Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett ma to znamy. Daval pevnejsi polystyren 200s protoze standardni 100z se mu houpal. Dalsi detaily nevim
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett yes, klasická dřevěná podlaha - rošt z hranolů 90x90 křížem přes sebe vyplněný rockwoolem a na tom paluba z podlahovek tl. 38mm, mám to někde v albu...
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 u nás je letos slimáků taky méně, minislimáci skoro žádní. Na druhou stranu ale zase výrazně přibylo muslimáků...
Odpovědět
Zdravím po delší době, tak vysněný srubík už nám roste viz foto. Chtěl bych se zeptat, zda jste někdo používali na obklad soklu/sklepa černou štípanou břidlici a pokud ano z kteréo lomu(od kterého dodavatele).
Odpovědět
Profilova fotka
@lukyn.cz My máme břidlici, ale ne černou a ještě k tomu z daleké Indie. Moc jsem asi nepomohl :-|
Odpovědět
Hlásím se a prosím o Vaše názory. Stavba se mě poněkud zdržela díky dost opožděné dodávce klád na strop ale nyní to vypadá na pohyb vpřed. 1. HYDROIZOLACE základovky Půdorysně je izolovaná plocha 100m2 = 150m2 izolace (+ přesahy, sokl). Soklík na základovce 25x20cm. Domek na kopci, nízký radon, voda hluboko, povrchové spláchnutí nehrozí, podlaha asi 0,5m nad terénem, tak ty moderní drahé folie jsou asi zbytečný luxus. Na folii Fatrafol mám cenovou nabídku cca 40 tis. Kč (folie 1,5mm, textilie 500g/m2 nad i pod, rohová lišta, zálivka, nýty, práce 50h). Rozhodnul jsem se tedy použít asfaltový pás. Ale teď teda který ? Je jich tolik. Líbí se mě i výrobky Dektrade (Sklobit / Elastek), nepředražené a prodejna blízko. Stačí oxidovaný nebo raději modifikovaný ? Jen 1 vrstva ? Kdosi mě řekl, že to moc řeším ale já musím přijet do stavebnin a nahlásit přesně co chci, naložit a odjet. A určitě tam nechci dát cokoli, co za 5 let popraská nebo prosákne, RD není kůlna. 2. STŘECHA I s podlomenicemi (krátké stříšky pod štíty) celková plocha střechy = 270m2, izolovaná plocha = 144m2., žádné vikýře. Tesaři, co budou dělat vazbu (ta je už v ceně HS) mě jsou schopni udělat také komplet izolaci a krytinu. A teď se MUSÍM (do dvou dnů) definitivně rozhodnout zda nadkrokevní izolaci (BramacTherm výška 16cm, po debatě hrubý výpočet vyšel na 180.000,-, ) nebo mezikrokevní ( Ursa Pure One výška 33cm, pobytí deskami, cca 150.000,-) vč. DPH 15%. Je opravdu lepší nechat to udělat profíky ? Je to adekvátní cena ? Když poslouchám kamoše jak je izolace vyšla na 25 tis. Kč za vatu (mezikrokev) a lepili to sami... U nadkrokevky se mě líbí zvýšený prostor v podkroví. Jako krytinu nabízí opět Bramac, (pracují s ní a mají i slevy) ale nevadí jim jiná. Já si vyhlídnul Mediterran Zenit antická červená, podobný je Bramac Tegalit (ale nemají v té žíhané). Zde teprv čekám na nabídku Tegalitu a předpokládám, že jen krytina bude do 100.000,- + práce + klempířina apod. a najednou budu se střechou na 400.000,- . Tak nevím jestli mám brečet nebo se smát ale už mě to surfování po netu leze jedním okem tam a zadnicí ven a stejně z toho nejsu moudrej. Samozřejmě bych rád ušetřil kde se dá ale ne tam, kde by to je fatální žejo. Jo ještě by se tam mělo vlízt jedno standartní střešní okno, jaký (nějaký tip? bude nad schodama, takže hůř dostupné), to taky ještě nevím ale počítám tak 15 tis Kč.
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik odborníci určitě poradí lépe, ale rozdíl v ceně nadkrokevní a mezikrokevní izolace mi přijde podezřele nízký, zeptej se (u zkušených), jestli je ta nadrkokevní podhodnocená nebo mezikrokevní nadhodnocená, aby sis vybral to, co firma dělá raději. Jinak nadkrokevní je dle mého názoru lepší
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik :)) hezky uvažuješ a nedivím se Ti že ti to jde tam, kde jsi popsal :)) napíšu co mám já... dektrade - mám podsklepeno, tedy mám na svislé izolace použity dvě folie dektrade, i elastek i glastek a ted nevím který, rozhodně ne s posypem, to je na střechy :) a fakt si nevzpomenu,,, natavený na nějakém úplně základním - ve sklepě - i tam máme na sobě dvě vrstvy,,, ale dektrade je dobrá volba,,, a na to jsme dali geotextilii a a přes to ochranu 4cm styrodur zelený... střecha: nešla bych do předražené nadkrokevní,,, máme za pár tisíc zbytkovou izolaci mezikrokevní, na to budeme směrem dovnitř dávat 4cm ovčí vlny a podbití :) mezitím parotěska :) samozřejmě,,, a proč ovčí vlna? dokáže udělat v podkroví podobné klima jako dřevo-nasaje vlhkost a zase ho vypouští :) a na střechu jsme si dali klasiku, pálenou, neviděla jsem ještě berot, který by nedostal mech, i když má 100xnastříkanou jakousi vrstvu :),,, střešní okno u schodiště určitě s otevíráním spodním,,, my jsme koupili od zajímavého prodejce,,, našla jsem si na netu, starý výběhový typ těch nejdražších a stálo 7000 a je super :) pohodová záležitost :) pak máme i střešní výlez ke komínu za 3000 a také v pohodě,,, ale my asi věci až tak neřešíme,,, funguje, tak to je super :)) francouzské nám spravovali 3 roky na několik etap a já jsem štastná, že to tak dopadlo :) prohábalo se nebylo funkční, foukalo přes něj a nakonec měli chybnu oba, i srubaři i okenáři a obě firmy, které už mimochodem neexistují se k tomu postavili chlapsky a několikrát k nám přijeli a nakonec je vše OK :) NEJDULEZITEJSI ze všeho vidím dnes, vybrat si fajn firmu a vést s nima otevřenou komunikaci,,, tak aby byli všichni spokojení! :)
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Evi, proč se Ti nadkrokevní líbí více? musíš mít dvojí podbití, je pracnější a o dost dražší :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha proc dvoji podbiti? My volili nadkrokevni s vynesenyma tramkama na presahy strechy, takze naopak na baraku nemame zvenku krokve vubec videt. zaklop krovu nam konci na hrane steny. Izolace je jen nad obytnym prostorem.
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans je to určitě o konstukci střechy,,, já jsem chtěla kuláče vidět i v pohledové části - všude,,, máme hodně velkou a členitou střechu a když jsem si dávala finanční cenovou nabídku, tak jsme se vyvrátili,,, všechny ty materiály jsou sice skvělé, ale hodně drahé,, ty desky,,, my máme dakt izolaci do celé 300m2 celké střechy, 25cm za 5000, ale doprava byla za 12000 :))) zbytek izolace jsme si udělali sami,, tedy ještě připočti parotěsku,,, to bylo pro nás zcela rozhodující,,, a když jsem to studovala, tak mi zustalo v hlavě, že na krokve musí přijít nějaká plocha-deska, podbití,,, uvnitř pohledové-žejo, na kterou se položí izolace-purdesky a jiné vymoženosti a na to musí přijít nějaká konstrukce pro krytinu,,, nevím jak je to s paropropustnou izolací, už jsem nakonec tuto kci nestudovala,,, byla pro nás finančně nepřijatelná :), k tomu všemu máme nahoře tolik prostoru, že nám nevadilo, že to je tak, jak je :) ted nás čeká těžší část - ovčí vlna a podbití, k tomu jsme se stále ještě nedostali :) a v některých částech to fakt ten muj už nemuže dělat sám,,, je to cca 8m hloubka na dlažbu :)
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik zdarec, my jsme navařovali obyč asfalt. pás se skelnou tkaninou i s pískovým posypem, ale sehnal jsem to za půlku, tak proto. Můj názor na nadkrokevku - je to sice efektní, zajímavé atd., pro mě bylo rozhodující, že instalaci mezikrokevní izolace jsem si mohl dělat sám, kdykoliv jsem měl čas a chuť, v klidu a pod střechou. Nadkrokevku si sám neuděláš (nechci tě podceňovat) a nejlépe, když se to udělá naráz a v tahu. Taky jsem přesvědčený, že ve srubu je pohledového dřeva až až, a mít ještě i stěny v podkroví ze dřeva už bylo moc, stačí stropy a sloupy...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@xavik @kasha k izolaci pouze to, ze jsme dali dve vrstvy levneho foalbitu, ktery soucasne je i na stredni radon a pak EPS atd, ke strese....rozdil mezi nad a mezikrokevni je vyrazne vyssi nez uvadis, zacina to drobnostma typu pohledove krovy nechas ohoblovat (u mezikrokevky neresis), skladbu strechy musis dodrzet a tam jsou drazsi jak folie, specialni kotevni vruty, PUR panel je ve srovnani s mineralni vatou vyrazne nad, neumi to vsichni polozit aby dodrzeli zaruku vyrobce,......ale i tak na ni nedam dopustit :-D
Odpovědět
@vorelmato no a který ten asfalt přesneji ? obyč (cca 80 kč/m) nebo modifikovaný (150 kč/m) ? Jednu vrstvu ? Nemáš radon ? Před stavbou jsem taky plánoval klasicky zaizolovat střechu mezikrokve svépomocně, páč jsem ani netušil, že existuje nějaká nadkrokevní :) Pak si říkám ale jo to bude stačit, kašlu na nadkrokev ale tesař mluví tak, že ví o čem a jak je důležitý udělat pečlivě parotěsku a že stačí malá dírka a je průser a že už se to hodněkrát kutilům 2x prodražilo a předělávali atd. Tak jsem dostal trošičku bobky. Nadkrokev sám neudělám, to vím. Jenže když jsme došli k těm cenám, tak ten rozdíl není tolik... radši mu ještě brnknu a ujistím se. Jinak mě to dřevo všude nevadí, stěny budou dole cihla nahoře plánovaný Ekopanel. To pak budou další dotazy :)
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson však Ti ji nikdo nebere :-D a je prima, že máme každý co chceme a nebo co mužeme mít :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik tesař používá správná slova,,, kolikrát si člověk udělá věci daleko dukladnějši, než firma,,, to znám,,, moc dobře to znám a nejen já,,, :) na druhou stranu se mužeš na někoho zlobit a třeba ukecáš reklamaci? :-D jestli počítáš prachy, tak Ti thomson jasně odpověděl :)
Odpovědět
@thomson Foalbit Al S40 ? hliník je u mě zbytečen, nemám radon. A fakt dvě vrstvy toho stejnýho ? Dle mýho studování problému bych řekl, že první vrstva je něco obyčejnějšího bez folie a druhá se dává lepší s protiradonem. Ale pokud není radon tak prý stačí jedna vrstva ale jestli obyč nebo modifik. to už nevím. Ty ceny na střechu mě vykalkuloval osobně šéftesař. Seděli jsme asi 3 hodiny i s mistrem srubařem. Napočítal metry všech materiálů + práci + 15% dph na vše a to vyšlo. Hoblování trámů je tuším 600 kč/m3, takže 6 až 8 tis. ,právě kvůli těm krokevním trámům se musím rozhodnout teď, jelikož jsou na startovaní čáře před katrem nebo hoblem, už nevím.
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha @xavik No my mame krovy a stropni tramy z duo a trio lamel z finske borovice takze jsem ani neuvazoval ze bych to necim zakryval... Btw pocital jsem praskliny v obvodovych tramech po 14ti mesicich od stavby a 8 medicich od bydleni a mame zvenku asi 5 a zevnitr jsem nasel 3 temer neviditelne...
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik nadkrokevni izolaci jsem se ted zabyval asi tyden a uz mne z toho jdou taky oci kolem :) kazdopadne jsem dosel k tomu ze do ni pujdu - osazeni svepomoci bych se nebal zaklopis strop, das folii a desky jsou zamkovany to se poklada jednoduse - jak tu nekdo rikal ano musi se to udelat v jednom zatahu aby to bylo pod taskama co se tyce ceny, tak na moji strechu 290 m2 (jednoducha sedlova), zatepleno bude 210 m2 mne komplet strecha se zateplenim klasicky pod krokve vychazi na 250t a pri nadkrokevce na 350t (jsou to ceny jen materialu a se zapoctenymi slevami na internetu) bez slev vychazi na 340t klasika a 440t nadkrokevka - nadkrokevku jsem pocital 16 cm (ale asi dam mene) a vaty bylo pocitano 24 cm v rijnu az to tam bude budu chytrejsi :)
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik radon máme nějaký nízký, stačila obyč. ipa, sehnal jsem 4mm za půlku... k té parotěsce - samozřejmě že je průserem každá deflorace, v baráku je díky teplu a rozdílným vlhkostem oproti prostředí jakoby přetlak a tak byť zanedbatelná dírka je jako tryska, kterou uniká teplý vzduch ven a nese s sebou vodní páry, které se se sráží při rosném bodu zpravidla někde v izolaci a pokud jde o skelnou, nebo minerální vlnu - je to velký problém, protože ta pak ztrácí izolační schopnost... Je třeba se před zateplováním zamyslet, jak to poskládat, aby k tomu nedošlo. Ideálním řešením do masivní dřevostavby je podle mě difuzně otevřená skladba, tzn. izolace z přírodních vláken jako ovčí vlna, konopí apod., kterým vlhkost nesnižuje izolační schopnost a které ji postupně vydávají zpět do prostředí - tuto vlastnost má i dřevo, pokud není extrémě zapatlané vrstvou olejů, laků atd., i ekopanel. Můj rozum - snažíce se ho používat po selsku - mi říká, že pokud mám barák, který si sám o sobě dokáže poradit se vzdušnou vlhkostí v přízemí a v podkroví je z ekopanelu, který do sebe je schopen taky vcucnout dost, nemusím nějak extrémně řešit nějakou skulinu v parotěsce v případě že mezi krokvema si hoví minerální rockwool. Dokonce jsem se po konzultaci s poradcem od jutafolu dozvěděl, že v mojí (podle jeho slov celkem ojedinělé) skladbě - paropropustka, 20cm rockwool multirock, parotěska, 3cm vzduch. kapsa, 6cm ekopanel + povrch, je parotěska zbytečná, protože panel přes sebe ven nic moc nepustí. No ale už tam byla, tak jsem ji tam nechal. Dneska, když vidím jak to hlavně kolem klád ve stolici praská si říkám dobře že tam je..., ale nedělám si iluze vzhledem k tomu jak ty lepcí pásky drží, že to někdo zalepí tak, že nikde není dírka...všeho do času... Dneska bych měnil jedinou věc - přidal bych ještě 10cm rockwoolu, protože ekopanel má větší přednost než v izolační schopnosti v tepelné setrvačnosti. Sice trvá, než se přes střechu nahřeje, ale když je pekáč, bezpečně to stihne. Dokonale zalepený foliák, potažmo ona průserová dírka je podle mě opravdu fatální u staveb typu všechno z OSB a PPS, kde je vlhkost uvězněná a pouze rekuperace jí udělí vycházku, popř. větrání opušťák... Tak jestli ono není lepší než ty prachy do nadkrokevky, vrazit do přírodní izolace a nebýt nervní jestli se parotěska někde nerozlepila...
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik foalbit al s 35, 2 vrstvy krizem pres sebe. Metr sezenes za 100kc. @vorelmato a prijde mi, ze napojovani folii, tam kde se potkava pozednice,stit a strecha je u mezikrokevky snazsi, to nenajdes v manualu od BRamacu
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson @xavik Tak to koukam ze pvc mne vysla levneji... Alkorplan 35034 jsem kupoval za cca 140... Ale s asfaltovym pasem se asi jednoduseji dela...
Odpovědět
@jumpmans Radontest mě udělal loni po změření radonu dabídku za 28.050 Kč bez DPH: - mPVC GEOPLAN 1,0mm, 89 Kč/m2 (150 m2) - podkladní geotextilie 25 Kč/m2 - těsnění prostupu 600 Kč/ 4ks (bude víc) - práce 69 Kč/m2 Nevěřím, že by to skončilo na této ceně. Nabídka na FATRAFOL 37.668 Kč bez DPH: - folie Fatrafol 803v 1,5mm 145 Kč/m2 (140 m2) - geotextil, rohová lišta, zálivka, kotvící nýty, práce. - dobrá reference Katalogové ceny, při nákupu jistě 15-20% sleva na materiál. Vzhledem k nenáročným podmínkám jsem tedy zvolil 1 vrstvu modif. asfalt. pás od Dektrade cca celkem 19.000 Kč bez DPH (po přečtení odborných příruček Dektrade) - GLASSTEK 40 Special Mineral 118 Kč/m2 (150 m2) - penetrace (množství nevím) 25kg kybl 897,50 Kč - plyn cca 300 Kč - práce 0 Kč Možná by stačil i levnější asfalt ale fakt už nevím, co víc udělat :)
Odpovědět
Po dalších úvahách jdu asi do mezikrokevní izolace. S tím, že profíci udělají pobytí, latě, krytinu, střešní okno, průlez ke komínu s plošinou, popř. co nezvládnu, jakože asi i parotěsku pod izolaci. A s tím, jak psal Martin, raději potom dát víc peněz za dřevitou izolaci (např. Steico), na to bude každopádně času dost po zakrytí střechy. Sám bych měl zvládnout nacpat izolaci, natlouct rastr na podkrokev, zase izolaci a nakonec nabóchat palubky nebo EkoPanel.
Odpovědět
A k tomu se mě množí další otazníky v kebuli - je nutný/povinný průlez a plošina ke komínu ? - vyplatí se trojskla ? - je vhodno na novostavbu pokoušet zelenou úsporám ? - co říkáte na solární ohřev vody ? Vybral bych 3-5 osob 49.000,- http://www.solarni-system.eu/ Není to nějaká pohádka ? Sice je to strašák na střeše ale 2x eko.
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik prulez ke kominu nutny neni aspon dle meho projektanta trojskla - kdo je ma bude urcite rikal ze se vyplati :) nevim, asi zalezi na cene za kterou je clovek sezene na srub zelena usporam neprojde, aspon co jsem zjistoval musel by clovek stavet pasivni srub :) ta cena solarniho ohrevu je dle mne realna, pred 5 lety jsme instalovali na chalupe 2 panely a cena byla kolem 90t (tenkrat 40 z dotace)
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik zdarec máme obyč. dvojsklo a problém není, ale je nutno dodat, že je u nás klid, trojsklo je prý super kvůli odhlučnění. Do zelené jsem chtěl jít už při stavbě, ale vždycky to kvůli něčemu nedopadlo, třeba vloni bych se mohl zúčastnit s topeništěm i se solárama, ale podmínkou byla kolaudace, kterou jaksi furt nimam. Letos do toho jdu, protože podmínky splňuju - kamna mají potřebné certifikáty a soláry ohřívají vodu v AKU, takže se jejich pomocí dá i přitápět, metry taky splňujem a podmínkou je kolaudace do 9měsíců od přidělení dotace, tož dobrá motivace a 70000 by se určitě hodilo... Patří to zkusit
Odpovědět
@geodett projektant nemá v projektu kdeco, stejně tak u mě průlez nedělal :) Na samotný projekt jaksi spoleh není, že. Předělávky, dodělávky je normal stav asi všude. Tím ale nechci mého projektmana nijak hanit, s jeho prací a přístupem jsem spokojen. S tím průlezem mě zase tesař tvrdí, že dle nějakýho paragrafu by tam měl být. Nápad byl můj, jsem to tady u někoho zahlídl na fotu. Nakonec komín si můžu čistit sám, tak pohodlí především :) @vorelmato tak to jsem netušil, že až po kolaudaci ale taky jsem slyšel, že přednost mají rekonstrukce, pasivy a pak až klasik novostavby. Zkusím poptat a uvidíme co poradí. Aby ta zelená úspora nakonec nevyšla pěkně draho. Vždyť nechci slevu zadarmo :D
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik prulez ke kominu neni nutny, ale pak musis resit schudky. Nejlepsi je se dohodnout s mladym kominikem, ktery nema problem si tam vylezt se svym vybavenim a da Ti revizi ke kolaudaci. U tech dvouskel toje fakt indi-vindi, ale my treba jsme sli do nelogicke kombinace, kdy obyc okna mame 3sklo a stresni pouze 2sklo (3sklo je ukrutne drahe), tak uvidime jak se to v zime vykresli
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik projekt na zelenou vyjde kolem 10tis, holt to obětuju.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?