Dřevostavba nebo cihla? Co je lepší?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, chtela jsem se zeptat kdo ma zkusenosti s drevostavbou, od jake firmy, spokojenost, jak se v tom bydli....nebo lepsi cihla? Diky za tipy. Iva.
Odpovědět
V dnešní době jsou preferovány dřevostavby z řady výhod. Jednou z hlavních je rychlost výstavby. V dnešní době zrealizujete dřevostavbu na klíč do pár měsíců. Další výhodou je cena domu. Třetí výhodou je nízká energetická náročnost při vytápění dřevostavby. https://www.woodsystem.cz/ At se jedná o zděný dům, nebo dřevostavbu, nejdůležitější je štěstí na realizační firmu. Reference mohou hodně napovědět. 😉
Odpovědět
@rozumbrada to děláte reklamu ?
Odpovědět
Profilova fotka
@ivik3 asi jako byste se zeptala co je lepší: xbox nebo playstation; coca-cola nebo pepsi; kočky nebo psi 😄 pro každého to je prostě to nebo ono a má pro to svoje důvody. Zkuste objektivně posoudit výhody i nevýhody obou možností a vztáhnout si je na sebe. Co je pro někoho výhoda - může pro druhého nevýhoda.
Odpovědět
@rozumbrada Dřevostavba? stavba pro jednu generaci. 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@rozumbrada já se tady nebudu přít, ale zrovna reference nejsou to nejhlavnější. My se jimi také nechali zlákat a extra dobře jsme nedopadli. Takže jen o tom to není.
Odpovědět
Profilova fotka
@beruska80 a co jste postavili a s kým? A co jste měli za problém?
Odpovědět
Profilova fotka
@vlada24 máme dřevostavbu a extra spokojení nejsme. Popisování problémů by bylo na dlouho. Kdyžtak písnu SZ.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Dřevostavby mají několik nevýhod, na kterých se dá pracovat, aby se přiblížily zděným domům. - malá akumulace - mám tepelněizloční cihly, miako strop a i tak je to málo - velké kolísání teploty dle Slunce, lepší by byl beton - na stěnách většinou sádroš, což přináší např. horší kotvení - náchylné na kvalitní provedení stavby - náchylné na vytopení ....
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Článek se načítá
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Kdyby cena dřevostavby (nemyslím masivní) byla 60-70% procent ceny zděné, tak neřeknu ani FŇ. Ale protože je cena je prakticky shodná, tak volím jasně cihlu, aby moje děti a děti jejich dětí nemuseli řešit vlastní bydlení.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud člověk natrefí na takovou firmu jako my .....tak mu tu dřevostavbu slepenou lepící páskou a lepším igelitem dokurví tak, že bude do nejdelší smrti litovat.....na křivý zděný barák přizdíš tašku a srovnáš to ...ale kilometry lepící pásky, mizerný materiál tam kde se už nikdy nepodíváš a plíseň nebo houbu v mokrém dříví .....to na zděným nepotkáš
Odpovědět
V dnešní době vám po tornádu zůstane u dřevostavby maximálně základová deska. U zděného by mohli zůstat aspoň obvodové zdi.
Odpovědět
@l_sekanina "v dnešní době" - děláte jak kdyby byla doma, kdy ob-víkend tu máme na na území ČR tornáda... To že po 50 letech přišlo jedno tornádo do jedné vsi je tragédie, ale aby tohle byl argument proč zděný dům je trošku mimo. Je dost možné, že tu tornádo dalších 30 let zase neuvidíme. Navíc jak píšete, po zděné zůstanou možná obvodové zdi a ty Vám statik stejně nechá strhnout, takže po takovém tornádu které bylo na Moravě je vcelku fuk co máte za dům, základ je mít dobrou pojistku..
Odpovědět
Jinak my jdeme do dřevostavby a to zejména z důvodu rychlosti výstavby. Samozřejmě je tam velký důraz na kvalitu a zatímco zděný dům Vám asi ledacos odpustí, u dřevostavby je důraz na kvalitní výstavbu větší... Ono jde o to co plánujete s domem do budoucna. Pokud se chcete na daném místě usadit do konce života (což může být třeba na 50 let) a zároveň předat pak dům dalším generacím tak souhlas, že cihla bude lepší volba. Na druhou stranu pokud jako my plánujete nezůstat na jednom místě do své smrti a třeba za 20-30 let se stěhovat a dům prodat, tak klidně dřevostavba, která má i řadu výhod oproti cihle a těch 50 let taky (kvalitně postavená) dá. Mrkněte např do Německa, Rakouska nebo Německých zemí, tam pokud se nepletu dřevostavby frčí ještě víc. Každopádně je to vše o firmě... Pokud máte dobrou firmu co postaví skutečně dobře a kvalitně tak jak dřevostavba tak zděný dům splní účel...
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 Podle mě je hodně mimo hlavně ten argument rychlost výstavby. Hodně záleží na stavební firmě a na harmonogramu prací. My jsme začali stavět 2 měsíce po sousedi (od dřevostavbu, my zděný), kolaudovali jsme o 6 měsíců dříve než soused..... A jelikož se u většiny lidí jedná o životní investici, nějaký měsíc navíc opravdu nehraje roli, jde o to, aby byla stavba provedena kvalitně a investice měla smysl.
Odpovědět
@vladimirsvorba ne, dřevostavba je v průměru rychlejší. To, že Váš soused kolaudoval dřevostavbu o 6 měsíců později než vy zděný dům není relevantní argument. Tam asi bude něco špatně u souseda, respektive u firmy, která mu dům realizovala. Každopádně ano, jak jsem už psal prve a vy jste zopakoval - jde o to, aby byla stavba provedena kvalitně. Kvalitně provedená dřevostavba bude sloužit stejně dobře jako kvalitně provedený zděný dům a naopak. Vše má své pro a proti a ve výsledku to je jenom o tom jaké má člověk preference.. Např Německo/Rakousko/Švýcarsko a Skandinávie jedou novostavby z 80% dřevostavby. U nás je trend zatím naopak, uvidíme jak to bude do budoucna 🙂
Odpovědět
@charvat1976 Souhlas.
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 Stavebníka nebude zajímat průměr, ale jak to bude v jeho případě 🙂 To, že průměrně je dřevostavba rychlejší, ale ve finále se to protáhne na dva roky, se stavebníkovi líbit nebude. Je to prostě argument hodně mimo. A ohledně těch 80 % v zahraničí, máte prosím nějaký relevantní zdroj? Děkuji
Odpovědět
@vladimirsvorba ono i na základě argumentu, že u dřevostavby je kladen daleko větší důraz na kvalitu provedení než u zděné dřevostavbu vůči zděné protahuje, jelikož ty kvalitní firmy co dělají dřevostavby jsou prostě zasekané - čili souhlasím s Vámi, že argument o rychlejší výstavbě je zcestný. Co se týče dřevostaveb v zahraničí, tak samozřejmě například v té skandinávii nebo Alpách vyšší procento bude, nicméně se nejedná o OSBčkové dřevostavby, ale opravdu dřevostavby ve stylu roubenky nebo srubu (ostatně tak jak třeba na valašsku). Což je třeba ale u Skandinávie dáno tím, že využívají místní zdroje pro výstavbu - nízká osídlenost, hodně lesů. Za mě je druh výstavby domu prostě o preferencích, nicméně cena OSB dřevostavby by měla být nižší než zděného domu. Nic na tom nemění ani to, že toho výrobci využili (jako správný hospodář reaguji na poptávku) a ceny vystřelili prudce nahoru. U srubu nebo roubenky rozumím ceně srovnatelné s cenou zděné stavby, staví se z masivu a je tu velký podíl truhlářské práce.
Odpovědět
Řeknu to takhle. Postavili jsme cihlový barák. Na YT koukám na všechny videa Pavla Šimka o dřevostavbách a řeknu vám tohle, všechno neoddiskutovatelná pravda: 1. Skladba stěn a celkově technologické postupy u dřevostaveb jsou MNOHEM složitější než u cihlostaveb. Když vidím všude ten parotěs, většinou prasácky prolepené, SPODNÍ TRÁMY kolikrát prochcané během stavby, tak se mi dělá fyzicky blbě. 2. Životnost průměrné dřevostavby je kratší než životnost průměrné cihlostavby. 3. Když vám vinou špatné vodo/kanál instalace zateče do konstrukce dřevostavby (čehož si nevšimnete, nebo až za dlouhou dobu), tak jste v prde*i. Všechno napadené dřevo musí ven, kompletní skladba stěny v tom místě se vyhodí. U cihlostavby se odmlátí omítka, ale cihla vydrží. 4. Dřevostavby mají nulovou tepelně akumulační schopnost, čehož nemáte šanci využít. Šikovný "vytápěč" s akumulací stavby pracuje a využije ji ve svůj tepelný a finanční prospěch. 5. V dřevostavbách je akusticky jiný zvuk než v cihle, riziko více "ozvěn", papundeklovější zvuk. 6. V cihle můžu navrtat do zdi cokoliv kdekoliv chci. U dřevostavby u těžších věcí smolík. Neberte mě špatně, dříve jsem taky o dřevostavbě uvažoval, ale je holý fakt, že dřevostavba má více záporů než kladů oproti cihlostavbě. V dnešní době už nebývají ani levnější, kvůli dřevu spíš naopak.
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 No zrovna Svycarsko bych jako ideal nepovazovala. To jsou "betonari". Sama jsem tam zila nejaky ten patek a ze zkusenosti vim, ze dost casto bylo videt betonovani o 106 a nasledne obkladani drevem. Takze ne vse, co tam vypada jak drevostavba opravdu drevostavbou v tamnich koncinach je. Jinak tedy moje zkusenost. Rodice maji drevostavbu (dum z cca 50.let nikoli moderni drevostavba) a ma to sve plusy a minusy. My stavime zdeny Heluz dum s velkym mnozstvim drevenych prvku jako kompromis. Za me plusy a minusy bydleni v drevostavbe: + prijemny pocit utulnosti (drevene stropy jsou prijemne teple) + pri prubeznem vytapeni plynem a zatepleni je krasne teploucko, pri topeni kotlem se zatopilo a za chvilku bylo teplo (u cihly to ma setrvacnost nez se vyhreji steny) - naopak pokud vypadne topeni v zime, tak teplota rychle pada - na zed opravdu jen lehke predmety - mezi patry bylo vzdy vse slyset
Odpovědět
Profilova fotka
Kdysi při studiích na VŠ se mně na otázku z čeho dům postavit zeptal jeden kamarád. Řekl jsem mu,až se najde člověk, který vezme referenční dům a spočítá ho na různé druhy materiálů, tak mu odpovím. Do roka a do dne na konferenci o ekologických stavbách se ten člověk našel. Výsledek byl graf čas a peníze. Všechny křivky pro materiály se potkaly takřka v jednom bodě tzn.po 20 letech.Od tohoto buduekonomický nejlépe vycházel beton, pak cihla, pak dřevo masiv a poslední byl sendvič....zatímco co náklady na údržbu sendviče narůstaly exponenciálně, tak na beton i cihlu lineárně. Za mně je to cihla, vápenné omítky, difúzně otevřené zateplení ( tzn. Vata do roštů) a drevena(nebo z jiného materiálu) provetravana fasáda, v interiéru vápenné omítky i štuk bez cementu, podlahy dřevěné....zdravé prostředí pro život, omítka umí pojmout vlhkost a zpětně i vrátit do prostoru (oproti sendviči, kdy člověk žije v igelitovém stanu, i když tuto problematiku řeší rekuperace a řízené větrání), drobná akumulace tepla - menší výkyvy teplot, lepší akustické vlastnosti, jednodušší při výstavbě na detaily, jednodušší sanace při haváriích...atd. Cena? Neznám cenu za 1 M2 sendviče. 1 M2 v mém případě je 16x 40 Kč + 55 Kč = 695 Kč bez omítek... Rychlost? Svépomocí s jedním helferem stavím 25 M2 za den (zdim na maltu, obvodové zdivo), omítky 25 M2 den, štuk 50 m za den, rošty a fasáda max dva týdny, rozvody, zdění příček, omítky můžu dělat v době vysychání hrubých podlah, která je v případě anhydrit či cemflow min 3 měsíce pokud neinvestuji do vysoušení, vlákno beton 1 měsíc. Rychlost sendviče - čekání na stavební firmu může trvat i rok ( každý má dnes spoustu práce), vysychání podlah pokud to nebude Fermacell tak stejná jako u zděné, stropy pokud je to bungalov stejně jako u zděného domu....tak asi tak...
Odpovědět
@vladimirsvorba proč by se to proboha mělo protáhnout na 2 roky 😄 pokud nebudu jak Váš soused co si vybral zřejmě firmu totálně mimo, tak do půl roka mám hotovo a bydlím. Ukažte mi firmu na zděný dům se kterou do půl roka od zahájení bydlíte a to při zahájení v jakémkoli ročním období..
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?