Podlahové topeni

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na Váš názor na podlahové topení , co podle vás je nejlepším řešení : buď podlahové topení na elektriku ? Nebo podlahové topení na vodu ? Diky 🙂
Odpovědět
Hezký den, máme na vodu - za mě výhoda nábytek lze kdekoliv postavit na zem a dá se měnit zdroj vytápění - tato podlahovka funguje jak na elektrokotel, tak TČ, krb nebo plyn. U elektrické je to vždy elektřina.
Odpovědět
Zdravím, za mně voda. Je tam alespoň nějaká možnost změny zdroje. U elektriky jste odkázán čistě na elektro. U vody je ve výsledku jedno, čím ji ohřejete.
Odpovědět
Profilova fotka
My máme už 14 let elektriku v podlaze. Největší výhoda je, že náš Caddy (kedis) si lehne kdekoliv, všude má pod sebou teplé dlaždice. A my vždy udržovací teplotu, zbytek dodají krbová kamna.
Odpovědět
Taky si myslím že bude lepši elektrické , ale každý má svůj názor , děkuji Vám. 🙂
Odpovědět
Voda je lepší, nevím která elektrická spirála vydrží 50 let aspoň
Odpovědět
@sigimarek Ono záleží jak velký máte dům a nebo jak velké má TZ. Když pořídíte PT vodu a TČ tak budete topit proti el. podlahou za 1/3 ceny. V dnešní době vám už el. podlahu v novostavbě tak lehce nikdo nepovolí.
Odpovědět
Pokud máte nulový dům nebo nějaký tak do 3kW tepelné ztráty, tak může být elektrika vhodná kvůli její nízké ceně, ale jinak rozhodně je lepší teplovodní. Má obrovskou výhodu - můžete měnit zdroj vytápění. Už v 90. letech bylo výhodné topit elektrikou u tehdejších domů, což se později stalo značně nevýhodné. Historie se může opakovat.
Odpovědět
Profilova fotka
My meli puvodne elektricke kabely, ale nechal jsem to jeste predelat na teplovodni topeni.... 🙂 mame cihlovy dum (heluz) ... takze jsem si nejspis usetril spoustu prachu za energie 🙂
Odpovědět
@martin_s Tak ona elektrika je furt výhodná a s přitápěním dřevem je to vynikající a dostáváte se pod cenu plynu, ale musí to být teplovodní podlahovka
Odpovědět
@vladimir_sacha Jo elektrika je výhodná ale nesmíte ji zapínat. 🙂
Odpovědět
@wpavel To teda nevím, RD elektrika na vše, elektrokotel, přitápění vložkou, podlahová plocha 370m2 cca, vše vytápěno elektro na 22,5C a roční náklady 50 000 na vše, včetně vaření, TV apod, takže že by to bylo až tak nevýhodné nevím, když to /12, tak vychází měsíčně asi 4200 korun, dejme 4500 korun s tím, že plyn vůbec nemáme a s tím odpadají nějaké revize plynových kotlů a další přípojka a další platby, takže zase tak nevýhodné to není a to nemáme TZ nějaké malé zrovna, na dnešní dobu co tak vidím, tak minimálně dvojnásobné, možná trojnásobné
Odpovědět
Profilova fotka
Nejlepší řešení pro mě je mít teplou podlahovou krytinu (která nestudí na dotyk) i v době, kdy se netopí. Samozřejmě pokud to tepelné ztráty dovolí, tak bez podlahového topení nahrazeným levnějším a jednodušším systémem.
Odpovědět
Článek se načítá
U vody je výhoda, že se dají použít ruzne zdroje vytapeni... např. dá se prejit z plynu nebo elektrokotle na tep. Cerpadlo. U dobře zateplene novostavby je elektřina cenově v pohodě, ale 2020 se to trochu zkomplikovalo....čistě elektrické vytápění být nemůže...musí se kombinovat s jinými zdroji.
Odpovědět
Mě bylo řečeno že můžu mít elektrické vytápění podlahy s termostatem v každé místnosti , nemusí ale je to asi lepši , s tím že budu mít krbovou vložku bez výměníku , a náklady cca 120m2 - 20k ročně , takže nevím , nechci žádnej elektrokotel abych vytápěl vodu která stejně bude vytápěna elektrikou , to mě přijde jako blbost ale ok 🙂 pořád váháme někdo řiká tohle a druhý zase něco jiného 🙂)
Odpovědět
Profilova fotka
Jde o to, ze voda se zahriva na nejakejch 25 stupnu... elektricky rohoze ti valej elektriku do rohozi / dratu.... v cem je voda ohrivana elektrikou blbost? 🙂 ... a 120m2 s naklady 20k rocne na vytapeni je mozny, ale nebudes moct topit v pulce v baraku ne?🙂
Odpovědět
@zdenek_valek teplovodni PT 1) lze vyměnit topný zdroj 2) taha se všude be ohledu na nabytek. V mistech kde je podlaha zastinena se jen prochazejici voda neochlazuje a ničemu to nevadí. 3) nejsou potřeba termostaty v každé místnosti, ale mohou se použít s tzv. zonovou regulací Elektricke PT 1) musíte mit v každé místnosti termostat. Pro někoho je to výhoda. Pro ostatni zbytečná starost navic s otravnym cvakanim. 2) kabely be se neměly dávat pod nábytek a zastinena mistra. To je z toho důvodu ze topeni dava konstantní plošný vykon. Pod nábytkem se proto zvyšuje teplota stoupaji ztraty dolů 3)je to konecna volba jede jen na elektro
Odpovědět
@zdenek_valek já protopím kabely na cca 130 m2 cca 13 tis. ročně. Jinak jsem to vůbec nepochopil. Mám "dráty" a i v největších mrazech mi teplota podlahového čidla nepřekročí cca 26°C. Víc není třeba. Nejde o nic jiného, než o dorovnání ztrát domu. Z principu je naprosto jedno, jestli v té vrstvě betonu nebo anhydritu je kabel nebo trubka. Samozřejmě vzato do důsledku kabel bude mít účinnost skoro 100%, kdežto teplovodní vždy menší. Ale klíčové jsou ztráty domu, které topení musí dorovnat. El. topení kabely má "hendikep" i v tom, že lidé propadnou dojmu, že s kabely mohou snadněji dosáhnout útlumů a prý úspor. Ale jak píši výše, z hlediska fyziky je to jedno. Ve hře jsou takové akumulační hmoty, že útlum (a částečně i termostaty všude) je prakticky kravina. Pokud to člověk dělá, tak dosáhne toho, že topení pak musí dohnat útlum a logicky musí zvýšit teplotu. Další věc je jistá potřeba některých lidí, že potřebují cítit teplo z podlahy. Průser je, že pokud mám NED až pasiv a topím, jak se má, tak teplo od podlahy prakticky není cítit. Kabely nehájím, sám bych preferoval teplovodní. A to z důvodu, že skutečně lze snadněji změnit zdroj. Na druhou stranu se tu stále papouškuje, že lze změnit zdroj. Ano, ale musím mít v místě dostupný plyn. Ano, ale když nepojede elektrika, tak si nezatopím ani plynem, většinou ani dřevem. Ani TČ. Vše dnes chce šťávu... Vývoj jde dopředu. Kdoví co za techniku bude rozumně k dispozici za 30 - 40 let. Stejné roky nazad měl opravdu málokdo TČ, rekuperaci, topení klimatizací... jediné co se nezmění je fyzika.
Odpovědět
@zubr487 ...když nepojede elektrika, tak si nezatopím ani plynem, většinou ani dřevem. Ani TČ. Vše dnes chce šťávu...
Odpovědět
nechávali jsem si náklady na provoz domu při různých typech vytápění pro nízkoenergetický dům a nakonec po zvážení všeho okolo /pořizovací náklady, servis, možnost výměny zdroje atd atd/ jsme nechali udělat teplovodní s kotlem na plyn. Ale měli jsem již plyn dotažený do domu. Ve vhodnosti jednotlivých typů vytápění se odbroníci prakticky nikdy neshodli, každý samozřejmě radil podle toho, s čím měl zkušenosti / a to jsme to konzultovali s 6/, číselně všechno vycházelo podobně.
Odpovědět
@honzik75 Ono el. podlahovka nejsou jen dráty v podlaze, jsou to termostaty, rozvody a podstatně dražší rozvaděč, Max využití PT/ voda je s kombinací s TČ kde topíte za 1/3 a získáte i velice levný ohřev TUV. Vše se ale záleží na TZ domu u opravdu malých ztrát může být EE výhodnější.
Odpovědět
@wpavel já si myslím, že to tak není. Prodejci chtějí prodat. Ale pomalu končí druhá topná sezóna a definitivně vím, že kabely v každé místnosti a termostat v každé místnosti jsou zbytečné. Navíc termostat nemusí být vůbec chytrý a už vůbec ne s wifi a podobné blbosti. určitě ne pro kabely zalité ve velké hmotě. Pokud jde o rozvaděč, tak jsem naprosto přesvědčen, že mnohé chytré domy mají mnohem komplikovananější, co do kabeláže i počtu přístrojů. Cca 10 jističů a 10 stykačů navíc se Vám zdá, že to podstatně něco zdraží? Já si to pořád připodobňuju k autu. Buď koupím levnější benzín, a mám vyšší spotřebu, nebo koupím dražší hybrid nebo diesel a mám spotřebu nižší. Tam jste uhodil hřebíček na hlavičku, že u malých TZ je TČ problematicky návratné. A nemá to jednoznačné a univerzální řešení.
Odpovědět
@honzik75 Těžko vám asi položí kabely které budou mít ten správný výkon jak pro venkovní teplotu +5 a zrovna tak stejný výkon bude dostačující při -15st. Termostat hlídá jak teplotu v místnosti ale i max teplotu samotné desky která by neměla překračovat určitou teplotu. Vytápěná podlaha el. by se neměla zakrývat nábytkem bez nožiček.
Odpovědět
@honzik75 elektřina je stále nejdražší a tak otázka výhodnoti určuje na jedné straně třeba cena TČ a na druhé cena elektřiny. U nás je cena TČ hrozně vysoká zřejmě díky dotační politice. Otázkou je budoucí vývoj a zde je dobré podívat se na ceny u sousedů. Samotné PT teplovodní nebo elektrické je cenově +- za stejnou cenu. Pokud je elektrokotel ve vytápěném prostoru, tak i účinnosti jsou stejné a v obou případech téměř 100%. Je zde jeden principiální rozdíl. U elektrického topení je konstantní plošný výkon, který záleží jen na instalovaném výkonu. Proto tam musí být termostat. U teplovodního je plošný výkou učen teplotním rozdílem mezi interní teplotou a teplotou oběhové vody. Střední hodnota teploty oběhové vody je jen pár stupňů nad interní teplotou. Proto funguje samoregulace PT. Jakmile třeba po zatopení v krbu stoupne interní teplota, zmenší se teplotní rozdíl a tím úměrně i výkon PT. Proto se obvykle nepoužívají termostaty.
Odpovědět
Když to tu zas zmíním, tak teplovodní je lepší z těchto aspektů a sami ho máme proto, že - Změna zdroje vytápění - Delší životnost (50 let dá v pohodě) - Účinnost prakticky taková jak elektrokabely -Může se využívat akumulačního ohřevu u teplé vody při topení dřevem a nahřívání AN -Nemusí se řešit tolik jističů a kabelů po domě, protože z hlediska legislativy by měl mít každý topný okruh v místnosti samostatné jištění a to vždy, pokud se jedná o zařízení nad 2kW výkonu. Pamatovat na to, že elektrokabely jsou neopravitelné, pokud se přeruší vodič, což nastane za pár desetiletí, neví se kde, PT teplovodní aspoň dá mokrý flek nebo se dá radarem či teplotní kamerou zjistit, kde přesně dochází k uniku a existují na teplovodní PT nějaké roztoky, které se napustí do okruhu a zalepí to ty díry
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?