Stavba nového domu - prodej stávajícího

Ahoj, zajímaly by mě vaše zkušenosti/postřehy k situaci. Plánujeme stavbu RD a zároveň prodej našeho stávajícího. V jaké fázi stavby začít nabízet dům k prodeji? V potaz bereme nynější pomalé tempo trhu s nemovitostmi, vysoké úroky… Stavba by měla začít na podzim. Chápu, že je to individuální záležitost, ale kdyby měl někdo zkušenosti, o které se chce poděli….
Odpovědět
Jde o to, co máte za dům k prodeji. Sleduji realitní trh v lokalitě kde budu stavět a nyní se tam teda počet nabízených domů skoro zdvojnásobil, takže ceny se pomalu začnou tlačit dolu. Úroky vysoké a už se píše, že to bude standard kolem 4-5% , zvyšování daní z nemovitostí a další dnes dezinformace, ale do roka a dne realita vyšší zdanění nehospodárných nemovitostí a konečnou bude zablokování nebo obrovské zdanění prodeje nehospodárných nemovitostí.
Odpovědět
@thea2b máme 2,5 roku starou novostavbu. Tzn. nehospodárnost nás nestraší. Spíše mi je o načasování. Neradi bychom prodali “příliš brzy” a museli jít na dobu do dokončení stavby někam do nájmu ( máme děti, sami bysme s tím neměli problém), nebo zase příliš pozdě ( táhnout 2 hypotéky najednou).
Odpovědět
@evizna to je těžké říct záleží jak budete stavět jestli svépomocí nebo na klíč a jak rychle to půjde. Můžete hledat dřív ale s tím že dům bude volný až od určitého data. ale zas musíte mít jistotu že bude dům hotovi. A to jak rychle najdete kupce záleží na lokalitě jak je zadaná a samozřejmě nejvíc na ceně co dáte. Pokud nejste v žádané lokalitě a budete chtít třeba prodejem splatit celou hypo tak se může stát že to za tak velkou cenu neprodate.
Odpovědět
Záleží v jaké lokalitě bydlíte, jestli je tam zájem o domy ap. Zjistit si přes nějakou realitku. My před 4-mi lety v červnu koupili pozemek, v listopadu začali stavět (firma). V září nabídli dům (přes realitku), za 3 týdny se "prodal". Kupující po nás chtěli ať jim s něčím počkáme a my za to, že se budeme stěhovat až 31.5. Navzájem jsme si vyšli vstříc. Ale tenkrát byla jiná doba na prodej nemovitosti. Kdyby tenkrát nezačal covid a nezavřeli hranice (stavěli nám poláci, slováci a spoustu dokončovacího materiálu jsme kupovali v Polsku), tak by nám vyšlo stěhování rovnou do nového. Tak jsem byli ještě 2 měsíce u tchýně na bytě a veškeré věci u švagra v garáži.
Odpovědět
@candat znám lidi, co takhle prodávali dopředu, ale měli ve smlouvě sjednaných ještě nájem na půl roku. To znamená, že dům je prodaný ale vy se stáváte na půl roku nájemníci, platíte nájem, ale nemusíte se stěhovat jinam. Dělá se to docela často.
Odpovědět
@artep1987 ano, tohle nás taky napadlo. Děkuji za zkušenost
Odpovědět
@artep1987 jj, ale musíš k tomu najít nakloněné zájemce. My nájem neplatili, samozřejmě energie ano, ty jsem rušila, až když jsme se odstěhovali. Ale jak jsem psala, my jim hodně vyšli vstříc a za to jsme chtěli toto. Nechtěli jsme se na pár měsíců stěhovat do bytu, který nám nabízel kamarád.
Odpovědět
Profilova fotka
Přeji dobrý den, mnoho informací a názorů padlo, nicméně v aktuální době, je lepší nemovitost nabízet "raději" dříve. Minimálně zjistíte zájem ze strany kupujících se kterými se často dá velice slušně domluvit. Běžně se setkávám s tím, že lidé na koupi počkají řádově několik měsíců, a to po vzájemné smysluplné dohodě. Nemusí se vždy jednat o převod vlastnictví a realizaci nájemného, ale např. jen o časový posun v úhradě kupní ceny např. za 6M... Vždy jde o domluvu, nicméně s inzercí zbytečně nečekejte, ale zároveň se pak s prodejem neukvapujte. Každá nemovitost si najde svého kupce 🙂 Přeji ať vše dobře dopadne. Aleš K.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?