Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@terirez , 27.2.2013: protože jsi moje krajanka, dovolím si dotaz: kde v té vsi poblíž je ta druhá nová roubenka? A jak Vy? Já si myslím na roubenku, ale vyroste tedy daleko od mé domoviny. Zdravím do Dědic.
Odpovědět
A také dobrý večer všem, mezi snad budoucí roubenkáře se hlásím i já. Toho času čtenář strany 240 (vážení přátelé, ano, čtu to celé. A nezlobte se, toho balastu je tam fakt hodně - až moc, ale aspoň se to o to rychleji proběhne :-D ) Jinak moje zkušenosti jsou spíše se starými stavbami a jejich obnovou, v rodině máme jeden roubený a jeden částečně roubený objekt - pro kdo chcete kouknout, viz www.janatuvmlyn.cz a konciny-krkonose.webnode.cz Moje představa je něco takového, jako přihlásil Pacák do soutěže, viz odkaz: http://www.drevenastavbaroku.eu/moder... s menšími úpravami (ta hlavní, pokud mi to projektant jó nerozmluví, rád bych část přízemí zděnou - když to mohli tak stavět před 200 lety, tak se to dneska zvládne taky). Místo: víska pod Strážovskými vrchy na Slovensku. Zdravím, Přemek, toho času ještě přesídlen v Praze
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista vítej mezi diskutujícími doufám, že ti projektant tvůj úmysl rozmluví - také jsme byli majiteli podobné, asi 150 let staré roubenky. Když na ně koukáš, určitě jsi si všiml, že jsou všechny (bez výjimky) zlomené v místě, kde se setkává zděná a roubená část, jednoduše proto, že dřevěná část si sedá a zděná ne, tak po čase máš dřevěnou část o nějakých 20 - 30 čísel nižší, než zděnou, a teď domysli to, co s tím souvisí - střecha, izolace, zatékání, ve spoji dřevo bude klozat po zděné stěně - to nikdy nezaizoluješ, únik tepla, náklady na topení, a to je jenom pár věcí, nehledě na estetickou stránku. Nebo bys musel zděnou část stavět tak, jak se staví zděné příčky v interiérech dřevěných domů, t.j. nižší, vycpat izolací, přikrýt nějakými palubkami, izolace nesrovnatelná se stěnou, ač zděnou nebo dřevěnou, nedoplatil by ses
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista ještě něco - ve zděné části roubenky bývali chlévy, dobytek bydlel v kameni, člověk bydlel ve dřevě, to předci určitě věděli, proč je to tak
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista Zdravím a pozdravuji,,, CHválím, že to všechno čteš,,, o balastu nehovoř, nebot to co čteš jsou naše moudra, která nikde neseženeš zadara jako zde, proto nás mužeš jako bonus i trochu poznat :) Jestli budeš chtít, mohu Tě zařadit do mapy místních stavitelů, viditelno pouze pro mé přátele :) Domečky, které jsou dělené dvěmi materiály se mi sice pohledově hodně líbí a jedna dívčina tady na modré střeše to tak má, dokonce postavili dvě vedle sebe. Určitě se to dá nějak vyhmátnout, aby se nestalo co popisuje Eva, ale bude to dražší :) Všechno nestandart je dražší :) my jsme chtěli prostor, který nazýváme pracovně garage, pouze sloupy a že si časem doděláme nějaké závětrné stěny, a bylo nám to velmi jasně rozmluveno a ted jsme rádi. Tak Ti přeji, at to vše plyne ku Tvé spokojenosti :) kk (karin)
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista také tě tu moc vítám, je vidět že raději sbíráš informace s předstihem, než skočit do nějakého stavebího pokusu :-) Moc chválím! Já jsem to s tím zděným spodkem ale pochopila jinak, než @esmeralda2. Když jsi psala část přízemí, tak jsi myslela jako část domu co do plochy, nebo zděnou spodní část stěny přízemí, ale po celém obvodě domu? To by totiž přeci takový problém být neměl... ?
Odpovědět
@sonafa Ne, esmeralda to chápe, jak to myslím - přízemí cca polovina zděná a polovina dřevěná. Limitů jsem si víceméně vědom, konečné rozhodnutí přijde podle toho, jak technicky bude řešitelné/neřešitelné a co by to stálo. Díky tomu, že již několik let trávím příležitostně volný čas opravami a rekonstrukcemi poloroubené a roubené stavby, tak mám elementární znalost o materiálu a životě v tom celkem slušnou, byť ovlivněnou zejména tím, jak se to všechno dělalo dřív. Momentálně to pojímám spíše jako palebnou přípravu na stavební úřad, teprve pak dojde na projektanta. Dá-li Pánbůh, snad se letos stihne dopapírovat a kopnout.
Odpovědět
Profilova fotka
Dnes jsem srub zvenku postrikal bochemitem aby to v tom pocasi nehnilo nez dojde na nejaky nater, jeste zvazuji striknout to vevnitr chlornanem. Jaky pomer/koncentraci jste michali, pokud to nekdo delal? Strika se to az po brouseni? Predem diky za odpoved.
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista držím ti všechny palečky. Mohl bys použít cedrové dřevo, které si téměř nesedá (cena?) (jak se to shoduje s českou tradicí, jsi li jejím zastáncem), nebo suché dřevo, sušené nejméně 5 let (také malé sedání, cena? dostupnost?). Akorát protože se dřevěné domy staví téměř výhradně z mokrého dřeva, asi to nějaký důvod má
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson Chlornanem stříkali u nás jednotlivé kuláče během stavby HS, pak už jsme s nim brali jen kritická místa, která zčernala-třeba čela kuláčů nebo spodní kládu,protože stála po deštích dlouho ve vodě. Ředění už bohužel nevím. Jinak po dostavění jsme dělali už jen bochemitem.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa diky, ty cerne mista mame taky, takze to vezmu z jedne vody ;-) , jeste musim zjistit to redeni at mi to nesezere spodary :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson To ředení by se mi taky hodilo vědět, v příštím týdnu se chystám vevnitř vše přestříkat chlornanem a natřít olejem.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@thomson Budes brousit? Ja teda zatim doufam, ze se bez toho obejdem....snad.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e vevnitr urcite, je tam dost mist na prebrouseni (suky, sramy,...), bude hodne svetly interier jako u vorliku, tak to pojedeme komplet jako kacckas, vorel,... no a venek minimalne dalmatina, uvidime za jak dlouho bude srub k natirani a jak se na tom podepise pocasi, remeselnici, zemedelci,.....
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson jestli to budeš brousit zevnitř, není potřeba to stříkat chlornanem, vybělí to jen povrch, takže když to obrousíš je to zbytečné... navíc ti to může nechat mapy, bo po zoxidování zůstane sůl. Jináč bochemitem ti to stříkal Polák několikrát, takže ochrannou vrstvu by to mělo mít, na povětrnosti by to mělo vydržet cca 5let být jedovaté pro houby, plísně a hmyz - to jen, že je to dost drahé... ;-) Pracujte usilovně SKOL!
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista Fantazii se dnes nekladou meze, postavit se dá cokoliv, jen je otázkou kolik do toho chceš vrazit. Dodavatelské přemýšlení je drahé, ovšem cena není zárukou 100% výsledku To co píše Esmeralda je pravda. My jsme zvolili jednoduchost a bydlet se v tom dá stejně dobře. Před 200 lety používali kamení na stavbu, protože to byla nejlevnější varianta materiálu, která vydrží působení vlhkosti a močoviny...
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato A co vevnitř jen natřít štětečkem s chlornanem ta místa kam se nedostala bruska? Já jsem to teda taky chtěla vevnitř přestříknout celý i to přebroušený...
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson hojky, my jsme stříkali chlornanem celý vnitřek, montérky jsou krásně kropenaté :) malinko pochybuji o vnější ochraně 5 let u bochemitu, nebot když na to bude prát déšt a sluníčko, tak,, nevím :) ale bylo by to fajné :) a i když jsme natírali po broušení, tak to máme žlutější jak Vorlík, je to i o dřevu, máme to zlaté :) po natření kreidezeitem nejobyčejnějším :) těším se na vaše obrázky :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha a ředili jste ten chlornan nějak? měli jste nějakou masku? bude asi dost zapáchat, což? A jakou jste provedli úpravu dřeva před nástřikem chlornanu? Stačí omést nebo omýt? A olej jste dávali rovnou na to? Je ten rozdíl po chlornanu hodně znát?
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas po zimě jsme měli klády černé :( po chlornanu byly hezké :) stříkal nám to zhotovitel, neměl žádnou masku a ředění neznám, žádnou úpravu jsme nedělali, netřeba ani ométat, nebot pak se brousí :) a ano, olej jsme dávali na to, nicméně ne IHNED, mělo to určitě technologickou pauzu, možná 1/4 roku? asi ano, časně z jara chlornan a v létě brus :) zásah po chlornanu u nás být VELMI zřetelný!
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha aha, tak to mě by spíš zajímalo jak to udělat teď po broušení vevnitř. Tam kde se nedostala bruska nám chlapi doporučili to přestříkat. A já teď řeším otázku jestli to postříkat komplet a po pár dnech rovnou natírat olejem? Ten chlor by se měl vypařit, tak by to nemuselo nějak vadit. Asi vezmu štěteček a vyzkouším to na nějakém místě co to udělá a pak uvidím :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas ano, to je dobrá myšlenka!
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato tech nekolik dnu co na to intenzivne prselo jsme chteli mit jistotu. Na cely srub zvenku vystacilo 5litru bochemitu za tisicovku, tzn. 50litru po namichani. Za 4 hodiny, vyzbrojen jako na hodine branne vychovy do protiatomoveho obleku (tzn. s plastenkou a respiratorem) bylo hotovo :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas chlornan zapůsobí jen tam kde se jedná o zabarvení způsobené plísněmi, popř tříslovinami, jinak to účinek nemá. Tam kde se nedostane bruska, Ti to vybělí jen toto. Na tmavší odstín způsobený přirozeným tmavnutím dřeva na světle to nebude mít vliv.
Odpovědět
Profilova fotka
Chlornan se ředí 1:5, ale záleží jakou seženete koncentraci, běžně k dostání je asi jako Savo. Čím koncentrovanější to uděláte, tím větší vrstva soli na dřevě zůstane a dělá to potom mapy, dřevo má tendenci nabírat díky soli vlhkost ze vzduchu - takže je po zreagování nejlepší to očváchat wapkou, anebo obrousit... Olejem je to dobré natřít až po prašné fázi stavby. Nejlépe vystavět příčky, omítnout a potom brousit a vysávat a vysávat a vysávat. Není nic lepšího, než obrousit a potom aby tam někdo začal diamantem řezat cihly ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Zlato, běžně tady Jiří něco řeže, brousí :)) po roce jsem část klád poumývala,,, nebylo to tak strašné,,, zbytek, který ještě nebyl umyt je "lehce" zaprášený a čeká na mně :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas když se podíváš do alba Misheel nebo Kanavi - technické věci, je tam foto, jak se brousí do rohu
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 jo to vím, ale takovou brusku jsem prostě nikde nesehnala :(
Odpovědět
Profilova fotka
@kacckas prý se to jmenuje vibrační bruska,,, a nic moc nepracuje,,, když to tak necháš, tak si za chvíli ani nevšimneš :))) říkala jsem si, že někdy někdy do toho pujdu dlátkem :) to bude hezčí :))))
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj všichni příznivci srubů a především ti co už bydlíte! Mám dotaz, máte někdo zkušenosti se začernáním dřeva a to už při stavbě? Už v hale se to objevilo a ted i na pozemku v tom vlhkém počasí se to zhoršuje. Oni to prý kluci z firmy potom nastříkají chlornanem, ale bojíme se, že to prostě bude vidět a bude to v tom dřevě....děkuji za každou reakci. x-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?