Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Gratulace!!
Odpovědět
Profilova fotka
@martinik Jako bys dělal reklamu na hovězí pro vegetariány :-D -asi tak jsi mimo. My tu obvykle stavíme své domy minimálně 1 rok, v ideálním případě 2-3, a vůbec nám to nevadí. Takže nás 2 dny práce s polystyrenem bohužel moc neosloví.....
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas @kasha Já holky nemám ta okna tak vysoká, takže neporadím-máme je až nahoru jen v malém štítu, takže mají výšku jen 2,5m, jako ty tvoje Karin. A jinak dvojskla všude, a v létě je tam skvěle. Pokud jde o teplo, jde opravdu asi o velikost oken, u větších má trojsklo možná smysl, jinak je to hlavně o tloušťce izolace střechy.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson Dík. Bude Ti stavět srub Polák? Ze zimní těžby nebo už se snad staví? Pokud se bude stavět v zimě, tak asi budeme na chvíli sousedi. :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas sme ters postavili vo Velka nad Vltavov okná trojsklo ale tie najvetšie okná vkladal stroj lebo sklo malo ces 300kg a ručne sa to nedalo dat...
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Ahoj, Polákovi si přijeli přeměřit desku ale ještě nestaví, čekají na zimní těžbu 8-), tak hezky do fronty :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Snad přijmete můj názor na to, co postavil "cederlog". Každý má právo bydlet v tom, co se mu líbí a kde se cítí dobře. Na tom trvám. Ovšem na těch fotografiích není srub, ale cosi, co je mezi srubem a moderní architekturou. Srub by neměl mít obří okna. Alespoň mně se tam nelíbí. Srub by měl být skromný a nenápadný.
Odpovědět
Profilova fotka
@cederlog @stetl Mě se to moc líbí, kombinace s modernou je krásná. Samozřejmě ne moc, pouze tak aby tam bylo útulno, ale zárověň aby to nevypadalo moc selsky. Každý má jiný vkus a mě se prosklený štít moc líbí, přijde dovnitř aspoň hodně světla, které se obávám, že ve srubu trošku může občas chybět :) No my jsme ty štíty s manželem už vymysleli, pošlu Vám snad brzy výsledek :)
Odpovědět
Profilova fotka
Znovu opakuji, nejsem proti žádné stavbě, každý si má (když může) postavit to, co se mu líbí, on v tom bude bydlet. Jde pouze o odvahu a potěšení, že si splním sen. A to každému přeji, věřte mi...
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl @kacckas :-) , jojo také si to říkám i když vidím stavitelské baroko :-D, nicméně my jsme zvolili veliká skla pro to světlo a také, když svítí v zimě sluníčko, aby nám pomohlo domeček vytápět :) tzv.pasivní vytápění,,, když se to sluníčko opře do podlahy, zůstane teplo do večera :) krásný den všem, kk p.s. kdysi neuměli dělat veliká okna, maximálně vitráže, které by se mi také libily, ale to je otázka času. Honzíku, pro mne srub nemuže být skromný a nenápadný, nebot je krásný a nápadný :-D chich,,,
Odpovědět
Profilova fotka
Můžete se podělit se vašimi zkušenostmi se samostatným přívodem vzduchu do pece (kamen, krbu)? Je to do dřevostavby vůbec vhodné nebo nutné? Byl mi doporučen nový systém komínu (2v1) i s přívodem čerstvého vzduchu, což považuji za lepší variantu než natahovat trubku sólo v podlaze. Je ovšem dražší (cca o 8t. Kč). Má smysl o tom vůbec uvažovat? Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Moc ráda bych to sama věděla,,, máme komín jdoucí už ze sklepa, tedy máme přivedený vzduch od tama a z venku do sklepa,,, krb, kamna... sežerou mraky vzduchu :) zatím jsme neotevřeli naše dvířka, nebot máme hodně přívodu odjinud :) ale zajímá mne to také :) moc,,, kk
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
kasha@fredd1e,@kacckas aj mne sa to páči a toto sme dokončili minulý týžden v Tatrách. Toto bude presklené štít má výšku 9,5m
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl @kasha @kacckas mně se sklo líbí strašně moc, a to kdekoli, kde to jde. Prosklené štíty miluji
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e externí, nebo centrální přívod vzduchu máme, 150 mm odpadovka v podlaze (po dohodě se stavitelem kamen) a co je důležité, elektrická regulace hoření má jednodušší instalaci a lepší využití. Kamna za den spálí stovky m3 vzduchu a ty se musí někde vzít, pokud nemáš CPV, musíš někde něco mít otevřené a tím pádem furt větráš...
Odpovědět
Profilova fotka
@cederlog super, tak sem pak přihoď další fotky prosím :)
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e No myslím že těch 8tis. za to nestojí. Trubka ničemu nevadí, a máš jistotu přívodu vzduchu, a bez něho bych to z bezpečnostního hlediska už dnes nedělala. Ono se sice říká, že dřevostavba dýchá, ale že by měla takové fuky, kterými se dovnitř nasává vzduch, tak to snad raději ne :-D , to by nám v zimě dovnitř táhlo :-| Mimochodem, my tu trubku nemáme v podlaze, ale dávali jsme ji už při stavbě základů do desky, přeci jen je to velká roura (150mm). Z podlahy jen vylézá pod krbem.
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato @sonafa určitě bude záležet na tom, v jak veliké místnosti to spaliště má,,, my jsme ve stavu, že máme skoro celý dum otevřený,,, a dvířka ke kamnum máme kousínek,,, Soni, to máte tu trubku pod krbem jen tak otevřenou? :) cítíš, jak saje?
Odpovědět
Profilova fotka
Našel jsem pár argumentů proti externímu přívodu a i když tyto názory nezastávám, není od věci o nich zapřemýšlet :-) : ----------------------------- 1/ Do krbu se nasává studený vzduch, který odebírá vyrobené teplo = energetické ztráty. (Určité procento tepla krb předává studenému vzduchu) 2/ v případě nasávání z interiéru krb zajistí přirozené větrávání (odsávání) "zaprděného" vzduchu. Větrat se musí tak jako tak. Proto se toto nedá považovat za energetické ztráty. energetikcy obě varianty musí být stejné. Vždy se musí dostat do krbu stejné množství vzduchu z venku. Buď přímo a nebo přes interiér. S tím rozdílem, že v případě přívodu vzduchu z interiéru bude v domě čistčí vzduch. Pokud se ale bude i ve variantě "přívodu vzduchu z exteriéru" v domě také větrat tak to to bude znamenat ztráty !!! Ve variantě "přívodu vzduchu z exteriéru" se pak musí vytopit přívodní vzduch i větraný vzduch ! Tj 2x větší ztráty. 3/ pokud se večer přestane topit a krb v noci úplně vyhasne, tak komínový efekt bude v případě externího nasávání, nasávat ledový vzduch do krbu a dále do komína. Kovovu konstrukci krbu to bude silně ochlazovat a třeba od 2hodin do rána krb bude fungovat jako lednička. Protože nikdo ve 2 hodiny nebude vstávat aby zavřel externí přisávání vzduchu. 4/ nadruhou stranu v případě nasávání z exteriéru bude komínový efekt vysávat teplý vzduch ven. Tj větrání bude pokračovat i v noci. Energeticky opět teoreticky stejné s tím rozdílem, že druhá varianta zároveň zajistí výměnu zaprděného vzduchu za čerstvý. Kdyby jsme totiž větrali i ve variantě přívodu vzduchu z exteriéru tak ty ztráty jsou dvojnásobné. 5/ Pohádky o tom že digestoř zhasne krb neberu. Kamarád má krb s nasáváním z interiéru a digestoř ne a ne krb uhasit ani zhoršit jejího hoření. A to má všude plastová těsná okna. Čísla m3/h jsou jen čísla, ale praxe je, že to jsou hlouposti zastánců přívodu vzduchu z exteriéru. A hlavně krbařů, protože ti chtěji 100% jistotu že je nikdo nezavře, protože co kdyby těsnost vašeho domu byla dokonalá.... Ale kdyby totiž digestoř měla takovou sílu jak se všude píše a barák by byl těsný, tak by jsme ani mi nemohli dýchat !!! 6/komínová klapka nezle 100% uzavřít z důvodu bezpečnosti. Musí se tedy udělat i klapka na uzavírání přívodního vzduchu z interiéru, tak aby v případě nepoužívání krbu nevznikal komínový efekt - tj sání teplého vzduchu komínem. ----------------------- @sonafa - taky jsem to chtěl řešit trubkou v základech(sklep nemáme), ale bylo mi řečeno, že do pece má jít předehřátý vzduch aby nekondenzovala voda, nesnižovala se účinnost, ...atd. S tím "2v1" komínem mám zase problém, že studený vzduch bude ten komín ochlazovat a možná se sníží i tah.
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Taky záleží jaký je charakter topení v konkrétní peci, kamnech. Mě bude pec hořet tak max 2 hod/den. I když intenzivně, tak to není tak dlouho že by neměl nestačit v pohodě vzduch v místnostech. Ale jistota je jistota, že.....vypadá to asi na ten komín.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e coto píšeš? 2 hod za den? bude hořet? a řešít přívod vzduchu? :))) chich,,, tož to je milé,,, my topíme celodenně, ale musíme přestat, nebot je v domě hodně teplo :))) a to máem plno přisávacích otvoru ze sklepa :) a nahoře ventilačku u komína, nikomu se nechce ji zavřít :)) a hyc jak pic :) ...včera se zastavil soused, se svou slivovicou a přinesl mi další maliny na zasazení a kouká a koulí očima, jak máme v domě teplo a to jsme ještě nezačali topit, jen přes den pralo Sluníčko a pravda, podlaha byla z předchozího dne nahřátá :))
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e vzduch nemáme přivedený žádný
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha také "hoříme" jen dvě hod denně:-D ted teda vůbec, b ytam nešlo vydržet
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Určitě nechci nikoho na nic přesvědčovat, jen pisi jak to máme my. Ale i tak, ty argumenty co pises mi přijdou nějaké postavené na hlavu =-) Jaké zhasinani krbu kvůli digestoři, to jsou samozřejmě nesmysly.Tady přeci nejde o to, jestli je v místnosti dost vzduchu, ale aby v té místnisti zbyl nějaký dýchatelný pro lidi. ;-) Já to neumím správně chemicky a zdravotně popsat, ale vysvetlovali nám, že největší důvod přívodu vzduchu zvenku je, ze se může stat, ze ;-( někdo v noci topí krbem celou noc, vypali si "kyslík??" a muze během spánku umřít- možná přehnaně řečeno, ale tak nějak. To ale samozřejmě platí hlavně u malých místnosti a stalo se to aktuální hlavně s příchodem hodně těsnících plastových oken. Pokud je např. prostor přízemí cely otevřený, jako Karin, tak to asi nehrozí. ;-) A s těmi ztrátami mi to přijde také trosku přehnané. Krb topí do svého okolí, do vestavby okolo a nad ni, do vývodů okolo vložky, ale ten vzduch se přeci přivádí někam jinam. @ KASHA Málo jsem to asi sledovala při výstavbě, ale pochpila jsem to tak, ze se ten vzduch přivádí někde zespoda, pod rostem nebo tak. Já teď samozřejmě vůbec žádný proud vzduchu necítím, ani při otevřeném krbu :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Ten rošťák tablet mě to nenechal dopsat v celku :-S Ale manžel mi to mezitím alespoň namaloval.Ten vzduch jde přichází pod rostem uprostřed krbu, otvory jsou v bocích na truhliku na popel. Tudíž je jaksi nesmysl, aby nějak závažně ochlazoval, neb je přiváděn pod oheň, ne do vložky. A ještě jsitam psal něco o kondenzaci vody, vy máte v krbu vodu??? :-D :-D Navíc jde trubka směrem z domu samozřejmě z kopce, takže pokud by tam i něco kondenzovalo, tak co, odtece to ven. To je spíše větší problém kondenzace vody v komíně, ta by tekla dolů ke krbu ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě zpět k myškám. Chválím ty, kdo mi tu poradili vlašské ořechy. Při prvním pokusu měly myšky sice pěknou svačinku - naivně jsem si myslela, že volně položený oříšek na pastičce postačí :-D - ale po shlédnutí vyjedenych prázdných pastiček jsme návnadu lépe připevnili a šup, dvě chudinky na nás v pátek kouleli očíčka.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa S digestoří nejde o to, že by se někdo udusil s nedostatkem kyslíku, ale o to, že zapnutá digestoř má tak velký tah, že se obrátí proudění vzduchu v krbu(kamnech) a CO letí dovnitř místnosti a ne z komína. A to je potom nebezpečný.
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato - co to znamená "elektrická regulace hoření" =-) ? Tím myslíš el. klapku přívodu vzduchu?
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa začala jsem si vykrmovat dvě kočičky, které spinkají u souseda ve stodole a myš žádná,,, klepu :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Když my tady ještě nejsme každý den, takže by musela být často soběstačná co se stravy týče, a to by asi, obzvláště v zimě, těžko zvládala. Uvažovali jsme o občasném převozu naší kočky z domova, ale ta je zvyklá jen venku, to by si z ní ty myšky asi nic nedělali :-|
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?