Menu Forum

Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Přidej příspěvek
fotoportrét
fotoportrét
thomson
4
Registroval se 12. prosince 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 296 příspěvků. Má 30 přátel. Region Přerov.
fotoportrét
fotoportrét
thomson
4
Registroval se 12. prosince 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 296 příspěvků. Má 30 přátel. Region Přerov.
 @xavik emoticon , dobre Ty! Ma to logiku, je videt ze na sobe pracujes emoticon
24. únor 2014 ve 20:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
Registrovala se 8. října 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 1006 příspěvků. Má 44 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
Registrovala se 8. října 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 1006 příspěvků. Má 44 přátel.
 @xavik Těžba v září není zimní těžba emoticon Tedy alepoň podle mne, možná by to mohl posoudit @vorelmato.
My jsme projektantovi zaplatili i za vyřízení úřadů. Jenže on vždy přišel, že něco nejde, že toto a toto nepovolí, takže jsme se nakonec museli stejně dojít sami vyptat osobně co a jak a dořešit povolení sami, jinak by jsme se asi ještě dnes nedočkali. Projektant bral ústní vyjádření úředníka od stolu jako svaté emoticon emoticon
@kasha Pamatuji si, jak dřevaři říkali,....,vy máte ale mnohem větší kuláče než obvykle bývají, to bude sedat ještě hodně.....?? Tenkrát mi to přišlo logické, ale teď zpětně nevim proč.... ?? emoticon No, nevadí... emoticon
24. únor 2014 ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
Registroval se 28. července 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 698 příspěvků. Má 46 přátel. Přerov.
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
Registroval se 28. července 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 698 příspěvků. Má 46 přátel. Přerov.
 @sonafa průměr má vliv na sedání, jen co se týká doby vysychání, jinak se to seschne o stejné % jako tenké dřevo...
24. únor 2014 ve 21:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
 @xavik dneska už bych taky nechal po úřadech za sebe běhat někoho jiného, třeba i za prachy (nejlíp taky někoho jiného emoticon)
Zimní těžba nutně neznamená, že se dřevo těží v zimě, ale více méně toto roční období pokrývá dobu vegetačního klidu, tj. čas, kdy květena spí. Záleží dost na počasí v dané lokalitě, stromy přestanou sát vodu, přestane proudit míza atd. Dřevo má tedy menší obsah vody než ve vegetačním období aj.
Letos se asi příroda vzbudí dříve, dokonce si myslím, že někde už se tak stalo...
Někdy se dá považovat za zimní těžbu dřevo z období září - květen.
Je to složitější...
24. únor 2014 ve 21:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
 @vorelmato Díky za tvé odborné rady emoticon
24. únor 2014 ve 22:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
Registroval se 14. února 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 286 příspěvků a 1 album. Má 30 přátel. Region Blansko.
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
Registroval se 14. února 2014 na modrastrecha.cz. Přidal 286 příspěvků a 1 album. Má 30 přátel. Region Blansko.
 Podruhé čtu knihu "srubové domy z kulatin" (Houdek, Koudelka, 5.vydání) a až nyní, po návštěvách srubů a samotné stavby a konzultacemi, chápu sposutu věcí, které jsem před tím jen tak prostě přečetl. Vlastně víc, je to návod. Kniha je stručně napsána a doufám, že i dobře. A protože je u nás jediná, budu se jí držet i při posuzování výrobců a pak při kontrole.
K diskuzi: Od str.54 - Kdy, jaké dřevo, letní/zimní, točivost, způsoby odkornění, skladování, poškození, položení klád, první kláda z modřínu (lépe dvě řady), překlady, měření.....sesychání.....střechy, zchodiště.....atd. atd., spousta informací, které ti nikdo ani ze stavebníků neřekne (protože možná ani neví nebo jsou líní dodžovat, či nestíhají emoticon ). Takže si říkám, když pojezdím pár výrobců a uvidím jakým způsobem odkorňují, skladují, vybírají, zakládají, tak si vytvořím další úhel pohledu. Není to už jen nacenění.
Co je psáno nemusí striktně platit, jsou to pro mne jen doporučení, ale nároky si určím sám a bude na mne, jak to pohlídám. Neznám řemeslníka, kterému se úplně vše podaří a hlavně pak přizná chybu, spíš se snaží maskovat a mlžit. Pokusím se to pohlídat, snad mě to nezničí emoticon Určitě se teď tvářím jako naivní idealista ale tak, víte co...povahou jsem spíš pesimista, nějak to půjde, jak zpívá J.Nohavica "jó, když to jde tak to jde, a když to nejde, tak se musí jet a všechno časem přejde" emoticon

Tak ještě něco pro ty, kteří začínaji, jako já a přeskočili 325 stránek na jediným fungujicím fóru o srubech:
Sesychání je až 6%, tj. až 6 cm na 1 metr výšky stavby, nejvíce první 2 roky dále ještě 3 až 5 let.
Citace z knihy: "v zimním období má míza v bělavé části nízký obsah cukrů a škrobů, které jsou nejen potřebné k růstu dřeva, ale jsou i potravou pro dřevozbarvující a dřevokazné houby, ale i plísně a další organismy. Také např. kůrovec je v zimě v nečinnosti, a pokud je dřevo napadeno, včasným odkorněním dojde k jeho odstranění, aniž by to mělo vliv na kvalitu"...v zimním období je pod lýkem letní dřevo - tmavší část letokruhu - je tvrdší než jarní ..... ideální těžba od zač. prosince do konce března......odkornit co nejříve, pak je vhodné upravit chemicky - vonné esence čerstvého dřevo láká hmyz (pilořitky, tesaříci).....pozor na levotočivá vlákna....sešednutí klád nemusí znamenat "špatně"....skladovat 30-40 cm nad zemí a pravidelně otáčet (max. po dobu 24 měs.)......
http://goo.gl/QcR2S8
To PDFko je kniha od str. 106 do 133 - doporučení a komentáře.
25. únor 2014 v 09:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
 Jo a včera na pozemku s projektantem nás pořád obletovala včela. Jaro v únoru,hm....byl to posel dobrých zpráv?
25. únor 2014 v 09:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
 @xavik čert ví jestli posel, nebo osel - tento způsob zimy zdá se být poněkud ...
Zajímavý postřeh s tou knihou, že?
Gratuluju k prozření, neboť spousta lidí prostě chce barák ze dřeva, jen proto, že se jim to líbí, nechají si to postavit na klíč a potom v tom bydlí - ale vlastně neví v čem.
No čím více firem a domů poznáš, tím větší rozhled a zkušenosti, je dobré vědět na co se při návštěvě ptát (hlavně nedostatky, skutečnosti, které se objeví po letech)
Dnes je běžné, že se staví ze dřeva z letní těžby (protože výše uvedení lidé to prostě chtějí hned a nenechají si nic vysvětlit), levotočivé dřevo (smzř ne extrémně) je také běžná záležitost, ale musí se vědět jak lze použít.
Důvodem zase jen cena a dostupnost kulatiny, ale to je na delší debatu...
Záleží taky na způsobu loupání, protože pořízem, nebo hoblíkem vrstvu letního dřeva narušíš, nebo úplně odstraníš a co nezajde při odkornění, nakonec obrousíš. Každá firma má svá specifika a postupy a je jen na tobě, co z toho se Ti bude zamlouvat.
Hlavně se furt ptej, času máš relativně dost (díky svému rozhodnutí)
25. únor 2014 v 09:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pekbit
43
Registroval se 12. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 248 příspěvků a 1 album. Má 23 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
pekbit
43
Registroval se 12. května 2011 na modrastrecha.cz. Přidal 248 příspěvků a 1 album. Má 23 přátel.
 @xavik stavěli jsme s autorem(Koudelka vlastní OK Pyrus) a i když v knížce je na první pohled všechno, stejně při stavbě dojde k situacím, kdy nebudeš chápat, proč se o tom nezmínili, proč to udělali tak a jak to, že tahle kláda se tváří, že tam nepatří emoticon .
25. únor 2014 v 09:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
 @ vorelmato jj, loupání je taky zajímavý, tlakem a tak. taky že třeba ocel.kartáč může obarvit dřevo...ať si každý sám počte.
@pekbit Tak určitě emoticon hlavně aby si odborník jen neobhájil svou chybu. To už je asi riziko. Na anglicky psané publikace nemám morál, musím vystačit s tím, co je. Jo a ještě časák "sruby a roubenky" = něco inspirace.
25. únor 2014 v 10:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
 @xavik Nádherně ses do toho zakousl. emoticon Rozhodně budeš patřit mezi ty, co ve svém domě znají každou škvírku a ví přesně, na co se mají připravit. emoticon A to je krásné, když chápeš, jaké skvělé dílo vlastně ten domeček v kterém budeš bydlet, je. A taky se budeš umět ptát, až budeš vybírat různé dodavatele, i ty ostatní, ne jen srubaře....
Kniha je skvělá, ale vše doslova také nelze brát. Sesychání 6%, to bych brala s velkou rezervou.Možná počítají od chvíle, kdy ti to dají na pozemek, ale to už je třeba několik měsíců vysoušeno na dvoře. My to měřili na místě, od první chvíle, a s pouhými 6cm na metr....to by jsme už asi dávno byli "zapuštěni" několik cm pod zem emoticon emoticon

fšem: Celkem by mne zajímalo, kolik z vás má zakladovou kládu z modřínu?? Přiznávám, že my ne. emoticon
25. únor 2014 ve 12:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
Registrovala se 14. dubna 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 8319 příspěvků a 2 alba. Má 52 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
Registrovala se 14. dubna 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 8307 příspěvků a 2 alba. Má 52 přátel.
 @sonafa my anoemoticon dokonce dvě
25. únor 2014 ve 12:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
fotoportrét
fotoportrét
sonafa
23
 @jptn Jo,jo, zase ta roubenkářka emoticon emoticon Mě tedy zrovna zajímali spíše sruby, ale i tak Ď. emoticon
25. únor 2014 ve 12:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
Registrovala se 14. dubna 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 8319 příspěvků a 2 alba. Má 52 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
Registrovala se 14. dubna 2010 na modrastrecha.cz. Přidala 8307 příspěvků a 2 alba. Má 52 přátel.
 @sonafa no já myslím, že je to jedno-. masiv jako masiv, emoticon emoticon
25. únor 2014 ve 12:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
 jinak teda náš zhotovitel je dává i do srubůemoticon
@sonafa
25. únor 2014 ve 12:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kasha (52 r.)
177
Registrovala se 13. srpna 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 3144 příspěvků, 4 alba a 1 článek. Má 192 přátel. Region Frýdek-Místek.
  • Již bydlím v domě
    Region Frýdek-Místek
fotoportrét
fotoportrét
kasha (52 r.)
177
Registrovala se 13. srpna 2009 na modrastrecha.cz. Přidala 3144 příspěvků, 4 alba a 1 článek. Má 192 přátel. Region Frýdek-Místek.
  • Již bydlím v domě
    Region Frýdek-Místek
 @sonafa jojo, také nemáme,,, to se většinou používá u roubenek, jsem to viděla, u srubu je to dost těžké, ženo emoticon

@xavik hezky,,, emoticon s tím sesycháním pozor emoticon těžba podzim 2008, stavba na jejich pozemku zima 2008, u nás jaro 2009 a víš kdy se to všechno nejvíce pohlo? LETOS, při tom pořádném topení,,, a to mi říkal pan Bronček, z rajce, že na srubu nejvíce záleží na první topné sezoně a je jedno kdy je emoticon
25. únor 2014 ve 13:05  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
fotoportrét
fotoportrét
xavik
10
 @kasha Proč jste letos pořádně topili? Předělali jste to na největší saunu v evropě ? emoticon
25. únor 2014 ve 13:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
petrfrenk (41 r.)
26
Registroval se 22. července 2009 na modrastrecha.cz. Přidal 548 příspěvků a 1 album. Má 21 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
petrfrenk (41 r.)
26
Registroval se 22. července 2009 na modrastrecha.cz. Přidal 548 příspěvků a 1 album. Má 21 přátel.
 @kasha
Tady by bylo krasne ... kdyby tady nebyly ty vosy!!!!
Drepim v praci, ale zitra je volno, hahahaha, jupiiiiiiiii!
PF
25. únor 2014 ve 13:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
iil
1
Registrovala se 1. října 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 112 příspěvků. Má 10 přátel.
fotoportrét
fotoportrét
iil
1
Registrovala se 1. října 2011 na modrastrecha.cz. Přidala 112 příspěvků. Má 10 přátel.
 mě taaak moc baví, vás číst? Začínám být na tomto fóru závislá emoticon! A musím se omluvit za jednu svoji větu, kterou jsem tu na začátku napsala....že toho teoreticky o srubech vím dost....pěkná blbost emoticon . Zjišťuji tu čím dál více, že toho vím čím dál méně.... emoticon emoticon emoticon
25. únor 2014 ve 13:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
pekbit
43
fotoportrét
fotoportrét
pekbit
43
 @sonafa základovou kládu z modřínu nemáme, ale fošny mezi betonem a první kládou jo a hned tři emoticon
25. únor 2014 v 16:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kacckas
25
Registrovala se 27. dubna 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 68 příspěvků a 6 alb. Má 35 přátel. Horní Žďár, Region Trutnov.
  • Stavím dům
    Horní Žďár, Region Trutnov
fotoportrét
fotoportrét
kacckas
25
Registrovala se 27. dubna 2013 na modrastrecha.cz. Přidala 68 příspěvků a 6 alb. Má 35 přátel. Horní Žďár, Region Trutnov.
  • Stavím dům
 @iil přesně, já taky a střechu mám otevřenou od rána do večera a pořád updatuju co je nového ve srubech emoticon

Ale mohli byste si do těch vašich albumů přidat další fotky, jsem nadšená z každé nové! Už nemám problém okamžitě vyhledat jednotlivé detaily u vás všech, jak to mám stokrát dokolečka prohlídnuté. A tím pádem vím, že byste se mohli podělit o další fotky. Kdo už bydlí, tak jak to má zařízený a kdo stále staví, tak by to chtělo nejen víc detailů, ale jakýchkoliv fotek, jsou to totiž poklady! emoticon
25. únor 2014 v 17:13  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
 @kacckas jojo fotky prohlížet tojoemoticon a co Soničce napsat, z čeho máte prahovou kládu no??? emoticonemoticon
25. únor 2014 v 17:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kasha (52 r.)
177
  • Již bydlím v domě
    Region Frýdek-Místek
fotoportrét
fotoportrét
kasha (52 r.)
177
  • Již bydlím v domě
    Region Frýdek-Místek
 @xavik HEJ, tož tak to je dost dobrá idea a jestli jsi četl posledních pár stránek, tak víš, že jsme topili o dušu a měli v obýváku 16 a koupelně 13 emoticon)))), pak jsme se dostali k rozdělovači, polevily mrazy a rázem máme v koupelně saunu a když pere slunko, tak i v obýváku emoticon máme totiž dvousklo, big, na jih a to tak topí,,, uvěříš, až přijedeš emoticon)
@iil emoticon) to je krásné, že se všichni stále učíme,,, výborná záležitost emoticon
@pekbit nemáte tam polystyren? my ano, aby se to srovnalo emoticon
@kacckas nojo, většinou se fotkama chceme chlubit a když něco není dodělané,,, ach jo,,, to je pak těžké a chybá ty detaily emoticon aspon z mé strany,,,
@petrfrenk Péťo, Ty máš prázdniny? ty jsou ted v našem okrese emoticon) a baví Tě práce s vosama? co s nima děláš? snad nejsou medonosné??? emoticon
krásný den fšem emoticon
kk
25. únor 2014 v 18:38  •  již bydlí v domě  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
 @kasha ač roubenkářka,polystyren máme také emoticon

a sluníčko topí a topí...i přes trojsklaemoticon
25. únor 2014 v 18:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
 @iil jsi na dobré cestě emoticon
25. únor 2014 v 19:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
kacckas
25
  • Stavím dům
fotoportrét
fotoportrét
kacckas
25
  • Stavím dům
 @jptn
@sonafa my máme podprahovou kládu asi taky ze smrku, to bych asi postřehla, kdyby byla z něčeho jiného emoticon
@kasha jojo, ty jsi na fotografie perfektní emoticon ale někdo jich tam má opravdu málo, anebo končí hrubou stavbou a pak už není vidět jak si tam bydlí emoticon

My začínáme v pondělí dělat příčky, huráá emoticon a pak už jen ten zbytek a než se narodí druhé mimčo (v půlce července), tak už snad budeme ve svém. Zatím brousím a brousím vevnitř, ale začíná mi překážet bříško, tak snad to stihnu co nejdřív dodělat.
25. únor 2014 v 19:16  •  staví dům  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
fotoportrét
fotoportrét
jptn
29
 @kacckas no vida emoticon

zabydlujete koukám, jako Vorlíkemoticon
25. únor 2014 v 19:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
fotoportrét
fotoportrét
vorelmato
90
 @sonafa myslím že u srubů to moc firem nedělá a taky myslim, že si to každá firma dokáže obhájit.
Někdo zastává názor, že by na prahu mělo být voděodolné dřevo, druhý může tvrdit, že pokud je stavba dobře založená a dobře odizolovaná - není to třeba.
Osobně si myslím, že v dnešní době, při dnešních vymoženostech je to skoro zbytečné, pokud má někdo strach z hnilob, nepomůže mu jedna kláda z modřínu. A i celý barák z modřínu, blbě postavený, dokáže shnít.
Smysl vidím snad jen u staveb, které chce mít investor stylové, tzn. po staru, izolace pouze břidlice, nebo vzduchová kapsa atp.
Takže, když to shrnu - hon na zákazníka - "my, jako jediní na prahové klády používáme voděodolný modřín, podle našich poznatků (potvrzených dlouholetým výzkumem prováděným katedrou dřevěných staveb, na dřevařské fakultě univerzity... ) se ze všech variet modřínu nejlépe osvědčila varieta Paršovický modřín, s extrémně úzkou bělovou částí, která zaručuje nepoměrně delší stálost technických vlastností dřeva ve vlhkém prostředí, na rozdíl od modřínu běžného. Životnost takto založené stavby významným způsobem prodlužuje i námi vyvinutý speciální postup při výřezu "V" drážky. Výřez drážky ve tvaru "W" zaručuje lepší....., než obyčejné V" (mimochodem běžně a bez problému používané možná 100let).
Upozornění: Podobnost s texty firem na českém trhu čistě náhodná, o nikoho jsem se nechtěl otřít , sem si to právě vymyslel a myslím, že v hlavách některých stavitelů je to podobně, ale zákazník na to slyší (a hlavně platí za exkluzivitu)
25. únor 2014 v 19:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
petzold
Registroval se 13. července 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 56 příspěvků. Má 2 přátele. Region Cheb.
fotoportrét
fotoportrét
petzold
Registroval se 13. července 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 56 příspěvků. Má 2 přátele. Region Cheb.
 Vážení a milí "sruboholici" zdravím a měl bych dotaz na ty, kteří natírali exteriér oleji OSMO. V jakém složení a co konkrétně z jejich výrobků jste použili ? 2 x ochranná olejová lazura a pak UV ochranný olej ? Nebo jinak s nějakou základní vrstvou ?
Kreidezeit to má jednoduché 1x základní olej a 2x pigmentovou lazuru, ale u OSMA se v té nabídce docela nevyznám.
A dotaz č.2: Štít z nesámovaných prken jste natírali až jako hotový - tedy jenom všechno pohledové dřevo současně s kládami ? Nebo by mělo nějaký smysl nejprve dole natřít všechna prkna po celé šířce a pak šup s nima na štít ?
U této varianty mně jako jediná výhoda napadá to, že jsou natřeny i ty části spodních prken, které jsou překryty prkny horními. A podstatně vyšší pracnost, samozřejmě. emoticon
25. únor 2014 ve 20:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
fotoportrét
fotoportrét
jumpmans
38
Registroval se 24. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 1014 příspěvků. Má 28 přátel. Tam kde lisky davaj dobrou noc, Region Praha.
fotoportrét
fotoportrét
jumpmans
38
Registroval se 24. února 2012 na modrastrecha.cz. Přidal 1012 příspěvků. Má 28 přátel. Tam kde lisky davaj dobrou noc, Region Praha.
 tak my misto modrinu zakladame na penove sklo cca 5cm tloustku. I kdyz modrin tam vlastne bude taky - mezi cedrovyma tramama dole jako podklad pro drevovlaknitou desku (co kdyby se tam nekde nejaka vlhkost dole dostala....)
25. únor 2014 ve 20:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš