Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@kasha ahojky, to je pravda, i na to jsme byli upozorněni, že srub si tzv. plave. :-) Já už jsem ráda ,že už to máme vše za sebou , myslím ty stavební práce a že se můžem věnovat zahrádce. Teď jsme přivezli několik smrků a jedliček :-) tak tvoříme a sázíme a přesazujeme. Jo to mě baví :-) Taky už mám zasazený rakytníky, víno, jahůdky atd. :-D
Odpovědět
@bilbery tak jasně u roubenky je to trochu jiné, to jsem přehlídla, že stavíte roubenku :-)
Odpovědět
Jinak konzultovala jsem to s OK pyrus,Reno stavby i s Sruby pacák,každý tam doporučuje technologickou přestávku udělat min. půl roku.
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery :) vmísím se,,, i u roubenek smrk sedá, když není z lepených nebo sušených hranolů! když dáš nad okno pružnou izolaci, tak se nic neděje,,, :), doufám, že tady s náma budeš komunikovat, jak se to vyvíjí :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery my roubenku stavíme, z nevysušeného smrku...... nechápu, co tam půl rok hraje za roli..... nám to sedlo o 8cm.... a stále sedá.. tak 5 let minim..... okna tomu musí být uzpůsobena.. každý výrobce na to má svůj systém dilatačního osazení, jak příček, tak oken i dveří.tak komína... okapů... instalací voda odpady topení..... nic napevno není.. leda byste čekali tak 8 let, cca , pak už by to defin být mohlo, ale půl roku... ztracený čas čekáním, dle mého..... všichni tady stavíme první srub nebo roubenku.... málokdo má nervy čas a finance stavět další..... ale vesměs už všichni v tom reálu jsme a vidíme to in natura v celém průběhu... tak samozřejmě je na každém, pro jaký postup se rozhodne,,,
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery My máme od jara už postavený srub, začínali jsme před dvěma lety. Teď se postupně zabydlujeme a tvoříme zahradu. Okna máme samozřejmě s dilatací a lištou jako všichni a nikdy s tím žádný problém nebyl. ;-) @bilbery
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa @jptn @kanavi když já si myslím holky, že záleží jak se zeptáš,,, možná jsem to tady už i psala. Když zavolám jmenovaným firmám a zeptám se, zda by měly být, nebo musí být pulroční pauzy, tak si myslím, že mi řeknou že ano :) ale když se zeptám, zda si mohu v domě něco dělat, toho půlroku, co si bude v klidu sedat,,, tak mi také řeknou ano :) Neznám nikoho, kdo by si tady postavil domeček a za 5 dnů instaloval okna,,, vždy to trvalo, než se zaměří, než se vyrobí... ... než si vybereme toho správného výrobce :),,, (až na našeho francouzského stavitele, ten to měl ale jinou technologii) Já to vidím takto :))) Ale aby mi někdo zavřel dveře do domu, že musí sedat, tak to bych mu nedovolila :))) krásný den, kk
Odpovědět
Tak mi ještě prozraďte, jak ukotvujete zděné příčky k obvodovým dřěvěným stěnám? Příčky si tam postavit můžem,ale jak je připevnik k obvodu,když si to dřevo sedá?
Odpovědět
K Vašenu dotazu na technologickou přestávku. Při technologii roubené stavby ze surového smrkového řeziva musí být zcela jistě po montáži hrubé stavby ( roubené stěny, stropní trámy, krov, rámová konstrukce štítů, záklopy štítů, těžka střešní krytina ) nastat přestávka ve výstavbě. Naše firma dodržuje minimálně 6 měsíců. V této době surové řezivo vysychá a celý dům "sedá". Podle hustoty řeziva je sednutí domu 8-12 cm, tzn., že při 11 šárech trámů roubení venkovní stěny dojde k sednutí o cca 1 cm na 1 vodorovný trám. V technologické přestávce kontrolujeme sedání a děláme tesařské úkony pro správné sednutí domu a zamezení nepožadovaného dotvarování dřevěných prvků. Dle mého názoru pokračování ve výstavbě bez přerušení má za následek "nezamknutí" rybinových rohových spojů, nedotlačení na pevné spojení nosných prvků a škody na materiálech vnitřních skladeb konstrukcí. K Vašemu dotazu : doporučuji nechat min. měsíc nosnou konstrukci otevřenou, protože i prvky krovu vysychají a pokud budete ihned pokračovat v dalších pracech, uzavíráte tuto vlhkost do skladby konstrukce a vysychání je daleko pomalejší a časově delší. Obecně vzato nám v technologické přestávce sedá přízemí roubených trámů, od stropních trámů po krov dochází pouze k vysychání dřevěných prvků a dotvarování hranolů vlivem sesychání. Na podkroví je tedy možno provádět další práce - záklop stropních trámů, příčky, tepelné izolace, rozvody médií. Opět upozorňuji na vyschnutí dřeva krovu. Je možno také postavit komín do výšky pod střechu. Přes střechu jej dokončit po sednutí celé konstrukce. V technologické přestávce se obvykle pracuje na domovních přípojkách, venkovních objektech, terénních úpravách, popř. oplocení. Nejdůležitější výplní času technologické přestávky je zpracovat kompletní specifikaci všech materiálů a zařízení dokončovacích prací od obkladů, dlažeb, podlah až po vypínače na světla. Všechny tato informace budou po Vás montážníci chtít. Okna doporučuji raději montovat po alespoň 6 měsících a ještě si nechat u vrchního ostění vůli na sednutí. Rozhodnutí bude na Vás. Jako zástupce firmy, provádějící roubené stavby, nemohu v rámci záruky nejen prací, ale i funkčnosti a tím vzniklé pohody bydlení, navrhnout jiné neověřené postupy. Nespěchejte tolik s dokončením domu. Vlhko a netěsnost tesařských spojů zásadně degradují komfort bydlení v dřevostavbách. Zítra Vá zašlu cenovou kalkulaci roubení a stropu. Mějte se pěkně. Pozdrav zasílá Reno stavby. Surové masivní trámy (surové-nesušené, masivní-nelepené) Tento způsob lze také nazvat jako tradiční. Může se dále dělit na-trámy opracované na katru (pila), to je běžnější varianta nebo na trámy opracované postaru sekerou, pořízem, dlátem. Nebo oboje varianty kombinovat. Zde musíme počítat se značnými objemovými změnami podobně jako u srubu z kulatin. Technologická přestávka je nutná. Samozřejmě ostatní řemesla(zednické práce, rozvody vody, elektro, topení...) provádět můžete a z hlediska efektivnosti a technologických postupů Vám to stejně cca 1/2 roku zabere. Jediné co nelze udělat je osazení výplní otvorů (okna, dveře). Je dobré zahájení stavby chytře načasovat. OK Pyrus.
Odpovědět
Vím,že jsem s tím už trapná,ale nedá mi to.Nejsem zedník,ani tesař,takže se mi těžko argumentuje.Ale tohle mi napsali stavitelé ze 2 firem,ostatní firmy byly ústně,tak nemůžu přesně reprodukovat. Nevím,ale třeba si z toho někdo něco odnese.Nebo jste všichni chytřejší :-D (myslím,ze srandy).
Odpovědět
@bilbery k tvému dotazu: příčky se nikdy napevno nepřipojí ke stěně. Způsobů jak to udělat je pár, většinou zde popsaných. Vždy je to nějaké "kluzné" uložení - nebo taky nepřipojení. Jak píšou všichni, tohle 1/2 ani jeden rok rozhodně nevytrhnou. A sorry, to o nezamknutí rybinových spojů je prostě .... . už se nebudu opakovat. Ten dům bude sedat vždy a spoje se budou rozevírat / zavírat i v létě v zimě po x letech, prostě proto že na to svítí sluníčko a ráno je zase zima. Samozřejmě zůstanou dilatace nad dveřmi i okny. O chytrém načasování stavby také nelze pochybovat - nejlépe je začít jí, když máme HODNÉ peněz a času :-) PF
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery PF ti to celkem jasně avýstižně vysvětlil... má též roubenku, bydlí.... já mám roubenku, bydlet se chystáme.. když argumenty srubařů se ti zdaj , že je to jiné(ale není)..... v mém albu mám dilatační napojení příček i osazení oken celkem myslím detailně nafoceno.......
Odpovědět
Článek se načítá
@jptn Njn,ale nebydlíte třeba 5 let.
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery no a co jako??se stane?
Odpovědět
@jptn No to,co popisují zástupci firem viz.výše. Ale já nejsem stavebník. Já jako vy všichni, předpokládám ,taky nechci mít zmršenou stavbu za nemalé peníze. Když jsme se o roubenky zajímali před lety,tak jsem byla s přestávku smířena,ale když vidím,že to děláte bez ní,tak mě zajímá jak to děláte,popř.kdo vám to dělá nebo kdo vám za to ručí,že je to správně.Prostě než začnu, chci znát všechny fakta,možnosti,technologie.Třeba by mě zajímalo,jestli vy jste se o těch postupech informovali.Nevím,jen mám několik informací od cca 4 firem,kteří staví roubenky a sruby a ti mi tvrdí trochu něco jiného.Já se vás nechci dotknout nebo vám znevažovat váš dům,to ne,všichni je máte nádherný,ale jak všichni víme,dřevo pracuje léta,ale jestli není náhodou nejnáročnější ten začátek a jestli to náhodou nechce svůj čas než do toho začnu strakat ytongy a další uměliny.Toď vše.
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery od toho je diskuse, aby se diskutovalo ;-) ....právě , že dřevo pracuje léta ne-li pořád tak nějaká půlroční pauza ne to vliv nemá a stále jak všichni opakujeme.... NIC NENÍ PEVNE SPOJENO S ROUBENÍM NEBO SRUBOVINOU, takže pracovat hned se klidně může.......
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery a nebude ani do budoucna.spojeno napevno
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím v novém školním roce, u nás jen práce na zahrádce a obkládání zdí kamenem (ale nějak se nechce ;-) Co se týče bydlení-my bydlíme více než 5 let. Řekla bych, že srub dosedl na tu svou hranici. Postup u nás byl, že srubaři přes podzim udělali hrubou stavbu( i se střechou), udělaly se otvory oken a dveří a odjeli. V tu chvíli nastoupili zedníci a začali stavět zdi, to znamená, že byly vyřízlé ve stěně srubu drážky na šíři cihly + omítky a normálně se postavily příčky. Na jaře se osadily okna a dveře a dům se uzavřel. Pořád pokračovalo sesedání-u nás nakonec cca 20cm. Jediné co nás skutečně upozorňovali, netopit jak šílený první zimu, dřevo vevnitř vyschne rychleji a udělají se otvory při spojích, že bys tam prsty prostrčil. Mám i fotky, jak se ty příčky stavěly, kdybys chtěl..Jsou tam vidět ty zářezy,
Odpovědět
Profilova fotka
Teď ještě čtu, co ti píše OK PYRUS: Samozřejmě ostatní řemesla(zednické práce, rozvody vody, elektro, topení...) provádět můžete a z hlediska efektivnosti a technologických postupů Vám to stejně cca 1/2 roku zabere. Jediné co nelze udělat je osazení výplní otvorů (okna, dveře). Je dobré zahájení stavby chytře načasovat. OK Pyrus. To je přesně, co proběhlo u nás, dům nebyl uzavřen, okna se dala až na jaře (měli jsme samozřejmě igelity, aby tam tak nefučelo), ale vevnitř se vše dělalo, zdilo, elektrika,rozvody....Takže ano, srubaři u nás půlroku nebyli, ale dělaly se jiné důležité věci, jelo se dál. A stavěli jsme právě s OK PYRUS.
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery :) naprosto vše bylo řečeno! v podstatě si tady nikdo neprotiřečí, jen tomu špatně rozumíš. my všichni děláme věci dobře :) ytong není umělotina :-D a podle mne nemáš šanci si dum totálně zavřít dřív než za rok,,, to by jsi musela HODNE na tom zamakat a jak jsem tady taky moc x psala, a morana zduraznila, to topení je velmi duležité,,, a je jedno který rok to je, ale první topná sezona musí být pozvolná (rozhodně u srubů :) tam je masivu více a docela se to otevírá :) Většinou se provádějí ještě i "mokré procesy"-podlahové vytápění a podobně, tak to musí být okna bud otevřená a nebo tam nejdou :)) aby vše dobře schlo. Kmeny si vlhkost nasávají, tedy i když schnou pulroku a ty tam hodíš tuny betonu (např.), tak si kmeny zase vlhkost nasajou... :) a pak postupně pustí,,, je to vpodstatě hodně jednoduché, jen se člověk tak nějak musí naladit na tu stavbu. Určitě není dobré si v prvním pulroce dělat izolace v krovu, ale i ta okna mužeš osadit, nebot jsou nahoře velké mezery... to stejné dveře, to stejné příčky,,, to stejné všechny trubny z patra dolů, musejí být s dilatačníma smyčkama a nebo flexi, to stejné venkovní odpady,,, přečetla jsi si knihu od OK Pyruse? je to sice o kulatině, ale to je i rpo roubenky, jen Ti to sedne o polovinu méně,,, KOMIN, klidně nad střechu, proč: bylo tady napsané... tož tak, já osobně jsem se vyčerpala :) a přeji všem krásný překrásný den, kk
Odpovědět
Tak záhada je rozluštěna. U nás to tak nejde, protože máme ještě uvnitř izolaci a obložení buď sádroš nebo dřevo. Stavby bez vnitřních izolací a proto neřeší tepelné mosty v místě napojení příček. Tím , že tam nemají předstěny, tak neřeší ani dosedání stavby ( je to obdobné jako u srubových staveb z kuláčů, kde se do roka nastěhují, ale stavba sedá ještě další dva roky ) neboť je vše ze dřeva a dosedání nemá vliv na deformaci některých konstrukcí.
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery JEJDA,,, tedy vy si budete ještě vnější stěny zevnitř izolovat????? no to pak skoro nemá nic společného s bydlením v masivu... to ztratí zcela ten význam bydlet v TOM dřevě! to je pak sendvič a to je jiná stavba,,, a stejně bude sedat a stejně i tak nelze na vnější stěny montovat nic natvrdo :) My, co nemáme předstěny řešíme dosedání :) a mosty nemáme, nebot máme mezi masívem izolace, většinou vlnu :) A znám jen jednoho, co se do roka do srubu nastěhoval a už tam myslím ani nebydlí :( Myslím, že nás vůbec nečtěš pozorně,,, Všichni máme v domech kromě dřeva jiné konstrukce a řešíme to tak, že nespojujeme natvrdo,,, Jen jestli ty vůbec chápeš ty stavby a rozdíly a ty naše a jejich argumenty,,, te´d s emi nějak projevilo, že nikoliv, ale to vubec nevadí, nebot každý z nás si vybral to své a jde si za tím :))) a abychom si dobře rozuměli, musíme všichni mluvit o stejném,,, ty budeš stavět sendvičovou stavbu a to tady nemá nikdo, kromě našeho francouzského kamaráda, ale ten to má zase jinak! :) tož tak a jak píšeš, záhada rozluštěna! :) kk
Odpovědět
@kasha To sení sendvič,ale trámy ze surového masivu o rozměrech 16x25 cm, z vnitřní strany izolované a ,,opláštěné" palubkami nebo sádrošem. Firma to tak dělá, dosáhnou lepších izolačních vlastností, nehledě na to,že v domě to není jak na hájovně.To je ale už o vkusu,atd.Nám se to tak líbí,nechceme to všechno ve dřevě.Ale nic proti ničemu,máte srub,to je něco jiného.My to chcem víc do moderna. Z těch masivních trámů bez izolace (nemyslím mezitrámovou,ta tam samo je vždycky) oni nestaví. Prý ať chcete nebo nechcete, nikdy nedosáhnete toho ideláního zateplení,prasklinama táhne a pokud se netopí stále,tak hned teplo uteče. Ale pokud mě tu nechcete,neva. Náš interiér bude vypadat např.takto:
Odpovědět

Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery :)) JEJDA, proč slova nechcete!! jen je třeba si to vyjasnit na začátku a i když mi nechceš věřit, je to sendvič, když je vnější stěna složená tak jak píšeš. Existuje mnoho různých popisů, kdy naše stavby popisují jako dřevostavby a to je pravda, ale ve skutečnosti se myslí vnitřní konstrukce z dřevěných trámků a okolo různé materiály a jsou to také sendviče :) tak to je ten zakopaný pes,,, I hájovny se staví v moderním stylu :) Nevím zda jsi si prošla alba srubů a nebo různé fotky na netu,,, to je Ti moderna, že až,,, to by hajní čuměli :-D Argumenty Tvé firmy neberu! prasklinama netáhne, je tam střed klády a nikdy nepraskne zcela! to je fakt kravina! Důležité je, že jsme se dostali k meritu věci. Budeš stavět skutečně velmi odlišným způsobem a to dokazuje i odpověd OK Pyrusu a naše, že se dají dělat ruzné práce uvnitř. p.s. Já Ti nevím, do sendvičů nevidíš, nebudeš tušit co se děje v tom meziprostoru a jak to tam ty mosty zvládají :) JAKOU izolaci Ti tam navrhují: mezi vnější a vnitnří stěnu? Z mého laického pohledu se tento druh stavby dost prodraží. Ale jak sama píšeš, je to o vkusu a zde i o financích :) přeji krásné stavění,,, je to fakt zážitek a všechny nás to tady baví, to vím jistě :) jinak bychom tady ani nechodili :))) kk p.s. z Tvých foteček by nikdo jen tak nepoznal o jakou konstukci jde... :) také máme zděné stěny, aby akumulovaly teplo, včetně podlah... aby se nemuselo stále topit, nebot když přestaneš topit, dřevo teplo neukládá, jen izoluje,,, a tudíž bude zima i u Vás :) Pak je velmi důležité si vybrat správné vytápění...
Odpovědět
Jen k té vnitřní izolaci. Také když někomu řeknu, že chci jen hranoly bez izolace, tak na mě civí, ale jak už tu někdo říkal, buď se věří nebo ne. Nejlepší je zajet v zimě na návštěvu, že jo. Jen mě tak napadlo, na roubenku, musí být v projektu nějaká další izolace aby to stavební úřad schválil (a pak se neudělá)?
Odpovědět
Profilova fotka
@juri_ nic takového jsme mít nemuseli
Odpovědět
Profilova fotka
@bilbery Pročpak ty myšlenky, že tě tu nechceme? Chceme, a jak! :-) Alespoň můžeme diskutovat...neutíkej! A vidíš, Ok pyrus ti napsal přesně to, co my říkáme od začátku-hrubá stavba ze surového dřeva by měla vysychat alespoň jednu zimu, ideálně bez oken. Ale vše ostatní se může dělat - a to neznamená technologickou přestávku na celý dům, či zastavení stavby na půl roku :-p . No, vše je výše. Ale díky informaci o té tvé vnitřní izolaci teď víme, proč si to ta Vaše firma pořád vynucuje. Pořád si tak trochu myslím, že chtějí ty spoje(příčky, komín, rozvody...) dělat napevno, a to myslím není u stavby ze surového dřeva dobré. A ty jsi viděla takový zabedněný a zaizolovaný dům, který chcete stavět po pěti letech????? My jsme viděli spoustu starších obydlených srubů či roubenek, i zde někteří už bydlí i v roubenkách min. 4 roky. (PetrFrenk?) A jak říkala Karin, pokud je tam izolace mezi dřevem, je to sendvič. Vždyť to máme většinou všochni i ve štítech-jen místo vnějších hranolů jsou tam prkna. Ale doufám že jsi to nepopsala zcela přesně, že kromě izolace a sádroše či dřeva tam bude ještě nějaká izolační folie kvůli vlhkosti. A pokud nechcete všude dřevo, myslím že většina pokojů má 4 stěny, takže Vám ještě zbývá spousta příček, které dřevěné být nemusí. A nemysli si, že neřešíme žádné tepelné mosty při napojování příček :-D Samozřejmě řešíme, vždyť ve spojích cihlová zeď-kulatina by to bez vložené izolace také nešlo. A navíc např. páskami izolujeme všechny průchody trámů z vnitřku do vnějšku domu-opět kvůli tepelným mostům či sesychání! Nemysli, že mi tu stavíme bez prověřených zkušeností ;-) ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den :-) občas sem nakouknu, všem musím pochválít domečky, jsou krásné. x-) My teprve začali (viz.album) Poprosím o radu. Jak chráníte vnitřní příčky před poškozením, myslím čmárance od dětí, škrábanečky a vše co občas vzniká běžným užíváním? Jsme v začátku a už máme pár teček od černé penetrace :-|. Dále by mě zajímalo čím máte zateplenou střechu, tedy hledáme něco levné, ale přírodní, jen od ovčí vlny nás odrazují, že prý je pak pár let v domku ovčí puch, máte někdo?. @bilbery i my budeme dělat zateplení vevnitř, ale všechny práce jako komín, zeď v koupelně, elektrika, voda, vše se mohlo dělat hned (jen my nějak nestíháme :-N ), okna se budou montovat dokonce pouhých 4,5měsíce od doby co stojí hrubá stavba. Ale co firma to jiný postup, nebudu jim do toho fušovat, hlavně že vám dávají záruku ;-) Sice si počkáte, ale o to budete natěšenější.
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca ahojky :) u dřeva je krásné to, že když se Ti nějak zašpiní, tak to jen přebrousíš (ručně elektricky), znova lehce natřeš olejem a je to :) Pakliže jsi dum ošetřila olejem,, jestli něčím jiným, tak podle jejich tech.listu. Ale jestli budete izolovat zevnitř, tak není co řešit. Ještě to muže být zvenku, jasně. Dřevo nikdy však nebude jkao čistá omítka,,, aspon tak to máme my :) Co se týče přírodní izolace? Nejlepší je dle mne ovce, ale také nejdražší,,, puch nepuch, má to užasné vlastnosti... další přírodní izolace ke konopí,,, osobně bych nechtěla, ale to je muj problém (také není nejlevnější). Levnější jsou pak už jen uměliny. Pěny, minerální vlny, skelné vaty,,, aha, ještě existují papírové a polyuretanové. Vše má své pro a proti. U nás vyhrála cena a máme skelnou vatu za parotěsnou folii a nad(pod-směrem do místností) bude 4cm ovčí vlna a tím chceme zamezit tomu jevu mít horní místnosti neprodyšné. (ony budou neprodyšné, ale vlna způsobí, že vnitřní vlhkost do sebe pojme a pak zase vydá) A čím budete zateplovat vevnitř? máte malé trámy? :) kk
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?