Prodej bytu - platba v hotovosti

23. čvn 202070

Dobrý den,
prodáváme byt a kupující chce platit v hotovosti. Mám ale dojem, že platby nad 10 000 Eur musí být jen bezhotovostně. Prodej nám zprostředkovává realitka s exkluzivní smlouvou. Musí ty peníze protéct například přes účet realitky, nebo přes úschovu u notáře, nebo je možné aby kupující vložil peníze v bance na náš účet?
Máte někdo s podobným případem zkušenosti? díky 🙂

 • Zdravím,
  není to spíš myšleno tak, že ty peníze má k dispozici bez vyřizování hypotéky?
  Proč to řešíte vy, když to teče přes realitku? Pokud opravdu kupující někde rozbil prasátko a má to někde v kufříku, je to jeho boj, jak to dostane na účet advokátní úschovy.

  Na advokátní úschově trvejte, s vyplacením peněz až po převodu vlastnictví. Předpokládám, že by na ní měl trvat i kupující. Přece jen by Vám předal peníze bez žádné záruky, že mu pak to vlastnictví opravdu převedete.

 • Podle komunikace opravdu kupující rozbil prasátko 🙂
  Řešíme to i z toho důvodu, že kupujícího jsme částečně sehnali my. Byt se nachází cca 250km od našeho současného bydliště, takže jsme oslovili realitku, ale tohoto kupujícího nám sehnal soused- správce domu. A protože vztahy se správcem jsou dlouhodobě (25? let) spíše rodinné a správce má zase dobré vztahy s kupujícím, tak panuje oboustranná důvěra v poctivost. Vím, že to dneska už není moc obvyklé, ale někdy se podaří narazit na lidi, kteří se chtějí dohodnout a ne podrazit 🙂
  Takže teď tak nějak dopředu řešíme, jestli stačí, když nám kupující vloží peníze na účet, nebo to nejdřív bude muset dát na svůj a pak až převést na náš.

 • Tak tím pádem, pokud jedete na poctivost, tak by to snad neměl být problém poslat v bance rovnou na Váš účet. Zároveň Vám závidím Vaše nervy ze železa 🙂

  Můj známý, který nedůvěřuje bankovním institucím a má peníze schované po domě, platil podobně auto. Nejdřív na něj sice nevěřícně koukali, ale pak s ním sedli do auta a zajeli na pobočku, kde to na pokladně vložili přímo na účet salonu. Obdobně očekávám, že by to mělo jít i v tomto případě. Lépe je to asi ověřit na konkrétní pobočce, zda jsou připraveni na takové vklady... U toho auta to bylo okolo 400k a šlo to.

  Pokud prodáváte, jste teoreticky v tomto případě na tom lepším konci. Převod na katastru zahájíte, až budete mít peníze na účtě. Ale určitě, když už ne úschovu, tak aspoň pořádnou smlouvu.

 • Sponzor fóra
 • Limit pro hotovostní platby od konce roku 2014 je 270 000 Kč (předtím to bylo 350 000 Kč). Do limitu se započítávají všechny platby v české i cizí měně, které provedl tentýž poskytovatel platby témuž příjemci platby v průběhu jednoho kalendářního dne.
   
  Nově zákon také příjemci platby zakazuje přijmout platbu, která překračuje limit, jestliže nebyla provedena bezhotovostně. Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje limit 270 000 Kč, je povinen provést platbu bezhotovostně.

  Za platbu se pro účely tohoto zákona nepovažuje vklad peněžních prostředků v hotovosti na vlastní účet nebo na cizí účet u peněžního ústavu, nebo jejich výběr.

 • @31712   na tento účel existuje bankovní produkt, nevím, jak se jmenuje teď, dřív to byl jistotní účet. Takový produkt určitě nabízí víc bank, my jsme před lety použili jednou služeb komerční banky a jednou raiffeisen banky. V bance podepíšete smlouvu - prodávající i kupující. Když kupující vloží peníze, banka je drží, sdělí to prodávajícímu, a prodávající (nebo realitka) nechá provést vklad v katastru, banka vyplatí peníze prodávajícímu po provedeném vkladu. Je to jistota pro obě strany, bez železných nervů. Určitě bych nic neskládala na účet realitky

 • Nám takový prodej taky zprostředkovávala před měsícem realitka. Pán chtěl taky peníze bez hypoték...Vše proběhlo přes advokátní úschovu, v okamžiku, kdy se advokátovi předložil platný výpis z KÚ se zápisem nového vlastníka, okamžitě převedl částku na náš účet. Navíc dokud nebyla částka u advokáta, nebyl proveden návrh na vklad.

 • @31712  V žádném případě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Při obchodu tohoto typu zapomeňte na sousedy, přátele, poctivce a všecko co nemá právní kontext.

  Prostě jen řádná kvalitní kupní smlouva + standardní postup s řádnou advokátní úschovou. Žádný z těchto bodů bych nesvěřil realitce, třikrát bych se ujistil, že se bude jednat o úschovu u advokáta registrovaného v komoře, žádná platba milionů v hotovosti. Vždycky přes úschovu, všechno dokládat od všeho doklady od právníka.

  Věřte mi!!!!! Při takových obchodech jdou nějaké city stranou. Musíte se jistit.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat