Tepelná čerpadla. Ptejte se na cokoliv

17. bře 2013250

Otevíráme kampaň Měsíc s tepelnými čerpadly Panasonic Aquarea, a jak jsme měli možnost vidět ve Vašich dosavadních diskusních příspěvcích, toto téma se tu již párkrát objevilo.
Někteří z Vás o instalaci tepelného čerpadla teprve uvažují, jiní už mají za sebou celkem slušný průzkum trhu.
A možná je pro Vás tato problematika zcela nová.
Takže, ptejte se na vše, co Vás v souvislosti s tepelnými čerpadly zajímá.
A klidně začněte i otázkami typu - Co je to tepelné čerpadlo a na jakém principu funguje? Můžeme mluvit o výhodách, spolehlivosti, výkonu a účinnosti tepelných čerpadel Panasonic Aquarea.
Nebo zcela prakticky - o úsporách ve srovnání s klasickým elektrickým vytápěním, o tom do jaké venkovní teploty pracují a jakou maximální výstupní teplotu vody vám zajistí…

 • Tepelné čerpadlo Aquarea Panasonic nabízí ekologický zdroj pro vytápění a ohřev teplé vody do rodinného domu. Je vhodné tam, kde se topí elektřinou. Účinnost tohoto zařízení se pohybuje mezi 78 % (při teplotě 7°C) a 40% (při teplotě -15°C). Hodí se jako zdroj tepla u nízkoteplotních systémů, jelikož max. výstupní teplota vody je 55°C. Skládá se ze dvou částí – vnitřní a venkovní jednotky, které jsou propojeny chladivovým potrubím. Ve vnitřní jednotce je osazen výměník, který předává teplo vodě pro vytápění. Ovladač, který je umístěn na vnitřní jednotce umožňuje regulaci teploty místnosti na základě teploty venku (ekvitermní regulace). V závislosti na typu tepelného čerpadla se dá v létě i chladit. Tepelná čerpadla Aquarea Panasonic se dodávají v pěti výkonových stupních 7-16kW (te=7°C, tw=35°C). COP při této teplotě je 4,1 - 4,74.
  Máte-li zájem se dozvědět více o tomto zdroji tepla, napište mně a já Vám ráda zodpovím všechny Vaše dotazy.

 • Na jaro plánujeme stavbu domu a otázku vytápění začínáme pomalu řešit. Nemáme s tepelnými čerpadly žádnou zkušenost. Plánujeme zděnou stavbu, přízemí+podkroví, cca 130m2. Zajímala by mě finanční náročnost čerpadla, včetně instalace. Děkuji za odpověď.

 • @verisek.s  Dobrý den, velikost tepelného čerpadla Aquarea Panasonic vzduch-voda záleží na tepelných ztrátách objektu (dostanete od projektanta vytápění). Vzhledem k velikosti domu bych odhadovala cca 9kW. Tepelné čerpadlo bych též využila pro ohřev teplé vody (bojler 300l). Cena montáže záleží na délce propojovacího potrubí mezi vnitřní a venkovní jednotkou. Bohužel v mé kompetenci není poskytovat ceny. Cenovou nabídku Vám zpracuje firma zastupující Panasonic např. firma CIUR.

 • Sponzor fóra
 • @panasonic_cz  Děkuji mockrát za odpověď 🙂

 • Upozorňuji, že o tepelných čerpadlech toho moc nevím, nicméně by mě zajímalo jedno - kamarád si pořídil tepelné čerpadlo, které slouží zároveň jako klimatizace - když je třeba, přitopí si, jako hlavní zdroj vytápění má kotel na pevná paliva, a v létě naopak místnost dokáže vychladit, celkové náklady prý byly necelých 50 tisíc. Uvažovali jsme o něčem podobném, ve vesnici nemáme bohužel zavedený plyn, topit se bude kotlem na tuhá paliva s výkonem 22,5kW, vytápěná plocha je 240m2, nicméně hlavní zájem je o obsluhu obytné kuchyně o ploše 40m2. Existuje možnost nahradit tepelným čerpadlem funkci krbových kamen pro tuto místnost s již zmíněnou možností klimatizování?

 • @lucinkafr  Dobrý den, podle Vašeho popisu soudím, že Váš kamarád má systém vzduch-vzduch, což znamená, že v místnosti, kde je potřeba vytápět/chladit je vnitřní jednotka, která fouká teplý nebo chladný vzduch do místnosti ventilátorem. Tato jednotka je napojena na venkovní (kondenzační) jednotku. Pro hlavní zdroj topení je tento systém nevyhovující. Je to dobré pro přitopení v přechodném období (cca 15°C - 5°C), aby se nemusel roztápět kotel. V létě systém místnost vychladí bez problémů.
  Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea pracují na principu vzduch-voda - vnitřní jednotka tepelného čerpadla předává teplo vodě, která proudí v systému teplovodního vytápění (radiátory, boiler pro ohřev teplé vody). Pokud budete mít v systému instalované fan-coily (jednotka pro chlazení), dá se s určitým typem tohoto tepelného čerpadla i chladit.
  Pro přitopení v obytné kuchyni a v létě vychlazení této místnosti doporučuji Panasonic Etherea dle příslušného výkonu. Tato jednotka funguje částečně i jako pračka vzduchu - tzn. zbavuje vzduch prachu, virů a bakterií.

 • @panasonic_cz  děkuji za odpověď, určitě si o tom přečtu víc 🙂

 • Dobrý den,
  mě by docela zajímalo, jaká je návratnost pro vytápění i ohřev vody? Třeba u domu o 100m2, aby se lépe počítalo. Můžete prosím srovnat návratnost tepelného čerpadla se solárním vytápěním? Děkuji.

 • @ewelinkaaa  Dobrý den, tepelné čerpadlo a solárním ohřev nelze srovnávat. Solár se prioritně používá pro ohřev teplé vody a to hlavně v létě. V zimě, kdy je potřeba vytápění je účinnost soláru mizivá. Solár se používá jako bivalentní zdroj např. k tepelnému čerpadlu (ve fotoalbu je schema zapojení). Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea má při -15°C účinnost 40% a dokáže natopit vodu pro otopný systém i ohřev TUV.

 • Tak aby to tu nebylo samé wow apod., přidám i já jednu naši zkušenost s tepelnými čerpadly. Před dvěma lety jsme se o ně zajímali velice, navštívili jsme několik firem nabízejících čerpadla a poté, když nám sdělili cenu a návratnost - ta se většinou pohybovala od 15 do 20 let, vzdali jsme to. Je to naprosto nerentabilní, a to ještě nikdo zatím neví, jakou životnost takové čerpadlo má..., jestli nebude potřeba třeba už po 10 letech pořizovat nové...

 • panasonic: a na jakém principu ( myslím fyzikálním ) pracuje čerpadlo systém voda-země?

 • @panasonic_cz  Děkuji za odpověď, ale vůbec jste mi neodpověděla. Vím, že je to každý jiný systém, ale na to jsem se neptala....

 • @panasonic_cz  zajímala by mě hlučnost tepelných čerpadel. Moji rodiče bydlí v řadové zástavbě a sousedka si pořídila tepelné čerpadlo, které umístila ke svému domu a přímo k našemu plotu, tj. máme čerpadlo téměř pod okny. Je to děsný rachot (oproti původnímu stavu - téměr absolutní klid), navíc když je opřené o zeď sousedčina domu, tak při chodu rezonuje celá, tj. i naše (se sousedkou společná) zeď. Naši se se sousedkou pěkně rozhádali. Existují nějaké normy, podle kterých se tepelná čerpadla nesmí umísťovat např. v řadové zástavbě? Ještě bych podotkla, že firma, která sousedce čerpadlo dodávala, jí tvrdila, že je hlučné asi jako lednice - ha ha.

 • @mulisi  mám pdobný názor, také jsme se kdysi o tento systém zajímali. Bohužel cena systému tepelného čerpadla rentabilitu opravdu nezaručovala, resp. bylo zde velké riziko, že systém vydrží slibovanou záruku, potom odejde kompresor, či jiná drahá součástky systému /(klasicky po uplynutí záruky) a návratnost se nikdy nedosáhne. Jedná se dle mě o dost namáhané součástky. Představa, že bychom museli po sedmi letech kupovat tyto součástky a financovat tak opravu nás od záměru si tento systém pořídit odradila.

 • 🙂 Můžete mi taky napsat jak je hlučné čerpadlo voda-země...

 • Sponzor fóra
 • @peff  Venkovní jednotka odebírá teplo ze vzduchu a předává ho chladivu. Ve vnitřní jednotce výměník předá teplo topné vodě do systému.

 • @ewelinkaaa  Chtěla jste srovnat návratnost tepelného čerpadla versus soláru. Tyto dva systémy bych nesrovnávala. .......... Návratnost tepelného čerpadla při vytápění elektrikou je cca 10let.

 • @jop  Hlučnost tepelných čerpadel Panasonic je dle velikosti 48-53dB (měřeno 1m před venkovní jednotkou ve výšce 1,5m). Normy na hluk existují. Můžete se obrátit na příslušný útvar hygieny, podat stížnost na nadměrný hluk a zažádat o měření. Nevím, jak je to zpoplatněno (podá info hygiena), ale pokud si zadáte měření hluku u nezávislé firmy, počítejte s cca 10000-15000Kč.

 • @andulena  Panasonic bohužel čerpadla země-voda nedodává.

 • @panasonic_cz  jejda já to zpletla 😃 mělo to být vzduch-voda 🙂

 • My plánujeme vytápění domu jako multisplit system od DAIKINU.Jedná se tedy o venkovní jednotku,která čerpá vzduch do vnitřního tepelného čerpadla,odkud je potom vedeno do každého pokoje parapetní jednotka.Jako hlavní zdroj vytápění je krbová vložka.Podle propočtů to zatím vypadá velice zajímavě,tak uvidíme 😎

 • Ve vašem příspěvku píšete,že TČ pracuje i při -15°C a jak je to při větší zimě?TČ se vypne a nebo funguje dále,ale s podstatně nižší účinností?

 • @fulcrum  Tepelné čerpadlo Panasonic pracuje do teploty -22°C, potom vypíná. Pokud teplota stoupne, automaticky se nastartuje. U domu, kde je většinou venkovní jednotka umístěna je teplota vyšší, takže riziko vypnutí jednotky je minimální. S klesající teplotou se snižuje účinnost (při -20°C až -15°C cca40%).

 • @peff  http://www.tepelna-cerpadla-aquarea.cz/slovnik-pojmu 

  TEPELNÉ ČERPADLO země voda

  používá buď zemní kolektor, nebo hlubinný vrt. V plastovém potrubí kolektoru za pomoci oběhového čerpadla cirkuluje nemrznoucí směs (solanka). Ta je přiváděna na deskový výměník - výparník, kde předává svoje teplo do chladivového okruhu.

 • Dobrý den, máme tepelné čerpadlo Panasonic s bojlerem WH-TD20B3E5, otázka zní - má tento bojler výměník a jak může tato sestava spolupracovat se solárními kolektory. Děkuji za odpověď.

Téma bylo zamknuto adminem. Není možné přidávat další odpovědi.

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat