Dřevostavba nebo cihla? Co je lepší?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, chtela jsem se zeptat kdo ma zkusenosti s drevostavbou, od jake firmy, spokojenost, jak se v tom bydli....nebo lepsi cihla? Diky za tipy. Iva.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@enmuhan2 "http://www.panoramastavby.cz/typove_domy.aspx U nás v okrese je hodně známá tato firma, ale staví prý po celé ČR" http://podvodnefirmy.cz/panorama-stavby/
Odpovědět
@standa63 Jojo, slyšela jsem, firma už nějaký ten pátek nefunguje, hrůza :-(
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
tak nám stavěla firma dřevostavby MY HOME.
Odpovědět
Taky by mě zajímal objektivní názor, zda jít do cihly nebo dřevostavby? Nejlíp vyjmenovat plusy a mínusy. Stále totiž váhám.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Zdravím všechny. Najdu tu někoho, kdo bydlí v moderní dřevostavbě, ideálně v bungalovu? Mnohokrát tu bylo řečeno, že je problém s přenosem chůze z patra (vlivem nesprávného složení stropu a kročejové izolace), což není případ bungalovu. Původně jsem zvažoval stavbu s Heluzem, teď přemítám nad dřevem. Pracoval jsem na jedné dřevostavbě (zatím je nedokončená), takže nějakou představu mám. O dvojgenerační životnost mi ani tak nejde, především o komfort v průběhu bydlení (řekněme 50 let), tedy asi hlavně odhlučnění. Je tu někdo třeba s vnitřními příčkami s vatou 10 cm? Jak moc je přes vaše zdi slyšet (a jaký druh zvuku)? Všeobecně mi jde o: Rychlost a náročnost stavby Finance Komfort při bydlení (pasivní domek) Životnost na jeden život (cca těch 50 let) Odhlučnění Přestavby neberu v potaz, byť ze zkušenosti vím, že přestavět příčku v dřevostavbě je záležitost chvíle.
Odpovědět
@bluepenguin Dřevostavba určitě rychlejší ale většinou nelze svépomocí, rovněž v základu lacinější. U ostatních neexistuje jednoznačná odpověď. Malé srovnání viz profil a www.
Odpovědět
@travas Co myslíš tím, že nelze stavět svépomocí? Úřady to nepovolí? Ani s nějakým externím stavebním dozorem či tak nějak? Stavěli jsme štíty, stropy a interiér, pravdou je, že vnější zdi a střešní konstrukci dělala firma (střechu a stropy by dělala i teď).
Odpovědět
Profilova fotka
@bluepenguin Ještě nebydlíme, ale přenos hluku už mám odzkoušený a nejslabším prvkem jsou interiérové dveře. V příčkách mame dřevovláknitou izolaci a přenos hluku nás určitě trápit nebude. Do ložnice jsem si nechal dát dvojitý záklop abych eliminoval případné přenosy hluku a už teď vím, že to bylo zbytečné. Když to porovnám s naším aktuálním bytem s cihlovými příčkami, tak cihly prohrávají na plné čáře.
Odpovědět
@jakuda Teď se mi nikde nedaří najít akustické vlastnosti té dřevovláknité izolace (vatu mám po ruce, izoluje do 56 dB). Máte nějaký odkaz nebo specifikace?
Odpovědět
@bluepenguin Přesně tak měl jsem na mysli výrobu dílů mimo staveniště a pak montáž dodavatelskou firmou.
Odpovědět
@travas Popíšu svou představu, ať zjistíme, kde je zakopaný pes: Vnější zeď by byla tvořena jako sendvič OSB - vata - OSB, s tím, že jako nosná konstrukce by sloužilo lepené suché dřevo (stavba, kterou jsme prováděli fungovala stejně, dělníci dokonce místo okna udělali dveře, což během dvou dnů předělali, ostatně i my jsme pak zadělávali jedno okno). Působí to na mě tak, že dle prováděcí dokumentace objednám dřevo o potřebné tloušťce/šířce, vlhkosti, případně impregnaci, a řežu a šroubuji jej na staveništi (úplně stejně, jako vnitřní příčky). Co se týče nabíjení OSBček (s izolační pěnou), připadal bych si vyloženě jako mamlas, kdybych to musel nechávat firmě, asi jako vkládání izolace. Teoreticky by to znamenalo, že není třeba vyrobit konkrétní kusy a smontovat je jako stavebnici, ale řezat a montovat až na místě. Brání mi někdo/něco v tom, provést stavbu takto? Byl by to bungalov se sedlovou střechou (tu by vyrobila a montovala firma, to ano). Přikládám obrázek pro ilustraci. Na stavbě jsme měli pár speciálních kousků, které by bez jeřábu nešly smontovat (ložený nosník, který sloužil jako opěra druhého patra, ložené nosníky střechy), což by zde nebylo (není druhé patro a střechu beztak montuje firma).
Odpovědět
Článek se načítá
@bluepenguin Stavbě svepomocí u dřevostavby nic asi nebrání. Jenom jsem myslel, že většinou z důvodu rychlosti stavby se lidé přiklánějí k montovaným stavbám kde celý dům vč. obvodových zdí, izolací, stavebních otvorů se vyrábí ve fabrice a na místě stavby se jenom smontují.
Odpovědět
@travas U té montované stavby se trochu bojím ceny, případně i kvality (pamatuji, jak nám dělníci opřeli nosník střechy o jedno ložené KVH, které bylo nad oknem, asi jako chybějící izolaci ve zdech). Nijak zvlášť už nespěcháme, vyhlídnutý pozemek stejně čeká na přípojku kanalizace. K té ceně - někde jsem viděl 1.400.000 Kč za hrubou stavbu (cca 120 m2 s deskou), jinde 800.000 Kč (bez desky). Obojí je podle mě dost mimo, protože to první číslo může být klidně celková cena materiálů na dům i s rezervou (v případě malého bungalovu bez zbytečných designových prvků).
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Diskuse pokračuje po 1 roce
Určitě rychlejší a ekonomičtější řešení je dřevostavba, proto jsme se pro ni také rozhodli, navíc když si vezmete, že brzy se budou muset všechny domy přizpůsobovat novým ekologickým standardům, tak podle mě nejlepší řešení. Dělali jsme si menší průzkum, padla nám do oka firma lucern, ekonomické stavby, bidli atp.. ale nakonec jsme se rozhodli pro bidli. O ekonomických jsem četla fakt nepěkné komentáře a zkušenosti. Máme za sebou první schůzku a můžu říct, že jsem neskutečně nadšená! Domy vypadají kvalitnía i návrhy.. ještě přemýšlíme, že se půjdeme podívat do výrobny. To o firmě taky hodně řeknu a pak asi začneme stavět
Odpovědět
@valerije37 nevím co máte na mysli pod pojmem nové ekologické standardy. Z hlediska provozních nákladů je to prakticky jedno, zda se jedná o dřevostavbu nebo cihlu. Zato pokud dojde k vodní havárii, tak poznáte v čem je zásadní rozdíl.
Odpovědět
@zubr487 presne a z tohoto duvodu uz bych do drevostavby NIKDY nesla.
Odpovědět
@valerije37 Jednoduše a stručně, dřevostavba stavba pro jednu generaci. Ekologie ano, ekonomie ne.
Odpovědět
@zubr487 Kamarád třeba dělal něco jako zástupce starosty v jedné dědině po povodních . A jak říkal . Zděné stavby byly neobyvatelné a vysušovaly se i pul roku . U dřevostavby to asi nebude takové . Tam vyrvete sádroše a izolaci . Trámy možná necháte měsíc vyschnout a pak to mužete zase spravit . Ale třeba se mýlím .
Odpovědět
Manželova kolegyně zažila havárii v dřevostavbě...skrytě a v takovém rozsahu, že nyní žije na ubytovně a hrozí, že se barák bude muset celý strhnout. Z toho důvodu se dřevostavby bojím.
Odpovědět
@jendad mě šlo spíše o dlouhodobé vodní havárky. Podívejte se třeba do vlákna RD Rýmařov konkrétně video https://www.youtube.com/watch?v=MVWDY... nebo https://forum.tzb-info.cz/137509-hava... Ve zděném domě se nic nestane. Opravíte závadu, po pár týdnech přemalujete a hotovo. Vím o čem píšu. Ve zděném se mi to párkrát stalo. Dost často stačí, aby stavbu postavila ničemná firma. O životě a smrti difůzně uzavřené dřevostavby zásadně rozhoduje parotěsná folie. Pokud to odfláknou, bude docházet ke kondenzaci a za pár let tam máte plíseň, houby apod. lahůdky.
Odpovědět
@zubr487 Ano to máte pravdu . To jsem obešel uplně jednoduše. Udělal jsem odvětrávanou fasádu a paropropusnou foli pod ní. I kdyby jste tedy třeba probil hřebíkem ten parotěs , tak vlhkost je bezproblému odvětrána. Z toho duvodu bych asi nidkdy nešel do dřevostavby zaizolované do polystyrénu . A co se týče dlouhodobé havárky , tak voda a instalace se zásadně dělají před parotěs do interiéru . Tudíž vám to okamžitě vyleze vevnitř.
Odpovědět
@jendad pokud bych se rozhodl pro dřevostavbu, tak taky určitě zvolím difuzně otevřený systém.
Odpovědět
Samozrejme že málokdo zvoli dřevostavbu proti zděnému domu za stejných podmínek. Ekonomicky to ale vychází tak, že za dobu třeba 50 let na topeni ušetřete na drevostavbe tolik, že za nasetrene peníze postavite si novy domek, a to bud' dřevostavbu a nebo dokonce i zděny.
Odpovědět
@dkrukovsky To je nesmysl. O nákladech rozhoduje TZ domu. Moderní stavby mají srovnatelné plošné ztráty bez ohledu, zda se jedná o dřevostavbu nebo zděný dům. Zřejmě porovnáváte starý nazateplený kamenný dům s moderní dřevostavbou. Máte vůbec představu, jaké jsou náklady na topení pro novostavby ? Asi ne, protože by jste nenapsal takový nesmysl jako že ušetříte na nový domek.
Odpovědět
Jediný rozdíl mezi dřevostavbou a cihlou je v rychlosti výstavby. Pro toho, kdo spěchá na bydlení, může být dřevostavba lákavá varianta. Ale kalkulovat s odolností stavby 50 a více let bez nutnosti důkladné "generálky" je nesmysl. Stavby postavené v sedmdesátých letech jsou dnes sice obyvatelné ale náklady na bydlení, zejména na vytápění, jsou řekněme nehezké. Rozdíl v provozních nákladech mezi moderní těžkou stavbou a moderní dřevostavbou je zanedbatelný. Pravý rozdíl poznáte až dojde čas k té generálce - výměna technologií na topení nebo klimatizaci, rekonstrukce rozvodů, doplnění alternativních zdrojů tepla a/nebo elektřiny, protože tady ten technologický vývoj určitě nějaký bude. A nedá se dopředu říci, jestli bude jednodušší rekonstruovat cihlu, nebo prostě vyměnit celou část skládačky zvané dřevostavba. Úvahy o tom co bude lepší do budoucna bych tedy asi pustil z hlavy. Za mne bych řekl že u dřevostavby, aby fungovala, musíte všechno udělat správně a kvalitně, cihla je daleko benevolentnější ke kvalitě dělníků a při současné situaci ve stavebnictví je lepší volba cihla.
Odpovědět
Zdravím. Dlouho váháme mezi dřevostavbou a cihlovým domkem. Pár lidí tu řeklo, že "nestaví pro děti", ale pro sebe. Já vždy bral dům jako investici a ne jako prostě utracené peníze. Když už dám těch x milionů do výstavby domu, tak bych byl rád, aby v něm mé peníze byly do jisté míry uloženy. Takový pocit ale nemám z dřevostavby. Můj bratranec byl schopný prodat skoro 50 let starý cihlový dům po rodičích a postavit si za to menší dům v místě, kde teď bydli. To bych asi s dřevostavbou nemohl udělat. Nebo ano? Rád bych, aby mé děti měly také tuto možnost. Dřevostavby se mi opravdu hodně líbí, jsou mi sympatické, dřevo miluji. Ale proč proboha nestojí půlku toho co zděná alternativa, pokud se počítá s tím, že se po generaci strhnou na základovku a postaví znovu...? To je asi v současné době moje hlavní dilema. Chceme bungalov, takže mě nečeká dupání dětí nad hlavou. Nemáme pozemek s extra nároky, není v záplavové oblasti atd.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: trochu si rýpnu......dřevostavba je srub nebo roubenka, to čemu se dnes říká dřevostavba je sendvič, dřevěný rám vyplněný izolací a z obou stran pobitý osb deskami. Jediná výhoda tohoto sendviče je rychlá výstavba, jak psal někdo dříve, ale tím to asi končí. Cena srovnatelná s cihlou, ale srovnám li okál s cihelným domem, myslím že je jasné který vyhraje po 50 letech. Ano, také to beru jako investici, když je cihladům dobře navržen dispozičně, je nesmrtelný, pořád si drží hodnotu. Argumentace, že děti v tom pak nebudou chtít bydlet a stejně si postaví něco jiného......kolik lidí by dnes koupilo starší dům, protože nejsou milionáři a hypotéky......... :-| Rekonstrukce se pak dá dělat podle financí, ale hlavně že můžou bydlet. A když ho nebudou chtít, tak prodají za lepší cenu než sendvič. V případě cihly sice nevěřím polystyrenu na 50 let, ale ten se dá strhnout a dát nová izolace dle technického pokroku, ale základ stále zůstává. Máme zděný bungalov, ale stěny jsou nosné i pro případné patro, kdyby děti nebo někdo jiný chtěl přistavit. Nevím jestli toto lze u sendviče......Také mám rád dřevo, jsem od fochu, ale právě proto vím, co dřevo udělá a jak pracuje, takže raději cihlu než sendvič.
Odpovědět
Kazdemu, kdo zvazuje drevostavbu, doporucuji tenhle kanal. Jsou tam tedy postrehy dobre pro jakoukoliv stavbu, ale zaroven co vse se jak da u drevostavby ojebat.. at uz statika, parotesy,... https://www.youtube.com/channel/UCKVk... nejvyzivnejsi je pak tohle video, aneb drobny unik vody ve sprchovem koute https://www.youtube.com/watch?v=MVWDY... https://www.youtube.com/watch?v=SQyki... Sam dozor to pak i zminuje, v pripade cihly by se vubec nic nedelo... v pripade drevostavby je to videt...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?