Rozvody vody

7. úno 202234

Dobrý den.
Řešil někdo rozvody vody odlišné od polypropylenu?
Prohrabal jsem skrz naskrz obchody stavebnin a řemeslníky, málokdo vůbec ví, že již jsou lepší technologie než polypropylen a t-kusove rozvody.
Chtěl bych tedy osobně řešit celý systém takhle.
Rozdělovač studené vody, rozdělovač oteplené vody, ke každému spotřebiči (sprcha, WC, pračka atp.) samostatný výstup z rozdělovače s uzávěrem tamtéž. Materiál spojovacího potrubi PEX nebo pex-al-pex.
PRO:
+ životnost rozvodu ve srovnání s PPR je větší
+ žádné spoje po celé délce potrubí mezi rozdělovači a jednotlivými spotřebiči - žádné poruchové body ve stěnách a podlahách
+ snadná regulace průtoku mezi spotřebiči - není třeba se bát splachovat WC když někdo je ve sprše
+ rychlá montáž

PROTI:
- chyba materiálů a odborníků na trhu. Podobný systém se běžně používá pro podlahové topení, ale rozvody pitné vody vyžadují trochu jinou třídu materiálů
- všechno se musí dohledávat a objednávat, proti tomu PPR potrubí a fitinky jsou vždy dostupné v nejbližší prodejně
- větší investice
- co na to revizaci, dozor atp?

Také by mě zajímaly zkušenosti se systémem ochrany proti úniku vody. Má to někdo? Vyplatí se to? Nebo když už, tak ať to teče, vždyť máme pojištěno.

A ještě jak jste na tom s filtrací nebo úpravou vody? Myslím si na řadovou vodu, ne studnu. Dosáhli jste kvality pitné vody z kohoutku, nebo není nic lepšího než pitná voda v lahvích z obchoďáku?

 • Ahoj, taky jsem se nad tím začal zamýšlet, až po realizaci.

  Kdybych dělal vodu znovu tak vše v podhledech a ne po základové desce. Materiál netuším asi by mi stačil PPR 😉

 • Ano, je to lepší udělat vývod samostatný ke každému připojovacímu zařízení

 • @viktrpi  My to takto máme realizované. Rozvod studené a teplé vody, vedení v pex-al-pex ke každému vývodu zvlášť. Doporučuji kouknout na blog doubkovi - pan Doubek v komentářích dává odkazy na použitý materiál. Pro nás neuvěřitelná pomoc.
  Udělala bych takto znovu.
  Jinak máme i filtr na vodu z řadu a ani by nemusel být. Dobré e si zjistit odkud máte vodu a její kvalitu prověřit. My máme velmi dobrou vou, i chuťově.

 • Sponzor fóra
 • @viktrpi  já osobně vidím slabé místo ve výrazném snížení mobility vody. Nevím, jak to lépe nazvat. Rozhodně je v takovém systému, v aktuálním okamžiku, větší množství vody - s menším pohybem, než u "klasiky".
  Někdo v tom nevidí žádný problém, já třeba docela výraznou nevýhodu.

 • @viktrpi  U nas sme od zaciatku vedeli ze nechceme PPR, je to uz zastarale a velmi kazive. Zaroven je to malicka polozka v celej stavbe ale pri poruche dokaze urobit obrovske skody. Par ludi tu uz riesilo problemy s prasknutym PPR. Problem je este v samotnych spojoch (svarovanim) kde som videl rozrezane trubky v spoji a bol zataveny skoro cely prurez trubky... Za mna je to levna casovana bomba.

  My sme realizovali rozvody vody (a vsetko ostatne) systemom RAUTITAN stabil, kde sa trubka roztiahne a dana tvarovka sa zalisuje nasuvni objimkou. Kazdy spoj by mal byz 5x silnejsi ako samotna trubka a nedochadza k zuzeni profilu.

  Vami popisovane riesenie je bezne napriklad v Taliansku v nasich koncinach sa skor neodporuca kvoli vysoke stagnaci vody a jej skazeni a mnozeni bakterii (problem najme u teple vody).

  Mame potom doma aj filter aj hlidani uniku vody (pre istotu), ovladame to cele cez mobilny aplikaci. mozeme sledovat tlak vody, spotrebu pocas dna ci roku. Daju sa tam nastavit rozne obmedzenia. raz za den si zariadenie (v noci) premeria pokles tlaku v systemu a zaznamena ked nam nekde kvapnu 3 kvapky vody a hned nam to ohlasi ze neco tece. Sparovali sme to este s cidlami pod pracku a drez, ak by nieco kapalo (kanalizace), tak sa to dozvieme. Zariadenie sa inak vola RE.GUARD.

 • Udělal jsem rozvody také v pex-al-pexu. Vlastně jen z toho důvodu, že mi po instalaci topení zbylo dost kusů, z kterých se už nedá udělat smyčka. Co do životnosti a spolehlivosti si myslím, že není významnější rozdíl mezi pex a ppr. Pex má výhodu v tom, že stačí jen naohýbat do potřebného tvaru, takže při správném navržení to jde velice rychle a s minimem spojů. Zvláště výhodné u dlouhých vedení. Na druhou stranu pokud je nutné z nějakého důvodu udělat ostré ohyby, tak je lepší ppr. Tvarovky jsou levnější a nedochází k zúžení jako u pex. Někdy také může být problém dostat se všude s lisovacími kleštěmi. Záleží tedy na konkrétní instalaci a navržení, který systém je vhodnější. Já jsem původně počítal s ppr, ale po pár úpravách nebyl problém použít pex, přestože jsem zvolil klasický model s odbočkami. Pokud to nebylo nezbytné, tak jsem ani nezasekával roury do zdi.

 • Tuto otázku jsem řešil v roce 2019.

  Když jsem vybíral materiál pro rozvod vody, tak samozřejmě v projektu bylo PPR. Já se ale nespokojil s argumentem: "Tak se to prostě dělá a dělají to všichni" a začal pátrat.

  A to byl možná kámen úrazu. Nevím jestli je to jen české specifikum, nebo je to obecně, ale technologie v každém odvětví prostě mají vývoj. Spousta řemeslníků, a bohužel i prodejců, se však upne k jednomu způsobu a není schopná jít z dobou a argumentují prostě trapně.

  Z mého pátrání mi všily vlastně dvě cesty, které jsem pak dál rozvíjel. A to PEX a nebo nerez ocel.

  Nerez ocel jsem rozdělil do vlnovce, nepříklad Fexira, a pak klasicky nerez trubky, například IVAR.IVINT. Zásadním problémem byla ale brutální cena, která mi při všech úhlech pohledu nedokázala ospravedlnit nákup.

  Ale víc mne s ohledem na cenu zaujal systém z PEX. Dopátral jsem se, že existuje PEX-A, B i C. Vše má své vlastnosti, výhody, nevýhody. Dál jsem pátral, že ne každá PEX trubka má certifikaci pro pitnou vodu, to je samo sebou dost důležité. A finálně jsem řešil systém tvarovek a spojování

  Do finále jsem vybral produkty:

  IVAR
  Uponor
  Rehau

  IVAR byl dobrý co se týče běžnosti používání a dostupnosti v nejbližších obchodech i cena byla příznivá. Ale co mě odradilo byl systém tvarovek, která jednak zmenšují průměr a druhak mají systém press s gumovým těsněním a to mi nevyhovovalo, na druhou stranu bylo velmi dostupné nářadí na montáž.

  Uponor byl velký favorit. Strašně se mi líbil systém expanzních kroužků, tvarovek, způsobu montáže. Bohužel to tady snad nikdo nebyl schopný dodat koncovému spotřebiteli a vše v podstatě skončilo po úvodní komunikaci s lokálním zastoupením. Škoda moc se mi to líbilo.

  Rehau byl z počátku takový otloukánek vzadu na seznamu, ale nakonec mám z něj kompletní rozvod. Poslední na seznamu byl z důvodu ceny, nedostatku informací a protože lokální prodejci tento systém doslova bojkotovali.

  Produkt pro rozvod vody je Rautitan (viz. příspěvek výše). Existují dvě varianty a to Stabil a Flex. Já mám Stabil což je PE-XA/AL/PE.

  Proč jsem vybral Rehau:

  - Perfektní komunikace českého zastoupení
  - Zpracování kompletního projektu
  - Zapůjčení kompletního nářadí
  - Záruka na vytopení při vadném materiálu

  Proč jsem vybral Rehau Rautitan / Stabil:

  - Skvělý systém tvarovek, které nezmenšují průměr.
  - Blbec-proof systém montáže tvarovek.
  - lze tvarovat ohýbáním a zachová svůj tvar / méně tvarovek je podle mě bezpečnější.
  - Obecně tvarová a délková stálost.
  - Mechanická odolnost
  - Hygienické a zdravotní vlastnosti materiálu
  - Kdybych nesehnal originální nářadí, šlo by koupit na Ebay

  - Nevýhodou Stabilu je, že se s ním hůře pracuje oproti Flexu a je dražší.
  - Další nevýhodou je, že opravdu musíte počítat s tím, že tvarovky nedojdete koupit do nejbližšího obchodu a je dobré to mít +/- vše napočítané a 1 až 2 mít v rezervě. A bohužel tvarovky jsou opravdu dražší.

  Paráda, bylo rozhodnuto co bude za materiál. Co ale bylo větším oříškem, byl jeho nákup. Ve zkratce jsem první várku bral z Německa a bylo to levnější, rychlejší a bez keců, než nejlevnější nabídka od českých prodejců instalačních materiálů. Po té jsem to rozebral více s Rehau a bral již z CZ.

  Takže za mě, PPR je dinosaurus. Kdo chce, ať ho používá, ale moderní materiály jsou na úplně jiné úrovni jak vlastnostmi, tak především způsobem a bezpečností montáže.

  Rozdělovač jsem také původně chtěl, ale bylo mi to vymluveno z důvodů výše uvedených. Ale alespoň mám odděleně rozvod pro WC + venkovní ventily a ostatní koncová místa.

  Hlídání úniku vody jednoznačně ano. Osobně budu mít Re.Guard (chtěl jsem už když byl ještě v testovací fázi, ale změnily se priority), ale jsou systémy od Uponor (Phyn Plus) Grohe (Sense Guard), E-Vodník, Peveko, Asio, je toho mraky.

  Revizáci a dozor by s tím neměli mít naprosto žádný problém a pokud ano, měli by si doplnit vzdělání.

  Veškeré rozvody mám v instalační mezeře ve stropě. Držáky jsem si vyrobil a vše instaloval. Chce to promyslet, ale je to podle mě lepší.

  Byl to boj, ale nelituju.

 • @josef1  Napravim zopar chybnych udajov:
  PPR ma to najvacsie zuzeni trubky a to aj v pripade ze sa spoj urobi spravne a s kalibrovanou masinou. Inak plati ze kazdy spoj je roznej kvality podla aktualnej psychickej a fyzickej pohody montaznika 😃. Zaroven mnoho spojov navysuje riziko chyby. Mne doma napocitali nutnost 68ks PPR kolen, aby to vyskladali a vo finale som s RAUTITANOM pouzil 3ks a to len na dimenzi 25 mm.

  Fakt jedina nesporna vyhoda PPR je to ze si ho viete kupit asi uz aj v Lidlu a lepsie technologie su tazsie dostupne.

 • @jsustr  Mohu se prosím zeptat jak to vychází cenově?

 • @vencab  Záleží jakou optikou se na to díváte 😎 .
  Pokud jen jako porovnání ceny PPR vs PEX tak je to brutální. Koukal jsem do faktur a na můj RD to bylo cca 43K za komplet materiál. Dnes jsem koukal jak se to pohybuje a ceny šly oproti roku 2019 dost nahoru. Já kupoval 20x2,9 za 54,27 Kč bez DPH a dnes koukám že to je 64 Kč bez DPH po nějakých slevách. Tvarovky budou taky asi plně jinde.

  Moje rada je:

  Pokud to budete realizovat svépomocí vyberte si favority co se vám bude prostě z nějakých technických / optických důvodů líbit. Poptejte výrobce / distributora o projekt s kusovníkem a nabídkou. Ceníkové ceny berte z nadhledem. Za ty to prodává obchod většině koncáků a realita je taková, že na IČ nebo na projekt jsou ty ceny úplně jinde (- 20-40%).

  Pokud to bude dělat živnostník/firma, tak bude mít nejspíš jedno nářadí a to bude na určitý typ instalace a jiný dělat nebude takže bude vychvalovat to co dělá.

  Koukněte se na zahraniční prodejce. Porovnejte to. Já bral i z toho Německa a spousta materiálu je levnější, nebo je tam větší výběr.

  Ještě si určitě zvažte instalaci Rehau instalačního boxu (nebo jinou značku). Já je nemám, ale to jen z důvodu, že jsem o nich nevěděl, ale kdybych věděl, tak bude všude.

  Stojí to peníze, ale hodnotu těch peněz, nebo poměr cena/výkon si musí každý zvážit.

 • @jsustr  Zatím jsem ve fázi projektu a stavět bych chtěl začít příští rok hned z jara. Jedná se o bungalov takže nepočítám nějaké složitější tahání vody po domě jelikož veškeré rozvody (voda, kanalizace) budou v jedné části domu. Nic se nebude tahat na druhý konec domu a tak

 • @vimamima  To se hluboce mýlíte, jak je ostatně patrné i z vámi vložených obrázků. Tvarovky PEX zúží z podstaty své konstrukce světlost z 12mm na 7,5mm. A to VŽDY, bez ohledu na kvalitu provedení práce. PPR tvarovky mají stejnou světlost jako trubky(většinou 13mm nebo 14mm) a montážník by musel být opravdu zcela mimořádné dřevo, aby to do sebe dokázal narvat tak, že by se světlost snížila na 7,5mm nebo dokonce méně. Neříkám, že to nejde, ale vyžaduje to rozhodně výjimečný "talent". Jak píšu, sám jsem u sebe instaloval rozvody v pex, ale pár rozvodů v ppr jsem také už dělal a nikdy se mi nestalo, že by byl jakýkoli problém.
  Takže mohu jen zopakovat, záleží na konkrétní instalaci a navržení, který systém je vhodnější. Oba mají své výhody i nevýhody.

 • Jak bylo řečeno výše aby někdo zužil ppr tak moc tak to musí být opravdu šikovný montér. Pokud spoj nepřehřejete atd. tak spoj nezúžíte vůbec. A problém v Tkusech není pokud je rozvod dělán inteligentně. Stačí tahat trubky o třídu širší všude tahám 3/4 a jen koncovky jsou v 1/2 A tak tahám silnostěnné PPR které jsou na topení nebo jsou i typy s výztužemi. Někdy míň znamená víc.

 • @edison101  s tím souhlasím. Zúžit profil samozřejmě jde, pokud se trubka přehřeje a napere se do větší hloubky. Jakmile použijete trubky s DN25 nebo víc, tak to již musí být pořádný umělec.
  @viktrpi  nevidím žádnou výhodu ve hvězdicových rozvodech a tím spíše, pokud chcete cirkulaci. Ke každému odběrnému místu to pak znamená tahat tři trubky. Nechtěl bych sekat drážky. I bez cirkulace je výhodnější rozvod teplé vody klasicky odbočkami. Tahat rozvody v podhledech je další nesmysl. Potřebujete tahat co nejkratší rozvody teplé vody. Vrchem to bude zákonitě podstatně delší. Osobně vidím to srovnání poněkud jinak
  PRO:
  + životnost rozvodu ve srovnání s PPR je větší. To pochybuji, kde jste se to dočetl?
  + žádné spoje po celé délce potrubí mezi rozdělovači a jednotlivými spotřebiči - žádné poruchové body ve stěnách a podlahách. Zatím se mi nestalo, že bych měl problémy se spoji. Jediný problém jsem měl s prasklou trubkou.
  + snadná regulace průtoku mezi spotřebiči - není třeba se bát splachovat WC když někdo je ve sprše. To je nesmyslný argument a zbytečnost. Jakmile uděláte rozvody z trubek DN25, podobné problémy nebudou.
  + rychlá montáž. Nevím. Pokud si to představím ve své koupelně, tak hvězdice by mě stála daleko víc času.
  Já jsem stavěl několik domů a vždy jsem se snažil dělat rozvody co nejkratší. To je podle mě daleko důležitější než starosti o typ trubek.

 • @zubr487  trubky DN 25 nebo vic? Plastova trubka 32 snad u RD ani neni velmi treba. Takej dimenzie su pripojky. V ramci RD je uz rozvod vody v trubkach 16+20+25 podla vypoctu co vsetko napajaju.

 • Sponzor fóra
 • @vimamima  s tím souhlasím, ale já jsem nepsal o nutnosti použít větší dimenze. Jen jsem napsal, že pro dimenze 25 a výš nejsou problémy se zůžením vnitřního profilu při sváření. Já jsem to dělal podobně jako psal edison101. Většinu rozvodů z DN25 (3/4"😉 a krátké odbočky nebo k WC DN20 (1/2"😉. Před svářením je nutné si to vyzkoušet. Je nutné hlídat teplotu, čas a hloubku zasunutí trubky.

 • @josef1  asi ste obrazky celkom nepochopili, ale to nevadi. To nesu moje domnenky to su fakty z technickych podkladov vyrobcov danych systemov. Pokusim sa vysvetlit lepsie:

  PPR sa svaruje, v skratke prvky sa natavia a vtlacia do seba cim sa cast roztaveneho materialu dostava do hrotu trubky a prumer se zuzi. Takto ako na tom obrazku vyzera spravne provedeny spoj, cize povodny vnitrni prumer 11,4 mm sa zmensi na 3,42 mm mm. Pri chybe sa casto stava ze ten prumer je na spendlikovu hlavicku. videl som to osobne nespocetne krat, a prave to je ten problem ze pracovnik si mysli ze to ma spravne, ale do vnutra nevidi (neexistuje ziadna mozna kontrola iba dobry pocit). V tom zuzenom spoji sa nasledne hromadi bordel, bakterie a vodny kamen co vyusti to poskodenia tvarovky (skor ci neskor). Obrovske mnozstvo potrebnych spojov od modernejsich systemov je dalsia tema...

  Plastohlinik radialin lisovanim sa trubka stlaci po jej obvodu cim sa zuzi prumer na 7,5mm.

  A system RAUTITAN sa lisuje axialne co znamena ze trubka sa najskor roztiahne (zvacsi sa jej prumer), do tejto zvacsenej trubky sa strci tvarovka a ta sa nasledne prelisuje nasuvnou objimkou cim sa dostaneme na vnitrni prumer 8,9 mm (vnitrni prumer trubky je pritom 11mm cize minimalne zuzeni, ziadne hromadenie bordelu, bakterii a vodniho kamene cize minimalizacia problemu a okamzita vizualna kontrola ci je spoj proveden spravne.

  Samozrejme toto vsetko ste vyriesili ze ste pouzili radsej trubky DN 25 (32ka trubka), cize aj ked sa Vam nahodou spoj nepodaril nevadi stale tam je dost miesta na prudenie vody. Standartne takto, ale nikto nerozmysla a nechce mat vsade obrovske trubky s velkym objemom vody (stagnace a skazeni vody) a pokial ano tak projektanti ZTI budu za chvilu bez prace 😃 V sucastnosti sa ide skor opacnym smerom a to mat hygiecicky nezavadne rozvody vody, kedze voda je potravina. To sa da dosiahnut napriklad prutocnym zapojenim odbernych mist, alebo najvyssi lvl je kruhove zapojeni.

 • @vimamima  Vidím, že je to s vámi složitější, než se na první pohled zdálo. Na obrázku je "správně provedený spoj"??? To byste tomu dal, z vás by měli všechni fušeři radost. Jen doufám, že sjednávání prací není na vás. Pro vaše vlastní dobro.
  Namátkou jsem speciálně pro ujasnění vašich představ rozřízl standardně provedený spoj PPR, starý cca 10-15 let. Račte se z obrázků poučit.
  Až to nastudujete, pak se snad už dokážeme na základě pravidel elementární matematiky shodnout, jestli je 14mm méně a nebo více než 7,5mm.

  Co se rehau rautitan týče, ano, tam dochází k poněkud menšímu zúžení, oproti obvykle montovaným systémům PEX, nicméně přesto zúžení na necelých 9mm.
  Jen pro pořádek znovu připomínám, že mám instalovaný standardní PEX, i s tím zúžením ve větvích na 7,5mm. Vše funguje jak má a funguje to každému kdo není blb a nenamontuje za 16mm koleno 5 vývodů. A kdybych instaloval původně projektovaný systém PPR 20, fungovalo by to úplně stejně, jen bych třeba nemusel dělat páteřní vedení z většího průměru.

 • @vimamima  Já jsem obrázky pochopil. Mýlíte se v tom, že se při svařování zúží vnitřní profil, Ta fotka s dírkou 3.4mm je situace, kdy montér přehnal teplotu nebo čas a trubku narval na doraz. To není normální svar. Normální je, že si montér přečte doporučenou teplotu a čas ohřevu. Před ohřevem si udělá na trubce značku označující hloubku zasunutí a trubku zasune podle značky. Vnitřní průměr tvarovky a trubky pak zůstává stejný. Trubky mají různé průměry. V RD se obvykle používají trubky s Vnějším průměrem 25mmx3.5mm, kde těch 3.5 je síla stěny a trubky 20x2.8mm. Takže pokud jsem psal o trubkách DN25, tak se jedná o trubky s vnitřním průměrem 18mm. Menší průměr jsem sice viděl, ale normálně se nepoužívá a pokud vím, tak se nesvařuje ale lepí. Souhlasím s tím, že je zásadní minimalizovat vnitřní objem vody a to především pro rozvody TUV. Nevím jak to máte řešené Vy, ale nápady jako hvězdicové rozvody a rozvody vedené v podhledu jdou proti této zásadní podmínce.

 • @zubr487  DN = jmenovitá světlost (Diameter Nominal) co je vnitrni prumer, cize plastova trubka DN 25 je trubka dimenze 32 od ktorej ked odcitame tloustky sten dostaneme vnitrni prumer 25 cize DN 25. Hviezdicove vedeni neni idealne, ale vedeni pod stropem je bezne a pri nektorych druhoch staveb sa to inak ani neda. Cize neni jedno najlepsie riesenie, ale na kazdu stavbu je viac spravnych.

 • @josef1  pridam aj ja krasne provedeny spoj s naslednym vysledkom. A dakujem ze ste mi aj s panom Zubrom dali v podstate za pravdu. Nakolko obhajujete kvalitu PPR, ale doma si nainstalujete radsej nieco kvalitnejsie s vyrazne mensimi moznostami to pokazit a pre istotu este o tridu vacsi trubkou.

  Myslim ze tato diskusia da dostatocnu predstavu a kazdy si zoberie pre seba co sa mu bude viac hodit. Kto chce PPR nech si ho kludne namontuje a kto ma zaujem aj o nieco ine tak sa dozvie o moznostiach jak materialu tak i jeho vedeni.

 • @vimamima  máte pravdu, že se nechá udělat spoj tak blbě, jako je Vašich fotkách. Jenže to není normální spoj. To je odstrašující případ. V případě plastových trubek se udává vnější průměr a síla stěny. Rozměry třeba zde:
  https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/79-dimenze-plastoveho-potrubi-polypropylen-pp
  Já jsem psal o vnějším průměru 25 a 20mm. Trubky 25mm mají silnější stěnu. Při doporučeném postupu se vnitřní část trubky neprohřeje do plastického stavu a nemůže proto dojít k tomu zůžení. Samozřejmě jsou situace, kdy jsou výhodnější ohebné třeba pex-al-pex trubky, V žádném případě bych ale netvrdil, že PPR je "zastarale a velmi kazive". To prostě není pravda. Argumentujete, že se řešily nějaké problémy s PPR. Jenže si musíte uvědomit, že PPR se rutinně používá minimálně 40 let.

 • @vimamima  Jak píše zubr487, to NENÍ normální spoj, jak se snažíte ve své pomýlenosti tvrdit. To je ZMETEK, naprosto nezvládnutý pracovní proces. Asi jako když já budu hrát na harfu. Budete si muset vystačit i nadále jen s tím, že za pravdu si můžete dát pouze vy sám.
  Myslím, že vše bylo již řečeno a nespatřuji žádný důvod k dalšímu filozofování o hloupostech. Možná i vy nakonec znáte ten známý Werichův bonmot.

 • @josef1  😃 sranda, asi ste si neprecitali prvopociatocny prispevok kde sa prave ludia uz zaujimaju o lepsie technologie a moznosti rozvodu vody a praveze s im nepaci Vase odporucane PPR. takze ano dostali ste ma "mozem si dat za pravdu iba sam" 😃

  A teraz k veci, je zaujimave ze Vasa fotka spoju je jedine spravne riesenie a neda sa pokazit a neexistuje ina moznost a moja vadna skusenost (fotka) je naprosta blbost "zmetek", vynimocny vo svojom druhu a stretol som sa s tym asi iba ja.

  Vy mate skusenosti jedine pozitivne ja zase od opustenia skoly (kde nas ucili len o PPR) zase hlavne spatne.

  Argument ze sa PPR pouziva 40 let je smutny fakt, ale na druhu stranu v minulosti sa pouzivali aj drevene a tusim aj olovene potrubia a hadam s tym uz nikto nepracuje. Alebo mate aj s tymto pozitivne skusenosti (neprekvapilo by ma to ak by ste presli pred 20 rokmi z dreva na PPR)?

  Ak by to tymto argumentom fungovalo, tak by svet bol este v staroveku. Doba pokrocila nekde velmi rychle a v tejto oblasti (potrubi) zial velmi pomalicky ale predsa.

 • @vimamima  Neustále zkreslujete. Ani jeden z nás netvrdil, že se spoj nedá pokazit. Dá, ale hlavní rozvody se dělají z trubek 25x3.5 a v tom případě to musí být opravdový umělec. Stejně tak nikdo z nás netvrdil, že PPR je jediná možnost rozvodů. Já jsem reagoval jen proto, že se v tomto vlákně uvádí řada pitomostí a nepravd. Nevím jak dlouho se používá PPR. Já jsem před 40 lety dělal rozvody z PPR a proto jsem napsal údaj 40 let. S tím zásadně souvisí statistika diskuzí, na kterou se odkazujete. Na rozvody z pex-al-pex samozřejmě nenajdete žádné negativní diskuze, protože to použilo minimum lidí. Jestli Vás to zajímá, tak jsem před pár lety rozvody upravoval a vnitřek trubek vypadal podobně jako to je na fotkách od Josef1. Neboli nepatrný povlak nebo spíše změna zabarvení. Nejhorší byly všechny zástřiky a kovové části. Tam se usazuje kámen a někde jsem musel excentry vyměnit a kolínka pod nimi vyčistit. Jste si jistý, že Vám nezarostou kovové spojky ?

 • @zubr487  ano kovove spojky zarostou taky, ale mam plastove, takze toho sa nebojim.

 • @zubr487  @josef1  a ostatní🙂
  Ahoj,
  jakou značku ppr trubek jste prosím volili nebo měli v projektu? Dávali jste i na studenou vodu větší tloušťku např. 20x2,8?
  Díky moc.

 • @mpavka  No idealne sa PPR trubkam vyhnut (nic moc kvalita) a na bezny rozvod vody po RD budete potrebovat trubky prumeru 16+20+25 (u vacsich RD aj 32).
  Zalezi aky mate projekt pokial iba pro stavebni povoleni, tak toho by som sa vobec nedrzal, pretoze vacsinou sa jedna iba o velmi strucny papier pre potreby uradov.

 • Vimemima je zcela vedle, správně provedené rozvody z ppr na věky.

 • @travas  Ano videl som ty spravne provene rozvody x-krat, po par rokoch sa komplet prerabaju... Dokonca i tu na modrej streche je diskuze kde este nestihli ani skolaudovat a uz hladali prasknute spoje, fotky a komenty som si ulozil ako krasny priklad bezchybnej prace so super materialom

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat