Varná deska na ostrůvku/do prostoru

Zdravím, zajímají mě zkušenosti, zda je praktické mít varnou desku na ostrůvku/na lince v prostoru Jestli by jste si ji dali znova takhle nebo případně jinak. Díky
Odpovědět
@helion007 máme ostrůvek 144x120cm a na něm větší varnou plynovou desku 75x52cm. My to tak chtěli a naprosto nám to vyhovuje, protože jsme tak otočení do prostoru (kuchyň s obývákem) a můžeme být pořád v kontaktu s přítomnými nebo dohlížíme na děti. Dali bychom to takto znovu. Záleží ale také na dispozici kuchyně. Z kuchyňského studia jsme také dostali jeden návrh, že bychom měli desku na ostrůvku, ale ostrůvek otočený o 90°, takže přímý pohled nebyl do prostoru, ale do velkého okna a to se nám už nelíbilo.
Odpovědět
@helion007 Máme to tak, ač jsem chlap, tak dost doma vařím a neměnil bych. Samozřejmě, má to i nevýhody, že když něco myješ na lince a přenášíš to na ostrůvek, pokapeš zem, nebo tak, ale opravdu to jsou maličkosti. Důvody stejné jako výše, nejsi zády k prostoru, máš všechno před očima, což je k nezaplacení.
Odpovědět
Profilova fotka
Doporučuji mít desku na ostrůvku ale i s dřezem. Jenom je potřeba myslet na minimálně 3m dlouhý ostrůvek 🙂
Odpovědět
Nejlepší volba byla mít varnou desku na ostrůvku. Důležité je mít i dodatek prostoru kolem. My máme 2,1x1,1m a vyhovuje nám.
Odpovědět
@helion007 taky jsme chtěli a tak jsme byly u známých to omrknout. Pocitově je to super, člověk je v prostoru a když vaří tak není odstrčený a může defakto komunikovat s ostatními. Nicméně pokud na ostrůvku nemáte dřez jak bylo psáno výše, tak budete mít neustále zakapanou podlahu - což pro ty co si potrpí na pořádek detail zrovna není, protože to budete neustále vytírat. Rovněž je super, když například smažíte řízky nebo restujete nějaké jiné maso a pokud je v mase nějaká voda, tak to samozřejmě začne prskat okolo a v tu chvíli pokud nemáte vyvýšenou stěnu do prostoru (zvýšenou hranu nebo například bar) a máte menší děti, tak musíte začít hlídat i druhou stranu ostrůvku, aby vám tam nevběhli a nepoprskalo je to.. to samé platí, pokud máte k ostrůvku přiražený jídelní stůl. Za nás nakonec zvítězila klasická varianta, protože ono zase v reálu toho času co hledíte do hrnce tolik není.
Odpovědět
@doog proč by měla mezi varnou a dřezem kapat voda? Z čeho? Vařím několikrát denně a s tímhle problém opravdu není. Co se týče prskání při smažení tak doporučuji vyšší pánev a kvalitní olej, potom se tohle neděje.
Odpovědět
@doog souhlas s mitoma, mezi ostrůvkem a linkou máme asi 1,1m a nikdy jsem nezaregistroval nějakou vodu na zemi. Při smažení to může prskat, ale např. v našem případě s šířkou ostrůvku 1,2m opravdu nemáme vámi popisované obavy a navíc si nemyslím, že by to prskalo více než nějakých 10cm za desku.
Odpovědět
@mitoma osobní dlouhodobou zkušenost s tím nemám, jelikož jsme od toho nakonec upustili, nicméně je to poznatek z delšího používání našich známých. Jinak zaprskanou podlahu mají především z přemísťování opláchlé zeleniny z dřezu do rozvařeného jídla a protože my rovněž přidáváme zeleninu do hodně jídel, vidím i ten fakt pokud na každé přemístění nepoužíváte nějakou misku, že jsou kapky i normálně na lince. Co se týče prskání oleje, tak pokud máte vodu / šťávu z masa, tak vám žádný kvalitnější olej ani vyšší pánvička nepomůže. Bohužel toto jsem viděl na vlastní oči a ani šířka ostrůvku vám toto zcela neeliminuje, jelikož ta pánev není 1,2m od od kraje ostrůvku a voda v rozpáleném oleji opravdu neprská jen max 10cm.. Prská právě ta reakce vody s rozpáleným olejem a smažit se musí na maximálně rozpáleném oleji, jinak natahujete do masa zbytečný tuk... Jinak já tady od ostrůvku nikoho neodrazuji, jen předávám načerpané vědomosti aby tazatel mě všechny dostupné informace ke správnému rozhodnutí..každému může vyhovovat něco jiného, my jsme u této záležitosti zvolili pro nás praktičnost - což pro někoho může být jinak
Odpovědět
@doog Jeste pripojim, ze existuji i vysuvne digestore nebo desky. Ale ono i u "neostruvkove" indukce prska olej na zem, dopredu.
Odpovědět
Také budeme mít varnou desku na poloostrůvku, nasměrovanou na zbytek místnosti, abychom při vaření viděli na hosty nebo měli přehled o dětech. Doporučuji předem rozhodnout, jakou budete chtít digestoř, jestli v podhledu nebo ve varné desce. My máme otevřené stropy, takže jsme volili druhou variantu. Původně jsme chtěli desku značky Bora, ale nakonec, především kvůli ceně vyhrála Elica-Nicola Tesla. Tah má jako blázen a vypadá to stylově. Každopádně vývod se dělá ideálně už při hrubé stavbě, takže to chce mít rozmyšlené předem.
Odpovědět
@bayt výsuvné digestoře jsou dnes již standartem, pokud nemáte desku ke stěně.. ale přiznám se, že o výsuvné desce jsem ještě neslyšel. A ano, může vám prskat olej i při klasickém umístění desky.. nicméně pokud máte dítě, tak víte, že je rozdíl hlídat jednu nebo dvě strany, aby vám tam dítě nevběhlo.. a že některé při vaření pořád "otravují" 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@doog nakonec výhled do místnosti se dá docela dobře vyřešit zrcadlem za linkou
Odpovědět
Článek se načítá
@doog řekl bych, že dnes opravdu mnoho lidí přidává zeleninu do jídel a to i my a to nejen do jídel, ale prostě i samotnou jen tak. Ale je fakt, že omytou zeleninu dáme na prkénko, nakrájíme a buď pak přendáme na talíře na ostrůvku nebo přendáme celé prkénko se zeleninou a až následně zeleninu přendáme z prkénka na talíř. Nevidím v tom nic špatného si přendat zeleninu nebo i jiné na prkénku, kde jsem to či ono připravoval. Nemáme kapky vody na zemi, věřte mi. Možná jsme kouzelníci, nevím. Taky nevěřím tomu, že s kvalitním olejem maso nebude prskat. Ale věřte mi, že jsem bordelář a na ostrůvku mám cca. 20cm za varnou deskou všemožné papíry a až na ně nám to prostě neprská. Takže další přímá osobní zkušenost. ...asi jsme fakt kouzelníci, smažíme v podstatě jen na sádle. To že něco vám vyhovuje více, ještě neznamená, že je to tak obecně praktičtější. Nezlobte se, ale jak vás čtu, tak tu uvádíte své domněnky nebo zkušenosti nějakých příbuzných a neuvádíte více informací. No a tímhle jste mě ještě víc dostal.... "A ano, může vám prskat olej i při klasickém umístění desky.. nicméně pokud máte dítě, tak víte, že je rozdíl hlídat jednu nebo dvě strany, aby vám tam dítě nevběhlo.. a že některé při vaření pořád "otravují"." Já s deskou na ostrůvku a výhledem do prostoru mám perfektní přehled o tom kde kdo je a jestli se dítě neblíží, než když budu otočen zády nebo bokem a musím periferně sledovat okolí. ….Opět jen vaše domněnky.
Odpovědět
@doog Mám malé dítě a vaří se mnou 😄 Dvouletý prcek míchá, mixuje (stojí na vyvýšené stoličce). Pokud to prská, velmi rychle se naučil uhýbat 🙂 Ten výsuv z desky podle mě zas takový standard není, protože je ta digestoř drahá. A méně účinná, než integrace do plotny. Přitom cena podobná.
Odpovědět
@radim83 očividně pokud má někdo jiné zkušenosti nebo názor než vy, tak je špatný. Já se s vámi rozhodně nemíním dohadovat, zda jste kouzelníci, zda vždy a všechnu zeleninu po omytí krájíte a teprve vaříte, zda vám vždy všechno prská max do 20cm (škoda že jste to neřekl i těm lidem, co kvůli popáleninám od oleje museli na pohotovost) atd.. tak jako tak toto jsou zase vaše domněnky.. 🙂 Popsal jsem tu jen zkušenosti někoho dalšího, aby se mohl tazatel rozhodnout na základě všech dostupných informací a pohledů. Takže se uklidněte, ano vy všechno znáte nejlíp a kdo má jiný názor nebo zkušenost je zcela mimo a je to špatně... no a žijte si ve své bublině dál 😉 @bayt náš malý samozřejmě taky poskakuje u vaření a chce pomáhat. ale to neznamená že ho necháme se opařit nebo spálit, aby se naučil uhýbat 🙂
Odpovědět
@doog Tak to, že na něj jednou prskla miniaturní kapka a pochopil, že se fakt nemá hnát k prskajícímu řízku, to nepovažuju za spálení. Žádná katastrofa a věřím, že možná prevence řady jiných, vážnějších.
Odpovědět
Profilova fotka
Zvažte osobní návyky a preference, každý to má jinak. Deska nebo dřez v ostrůvku znamená každopádně víc nepořádku na ostrůvku než volná pracovní deska. Ulička mezi dřezem a deskou určitě riziko pokapane podlahy nese. Teď to tak ale máme a v domě budeme mít znovu. Jen teda u nás bude v ostrůvku dřez, protože mě vychazi čas strávený tam podstatně větší než u hrnců. Kolem nebo ve dřezu trávím většinu přípravy jídla. Do hrnce jen premistuji a míchám. Občas něco ukápne na podlahu když potřebuji jen v ruce omýt a hodit do hrnce. Občas něco ukápne z prkenka... Třeba rajčata, ze kterých jde hodně vody. Kamarádka maji desku v ostrůvku a co se mi nelíbí, je flekata nerez digestoř, která by si jako dominance kuchyně zasloužila podstatně intenzivnější péči, aby dělala tu parádu, kterou by s ohledem na její místo, mohla. Taky je moje noční můra, že se děti opari. Jsem ráda, když hrnec s horkou polévkou můžu soupnout ke zdi. U mě určitě mela na organizaci kychyne vliv moje současná kuchyně a z ní plynouci navyky...
Odpovědět
Já mám kuchyň do U, jedno "rameno" je ala ostrůvek (je hluboké 80cm) a mám tam varnou desku a za ní výsuvnou digestoř AEG a je to super. Z obou stran desky mám prostor 60cm (na jedné straně ale tenhle prostor tvoří roh), pak navazuje 1,5m,roh a pak 2,5m. Za mě pohoda. A jelikož máme pasivní dům, tak nemáme odtah ven, ale jen recirkulaci, vývody vzduchu přes mřížky v soklu (celkem 3), za mě je to ok, jen je třeba počítat s tím, že když smažím, dám pánev blíž k digestoři. Prskání se člověk nevyhne, když smaží, a ta digestoř se dá krásně umýt, nikde jinde naprskáno není (kromě desky) a na dítě nemůže nic zezadu prsknout. Do tohohle řešení prostoru bych šla znovu, mám výhled na jídelnu, kousek obýváku a na zahradu, mám tak přehled o dění doma. Jo a dřez mám na druhém "rameni", sem tam nějaká kapka vody spadne, no a ono to uschne dřív, než se k tomu dostanu, abych to utřela, takže asi tak 🙂 a když přenáším maso, tak jednoduše dám pod něj talíř nebo prkénko. Varný ostrůvek je za mě super, šla bych do něj znovu 🙂
Odpovědět
@annysek11 ahoj, můžu poprosit o fotku? Plánujeme dispozičně velmi podobnou kuchyň, tak pro inspiraci. Moc děkuji, klidně do zprávy...
Odpovědět
@doog mám malé děti občas se museli "spálit" aby se naučili nebo poučili. Tím nemyslím horkej olej, ale třeba hrníček s čajem, ono je to láká. Jak píše bayt, nemusí se spálit moc,stačí kapka oleje, která jim nic nezpůsobí, ale i můj dvouletý syn ví, kam chodit může a kam nemá. Kolikrát jsem jim říkal, nejen při vaření, že to pálí, ale sami si chtějí sáhnout. Sáhnou si a dají si příště pozor a už vědí. Podle mě je to škola života. A člověk si musí procházet různými situacemi, aby se naučil či poučil. Nemusí se jednat jen o fyzické popálení. Pamatuji si, že mě jako malého nechal děda sáhnout na kamna, samozřejmě je lehce, protože jsem prostě chtěl vědět, jak moc pálí, když mi pořád říkali, ať k nim nechodím. Máme v rodině děti, které jsou od všeho chráněni a z každé ne zcela pro ně pohodlné situace jsou s prominutím "na posrání". V předchozím bydlení jsme měli plynový atmosférický kotel. Nechali jsme provádět pravidelný servis, dodržovali zásady pro bezproblémový provoz. Měli jsme u něj i CO detektor pro sichr. Vše za ty roky ok. Za určitých okolností se může jednat o nebezpečné zařízení. Člověk kolikrát četl, že se s takovým kotlem otrávila rodina. Proč to píšu? Prostě lidi jsou všelijaký a někteří, možná i mnozí, jsou prostě blbý. Vidím to v práci dnes a denně, jak jsou lidi líní používat hlavu. Ano, může se stát, že se stane neštěstí z různých důvodů, ale věřím, že z velké části se jedná o lidský faktor. To jen k tomu vašemu popálení od oleje a nutnosti pohotovosti. Mnohokrát se mi stal úraz či něco podobného kvůli mé vlastní chybě. A to se opět vracím k tomu, že člověk si tím musí projít, aby se poučil a zlepšil. Ne vždy se poučí napoprvé, co si budeme povídat. Neznám všechno nejlíp, sám píšete, že osobní zkušenost nemáte, ale prezentujete zkušenosti někoho jiného, ale neuvádíte, jestli ti známí udělali vše jak se má a nijak nechybují, když jim olej tolik prská.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?