jablko21  Tím že se spaliny KK schladí pod bot kondenzace odchází komínem podstatně méně tepla a proto ta úspora. Z kotle se musí tento kondenzát odvádět i s tím se musí počítat před instalací.

 • Sponzor fóra
 • @wpavel  komín pro kondenzak není za zlomek ceny krboveho komínů. Cena je přibližně stejná a stačí přes stěnu ale nesmí být nad průduchem už žádné okno.

 • @edison101  To vím ale to se nedá aplikovat u každého domu. Za 1/2 ceny to bude.

 • Přes fasádu se to dříve dělalo. Babička to tak měla. Ale pokud vím, tak už se to nově dělat nesmí a musí být komín.

 • @wpavel  Odvod spalin venkovní stěnou do volného ovzduší - jen v technicky odůvodněných případech, jen při stavebních úpravách budov nebo u průmyslových staveb (z vámi odkázaného článku).

  Čili přeloženo do lidské řeči: U novostavby pro bydlení to možné není, u rekonstrukce jen pokud z technických důvodů nejde udělat komín.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat