Koupit celé dílo nebo nejdřív pozemek

11. říj 202150

Dobrý den,

Zvažujeme koupi rodinného domu. Developer navrhuje 2 varianty - nejdřív koupit pozemek a pak podepsat smlouvu o dílo pro stavbu domu. Nebo varianta vše najednou. Zdůvodnění zatím známe jen daňové plus samozřejmě jiný postup financování. Znáte ještě další důvody proč po částech a ne dohromady? Dekuju

 • @sasil1  Ja bych nejdříve koupila pozemek a pak pokračovala stavbou. Kdyby pak byly komplikace s firmou, snaze se s rozloučite a na pozemku můžete pokračovat. Bála bych se, že v druhém případě bych v extrémním případě mohla přijít o pozemek (insolvence firmy atp.).. Jak je to s daněmi ale netuším..

 • Dobrý den, u pozemku a RD bych také nejdříve řešil způsob nabytí nemovitosti - pozemku a po přepsání - zapsání vlastnických práv do KN bych řešil smlouvu o dílo týkající se stavby RD. V případě koupě bytu od developera to je něco jiného, tam se využívá varianta č. 2.
  Jak píše japona - pokud by se firma během výstavby dostala do nějakých problémů, tak by pozemek i novostavba RD patřily stále firmě ( záleží jak by byla nastavena smlouva, ale většinou se předává až hotové dílo ... ) no a to byl mohl být pro Vás problém. Už jen to, jak dlouho trvá v ČR běžně soudní řízení - než někdo rozhodne po právu, co Vám náleží ...
  V případě že by jste pozemek již vlastnili a došlo by k nějakým problémům - tak by se vše týkalo jen stavby.
  Co se týče poplatků, daní a financování, něco by Vám měl vysvětlit developer, případně nějaký finanční poradce. Já osobně bych řešil variantu č. 1.

 • za mě jednoznačně nejdřív pozemek, pak se teprve domlouvejte na stavbu. máme příklad zde ve vesnici - lidi mají pozemky, ale stavební firma od developera nestíhá, celé se to prodražuje. ti, co to koupili "i s domem", platí sankce za odstoupení od smlouvy, aby vůbec začali stavět.

 • Sponzor fóra
 • Dobrý den,
  Moc děkuji za názory. My se spíš chtěli vyhnout řízení stavby. Každopádně asi máte pravdu, že mít pozemek v "ruce" je mnohem jistější.

 • Jestli je na pozemku stavební povolení a nebo aspoň územní rozhodnutí, dále je vyřešena příjezdová komunikace a zbylé přípojky, tak berte pozemek, pak si najděte schopné TDI/stavbyvedouci a ten se Vám o to postará a třeba i ušetříte...

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat