M&M reality - rezervační smlouva - zkušenosti

19. bře 2021100

Dobrý den,

konečně jsme našli pozemek, který bychom chtěli koupit, je ale inzerován MM reality (pravděpodobně s výhradní smlouvou). Po komunikaci nám byla předložena rezervační smlouva. Samozřejmě jsme nečekali zázraky ale tato "rezervační smlouva" znevýhodňuje zájemce v úplném maximu co je snad možné. Nikde se nepíše, co se bude dít s provizí, pokud Prodávající nedodrží podmínky atd. atd. O pozemek ale velmi stojíme. Na internetu je samozřejmě mnoho recenzí a hrůzostrašných zkušeností s realitními kancelářemi ale doufám, že se snad najde někdo, kdo má podobnou zkušenost, riskl to a dopadlo to dobře. Každopádně pokud by se tady našla nějaká dobrá duše, která má s touto smlouvou zkušenosti nebo by byla schopná nám odpovědět aspoň na některý z následujících bodů, budeme vám velmi vděční!!

- dovolili vám RK změny v rezervační smlouvě?
- museli jste prokázat schopnost financování celé kupní ceny?
- šlo jednání o kupní smlouvě dobře?
- zdržoval se nějak prodej, aby nebyla dodržena lhůta a provize vám propadla?
- pokud došlo k chybě na straně prodávajícího nebo RK jak se řešilo vrácení provize?
- podepsali jste i přes rizika smlouvu a vše proběhlo tak jak má?

Předem Velmi děkujeme za jakoukoliv odpověď!!

 • @k3y5  A nebude lepší, když si dle katastru najdete přímo majitele, zajedete za ním, vyzvíte, kdy mu končí exkluzivní smlouva a podepíšete prodej přímo s ním? Bude to výhodné pro obě strany. Vy mu můžete zaplatit o nižší cenu, než inzeruje realitka a on stejně vydělá, protože tam bude určitě velká provize... Ty exkluzivní smlouvy se podepisujou třeba na 3/6 měsíců, případně se dají vypovědět, třeba to bude cesta.

  Pokud realitka předloží humusáckou rezervační smlouvu, je to její boj

  Pokud do toho chcete jít, tak:
  - požadujte, aby rezervační smlouva byla trilaterální (vy, realitka, prodejce) a ať jsou v ní přesně řečeny povinnosti všech stran (kupní cena, rezervační poplatek, že vy a prodejce jste povinni uzavřít kupní smlouvu do toho a toho data, co se děje s rez. poplatkem když prodejce nakonec cukne, co se děje když vy cuknete)
  - finální podoba kupní smlouvy musí být součástí rezervační smlouvy jako příloha (jinak se pak můžete o podobě kupní smlouvy hádat a hádat)
  - všechno ohraničený datumama + napsat do smlouvy penále

  Ale hlavně, NIKDY nedávejte před realitkou najevo, že pozemek moc chcete. NIKDY NIKDY NIKDY!!! Jinak vás mají v hrsti!

 • Ano, RK mi dovolila změnu smlouvy (shodou okolností taky MM).
  Nemuseli jsme prokazovat schopnost kupní síly, brali jsme to na hypotéku. Pokud bychom nakonec hypo nedostali, je to naše smůla a rezervační poplatek samozřejmě propadá.
  Jednání šlo dobře, nikdo nic nezdržoval. Ale pokud si pamatuju, my jsme tam měli odstavec o odpovědnosti z podpisu smlouvy jak u prodávajícího, tak u kupujícího.

  Jinak jsem nějakou nemovitost i prodávala, taky přes MM a do dohody s kupujícím mimo MM bych nešla. V té smlouvě mají, že pokud to nakonec koupí někdo, kdo s nimi byl v kontaktu ohledně konkrétní nemovitosti, jsou oprávnění vyžadovat částku té provize po prodávajícím, i když už smlouva skončila..

 • @slabici  "že pokud to nakonec koupí někdo, kdo s nimi byl v kontaktu ohledně konkrétní nemovitosti, jsou oprávnění vyžadovat částku té provize po prodávajícím, i když už smlouva skončila..",

  což je dost složitě vymahatelné. Jak vám dokážou, že jste "byl v kontaktu". Jsou to takové bububu, toť vše. Nemohou dávat do smlouvy nějaké retrospektivy, prostě až platnost smlouvy skončí, tak skončí a pak už si můžete se svou nemovitostí dělat co chcete.

 • Sponzor fóra
 • @skunkos  dokážou to snadno, pokud prokážou, že ten kupec se o tu konkrétní nemovitost zajímal (email, prohlídka). Pak je to celkem očividný, že se "jen" čekalo, až jim vyprší smlouva. Ty smlouvy v tomhle bodě mají docela dobře řešený. Jediná otázka je, jak zjistí, kdo tu nemovitost koupil (ale to nejspíš časem z katastru, pokud by po tom šli). Jen říkám svojí zkušenost z pohledu prodávajícího.. nešla bych do akce za jejich zády, neměla bych na to nervy. Pokud se nemovitost prodává dobře, kupec se najde i přes realitku 😉

 • Realitka zprostředkuje nákup, sežene kupce. Pokud si to prodávající nakonec rozmyslí, není to přece chyba realitky. Rezervaci je pak třeba vymáhat po prodávajícím.

  Jinak já měl ve smlouvě od RK Sting taky závazek, že když to prodám do roka sám a obejdu RK, tak provizi musím zaplatit.

  Obecně když prodávám přes RK, tak proto, že se nechci zaobírat váhajicími a spekulujicími zájemci, nechci ztrácet čas s řešením smluv apod. Pokud máte o pozemek zájem, potlačte nadšení, nevěřte údajům od RK a ověřte si územní plán, kapacitu rozvodny nebo čističky atd... RK bych se nebál.

 • Tak my jsme prodávající a s MM Reality máme nevýhradní smlouvu. Rezervaci si vzali od kupujícího oni. Tento postup je tedy také divný. Vlastně úplně nejsme vázáni. A na druhou stranu, když kupujícímu nevýjde hypo, tak rezervaci vezme RK a my jsme čekali půl roku zbytečně...

 • @skunkos   @slabici   @skunkos   @mariacek   @kuratkol  

  Dobrý den, omlouvám se za prodlevu, každopádně Vám všem mockrát děkuji za reakce a odpovědi!!

  Čekalo nás dost řešení kolem situace a nechtěli jsme nic zakřiknout 🙂.

  Každopádně jsme rezervační smlouvu nakonec nepodepsali. Díky advokátce, které nám to vyjednala a tomu, že jsme řešili hypotéku pouze na koupi pozemku (tím pádem penízky budou rychle), RK souhlasila s tím, že jsme přistoupili rovnou k podpisu kupní smlouvy. I přesto, že jsme se děsili koupě přes RK, proběhlo vše v pořádku, a dokonce jsme byli i spokojení s jednáním realitního makléře. Poskytl nám všechny informace a reagoval velmi rychle. Problém byl pouze v příslibu vybudování vody. To však pouze na dobré slovo. Nicméně realitní makléř nám opět poskytl veškeré informace, které jsme potřebovali. Samozřejmě jsme si vše sami ověřovali a vždy to bylo tak, jak řekl. Voda už je dokonce aktuálně vybudována a jsme spokojení.

  Takže za nás..... žádný problém s MM nebyl, až tedy na hrůznou rezervační smlouvu. Pro někoho kdo bude v podobné situaci a váhal by... doporučujeme každopádně všechny informace ověřovat a nebát se kontaktovat sousedy, úřady, firmy apod. , navrhnout jiné řešení, případně si zajistit vlastního advokátního zástupce, který vše vždy ověří a třeba Vás upozorní na věci o kterých nemáte ani páru 😃. Na drobnou právní nás kontrola smluv, výpis z katastru a vyjednávání s protistranou stálo ani ne 2000,- Kč a určitě to stálo za klidné spaní.

  Ještě jednou všem, co reagovali mockrát děkujeme. Jsme hrozně rádi, že se najdou lidé, kteří věnují čas, aby poradili těm, co to potřebují, nebo se minimálně podělili o své zkušenosti.

  Hezký den všem! 🙂

 • Dobrý den.mám dotaz.
  Uzavřela jsem s RK rezervační smlouvu (pouze já a RK) a složila depozitum ve výši 30000 Kč.V této smlouvě je uvedeno,že pokud do 30.6. nedojde k uzavření kupní smlouvy z vážného důvodu na straně prodávajících,bude mi depozitum vráceno.K tomuto datu nebyli prodávající majiteli bytu (vyřizovali dědictví,které nebylo ukončeno) a dalším bodem v této smlouvě bylo,že veškeré odborné realitní a právní služby hradí RK ze svého.Jelikož k danému datu jsem z budoucími prodávajícími nic nepodepsala,můžu od RK požadovat vrácení depozita v plné výši a ukončit spolupráci s RK? Děkuji

 • @sada_sedlakova  mělo by to tak být. Za námi realitka přišla s žádostí o prodloužení smlouvy, že se nestíhá dělení pozemku. Měli by Vás kontaktovat sami...

 • Jinak někteří šikovní makléři MM reality si sjednávají oboustrané provize, takže jsou schopni investovat provize jak od prodávajícího, tak od kupujícího, nicméně podle nového zákona tyto provize musí být sjednány 3 straně, takže jsou nevymahatelné...

  Co se týče exkluzivity, tak já jsem dával na pronájmy jen časově velice omezenou exkluzivitu, třeba na týden, což makléři stejně neradi dělají pronájmy, protože se na tom málo vydělá.

  Na prodej nevím jestli bych to zvládnul vyjednat, každopádně V vypjatých časech jsem makléře vždycky obešel, a stihnul odpovědět prodávajícímu ve 14 denní lhůtě jeho exkluzivní smlouvu 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat