Dřevostavba nebo cihla? Co je lepší?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, chtela jsem se zeptat kdo ma zkusenosti s drevostavbou, od jake firmy, spokojenost, jak se v tom bydli....nebo lepsi cihla? Diky za tipy. Iva.
Odpovědět
1
6
7
@skunkos tak se podívejte na jiné "youtubery" co dozorují zděné domy. Podobné "sračky" které popisujete u Šimka jsou i u zděných domů. Ano u dřevostaveb je větší důraz na kvalitu = důraz na kvalitní firmu a kvalitní dozor. Pokud budu stavět s někým kdo je neuměl tak nepůjdu do dřevostavby.. Pan Šimek se rád poslouchá (chce mít trošku virál) a do svého kanálu vybírá to nepovedené, o těch dalších desítkách kde není problém se nezmiňuje. To co píšete o tom vytápění může být i výhodou když s tím umí člověk pracovat. Dřevostavba se mnohem rychleji vytopí než prochladlý zděný barák, pokud jí máte v pasivu a máte potřebné technologie tak ta tepelná ztráta a celková spotřeba je úplně někde jinde než u old school zděných domů. I v dřevostavbě můžete narvat do zdi co chcete, jen to chce s rozmyslem kde to bude - dělá se na to OSB příprava. Pokud by to bylo jak píšete a zděný dům byl lepší, cenově stejně dostupný tak pak nechápu ten trend, kdy % dřevostavby rok od roku rostou na popularitě...
Odpovědět
@petrkunc132 To by mě zajímalo v čem náklady na sendvič narůstají exponenciálně oproti cihle..... A že se mají dávat na zeď jen lehké předměty mi teda příjde jako urban legend. Máme stěnu z fermacellu a tam je tuším na hmoždinku 30kg. A i kdyby to byl sádrokarton, není nic jednoduššího, než se podívat do výkresu, kde jsou stojiny a přikurtovat to k nim. Jasně, u cihly nemusím na nic koukat, je to tedy méně pracné, ale neznamená to, že to nejde. @skunkos Taky by mě zajímal zdroj toho porovnání životnosti jednotlivých staveb. Nehledě na to, že i na cihlovém baráku je významná část ze dřeva. Třeba střecha. Ohledně tepelné pohody, nijak nevnímám, že by byl problém s tepelnou setrvačností. Ono totiž to není tak, že nemá žádnou. A další věc je, že jak je ten dům nízkoenergetický, tak není potřeba, aby byl "dotápěný" akumulací. V zimě jsem ráno zatopil v krbovkách, tři polínka, aby se dětem dobře vstávalo, teplota cca 23C a večer, když jsme se vraceli teplota 20C. Žádné přitápění kotlem. A od večerního roztopení za hodinu zase 23. Tohle opravdu nevnímám jako problém. Co se týče kvality stavby jako takové. Moji někteří sousedi by vám mohli vyprávět příběhy o kvalitě stavby cihlového domu. To vůbec není odvislé od technologie, ale od kvality jednotlivců. Akustika, obzvlášť v patrovém domě bude horší. Průsak vody do konstrukce může být větší problém. S tím souhlas. Pokud jde o rychlost výstavby, tak my jsme v červnu koupili pozemek, v září měli hotový projekt, v prosinci desku, 2. února přiejeli tři náklaďáky, 18. února jsme se stěhovali do hotového domu, uklizeného, setřeného. Takže řekněmě za cca 9 měsíců.
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 Díky za ten relevantní zdroj ohledně 80 % dřevostaveb v zahraničí. Já jsem se stěhoval do sedmi měsíců od zahájení stavby a to to ve finále zdržoval obkladač, který letěl na dovolenou do Dubaje 🙂
Odpovědět
@vladimirsvorba upřímně nemám teď prostor to hledat, Google poradí 🙂 Tak to gratuluji, je vidět, že jste vybral dobrou firmu 🙂
Odpovědět
@charvat1976 nechci do Vás nějak tepat, ale můžete nám prosím sem dát kontakt na kvalitní firmu, která staví dřevostavbu a dá vám dneska termín, že do půl roku bydlíte a splní ho? Přiznám se, že v našem kraji o žádné takové nevím. Co se týče akumulace / neakumulace domu, zde s vámi souhlasím. Ono i zděné domy se staví s minimální akumulací (např. Ytong) právě kvůli možnosti rychlé změny tepelné pohody. Je to o preferencích a osobně nízkou akumulaci nevidím jako nevýhodu, spíše naopak dle našeho životního stylu. Nicméně porovnávat dřevostavbu v pasivu by jste měl opět s cihlostavbou v pasivu a ne s nějakou old school zděnou stavbou. Nebo vy by jste dnes stavil dům z 30x15, kde se jeli metry od rána do večera aby se to postavilo? Čili TZ a spotřeba bude zcela stejná jako u dřevostavby, rozhoduje tloušťka a materiál izolace. O vrtání do stěny a podobných věcích se tu bavit nebudu, nepřijde mi to úplně relevantní, protože dnes krom kuchyně, zádveří a televize se na zeď snad nic těžkého nevěší (případně mě opravte). Nicméně i z mého pohledu pokud bych měl platit za OSBčkovou dřevostavbu stejné peníze jako za zděný dům, tak je pro mě jasná volba zděný dům a to ať už z pohledu vyšší technologické odolnosti, tak i z pohledu nižší amortizace (vyšší ceny při případném pozdějším prodeji). Tím Vám ale nerozmlouvám Váš názor a preferenci na bydlení v dřevostavbě, ve finále je nejdůležitější to, jak budete spokojen ve Vašem domě právě Vy a Vaše rodina. A pokud je to dřevostavba, tak ať se dílo podaří a žijte spokojeně ve svém novém domě 🙂
Odpovědět
@doog Tak ono dnes sehnat i stavební firmu na klasický dům, aby postavila rychle, je skoro nemožné. Nehledě na to, že dnes není ani materiál. Žádný.
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius No tak ne v každém domě je významná část ze dřeva ("třeba střecha"). Já mám beton. Když porovnám rychlost od koupení po projekt 3-4 měsíce, tak u mě to byly 3 roky. Asi je to dáno tím, že jsem chtěl mít vše perfektní a na počátku jsem téměř nevěděl, co chci. Ještě k té akumulaci - myslím si, že většina lidí chce mít konstantní teplotu a o ni se nestarat, i když někteří preferují topit ohněm a nevadí jim nepořádek, který to přináší. Akumulace je dobrý stabilizátor pro trvalý nízkokapacitní ohřev/chlazení.
Odpovědět
@charvat1976 "Ano u dřevostaveb je větší důraz na kvalitu = důraz na kvalitní firmu a kvalitní dozor" - jo to určitě. "I v dřevostavbě můžete narvat do zdi co chcete, jen to chce s rozmyslem kde to bude - dělá se na to OSB příprava. " - jinak řečeno, až se za 5 let rozmyslím, že ten bojler přijde na jinou zeď, jsem v pr**li. "Dřevostavba se mnohem rychleji vytopí než prochladlý zděný barák, pokud jí máte v pasivu a máte potřebné technologie tak ta tepelná ztráta a celková spotřeba je úplně někde jinde než u old school zděných domů." - o ničem, o OLD SCHOOL cihle tu nikdo nemluví, nefabulujte. "Pokud by to bylo jak píšete a zděný dům byl lepší, cenově stejně dostupný tak pak nechápu ten trend, kdy % dřevostavby rok od roku rostou na popularitě" - je to jednoduché - marketing. Lidi rádi naletí kecům obchoďáků, kteří naslibují hory doly a barák za 2 měsíce hotový.
Odpovědět
@doog v pohodě, to netepete, podnětná diskuse je jen přínosem 🙂. Např RD Rýmařov, Lucern to v pohodě zvládal - do půl roka od zahájení bydlíte. Takovou firmu, která by Vám toto garantovala u zděného domu jsem já nenašel. ALE přiznám se, že nevím jakou dobu výstavby mají nyní, pokud by jste nyní v červenci jako nový klient projevil zájem u nich stavět.. Co jsem slyšel tak obecně větší firmy nyní "pozastavují" nové poptávky a primárně dokončují co již mají domluvené a zasmluvněné kvůli tomu co se nyní děje s materiálem... U zděných domů to bude stejné, možná ještě horší. Akumulace/neakumulace - přesně tak, je to o životním stylu a celkovém nastavení.. Navíc se s tímto dá hrát pomocí chytré domácnosti a technologií.. Jinak to bude fungovat pokud budete topit primárně v krbu, jinak pokud kotlem s klasickými radiátory a zase jinak pokud budete mít TČ s podlahovkou a rekuperací.. Další věc je kvalita zateplení, oken atd. těch X proměnný je tady mnoho.. Za mě osobně pokud dřevostavbu tak ideálně jí blížit k pasivu a využít TČ s podlahovkou a aktivní rekuperaci. Ano, to máte pravdu v tom porovnání sem přestřelil. Já nehaním zděné domy, jen se mi nelíbí, že ti co mají zděný dům hejtí dřevostavby a předkládají často nesmyslné argumenty... Jeden z nejvíc nesmyslných argumentů je ten, že zděný dům tady bude i za 100 let a můžete ho předat i svým vnoučatům apod.. To je za mě totálně bullshit, podívejte se jak se změnil svět za 5, 10 let. Dneska lidé (zejména mladí žijou úplně jinak) to si vážně někdo myslí, že za 50 let budou chtít jejich vnuci bydlet v jejich 50 let starém domě? V té době už budou úplně jiné možnosti a technologie, dost možná budou všichni v nějakých buňkách a budou žít svůj VR život 😄 jasně možná přeháním, ale takto přemýšlet v dnešní době kdy se svět mění 100x rychleji než před 20 lety je non sence... Vrtání do stěn - je to tak, to nejtěžší (těžké předměty počítám nad 10kg) co vrtáte jsou skříňky v kuchyni, vestavěné skříně, případně TV a trezor ukotvený do zdi) na toto je dobré myslet a v těchto místech dát zesílení. Ostatní věci jako zrcadlo, obrazy, poličky apod. není potřeba nijak řešit.. Amortizace - to je otázka, na realitním trhu se celkem pohybuji (investuji do nemovitostí již nějaký ten čas) a pokud se prodává novostavba řekněme do 7 let stáří (ať už zděná nebo moderní dřevostavba) tak ta cena je +/- stejná a lidé to moc neřeší. Samozřejmě je otázka jak by to bylo kdyby dřevostavba byla stará 15,25,30 let, tady už se asi nůžky otevírají a zděný dům starý 25 let prodáte za víc než 25 starou dřevostavbu... Každopádně po 25 letech jak zděný dům tak dřevostavba již potřebuje nějakou větší péči a údržbu... V čem je největší nevýhoda dřevostaveb je ta náchylnost na vodu, tady je to vážně průser pokud někde dlouhodobě bude zatýkat (např z toho zmíněného odtokového žlábku v přízemí ve sprcháči). Ve finále je to jak píšete o preferencích ale stejně tu největší roli hraje kvalita a provedení stavby.. To je alfa a omega. V kvalitně zvládnuté dřevostavbě se bude (dovolím si tvrdit) žít stejně kvalitně jako v kvalitně zvládnutém zděném domu a vydrží (při nějaké údržbě) i 70, 100 let.. Pokud se dřevostavba nepovede tak kvalitativně život v ní razantně klesá a její životnost taky, kdežto zděný dům toho asi odpustí více.
Odpovědět
@skunkos Příprava - jo s tím může být pak problém, toto je nevýhoda dřevostaveb, že nějaké pozdější změny/rekonstrukce a větší úpravy jsou náročnější a hůře proveditelné než u zděných domů. Vytápění - viz. moje předchozí reakce na @doog - souhlas, tady jsem fabuloval. Jak dřevostavba tak zděný dům (při využití vhodných technologií, při určité en. náročnosti) dokáže vytvořit obdobnou tepelnou pohodu. Nárůst popularity - s tím určitě nesouhlasím, není to žádný "novodobý hit" ani bublina co za rok splaskne. Moderní dřevostavby (sendviče) se staví mnoho let během kterých došlo k zásadnímu progressu a vývoji... není to žádný módní výstřelek či marketing, který za pár let zmizí, stačí se podívat do Němec/Rakouska. Za 2 měsíce to nikdo neslibuje, ale do půl roku od zahájení se bydlet dá.. Já naopak předpokládám, že do 10 let budou mít i u nás dřevostavby majoritní podíl nově realizovaných novostaveb, ale to je samozřejmě jen můj názor 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 proč Vám příjdou pozdější změny/rekonstrukce náročnější u dřevostavby? Naopak mi přijde, že spoustu věcí si jsem schopen udělat si i sám za běžného provozu domu bez špinavých bouracích prací. @skunkos Přesunout bojler je úplně triviální. Přidat výztuhu do SDK stěny zvládne bez problémů středně zručný kutil.
Odpovědět
Zděný dům je lepší, nežere vám to dřevomorka, pokud to má základy, tak vám to nespláchne ani voda, dá se to zrekonstruovat, zatímco z dřevostavby vám zůstane akorát tak holý rošt a podkladní beton, ze zděného domu zůstanou zdi, stropy, krov taky v 90% případů. V dřevostavbě stačí aby praskla trubka a je to všecko namoklé, spuchřelé a mnohdy musíte všecko otrhat až na trámy a latě
Odpovědět
Článek se načítá
@vladimir_sacha dřevomorka? 😄 Moderní sendvičovou dřevostavbu sežere dřevomorka? To mi připomíná scénku z Pelíšků, kdy se týpek "trávil" v elektrické troubě 😄.. Spláchne voda? Pane pokud budu bydlet v nějaké záplavové oblasti, kde reálně hrozí nějaké záplavy apod. tak si určitě nebudu stavět dřevostavbu... Jediné s čím se dá souhlasit je ta prasklá trubka a vnitřní průsak vody, to je Achillova pata dřevostaveb 🙂 pěkný víkend
Odpovědět
@vladimir_sacha No, nevím, ale když příjde povodeň, tak je úplně jedno z čeho je postaveno.
Odpovědět
@atilius Toto co dáváte, Troubky? Mám to 10km od domu, takže to znám tady po okolí, tam byla většina domů z vepřovic nebo neměla základy, proto to padalo
Odpovědět
@vladimir_sacha Jj, Troubky. Hned ta první fotka mi nepříjde jako dům z vepřovic. A bez základů. Já jen chci říct, že při velké povodni je úplně jedno z čeho máte postaveno.
Odpovědět
@atilius No to zase pozor..., Ono tam to bylo smíšené zdivo na první fotce, základy bych typoval kameny, ale pokud to je cihla pálená + základy aspon 120cm hluboko a kdy z betonu, tak to opravdu bude držet
Odpovědět
Já mám teda dřevostavbu od RDR a znovu bych do toho nešel. Nespočet problémů a rizik co je s dřevostavbu si málokdo dokáže představit.
Odpovědět
Takže: - rychlost výstavby: v ČR s firmou nastejno - cena: v ČR s firmou nastejno - vytopení stavby protíkající vodoinstalací: cihla v poho, dřevo v hajzlu, nutno kompletně vysekat zasažené dřevo - technologická složitost výstavby: výrazně vyšší u dřevostaveb Dřevostavby typicky v "uzavřené" variantě, tedy plně obaleno parotěsnou fólií, kilometry pásky, v zásadě nutnost nuceného větrání, žádná teplotní setrvačnost (pro někoho třeba výhoda, prakticky skoro vždycky nevýhoda), akusticky zní jinak (papundeklově) oproti cihle, ... Za mě prostě cihla.
Odpovědět
Zdravím, neřešil někdo podříznutí stěny ve dřevostavbě a nahrazení třeba 20cm podezděním? Když vidím, jak RDR vše fušuje, tak se bojím, že mi za pár let shnije část dřevěné konstrukce, co leží na desce. Tak mě napadlo postupně to nahrazovat tímto. Co si o tom myslíte?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
V naší rodině jsme také řešili jaké bydlení zvolit a nakonec bydlíme ve dřevostavbě a to konktrétně https://www.drevoastavba.com/domy/flo.... Jsme s ní velice spokojeni a jistě bychom neměnili. Pokud budete chtít bližší info, rád zodpovím.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od atilius:

@vladimir_sacha No, nevím, ale když příjde povode…
@atilius Pri projekte by sa do úvahy mala brať storočná voda, takže dom by mal byť výškovo posadený tak, aby prípadná záplava netvorila problém. Ale to by nikto nemohol stavať bezbariérový bungalov s terasou a chodníkmi zarovno podlahy v dome. Bez vyspádovania od domu. Pretože čo i len jeden schod prejsť denne je tu pre 99% ľudí problém. Každopádne späť k problému: rozhodne cihla. Drevostavba mala zmyslel len kým sa postavila rýchlejšie a za polovičku oproti zdenému domu. Za rovnakú cenu ako cihlový dom ani náhodou. 90% firiem nevie správne ani osadiť parotes do skladby steny. A keď už ho trafí do správnej pozície, tak nie je správne prelepený.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petrprusa:

V naší rodině jsme také řešili jaké bydlení zvoli…
@petrprusa Po dvou letech? Strčte si tu reklamu někam.
Odpovědět
1
6
7
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?