Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@petrfrenk právě dneska jsem si tuto knihu objednala a moc se na ní těším. :-) Četla jsem i článek o tom jak se postavil první dům v ČR podle této technologie. Přímo Erwin T.jim doporučil českou firmu dřevost.biskup. Je to hodně zajímavé. http://www.drevostavbybiskup.cz/downl...
Odpovědět
@vorelmato ... jinak ta říkanka je jeden Nohavicův text ...
Odpovědět
Profilova fotka
Zlatíčka, děkuji Vám mnohokráte, aspon malinko tuším c sím mám počítat,,, ted platíme pojistku na stavbu a máme ji za 6400,- tak nám to nastavila banka, kde je hypoteka a je to pojistěné na 7000000 :)hmm hmm, tady se asi nedalo nic namítat,,, oni si chtějí chranit sve prachy, žejo...
Odpovědět
Můžu se zeptat, jak jste hledali architekta? Asi je blbost ho mít z Prahy když jsme u Svitav. :-D 8-) :-| Honí se mi hlavou otázky, jestli pozná co chci, bude tomu rozumět? Já samozdřejmě ani náhodou. Náš první dům jsme stavěli s manželem sami v našich 20-ti krásných letech. Někdo nám řekl, že ve vedlejší vesnici je pán v důchodu a ten dělá plány. Tak jsme ho navštívili, on 1x navštívil nás a za týden byli plány hotovy. Měli jsme se přijít podívat a on nám je zrovna ve všech kopiích předal. Při stavbě jsme si dělali menší změny. Jinak by nebylo kam dát skříň.Všude několik dveří do pokojů 8-( vůbec se neptal a my byli sice mladí, ale taky blbý :-( 8-) Jinak architektů je podle netu dost ale jakýho? Nebo mě fa dá svýho a basta? Plán jinak je zatím v hlavě :-N :-) Díky za odp.
Odpovědět
Profilova fotka
@vega280 jestli máte už vybranou firmu, která vám bude srub stavět, zkuste se zeptat jich s kým spolupracují. Ne každý projektant je schopen udělat projekt na srub či roubenku, v našem okolí to byl pomalu nadlidský výkon, žádný do toho nechtěl jít, že s tím nemá zkušenosti. Viděla jsem, se tu řešily hypotéky, my jsme ve fázi čekání na odhad a vybrali jsme si sami m banku. Myslíte že je tedy lepší nějakou dobu fixovat, nebo raději bez fixace?
Odpovědět
Profilova fotka
ad ty pojistky... jen jsme nepochopila, a pořád se na to chystám zeptat na přísl místech.. kdyby teda nedejbůh ;-) dům shořel, a je na něm hypo... tak banka si částku vezme.. a já stejně nový nepostavím, případně.. neopravím nebo tak něco?,
Odpovědět
Profilova fotka
@vega280 :)) firmy mají své projektanty a určitě nemohou jednat se svým potenciálním klientem - tady je projektant a basta :)) s takovou firmou je vhodné vyběhnout :-D Stavby srubů a roubenek mají ale své za ušima a proto ten projektant musí tom něco vědět a tedy je prima mít už zajetého člověka... ne vždy jsou to ale lidé, kteří umějí skloubit to co chci já s tím co oni umí a s tím co je prima do tohoto prostředí :) to je kumšt a za ten se platí :)... odpověd na draka, co? :) nicméně, jste ostřílení domkaři, více méně víte co chcete a tudíž by to mohl být i ne úplně nejlepší architekt, ale schopný projektant, který zkreslí, co máte vysněno,,, :) já jsem stavař a projekt nám dělal docela šikovný projektatn - hlavně se vyzná v jednání s úředníky a je rychlý,,, mouchy má sice také :) a je myslim kousek od svitav,,, - ale třeba nás neupozornil na to, že mít 4 úžlabí v tom sněhovém pásmu není to pravé ořechové :)))) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca domnívám se že snad bez fixu to ani nejde? u hypoték? :) @jptn aha - tak to bude asi tak nějak,,, tedy banka se zhojí, včetně všech poplatků a ty mužeš jít do nové hypotéky,,, :(
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha no mám obavu, že to asi takhle bude
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha bez fixu by se asi jednalo o variabilní úrokovou sazbu
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha můžem si vybrat variantu bez fixu, ano @jptn je to variabilní sazba, úroky můžou růst nebo klesat podle nějakých ukazatelů čnb či čeho (nemůžou to zvednout tedy rapidně nahoru, to ne). Ale na druhou stranu bez fixu bychom tedy v případě nespokojenosti refinancovat jinde. No sama jsem zvědavá co mi na toto řeknou v bance.
Odpovědět
ahoj, co se týká pojištění, pak má-li dům hodnotu (neplést s výši hypotéky, kterou je dům zatížen) např. 5 mil. je potřeba aby byl pojištěn na 5 mil. - tuto částku je vhodné pravidelně (jednou ročně nebo jednou za dva roky) aktualizovat, neboť práce, materiál apod. spíše drahne a proto budoucí hodnota na obnovu je obvykle vyšší než hodnota před dvěmi léty a hodnota hypotéky vůbec - to zaprvé. Za druhé - pojistím-li dům v hodnotě 5 mil. na hodnotu 2,5 mil. tak je tzv. podpojištěn a v případě totální škody pojišťovna vyplatí ne 2,5 mil. ale pouze polovinu tedy 1,25 mil. Toto je skryté kouzlo tzv. podpojištění a levnější pojistky, které pojišťovací agent zpravidla dopředu nevysvětlí!!! A za třetí - dojde-li k totální škodě, pojistka je obvykle vázaná na hypotéku - tzv. vinkulace bance, která se nezahojí, ale bude peníze uvolňovat tak, jak bude docházet k obnově a případný přebytek převede na pojištěného nešťastníka. Pokud je škoda cca 150 000,- (je dáno v pojistné smlouvě) pak pojišťovna vyplácí přímo nešťastníkovi - bance pak při vyšší pojistné události. někdo se tady ptal na déšť - ten asi nevadí, jen zanechává mapy, ale pokud se pak brousí tak to je jedno - u nás to ale po každém dni montáže pěkně přehodili plachtami a nic nezmoklo. nejvíce vadí déšť izolacím - pro uměliny to je spíše jejich konec, u přírodních (konopí) ty se s tím zpravidla vyrovnají dobře - u toho konopí mám osobní zkušenost - nejdřív se to "vyždímá" a pak to krásně vyschne a nejde prakticky nic poznat :-) nečetl jsem co tam říká pablb o požární odolnosti a používání dřeva, které betonová loby demagogicky potlačuje a lidé bydlí v chemických hnusech, ale navážu na vztah hasičů k dřevostavbám - k těm z masivu. Když velitel zásahu přijede k hořícímu domu z železobetonu pak si může myslet, že to cca 15 min. bude odolávat, ale jistý si být nemůže. Nikdo dopředu nespočte jakých teplot bude při hoření použitých materiálů skutečně dosaženo. Vychází se z laboratorních zkoušek, ale ve skutečném požáru se to může lišit. Co však bezpečně víme, je teplota při které dojde ke zhroucení - železo se roztaví a betonové knstrukce se začnou bortit. Takže velitel zásahu si jistý nemůže být a zdraví a životy hasičů prakticky buď riskuje nebo spíše lokalizuje požár a brání jeho šíření na okolní objekty. Naproti tomu při hořícím dřevěném domě škrábne do nosné části a hned vidí, kolik je prohořeno a kolik mu ještě zbývá a v daleko větším klidu tam své lidi pošle ;-) no a ještě mi to nedá - k tomu žihadélku kasha :-) my cedroví (viď petře) víme svoje :-) ale potvrzuje mi to to, co jsem zde již psal - neznám rozměry od @kasha, ale 130m3 - my máme půdorys myslím 12,5m x 9 m (na patro) a použili jsme cca 40m3 vemu-li cenu cedru dvojnásobnou oproti smrku pak ale množtví smrku je trojnásobné! (jen pro příklad 10 tis. x 130m3 je 1,3 mil. a 20 tis. x 40m3 je 0,8 mil.? a to nepočítám chemii ala přírodní nátěry mnohdy s obsahem skrytých VOC a jiných, za které bych výrobce pokutoval - prý přírodní a nezávadné, používají se na hračky a podobné bla, bla, bla, ale to nechci teď řešit - spíše, že to musím ke smrku oproti cedru připočíst. A jinak, cedr doplul na podzim, přes zimu ho vysušili a zpracovali, někdy v polovině března začli skládat a my jsme se stěhovali v 11. měsíci a to jsem chtěl už v 8., ale některé interiérové blbosti se zdržely u výrobců apod., kdy jsem netušil, že každá blbost má dodací lhůty 6-8 týdnů. A nějaké sedání 5 let cca 15-25 cm? Proč platit hypotéku a nebydlet tam 2 roky, nemoct tam hned topit natož zatopit v krbu, aby náhodou nedošlo k příliš rychlému vyschnutí, zkroucení, prasknutí atd. - já to nekritizuji, ale obdivuji ty kdo toto podstupují včetně boje s úředníky (nesrubaři) - nám stavební úřad na roubenku neřekl ani půl slova - spíše se divili proč se já tomu divím :-) sruby jsou bezesporu krásné a mají své, určitě se spíše hodí na samotu, kdežto roubenku jde umístit i do zástavby atd. atd. - věčné téma, ale cedr je cedr :-) ;-) tak si to @tomasbrisuda ještě pořádně rozmysli ;-) to jen k tomu malému žihadélku :-) aby řeč nestála :-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@trn2005 díky za info ;-) k poj
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 8-) ]-( 8-) :-D :-p :-D copak je prosím VOC? ale věřím že ruzní výrobci jsou lumpi!!! a to v každém oboru!!! co se týče dovážení dřeva do lesa - no comment ;-) Do roka a do dne mužeš bydlet i ve srubu, jen bys PRVNI sezonu neměl příliš topit!!! musíš si ohlidat to sedání! :) a mužeš se kochat motýlkama :-p, ALE přiznávám, že je to stavba spíše pro solitéry na skorosamotě :) ...k pojištění stavby tedy nemám obavu z podpojištění :) kk, dobrou
Odpovědět
Profilova fotka
Zdarec Nastal čas pro otázku: máte ve dřevě rozvedenou elektriku stejným způsobem jako ve zděných příčkách? Stejné kabely, stejné krabice..., nebo nějaká speciálka. S elektrikou nejsem moc kamarád a jedna chytrá elektrikářská hlava ve výslužbě mě na to upozornila, ale neumí to upřesnit :-( Naštěstí se u nás jedná jen o pár vypínačů...
Odpovědět
@kasha VOC? existuje něco jako baubilogie - tzn. nejen stavět ze zdravého dřeva, ale hlídat i ostatní materiály - zejména umělé minerální vlny používané jak izolace, které jsou s obsahem formaldehydů, polystyrény, PUR pěny do oken apod. Pro ošetření dřevěných povrchů se doporučují nátěry vyrobené z přírodních surovin, kde však nelze spoléhat pouze na označení a ujištění, že splňují požadavky stavebních norem popř. norem pro povrchy dětských hraček neboť limity těchto norem pro obsah škodlivých látek nejsou nulové! Často slýchaným a vídaným omylem je použití "ekologických barev" ředitelných vodou - ty často obsahují např. tvrdé syntetické alkydové pryskyřice, které po odpaření vody zůstávají na povrchu, který je těmito látkami nasycen a z hlediska prodyšnosti a zdravotní nezávadnosti pak vyvstávají opodstatněné pochybnosti. Některé nátěry pak obsahují různá rozpouštědla, jejichž obsah udává hodnota VOC - vollatile organic compound - organické těkavé sloučeniny. Když jsem vybíral nátěr tak jsem se rozhlížel u OSMO - říkal jsem si němci, přírodní oleje ... nabízejí OSMO UV ochranný olej, který je vyroben na bázi přírodních olejů s otevřenými póry - a kdesi dole jsem si všiml, že lze zakoupit i variantu pod jiným kódem a to bez obsahu biocidů? Biocid (z řeckého bio = život + cidó = ničím) je obecně látka používaná k hubení, tlumení nebo omezování růstu škodlivých organismů ve všech oblastech lidské činnosti. Jsou to látky používané k hubení živých organismů, které jsou z pohledu intenzivního - průmyslového zemědělství škůdci. Existují např. rodenticidy (hubení hlodavců), fungicidy (hubení hub - plísní) či známé herbicidy (hubení plevelů). Jedná se o velmi pestrou směsici chemických sloučenin, jejichž působení je však otestováno jen na několika druzích organismů, na milionech dalších druhů už ne. Zřejmě nejznámějším příkladem hrozivých důsledků používání biocidů je insekticid DDT, který se ve velkém množství používal v 50. a 60. letech v zemědělství a k potlačení malárie. Vzhledem ke kumulaci DDT v tkáních se ho nejvíc nahromadí na vrcholku potravní pyramidy. Vybral jsem si tedy variantu bez biocidů, přeci to nebudu já a moje rodina dýchat, když si stavím tak zdravé bydlení. No hleděli na mě, zda jsme z marsu nebo co a když jsem na tom trval tak to museli objednat, protože to běžně nikdo nebere? Ale všichni žijí ve zdravém? Nakládání s Biocidy upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/8/EC o uvádění biocidních přípravků na trh rozděluje biocidní přípravky do čtyř kategorií a 23 typů. V roce 2009 předložila Evropská komise návrh nového nařízení o biocidech, která se nyní projednává na úrovní expertů členských států EU a která by měla vstoupit v platnost od 1.září 2013. Nebojím se, že bych se tím přiotrávil, ale když bio a přírodní tak proč ta chemie?!
Odpovědět
@vorelmato už si přesně nevzpomínám, ale dobrý realizátor tě sám upozorní na odlišnosti - myslím, že se (možná spíše preventivně) používaly silnější průměry nevím tedy, zda to s určitostí udávají normy, ale vzpomínám si, že je velmi důležitá správná instalace krabic - použití protipožárního tmelu - mnozí to podceňují a nedávají s tím, že je to zbytečné, ale moji elektrikáři nekompromisně používali, a když to pak viděl známý, který dělá na stavbách TDI tak to hodně kvitoval, s tím, že se to málo vidí a hodně podceňuje, ale že už viděl u známých doslova pohromu způsobenou vniklou vlhkostí, přes krabice, zejména pak ty venkovní - např. u zvonku, vypínače venkovního osvětlení apod. Už nevím na co všechno to mělo dopad, ale vím že tehdy z toho byli dotyční velmi nešťastní - no moc jsem ti nepomoh :-) ale aspoň malé info. No jinak ten tmel je hlavně důležitý z hlediska požární ochrany
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Do dřeva se musí dávat jiné krabice než do zdiva. Maji na to různé kategorie, neřeknu ti přesně to číslováni, ale do kuláčů to byly takové dvojité krabičky, jsou širší než normální, vím že jsme na ně dělali silnější výřezy (průměr). Ale žádné tmeleni se nedělá, ty krabice do dřeva mají právě větši požarni odolnost. Ale kdyby jsme je tam neměli, nedostali bychom od elektrikáře revizi. Do ecopanelů co máme v podkroví už stačila nižší třída, jako je do sadrokartonů. Můžu ti je zítra vyfotit jak vypadají, jestli chceš, nějaké mi ještě zbyly nezabudované.
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 O :-), děkuji za hodně podrobný výklad... mimochodem, nejsi náhodou učitel? :) (nemyšleno špatně!) Jsem samozřejmě totálně proti všem ---cidům! na druhou stranu bychom v tomto případě museli jíst kořínky z lesa... Určitě je velmi dobré se zabývat vším, o tom žádná, nicméně se musíme také lehce otášet podle příjmů, žejo.. krásný den kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi To máte 5.2 mil včetně domácnosti? Nebo 5.2 mil dům + pak třeba milion domácnost? Protože my máme zvláš´t dům-3,2 mil a pak domácnost 800.000 Kč. Jo a tu asistenční službu máme taky, teď jsem si rozklikla na stránkách pojistku. Ten plot a sezení také, jen teď zvažujeme , zda nepřipojistíme kryt bazénu, ten tam není-on ani nebyl v době uzavření pojistky.
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Jo a Kasho-podle Vaší pojistky máte opravdu krásně velký dům :-) (nemyslím to zle) My s tím naším pididomkem . :-) Jo a musím se podívat na tvé keříky, teď jsem našla místo, kam bych pár kamčatských nebo aljašských "borůvek" uměla dát...
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 a jááá:-D radši to sem ani nebudu psát:-D:-D
Odpovědět
@trn2005 ano, tak nějak jsme uvažovali - u nás to bylo asi 35 m3 dřeva. Mimo to při tloušťce stěny 15 cm (fakt nám není zima!) je to slušný přírustek v rozměrech domu na dél i šíř .... @ vši .... A obvyklý argument s ekologickou stopou - nevím jak se moc rozliší, že když jede do Evropy loď naložená dřívím (kontejnery) tak by bylo lepší kdyby místo toho vezla např. z Číny kontejnery plné motorovýxh pil na pokácení našeho - ČESKÉHO DŘEVA !!! Kdo neskáče není Čech! hop hop, .... prostě mě tyhle stopy přijdou s odpuštěním trochu blábol, ok, uznávám u jablek z argentiny anebo mrkve z Holandska, když to všechno vypěstujeme a uskladníme u nás - ale jak vyváží stopa lodi přivážející z Taiwanu desetitisíce kol to, že se pak na nich v Evropě jezdí a šetří se benzín, he....? Ale on nám to bývalý p. prezident vysvětlí, až bude příští rok zvolen do europarlamentu ... PF
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 :)) jojo odhadci to odhadli takto,,, :) my tam doufám nikdy nedojdem,,, a co se týče keříků - koukni možná raději na muchovník a kdoulovec :) prý ty boruvky moc nejdou, tak nevím,,, a nevím nevím kolik toho letos uvidím, když mi asi všechno ožrali nějací zvířenci :-D @jptn Jitu, co sem nechceš napsat, jak velkou pojistku máte? nestraš,,, kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha no na jak malou tu hodnotu :-D když čtu ty vaše, zvl teda Tvoji :-D :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn Tak já bych řekla, že u nás ta hodnota spočítaná na baráček je určitě o něco vyšší, než kolik nás stála celá stavba (včetně vybavení) Ale my si dost věcí dělali samy, prostě se šetřilo. No a kdybychom přišli nyní o celý barák,a přitom nemohli budovat bez firem, tak ta částka 3.2 by to mohla nahradit. (bez vybavení domácnosti)
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn @morana128 :-D jojo, neuměli jsme se přidržet při zemi,,, pozemek ve svahu,,, každá maličkost nahodila cenu výš a výše. Zastavěná plocha je necelých 150m2 (2/3 podsklepeno - jen sklep vyšel na necelý megáč :-( ), což je asi dvounásobná co u Vás? a kdybychom si věci nedělali sami, tak jsme skutečně na té částce, kterou vyčíslili! Takže, když mi někdo řekne, že postaví za mega, je mi jasné, že to tak dopadnout nemuže :) Už nám nezbývá nic jiného, než si to kutit sami a k tomu všemu nás to baví, tak to je velmi pozitivní :-D @petrfrenk na ekologickou stopu jsou lidé stejně alergičtí jako na bio... ANO, jsou ta slova zprofanovaná, ANO je na hlavu postavené to, že kupujeme z druhé pulky zemekoule něco, co si umíme vyrobit, vypěstovat sami,,, to ale neznamená, že budu podporovat myšlenky, že je dobré jezdit na dovolenou každý čtvrtrok a to boingem, a že je dobré se nedívat na to co jíme,,, Občas si tady zašpíčkujeme-sruby-cedry-stopy... ... VOCy? :) i když to trn vysvětlil široce a hluboce, nezměním Kreidezeit :),,, a stejně všichni cítíme, že ta cesta lidí vede do tmavé uličky,,, :) (co sluníčko, už se k Vám provrtalo? u nás už zase není, ale včera mlátilo cepem! :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 to my taky-sami
Odpovědět
@kasha To máte tedy hodně vysoko pojištěno. @jptn při uzavírání pojistky se nás vůbec neptali, jestli je to zatížený půjčkou. @morana128 je v tom i domácnost. Já to rovnou sečetla. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Jo jo, my to máme teda celé podsklepené, hodně kopání, hodně hlíny ( ale naštěstí hlína se vozila na jedno místo u nás v dědině, technika taky rozumná)Cena byla cca 450.000 Kč a měli jsme tam jednu zbytečnost-což se člověk dozví až později-filigránový strop (sice práce krásná, prostě se položily betonové kusy, ty se pak provázaly a zalily betonem) V suterénu, když zvedneš hlavu, vidíš krásný , hladký, strop :-) To prý nemají často lidi ani někde v patře. Chtěli jsme aspoň trochu snížit dům a tak projektant vymyslel, že nedáme překlady nad skl.okny, no a tak nám tady v betonce udělali asi 5 dílů stropu-i s podestami u vstupů. Strop byl drahý, i když možná ne, zase se nedělaly ty vstupy....To už je stejně jedno ;-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?