omítky pro ytong

19. dub 20157

Zdravím Vás, měl bych otázku ohledně omítání ytongových tvárnic. Někdo mi říká, ať napřed použiju lepidlo s perlinkou a někdo zase doporučuje sádrovou omítku. Já jsem tedy zastáncem druhé varianty. Nezdá se mi správné užívat lepidlo a na ta sádrovou omítku. Můžete mi poradit? Díky 😎

 • Též jsem zvědavá na odpověd. Mám pocit, že my plánujeme použít speciální lepidlo (difuzně otevřené) a perlinku a pak by neměla být narušena ta vzdušnost a propustnost

 • @wendhelin  Dobré ráno, omítka složená z "fasádního stěrkového tmelu", perlinky a štuku není úplně nejlepší varianta 😞 Ale bohužel stále ještě nejčastější... Jsou zde zásadní dva problémy: každá novostavba se dotvarovává 2-3 roky a takto tenkáá omítka veškeré pnutí v základech, ve zdivu, v betonech apod. neudrží a může tak vlásečnicově popraskat. A druhý problém v tom samotném lepidlu. Je totiž veliký rozdíl, jestli se použije běžný cementový tmel za 3,- Kč / kg a nebo lepší za 13,- Kč / kg. Každý se chová jinak a levnější lepidla mají plno chemických přísad, aby rychle vyzrál a tím vytvoří menší parozábranu na zdivu. A další důležitý detail je samotná tloušťka. S takto jemným lepidlem to láká, aby výsledná omítka měla tl. 2 - 4 mm. Ale správně by omítka měla mít min. 6 mm.

  Žádné tyto body Vás nemusí trápit, když použijete do vnitř sádrové a nebo vápenosádrové omítky. Na našich stránkách si můžete stáhnout připravený katalog Doporučené omítkové systémy, kde naleznete podrobnější popis ideálních omítek na Ytong od všech výrobců na našem trhu.

  http://www.ytong.cz/cs/docs/doporucene-omitkove-systemy-na-zdivo-ytong-a-silka.pdf

 • @honza_ytong  kolega mi tady na jiné diskuzi vysvětlil proč máme mít raději zdivo Lambda v tl.450. Jaké tedy doporučujete vnitřní a jaké venkovní omítky přímo na tyto tvarnice? Nebo se to neliší dle typu tvarnic? Díky 🙂

 • Sponzor fóra
 • @lu22cy  Ne, neliší se podle typu tvárnice.

  Rozdíl je pouze mezi pórobetonem a vápenopískem (tyto VPC tvárnice naleznete v našem sortimentu pod názvem Silka a v bílo-modrých paletách). Pokud se vrátím k Ytongu, jako vnitřní omítku doporučuji sádrové a nebo vápenosádrové omítky, v případě venkovní omítky jsou ideální minerální, vápenocementové omítky, příp. tepelně-izolační omítky v dostatečné tloušťce. Konkrétní názvy výrobků naleznete ve výše zmiňovaném katalogu.

 • @honza_ytong  takže perlinku vůbec nedoporučujete?

 • Dobré ráno @1leontynka
  k omítkám venkovním doporučujeme perlinku. Tam je potřebná pro přenesení sil, které vznikají při teplotních rozdílech, které způsobují trhliny pomoci si s perlinkou.
  V případě vnitřních omítek, tak tam perlinku nezakazujeme. Ale např. u omítek tl. 4mm by bylo obtížné perlinku instalovat. Proto v těchto případech se perlinka vkládá pouze do opravdu namáhaných částí - u překladů v rozích, pod parapety, u vnitřních příček u velkých otvorů atd.

 • Dobré nedělní dopoledne,
  ač to vypadá, že dnes bude krásný sluneční den, který bude skvělé strávit v přírodě, využijte dnes poslední možnosti zeptat se na cokoliv, co se Ytongu a Ytongslužeb týče. Dnešní den tu s Vámi strávím já.
  Zdeněk

Téma bylo zamknuto adminem. Není možné přidávat další odpovědi.

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat