Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@kasha @sonafa..dovolím si tu vaši disputaci ještě mírně zkomplikovat :-p . Dle mého skromného soudu to není ani aretační, ale ani rektifikační šroub. Vlastně žádný šroub, alébrž rektifikační, pevně ukotvená závitová tyč s aretační maticí :-D - matice povolením umožní pohyb sloupu dolů a utažením zajistí (aretuje) jej, opírajíc se o ocelovou platli na jeho spodní části . :-D Rektifikační šroub..např u nohy lavice ve škole, hlava šroubu opřená o podlahu, otáčením hlavy se otáčí dřík šroubu v závitu a umožňuje svilý pohyb nohy lavice nahoru a dolů. :-D :-D
Odpovědět
...a to nemluvím o tom, že takovýto rektifikační šroub také mnohdy bývá zajištěn aretační maticí... :-D
Odpovědět
@petzold Hezky vysvětleno. Poznamenám, že některý rektifikační šroub byl tak nepovolitelný, že při povolování bylo takřka povoleno i rektálně ....
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk Jj, rektální povolení je někdy fakt problém, mají na to vliv i výšky. Někdy pomůže úleva orální.
Odpovědět
Profilova fotka
@petzold HEJ, tak to se mi líbí!! a má to hlavu a patu a SOUHLASIM :)))) díky :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi snad ano... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha No hurá! Alespoň s petzoldem souhlasíš :-D Také souhlasím, že ten šroub ve sloupu se při sesedání netočí, tak asi není aretační, ale ta matka jo! x-) ;-) :-D A malá poznámka- v 6 hod. mám ještě půlnoc, takže přát mi krásné ráno je od tebe moc milé, ale musíš si na odpověď počkat alepoň do východu slunce :-) mj. tebe obdivuji, že vůbec nemusíš spát.
Odpovědět
Profilova fotka
:-) Takže my povolovali aretační matku, která se otáčela a na rektifikační šroub (to znamená ta tyčka se závity) najížděl (aretační matkou o cm uvolněný )opěrný sloup. Vždy jsme ovšem s manželem říkali: aretoval jsi ? Odpověď zněla ano a matky byly manželem povolené. Sloup mohl klouzat dolu:-) Už ovšem stojíme a nic se nepovoluje ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa SONICKO, dobré ranko :) Sluníčko je vysoko,,, ale přát mohu i v 6 ne? já nebazíruji, aby jsi seděla na kompu a odepisovala mi :-D a jinak souhlasím s kýmkoliv a kdekoliv, když se mi to pozdává :-D (neboj já spím :))) @morana128 :) důležité je, že jste aretovali pravidelně a odborně, neboť nám to občas jde ALE HODNE ztuha :))) KRASNY DEN kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Mám manžela siláka, nebylo to vždy levou zadní, ale vždy to zvládl. A ještě teď si pamatuji , po uvolnění, jak to někdy pěkně v baráčku luplo. Opět zdůrazňuji, my měli málo sloupů.... Zrovna minulou zimu přehazoval mé mamce kola na zimu. Šrouby vůbec nechtěly povolit, musel si na klíč donést snad metrovou tyč, až měl strach, že to strhne. No a právě říkal: zlaté povolování šroubů u sloupů :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 :) :) také máme POUZE 3 sloupy - tedy myslím že je to málo :),,, a na to první vlastnoruční povolování jsme stejně jako vy použili dutou tyč,,, poučili mně, "páka" :))) tak už to vím,,, :) a to jsem určitě brala ve fyzice na všech typech škol, které jsem navštívila, ale dokud to nepotřebuješ sama, tak nic - tedy píšu o sobě :))
Odpovědět
Profilova fotka
No naše "dutá povolovací tyč -páka" je zbylá lešenářská trubka, nebo možná to je trubka z plotu. To lupnutí pokaždé je jak z hororu, nebo mně se to zdá. Vždy se modlím, že není něco strženého . A já to možná taky ve všech typech škol ve fyzice brala, ale pro mě fyzika na gymplu byla hodina, kdy jsem si v klidu mohla psát dopisy budoucímu manželovi na vojnu :-) Maturovat jsem se z ní stejně nechytala a na tu trojku na výzo jsem to vždy dala. Ameriku ve fyzice jsem objevila až nedávno, kdy jsem třeba zkoušela syna na stavebce. Ještě že tu fyziku měli snad rok. Nebyla to pro nás žádná hitparáda ;-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@morana128 @kasha Dobré ranko :-) My jsme měli na začátku také pouze 2 sloupy. Ale když už jsme byli povolovací profíci, začali jsme přidávat: další dva sloupy pod novou stříšku u vchodu, jeden na zeď uvnitř, a nakonec ještě 6 šroubků pod schody ;-) teď je správně veselo, když vezmeme klíč... :-N A abychom nedopadli jako @petrfrenk a neuvolnili i někde jinde, občas jsme si pomohli kladivem, dlouhá tyč nás nenapadla |-| A lupalo to také pěkně, hlavně u sloupu uprostřed obyváku.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 :)) jojo také máme zbylou lešenářskou trubku a ten muj přítel mi teď každý víkend ukazuje fyziku v praxi :-D Jeho to prostě baví a tak mi vysvětluje různé rovnice a další šílenosti,,, nestačím se divit :) LUPANI máme také, docela slušné a já si to představuji tak, že se jako ten domeček tak lehce zatřepe a správně usadí :)) @sonafa Soničko, tak my bychom to kladivem nedali, měli jsme tu leš.tyč a do ní jsme vší silou valili krumpáčem :) ASi jsme to nechávali dlouho sedat :) a proto, dlouho jsme nepovolovali :))) tak o víkendu a jsem zvědavá :) sedlo nám to tak, že tam skoro nemáme místo,,, ach jo :) kk
Odpovědět
:-D ....každý závit se vyplatí namazat, jednak kvůlivá korozi a možnému "zapečení" šroubových spojů (což u srubu asi nehrozí), hlavně ale kvůli snížení tření. To lupání a velký problém při povolování matek je samozřejmě způsobeno obrovským tlakem na šroubový závit, nicméně dobré namazání má překvapivý účinek :-D Pokud není namazáno průběžně, několik hodin ( ideálně několikrát za 24h) před povolováním matic postříkat závitovou tyč vzlínavým mazadlem - přípravkem na uvolňování šroubových spojů . Existuje spousta druhů, např. Wurth má špičkové přípravky za špičkovou cenu :-p , pro domácí podmínky ideálně stačí WD-40. Během několika hodin navzlíná do šroubového spoje a výhoda pro dámy...docela příjemně voní :-D Dále je dobré (i když se to může zdát nelogické) před povolením matky, nejprve kousíček jako kdyby silou ji dotáhnout, může se zdát, že se vůbec nepohla ale..naruší se tím spoj. A pak už to jde jako na drátkách :-D Totéž samozřejmě platí analogicky pro povolování matek u kol auta.. :-D
Odpovědět
Ahoj všichni, jmenuji se Lukáš a na těchto stránkách jsem úplným nováčkem. Doporučila mi je jedna moje kamarádka, protože tady pročítala nějaké diskuse a ví, že je tady něco o srubech. Něco jsem si už přečetl, ale chtěl bych poradit aktuálně. Chceme s přítelkyní stavět srub kousek od Českého Krumlova a teď si chceme udělat nějakou představu o tom, jaké firmy jsou na trhu a jak se pohybují ceny. Na internetu jsem si vybral několik firem a rád bych znal Vaše názory, jestli je má volba správná a nebo, s kým třeba máte zkušenosti a jaké. V našem výběru jsou: Srub.cz, Sruby Bohemia, Pacák, Kanadské sruby Tábor, Urban, Haniš a Drevodom Rajec. Nevím, jestli jich není zbytečně moc, ale neumím se v tom zatím pořádně zorientovat. Je to životní investice a chtěli bychom se rozhodnout správně. Zatím máme jen hrubou představu a potřebujeme to začít nějak řešit. Předem dík za jakoukoliv reakci. Lukán.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukanh Ahojky LUkáši, vítej a gratuluji ke krásné volbě :) vypsané firmy jsou ty, které jsou dost známé. někde jsme to tady psali, že je na zváženou, zda větší firmu za vyšší cenu a nebo nějakého šikovného maníka, který to už samozřejmě stavěl, za jiné prachy. každá z vypsaných firem má svuj super barák, kterým se chlubí a má své kostlivce ve skříni. ještě ti tady chybí OK PYRUS, ale ti patří mezi nejdražší. Máme tady Koudelkovic syna :) občas k nám zavítá, když nehraje tenis :))) za sebe: udělali jsme si nákresek domečku, který bychom chtěli a přečetli jsme si knihu od pana KOUDELKY :) tam v závěru je dotazník pro firmy. Docela se škubaly, ale nakonec vyplnily :) Aspon malinko zjistíš, co po firmách mužeš chtít. Určitě už víte, že to není jen tak obyčejné vyzdění příček a jen tak obyčejné cokoliv. Je třeba se na to trochu připravit :) Je to krásná a náramná cesta. Stavět to a pak i bydlet (ale tam zatím nejsme :)))... Firmy by Ti měly do cenové nabídky vypsat všechno, co jejich cena obsahuje. Je to mnohdy zavádějící, někdo totiž napíše hrubá stavba a myslí tím skelet - ale to většinou když chtějí zmást :) na jejch stránkách jsou většinou popsané úseky staveb. Doporučuji si nechat postavit pouze skelet, ale záleží s kým si jak sednete a klidně ho pak poptáš na další kus stavby. Horší by bylo, kdyby jste si nasmlouvali celou stavbu, až po klíč a někde na začátku se sekli, to je pak smutná záležitost :(,,, čtěte, i pod čarou a klidně se ptejte... :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@lukanh Jako vždy tady hájím firmu pana Bernata (www.srubybernat.cz), protože mi stavěl srub. A jako vždy Vás zvu i s přítelkyní na kafíčko, abyste poseděli v pět let starém srubu podle našich návrhů, na všechno se poptali a vše si prohlédli. Bydlíme v Loučeni u Nymburka. Vím, že to je pro Vás daleko, ale věřte, vyplatí se to. Já jsem v penzi a jsem většinou doma. Můj mobil: 602 295 967). Jan Jelínek
Odpovědět
Profilova fotka
@lukanh taky Tě vítám, ....klidně poptej dalších 10 firem (je dobré mít aspoň náčrt/studii v el. formě) pro první kolo to je dobrá škola ;-), uvidíš obsah, kvalitu, přístup a různé možnosti. Pak zjistíš, že jsou věci které chceš a ještě o tom nevíš :-D
Odpovědět
@lukanh ahoj, doporučuji navštívit co nejvíce srubů a poptat se, jak jsou majitelé spokojeni s firmou, která jim to dělala. Každá firma ti nabídne návštěvu srubu, který stavěli, ale v tomhle případě můžou být domluveni a majitel bude firmu jen a jen chválit. Takže je lepší se rozjet po republice a okouknout toho co nejvíce. A hlavně dopředu si zajistit písemný předběžný souhlas stavebního úřadu a územního plánu,atd... že ti to povolí.a souhlasím s @kasha , nikdy nepodepusujte s firmou smlouvu na klíč, ale raději po částech. A pak ,co radím každému- hlídat vše od základů až po poslední prkno na střeše. Všichni (většinou)-na Vás budou chtít vydělat a hlavně ušetřit na materiálu!!! Tak to tady chodí. :-p
Odpovědět
Profilova fotka
@lukanh Ahoj vítám tě, a souhlasím se vším, co již zde je napsáno, jezdit , ptát se porovnávat a hlídat ;-)
Odpovědět
@morana128 , @kasha ahoj, tak jsme na tom stejně, také povolujeme pomocí páky (duté trubky) a taky to v baráku loupe, já se vždycky krčím a mám pocit, že se to na mě zřítí. Ale zatím dobrý. :-) A místa pro sedání máme stále dost, i když si myslím, že to půjde už jen o 2 cm. a ještě mě zajímá, co uděláte se sloupama, které si nesednou až k podlaze (kvůli té matce to ani nejde). Necháte to jakoby plavat nad podlahou nebo to něčím budete schovávat. Snad jste mě pochopili. Iva
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi jukni na fotografii č.6 z mého alba Pohodové místo, ten jutový pytel se tam náramně osvědčil
Odpovědět
@kanavi no ono je lepší když nesedne, než když už sedne a ještě by chtěl.... No až uznáte že je "finito", rozděláte kyblík betonu a díru domáznete, nahoře olištujete... nebo má někdo jiný názor...? @lukanh helou, že by zase jeden jihočech? ... a fakt to musí být srub ? (musím popíchnout Karin!). Nešla by tam spíše roubenka?
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk I Ty jeden LUMPIKU :))) popichovačný :))) ale cedrová roubenka má své kouzlo,,, i když srub se mi líbí více :) ta krása velikých mocných a zdravých kmenů,,, JUUUU juch :) @kanavi Sloupy,,, jak píše Petr, jen at to nikdy nedosedne :) uz jsme dokonce jeden museli - jak to napsat - zvětšovat mezeru - ale je to tím, že jsme dělali velmi vysokou vrstvu podlahy,,, :) i když to měli chlapíci vědět a věděli a tak to dělají zadara :),,, viděla jsem různé spodní ukončení - pytel, kamínky, oplechování,,, ,,, ještě nemáme domyšleno a určitě to bude jeden sloup jinak jak druhý, záleží kde jsou :) Spíše budou u nás kameny :) Doladit s okolím a klidně přiznat, u SRUBU to tak prostě muší bejt :)) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Nám to šlo velmi ztěžka povolalovat jen tehdy, když už to bylo hodně po....., chce to opravdu častěji :-) Nám také jeden sloup už seděl na podlaze a nebylo kam povolovat-na terase špatně spočítali následnou vrstvu betonu-ale nějak to nadzvedli a seřízli sloup, a ještě předpokládají že budou muset jednou-také samozřejmě zadara, byl to jejich špatný odhad. ;-) @kanavi máme domluveno s truhláři, že až sedne definitivně, udělají nám kolem šroubu jakési kopýtko (olemování, truhlíček,zřejmě v materiálu a barvě podlahy), tedy alespoň v OP. Venkovní neřešíme, tam asi zůstanou přiznané. @petrfrenk @lukanh Žádná roubenka, jedna u Krumlova už stačí, i když je moc pěkná :-D My srubáci na jihu také potřebujeme rozšířit řady. My jsme si srub objednali u p. Bernata, doporučovaného Honzou, ale pro něj to dělali srubaři, kteří jsou nyní firma Kanadské sruby s.r.o (http://www.srubysro.cz). A s těmi jsme byli maximálně spokojeni, vše se dalo dohodnout, stále se jezdí na stavbu dívat jak sedá atd. Ale počítej asi Lukáši hlavně s tím, že srubaři většinou začínají až na základech, takže si začněte také vybírat spíše i solidní firmu na základy (nebo spodní stavbu). @petzold Ty myslíš že obvyklé mazání šroubů pomůže i v tomto případě? Tady nejde o žádný zarezlý šroubek, ale hlavně o to, že po delší době už ten dům hodně sedne a silně tlačí na matku. :-.
Odpovědět
Někde jsem jako detail úpravy spáry (i mezi sloupem a podlahou) viděl jutové nebo konopné lano. Moc pěkné, nedrahé, elegantní a na trhu je jich dost druhů. x-) to sonafa : mazání pomůže vždycky.Někdy víc ,někdy méně. Je jasné, že v tomhle případě spočívá na závitech o ploše několika centimetrů čtverečních tlak několika (desítek) tun stavby a závity se deformují.Proto jdou také ztěžka povolit a nepředpokládám, že by někdo zrovna na tyto šrouby používal vysokopevnostní ocel. Protože povrch železa není ideálně hladký, tlak nikdy nevytlačí úplně všechno mazivo. Já si závity máznu hned od novoty :-D Na velkých důlních nebo těžebních strojích (kde jsou podstatně jiné tlaky na šrouby) se nenamazání rovná velezradě :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@petzold HA, tady je někdo ranní ptáče u kompu,,, to jsem zrovna nasedala do auta, abych se přemístila do jobu :) a ještě se zeptám - konopné nebo jutové lano mám přichystáno na různě netěsnosti mezi omítkou a dřevem, mezi oknem a kuláčem a porobně,,, ale pod sloup?? jako že omotáš ten šroub? :) a nebo když ti dosedne na matici, tak jen tu škvíru? (já bych tedy nenechávala takto dosedat ) :)) kk
Odpovědět
Já se tak těšil do "jobu", že jsem vstal o 2 hodiny dřív :-D Někde jsem to viděl omotané kolem sloupu, lano širší než spára, uřízlé, konce omotané provázkem ze stejného materiálu aby se netřepily. Jak to drží, netuším, ale zřejmě je lano napíchlé na nějaké hřebíčky po obvodu sloupu.
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi Tak to, že my máme lana jako maskovače téměř všude, je známé. K patce sloupu jsem ho ovšem nedala, přece jenom u země je větší pohyb-protě náš pes si moc rád k nim i lehá, a provaz by byl za chvíli jak čuňátko. My teda máme mezeru minimální, tak akorát na strčení klacíku nebo kartonu, abych vydolovala prach a chlupy, co tam zalezou :-) Takže nám sloupy meditují v prostoru, ale minimálně.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?