Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj všem. Já vám přeji také vše dobré a hlavně ať člověk má stále sny a stále má chuť plnit si je :-) Kasha-tu polici s knihama máme pouze v části obýváků. Knih máme požehnaně a tohle jsme vyloženě vymysleli, aby to plnilo dva účely-maskovací a úložný. Pak na té fotce v kuchyni, tam je to trochu také vidět. Jestli si vybavujete takové ty polystyrény, nebo co to je, lidi si to dávají na strop, nebo i na stěny. Normálně by tohle u mne neprošlo, ale z těchle desek jsme nařezali pruhy ( dá se s tím dobře dělat-střihat skutečně jak potřebuješ, obloučky, křivě, rovně, zubatě :-) No a ty pruhy se nalepily na zeď. Máme bílé,povrch ala zeď, takže to splynulo. Když už strop sesedl trochu více a tlačil na ty pruhy, tak se to odlepilo, ustřihlo a zase zpět. Ale dělali jsme to snad jen 2x. My ty "dosedy" máme v místech, kde na sebe nestrhávají pozornost, takže ten polystyrén prostě není ke všimnutí. Jinak u zídky máme při přechodu do kulatiny ty provazy-to už jste viděli. Tak nevím, zda jsem poradila, ale taky jsme vše vymýšleli za pochodu. Nějak se nám tam nechtělo dávat palubky-přece jenom kdyby strop sedl, tak by se zlomily nebo něco. Takhle ta tenoučká deska se dá lehce vyměnit nebo zkrátit.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 zlatíčko, děkuji moc, přeposlala jsem příteli.. tedy ale znamená, že v těch prostorách nad příčkou už nemáte izolaci? :) my ty dosedy budeme mít viditelné hodně a právě, že se mají upevnit na tu kulatinu, aby se nelámaly a zatím všichni mají trámek na kuláčei zespod,,, uvidíme :) my už řešít rákos a nějakou pytlovinu a podobně, uvidíme co nakonec vyhraje :)) děkuji MOC a at se Ti daří!!!!!!!... už nic nefotíš? :)) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 super nápad..,to bychom také využít..... ;-) a souhlas s Karin, už nic nefotíš??např. do jakých barev jsi ladila letošní vánoce??? :-D :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Dala jsem to i do fotek. Víc toho nemám, až tolik jsem tohle zrovna nefotila :-) No, kde to bylo lepší, tak jsme na tu zeď dali normální izolaci-to bylo třeba u schodů, aby tam neprofukovalo. Kde to nebylo třeba-jako u zídky, nebo u zdi, která sousedila s další místností, tak na té vyzděné zdi už neleží nic-je tam prostor. Jinak zrovna včera jsem akorát fotila letošní stromeček, nějak ale nespolupracoval...U toho piána se mi zdál nějaký smutný:-) Jinak už moc nefotím, ono se toho už moc vevnitř nemění. To spíš blbnu s foťákem venku.
Odpovědět
Profilova fotka
Teď čtu ještě o té pytlovině. Tu jsem zkusila také, ale šla dolu, nějak se mi to tam nelíbilo. Snad ta barva nebo já nevím, možná kdyby byla pytlovina bílá jak zeď, nerozčilovalo by mne to tak. Takže pytlovina nakoupena, nakonec nepoužita a použité něco, co mi vadí méně. Nemám ráda takovýhle náhražky, prostě ať je dřevo dřevem, kamen kamenem, ale nic lepšího jsme prostě na zakrytí toho přechodu nevymysleli. Nakonec to splívá ze zdí a to je důležité. Ta stěna v kuchyni není teď bílá-máme ji lehce do okrova a tou barvou šlo krásně přemalovat i ten polystyrén, takže opět to splynulo.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 děkuji moc,,, jasná věc, člověk se tak nějak pohybuje tím směrem, který mu vyhovuje :) děkuji moc za info!!!! a choď tady k nám aspon od jara, když budeš blbnout na zahrádce :)
Odpovědět
Jak to tak vypadá, tak příští rok v dubnu už se přidáme mezi Vás stavějící sruby, roubenky a dřevostavby. Pozemek je konečně náš, obec srubovou stavbu také schválila a teď hurá doladit projekt a jde se stavět :) Poprosím Vás ale ještě o pár rad, protože jsem nějaké údaje nikde nenašla. Okna: dřevěná eurookna nebo plastová (neutlučte mě, že do dřeva jen dřevo) :) zajímají mě vlastnosti, každá firma totiž tvrdí něco jiného..dřevěná se prý mohou zkroutit, plastová se prý naopak zase do srubu nehodí atd.. jak jste na tom vy? Na ohřev vody - průtokový ohřívač vody nebo bojler? Střecha - jakou zvolit krytinu, když máme sklon střechy 8stupňů - šindel,tašky? Je to sranda, jak je člověk bezradnej, aspoň, že existují takováto fora a lidé, kteří rádi poradí. Všem předem děkuji :) Marťa Jinak všem do Nového roku jen to NEJ, ať se Vám krásně staví a bydlí.
Odpovědět
Profilova fotka
@mppm moc gratuluji k úspěchu, mám ještě v živé paměti , jak mi každý takovýto krok udělal radost ;-) co se oken týká, za mě jednoznačně dřevo....máme je i v bytě, my na plast vážne nejsme :-D a řekla bych že k přírodnímu materiálu domu jaksi automaticky patří, ale hovořím jen za sebe... ohřev vody je asi individuální, my teda bojler, ale někdo využívá i aku nádrž, to pak záleží, jaké plánujete topení..... těch otázek ještě bude.. a ledaco se pak trošku liší i od projektu..... :-D jo a střecha, nám od začátku každý říkal, že těžká, beton, pálená.... aby se stavba zatížila a sedala..... ale také néé každý ji dává.. a k vašemu sklonu nevím.. ale myslím, že dobrý projektant astavitel by měli poradit.......
Odpovědět
Profilova fotka
@mppm Gratuluji k dalšímu důležitému kroku :-) Dotazy: -okna-utluču tě, i když nechceš! :-D To fakt není moc vhodné do dřeva plast. Dnes se dělají tak nádherná dřevěná okna, a hlavně kvalitní. Od řádného výrobce nemůže být o nějakém kroucení dřevěného okna ani řeč, to by se ti asi vysmáli. To bylo možná před 30-ti lety...i když, leckde mají ve starších domech stará dvojitá dřevěná okna, nikdy jsem o žádných zrkoucených rámech neslyšela. -ohřev vody- leckdo se snaží přesvědčit, že průtokáč uspoří energii, ale není to pravda. Protože voda se ti ohřívá kdykoliv, kdežto u boileru, kdyby byl taky na el., tak využiješ levnější tarif. pokud by byl plyn, tak je to úplně bez debat. A taky je děsně nepraktický-při malém toku třeba tlakem nesepne a teče studená, jindy zase nestíhá-např. pokud chcete sprchovat nebo napustit vanu. Má velký okamžitý příkon, potřebuješ na to vyšší jistič. střecha-na ten malý sklon asi moc tašky nepůjdou, u některých betonovýchnapř. už při sklonu 15st. musíš použít nějaké přídavné přichycení. Spíš si vyberte co se vám líbí, a pak si zjistěte, zda to lze na váš sklon dát.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa fááákt????.. to se nám nikdy za celých asi 25 let nestalo.. že by nesepnul a tekla studená..... =-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Ten náš záklop máš ve fotobloku. Ale asi se dá fakt vymyslet cokoliv, Moranina knihovna se mi móóc libí. :-) :-) Nezapomeňte si ale také odhadnout, o kolik ještě ten strop sedne. ;-) Myslím, že by se mi nechtělo to celé předělávat po pár měsících, až si srubík sedne. :-p My jsme tam nechali 15cm, ale docela se bojím, zda to bude stačit. Nerada bych si např. rozdrtila odklady v koupelně. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn Mě se to stávalo tak často, až jsem se naštvala a dala tam malý 5l boiler-to bylo v kuchyni. Mamka má úplně jiný průtokáč a také s tím má problémy. Jakmile pustí vodu víc, pro změnu nestíhá a taky teče studená. Asi záleží jaký máte tlak vodovodu a také na tom průtokáči. Vy ho máte nějaký hodně výkonný i pro koupelnu?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@mppm ahojky Marti, také gratuluji a jsem ráda, že naše ředy houstnou... :) ,,, odpovědi :) výrobci plastů ti řekli, že se eurookna zkroutí? tak jim zakruť uchem a vysměj se jim,,, plast se také zkroutí, když se blbě udělá,,, i srub se zkroutí, když ti dají levotočivé klády, dokonce může spadnout,,, jde o to, vybrat si firmu, které věříš a jejíž dílo jsi někde viděla,,, :) skutečně se plastová okna do srubu absolutně nehodí - psychologie stavby. Dnes už umějí udělat okna dřevěná v ceně téměř plastových... a jediný argument proti dřevěným - údržba :) ale chceš-li nezúdržbový dům, tak vycouvej ze srubu,,, nebot se musí občas celý natřít a okna ošetřit a podobně :))) snad Tě to neodradí a už něco o srubech víš ;-) ,,, a ještě jeden poznatek - eurookna jsou z lepených hranolků,,, neměly by se kroutit,,, ... nejapná otázka - už jsi si přečetla celou naši diskuzi? je tam o teplí vodě dost informací - ale v podstatě se dozvíš, jak píše Jituš, že to závisí od celého topného systému! Dost zásadní otázka. Je několik systémů, jestli jsi úplný začátečník, tak sežeň několik topenářů a vyptávej se a udělej si obrázek - zda chceš topit dřevem, nebo elektřinou-bezpracně, nebo plynem,,,, moc na tom záleží... (jinak si myslím, že průtokáč je nejdražší možnost) U sklonu střechy - 8 stupńů??? fakt? stavební odbor nemá nic proti?... když ne, tak si zadej do vyhledávače pálená a nebo betonová taška a najdi tam podle sklonu možnosti... bonský či kanadský šindel-neboli lepenka je nejhorší varianta, která také vydrží, ovšem dala bych pod ní ještě jednu lepenou vrstvu. Je třeba se radit s projektantem a následně s dodavateli či výrobci,,, Jituš také napsala, že se doporučuje těžká krytina, aby pořádně zatížila srubovou konstrukci,,, možná při tomto sklonu by nebylo od věci pomyslet o zelené střeše - se zeminou - není ovšem levná,,, držím palečky,,, ať vyjde,,, bude mnoho dalších detailu, ale s hlavou vzhůru :)) kk
Odpovědět
Profilova fotka
a mluvíme o normálním bojleru ano??ten mám na mysli já.. máme bojler já nevím,, cca 150-180 l, a máme ho na všechno...a ten plánuju i do roubenky...
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn @sonafa zapomněla jsem tě označit ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Soničko, už jsem to viděla, děkuji moc,,, knihovna je zajímavá,,, Jiří to původně takto chtěl všude, ale já ne :)) nechci všude poličky na utírání prachu :)))))) a všimni si, jak jsme se shodly v odpovědi mppm :)) a to ještě ve stejné chvíli :)) ,,, no a co se týče sedání,,, už bych mu nechtěla dát ani centimetr,,, stojí 3,5 roku, tak by měl stačit centimetr :)) i když kromě dvou míst je to všude daleko více,,, :))) ovšem ty dvě místa jsou kritická :( kk
Odpovědět
@petrfrenk jojo, taky jsme viděli v jednom srubu u známých - klasické konopné lano, taky o tom uvažujeme. Připadá mi to lepší než to obkládat, než tak dělat nějaký šméčko z palubek, jako že tam žádná škvíra není. Navíc u nás v přízemí s tím režným zdivem by to bylo dvojnásob divný...
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn Tak to nluvíš o něčem jiném, já psala o průtokáči, že mu nejde pořád teplá voda. To není boiler. Bioler jsem vychvalovala a doporučovala. @kasha Sedáni ani cm po 3,5 letech? To bych se asi bála, vždyť se říká, že dřevo vysychá cca až 8 let, samozřejmě znát je to nejvíce prvních 5 let. Jestli chceš příčky co nejvyšší, tak bych asi počkala ještě alespoň dva roky, a pak to teprve ukončila. Nezapoměň, že jste ještě uvnitř řádně netopili, to ještě sedat bude!
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk Ono je dosti důležité zda jde o srub nebo roubenku, tak samozřejmě tolik nesedá. A je-li to už nějaký čásek po stavbě sceletu, tak bych také brala raději nějaký "provázek".
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa no přečetla jsme si to ještě jednou a napadlo mě to... proto mi to nešlo na rozum..... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn @kasha a kolik vám říkali že si přibližně sedá srub?? nám řekli u roubenky počítat tak 15 cm, u srubů že víc....
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa pořád tě neoznačuju :-D
Odpovědět
@sonafa myslíš, že srub sedá víc jak roubenka, pokud jsou ze stejného materiálu?
Odpovědět
@kasha Děkuji, děkuji. Firmu jsme vybrali dle referencí a po osobních návštěvách domečků, které stavěli a stavějí v našem kraji. Bezúdržbový dům určitě nechceme, na to natírání se s manželem vyloženě těšíme :)) Nejapná odpověď..přečetla :-D ikdyž to zabralo dost času. Vím, že se to tu probírá, ale porovnání jsem nikde nenašla..a sama nevím, jak to porovnat...Stavební odbor nic proti nemá..kupodivu :) Topit se bude elektrikou, plyn tam nemáme. V pokojích budou mramorové akumulační desky + rozvod tepla z krbu. A zelenou střechu už manžel navrhoval, ale nevím, nevím cenově.. @sonafa Utluč mě :) Ale plastová okna jsem tady u nás v pár srubech viděla, tak proto se ptám. Firma nám nabízí samozřejmě dřevěná okna a ke zkroucení jedněch oken se dobrovolně přiznali, že to pak museli měnit, ale za to samozřejmě může výrobce..což chápu. A já radši víc informací od více lidí :) @jptn těch otázek je právě až moc :) sedím u toho pořád a studuju a pořád mám pocit, že nic nevím :)
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk určitě.. nám to teda řekli všichni oslovení odborníci, což byl jeden z rozhodujích faktorů proč jsme se pro ni rozhodli, nám se moc líbí oboje.. a taky vzhledem ke spojům spojům pero-drážka nedochází k event oetvírání rohových spojů.......
Odpovědět
Profilova fotka
@mppm koho jste tedy nakonec vybrali??
Odpovědět
@jptn bude stavět pan Kubíček - www.srub-dum.cz :)
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk Jenže roubenka má to dřevo dosti ořezané, a zbyle hranoly jsou mj. mnohem menší než kuláče(myslím že cca 25cm?). Oni i dva sruby stejně velké, ale např. jeden z kuláčů 30 cm a druhý 40 cm by sedali úplně jinak. Ty větší kuláče seschnou mnohem více. Vlastní zkušenost. Navíc, jak nedávno tvrdil jeden samostavitel srubu v TV, u středu jsou ty kuláče sušší. On ořezal 45-50cm kuláče ze tří stran cca na 30 cm, aby mu to tolik nesesedlo. A to je přesně případ roubenek, zbývá tam to středové dřevo, které už tolik nevysychá.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa no, já si myslím, že to ted už pujde po milimetrech :))) musí,,, :) @jptn říkali nám, že až 10% z celkové výšky kulatiny - tedy až přes 30cm,,, ale tolik nám to nesedlo i když máme letní těžbu :) @pavelk srub sedá 100% více než roubenka :) @mppm rádo se stalo,,, to je príma, že se těšíte na natírání, také mne to baví :) myslím, že olejem se natírá luxusně :) doporučovala bych nějakou alternativu na dřevo - mnoho mnoho domů se k tomu uchyluje, nebot elektřina velmi draží, tak aby jste nebyli v jejich područí!!! Nemám dobrý pocit, že Ti budou stačit akumulační desky. Ale jestli jste to probírali s různými topenáři a elektrikáři, pak držím palce :) ted jsem se o to nezajímala, ale asi tak před 4 lety to byla pouze designová, drahá a neúčinná-dostatečně-záležitost. No a rozvod tepla z krbu - teplý vzduch a nebo voda?,,, no a zelená střecha je skutečně o hodně dražší,,, má však menší plochu, než když máš sedlovku s 48° spádem :)... napsala bych na výrobce, co by doporučili - tondach, bramac, aj. :)
Odpovědět
Profilova fotka
@mppm Tak to koukám nejsou klasické kanadské sruby, má to napojované na pero-drážku. To je taková napůl roubenka :-) Jak budete mít silné ty stěny? To je asi průmyslová výroba na pile, jako roubenka že? není to náhodou už předsušené? To by jste mohli bydlet mnohem rychleji.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?