Menu Forum

Prodej družstevního bytu-může mě družstvo dát k soudu?

28. kvě 2012  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
helenkaa
Registrovala se 24. srpna 2008 na modrykonik.cz. Na modrastrecha.cz přidala 4 příspěvky. Má 1 přítele. Region Děčín.
fotoportrét
fotoportrét
helenkaa
Registrovala se 24. srpna 2008 na modrykonik.cz. Na modrastrecha.cz přidala 4 příspěvky. Má 1 přítele. Region Děčín.
 Potřebovala bych poradit. Prodala jsem družstevní byt v osobním vlastnictví a nyní mě chce dát předseda družstva k soudu za to, že jsem drustvo nepožádala o svolení k prodeji a schválení kupce. Je vůbec něco takového možné? Může si to dovolit? Děkuji za odpovědi.
28. kvě 2012 ve 14:20  •  To se mi líbí
 Přidej svoji odpověď
fotoportrét
fotoportrét
frapik
44
Registrovala se 25. července 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 47 příspěvků. Má 111 přátel. Region Plzeň.
fotoportrét
fotoportrét
frapik
44
Registrovala se 25. července 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 47 příspěvků. Má 111 přátel. Region Plzeň.
 Převod družstevního bytu neboli členských práv a povinností v bytovém družstvu upravuje § 230 obchodního zákoníku, který říká:

Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Členská práva a povinnosti spojená s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství příslušnému družstvu nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile příslušné družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství.

Pakliže by stanovy podmiňovaly převod členských práv souhlasem družstva, jsou v této části neplatné.
28. kvě 2012 ve 21:54  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
aneri53
231
Registrovala se 28. prosince 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 1953 příspěvků. Má 40 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
aneri53
231
Registrovala se 28. prosince 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 1953 příspěvků. Má 40 přátel.
 @helenkaa
Pokud je byt v osobním vlastnictví, můžeš ho prodat komu chceš a ničí souhlas nepotřebuješ. Na nového majitele přejde vlastnictví vkladem na katastr. Musíš mít odhad a platí se daň z převodu nemovitosti (3% buď z odhadu nebo prod. ceny, podle toho, co je vyšší)
Pokud je byt v družstevním vlastnictví je majitelem družstvo a ty neprodáváš byt (nejsi majitelem), ale jen členský podíl v družstvu. Souhlas družstva není třeba, jen se jim dá jeden výtisk "Smlouvy o převodu členství v družstvu".
Družstvo nemá právo mluvit do toho, na koho svoje členství převedeš. Daň se neplatí.
Myslím, že pokud některá družstva mají ve stanovách, že musíš mít jejich souhlas při převodu, je to protiprávní.
Poraď se s právníkem.
28. kvě 2012 ve 21:43  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jirulina
10
Registrovala se 4. března 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 84 příspěvků. Má 5 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
jirulina
10
Registrovala se 4. března 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 84 příspěvků. Má 5 přátel.
 Družstevní byt v osobním vlastnictví? Ja myslela, že je buď družstevní nebo v osobním. My jsme prodali před dvěma měsíci družstevní byt (přesněji podíl na dr. bytě) a žádný souhlas jsme od družstva nepotřebovali. Předložili jsme jim Kupní smlouvu, paní si nás "vyškrtla" a přepsala nového bydlícího. Mamka prodávala před čtyřmi lety byt v osobním vl. (měla panelákový byt, nějaké společenství vlastníků) a tam se majitel přepisoval podle Kupní sml. na Katastr. úřadě a byťák nebo ostatní spoluvlastníci s tím neměl nic společného. Zkus se podívat do stanov družstva.
28. kvě 2012 ve 14:49  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sheinka (30 r.)
5
Registrovala se 11. září 2009 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 3 příspěvky. Má 61 přátel. Letňany, Region Praha.
  • Již bydlím v bytě
    Region Praha
fotoportrét
fotoportrét
sheinka (30 r.)
5
Registrovala se 11. září 2009 na beremese.cz. Na modrastrecha.cz přidala 3 příspěvky. Má 61 přátel. Letňany, Region Praha.
  • Již bydlím v bytě
    Region Praha
 Záleží na stanovách daného družstva. Doporučuji je projít a tam zjistíš co a jak emoticon Doufám, že ti to dobře dopadne.
28. kvě 2012 v 18:15  •  již bydlí v bytě  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
yvonahk
33
Registrovala se 8. ledna 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 1642 příspěvků. Má 27 přátel. Jaroměř, Region Náchod.
fotoportrét
fotoportrét
yvonahk
33
Registrovala se 8. ledna 2012 na modrastrecha.cz. Přidala 1642 příspěvků. Má 27 přátel. Jaroměř, Region Náchod.
 Naše rodina prodávala letos dva byty v osobním vlastnictví. Má pravdu jirulina, buď je v osobním vlastnicví nebo družstevní. Je to též panelákový dům, společenství vlastníků, část bytu je tu družstevních. Pokud to je byt v osobním vlastnictví, nepotřebuješ souhlas družstva, musíš na byt mít odhad (kvůli dani) po prodeji a přepisu vlasníka v katastru nemovitostí jen se dostavíš ty i nový majitel s kupní smlouvou na družstvo ohledně - nájmu nového vlastníka. U družstevních bytů , musíš mít souhlas družstva (na jejich formulářích)o novém nájemci (nejsi vlastník, vlastník je družstvo ).Takže se rozhodni co jsi byla družstevník či majitel bytu v osobním vlastnictví.
28. kvě 2012 v 18:30  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
dracula
74
Registrovala se 7. září 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 724 příspěvků a 11 alb. Má 22 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
dracula
74
Registrovala se 7. září 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 724 příspěvků a 11 alb. Má 22 přátel.
 My prodávali dva družstevní byty. Pokaždé jsme museli družstvo předem informovat. Nevím, zda to byl přímo souhlas. Ale jen tak bychom prodat nemohli. Myslím, že to vyžadovat družstvo může. Chrání se tím, aby se do domu nestěhovali nějací "nepřizpůsobiví". Nedivte se. My navíc měli byty se státní dotací (teda ne dva, ale jeden a pak druhý, nelze vlastnit dva najednou) a muselo se k tomu vyjadřovat i město (rada). Takže na tohle pozor.
28. kvě 2012 ve 21:27  •  To se mi líbí