Pozemek - vlastnictví

22. kvě 2020180

Zdravím všechny, měla bych takový dotaz....
Věc se má takto: s přítelem jsme si našli obecní pozemek (nelze jej darovat, prodat) , který bude financovat přítel. Tím pádem na něj bude napsaná i kupní smlouva pozemku, jenomže jakmile budeme chtít začít čerpat hypotéku (ta je na nás oba dva), musíme být oba majitele pozemku, tuto situaci jsme vyřešili způsobem, že se při čerpání zapíšu do katastru nemovitostí a tím pádem banka bude mít všechny podklady k poskytnutí hypotéky.
Můj dotaz zní takto: vím, že je to blbé ale člověk musí počítat se vším, kdyby nastala situace, že bychom se rozešli, jak by se situace řešila při majetkovém vyrovnáním, jestliže hypotéka bude na oba dva, ale kupní smlouva pozemku je psaná pouze na přítele, ale budu zapsaná v katastru nemovitostí? Samozřejmě na pozemek bych si žádné nároky nedělala, ale jen přeci nechci něco splácet a potom zjistit, že to vlastně nikdy nebude mé.

Jen vím, že majitel pozemku je zároveň i majitel nemovitosti, která na něm stojí.

Děkuji za odpovědi. 🙂

• Přítel bude zapsán jako majitel jelikož má kupní smlouvu a návrh na vklad bude na jeho jméno. Vy můžete být na katastru v případě za A. Pokud budete také v kupní smlouvě
    B. Pokud vám část daruje
    C. Pokud vám část prodá
    D. Jiná možnost jak se zapsat jako majitel není
    Tudíž nejdříve vyřešte tuhle situaci ohledně pozemku. Co se týče dalších vyrovnání ty lze předem ošetřit smlouvou mezi sebou.

• Na takový specifický případ si najděte právníka. Pokud kupní smlouva právně závazně zakazuje prodej nebo darování vy se k tomu pozemku už pak nedostanete. Bance to bude vadit i obecně, pokud je pozemek neprodatelný nemá pro banku žádnou zástavní hodnotu. To se přenese i na dům. Ale nejsem právník třeba se pletu. Ale já bych to řešila s právníkem.
    Pokud jde o to stát se majitelem kupte to společně. Hypo řešte ještě před koupí pozemku.

• @ela_kvasnicakova  Kupte pozemek s přítelem oba - každý id. 1/2 nebo klidně jiný podíl - jak se domluvíte a odsouhlasí vám banka. Pokud pozemek koupí jen přítel a následně vám nemůže podíl prodat či darovat, možná by šlo pak se vzít a rozšířit SJM (u notáře).

• Sponzor fóra
  • @mitoma  moc děkuji za radu! Přesně tohle jsem si myslela. Jelikož obec zakazuje pozemek darovat či prodat "třetí osobě" mám prostě smůlu...

• Všem děkuji za rady a přeji příjemný víkend! 🙂 moc jsem se teda nepotěšila 😞.

• Zdravím,
    my to máme taky tak, pozemek je psaný na mě, ale hypotéka na nás oba. Pozemek jsem dostala darem v rodině, proto jsme to nechtěli přepisovat i na přítele, aby jsme zbytečně neplatili daň. Pokud se někdy vezmeme, přepíše se to na oba dva. 😃 🙂

• @pajaj1  zdravíčko, takže máte ještě možnost pozemek darovat, jenomže nevím, jak to bude u nás, jelikož ve smlouvě k pozemku je jasně napsáno, že ho nelze darovat, ani prodat třetí osobě, takže netuším, jak by to bylo v případě manželství a pokud to vůbec bude 😃

• A to nemůžete být na té smlouvě oba dva i když to bude financovat jen přítel?
    My jsme kupní smlouvu řešit nemuseli, tak nevím, jak to tam je. 😞

• @pajaj1  bohužel, řešilo se to ještě s rodiči (povím vám, to je největší peklo) a teď mě napadlo, že vlastně i kdyby jsme byli manželé, on ho získal, ještě před manželstvím, takže bych měla smůlu i tak.

• ale je přeci blbost si kupovat pozemek, u kterého je podmínka, že se nesmí prodat nebo darovat, nikdy nevíte co se stane. Teď to nemyslím zle na Vás, ale taková podmínka mi přijde blbost.
    Koupíte pozemek, postavíte dům, něco se stane, budete to muset prodat, ale nebudete moct, protože máte podmínku ve smlouvě.

• @ela_kvasnicakova  a není ta podmínka ve smlouvě třeba na 3-5let. U pozemků prodávaných obcí to tak někdy bývá.

• @ela_kvasnicakova  Předpokládám, že zákaz prodeje/darování je ve smlouvě s obcí. Možná by se a nimi dalo domluvit na výjimce - po nějaké době uzavřít dodatek ke kupní smlouvě - normálně to prohnat přes zastupitelstvo. Mají to tam kvůli překupníkům, aby pozemky neskoupili a nespekulovali na růst ceny. Když tam budete chtít žít/založit rodinu, budou rádi. A pokud to necháte takto, radím schovávat všechny faktury, účtenky, některé práce objednat na vaše jméno apod. A v případě rozchodu/rozvodu se poradit s právníkem (vložení peněz do cizího majetku).

• Běžte s tím za zkušenýmprávníkem, tady si o tom sice můžeme hezky povídat, ale nepomůžeme Vám, museli bychom prostudovat smlouvu, kontaktovat banku atd. 🙂. Manželství vám např. minimálně pomůže pro stavbu domu a nejspíš i pro hypotéku, ale jelikož dům by se už stavěl společně a pozemek se stane součástí domu je to opravdu právně velmi složité a tady to nevyřešíte akorát Vás lidé zmatou.

• @ela_kvasnicakova  on bude mít nejspíš ve smlouvě, že má předkupní právo po určitou dobu obec co mu pozemek prodala. Tohle se dělá kvůli spekulantům.

• @adula000  ano ano to jsem zapomněla napsat, je tam uvedeno 5 let, ale do 5-ti. Let na něm musí stát nemovitost.

• Sponzor fóra
  • @katkamor  ještě to tedy zkusíme takto, ať je alespoň nějaký dodatek. Já jsem nejprve chtěla smlouvu pouze mezi námi, že v případě (rozchodu, rozvodu),nebudu mít nárok na tu kupní cenu pozemku, ale bohužel ze strany jeho rodiny to byl Velký problém... Takhle bych mohla být na kupní smlouvě a vše by bylo ok, teď je to všechno akorát velký problém..

• @ela_kvasnicakova  Naopak - v tomto případě na kupní smlouvě, kterou váš přítel koupí pozemek, nebudete. Ale po nějaké době (třeba za 2 měsíce nebo za rok - prostě až to bude potřeba), až bude kupní smlouva uzavřena a pozemek napsán na přítele, byste oficiálně požádali obec, zda by udělila výjimku pro to, aby vám přítel mohl darovat/prodat podíl na tomto pozemku - projednalo by to zastupitelstvo, přítel by s obcí uzavřel dodatek ke kupní smlouvě (např. že nesmí pozemek 5 let darovat/prodat s výjimkou převodu id. 1/2 na paní XY) a s vámi by uzavřel jinou smlouvu o převodu (darovací/kupní). Každopádně to od obce chtějte písemně, ne jen na dobré slovo, že toto vadit nebude - může se změnit vedení obce a mohl by být problém. Zeptejte se na obci, určitě se s tím už někdy setkali a poradí. Případně se poptejte u právníka, který vám bude kontrolovat smlouvy s obcí, bankou apod.

• @ela_kvasnicakova  Ještě dodám, že dostavěný dům bude mít po zápisu do katastru stejného vlastníka jako měl v tom okamžiku pozemek. Dům bude součástí pozemku (ne naopak, pozemek nebude součástí domu). Takže pokud přítel koupí sám pozemek a společně na něm postavíte dům - dům bude také pouze jeho. V případě rozchodu/rozvodu bude vaše jediná šance dokázat, kolik vlastních peněz jste vložila do jeho majetku.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Články od našich partnerů
    Levnější stín s venkovní roletou VELUX
    HELUZ opět hledá fotku, která zastíní všechny ostatní
    Ulehčete si rekonstrukci střechy se Zlatou taškou
    Archiv článků od partnerů