Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett musíš si pořídit prodloužení na klíč, ať máš velkou páku. mně švagr navařil na klíč lešeňovou trubku, takže místo nějakých 30 cm mám jeden klíč dlouhý cca 120 cm. s tím povolím bez problémů všechny šrouby. nejhorší je to samozřejmě uvnitř. tam sedí největší váha. dostal jsem instrukce, že to mám povolovat nejprve v interiéru, až potom venku, jinak že to ty závitové tyče neustojí. zatím to funguje, ale když jsem jezdil s našimi srubaři po realizovaných domech, jeden z majitelů to udělal naopak a celý šroub zničil, takže se musel sloup vyhodit a nabít novou šroubovicí.
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova moc hezky jste to zkombinovali
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 @geodett @hankahorakova @kamenica náš srub se vyráběl cca 5 měsíců do srpna 2017. V listopadu 2017 byl sestaven na pozemku a chlapi odhadli, že by si měl sednout celkem o cca 14 cm. Zatím si sedl o 23 mm, a tak jsem trochu na vážkách, neboť se všude uvádí, že nejvíc by si srub měl sednout v prvním roce. Děkuji za tip, že by se nejdřív měly povolovat sloupy v interiéru. To jsme nevěděli, a tak první povolování dopadlo tak, že u jednoho sloupu v interiéru (i s lešenářskou trubkou na klíči) to šlo strašně, že manžel byl pak téměř paralyzován pro následující den. A tak dnes víme, že závit v závitové tyči má stoupání cca 4 mm, a tak spouštíme každý měsíc, třeba jen o 1 mm, což je 1/4 otáčky, ale abychom byli v tabulce na 0. Tedy, od výrobce jsme dostali značky na 10 místech sroubení (nahoře i dole nerezový plíšek s ryskou) a tabulku, kam si zapisujeme poklesy a pokaždé povolujeme. Přesně o tolik, o kolik si která strana sedla. Pro mně bylo překvapující, že srub si sedá na každé straně jinak, rozdíl je klidně i 1 cm
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn moc děkujeme. My to tak od začátku chtěli, trošku modernější interiér. Ne každému srubomilci se to líbí, ale nám ano :-). Cítíme se tady moc dobře. Navíc naše děti srubu až tak neholdují, tak je to takový kompromis, aby si ony se cítíly doma dobře. Takže vrchni patro už je velmi málo srubové.
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova my taky mame podkrovi jen zdi,chtela jsem to tak od zacatku,mne to jinak prijde spis jak na chalupe,tam by mi to nevadilo..ale to.je na tom fajn,ze se kazdy zabydli podle sveho
Odpovědět
@jptn @hankahorakova ja tiez v podkrovi budem mat zdi bez dreva čo najviac :)
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 zavitovky mne drzej jsem prvni srub kde zacali pouzivat vetsi sarzi :)
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 ja mam rozdil i 3 cm v tom rohu co nemam strop je to o dost mene zatizene tak tam to seda nejmin
Odpovědět
@hankahorakova @jptn @kamenica u nas bude v podkrovi drevo len na strope a na stenach hlinene panely a hlinena omietka😊
Odpovědět
Profilova fotka
@dadajanko nedala bys nějakou fotečku? Potěšit oko přejícího, poškádlit závistivce?
Odpovědět
Ahoj, snažím se to tady všechno pročíst, je toho opravdu hromada a naprosto k nezaplacení, snad to za týden či dva pročtu, možná by to šlo převést do knižní podoby :) Budeme stavět roubenku, chtěl bych se zeptat těch, co řešili garáž - jste pro externí garáž nebo pro zabudovanou? Chtěli bychom v ní mít i kola, lyže, motorku a podobné věci, ale dvougaráž nepotřebujeme, ikdybychom měli někdy dvě auta, vyřešíme přístřeškem. Pozemek máme dost velký a místem šetřit nepotřebujeme. Rád bych slyšel myšlenkové pochody ostatních, co toto řešili :) Díky
Odpovědět
Profilova fotka
Byli jsme pár dní ubytovaní v dřevěných srubech v Poslku v Tatrách a teda za mne si nedokážu představit v takovém domku byt přes zimu, i když přes den bylo pěkně a teplo kolem 30 stupnů tak rána jsou tam dost chladná a býval domek dost prochladlý.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@alinka1234 a jaky prumer mely kulace? A jake bylo vytapeni? My mame krb s akumulacnimi prstenci a obezdeny samotem a minulou zimu (to jsme jeste nebydleli, nej vysouseli podlahu) kdyz jsme zatopili rano, poradne prilozili kolem 14.hod a pak uz nic, tak druhy den rano byli vevnitr jen o 2-3 stupne mene. Pecka. Vse je o dobre vymyslenem vytapeni.
Odpovědět
@esmeralda2 no zatial mame hlinu hotovu len na 1 stene v obyvacke, v podkrovi su panely zatial len poukladane na zemi. Ale odfotim ked tam pojdem😉
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova Hani, byly tam radiátory a krb, netuším čím topili v radiátorech, jestli to bylo napojené na krb, odhadem byly ty kuláče tak průměr 30 cm. Můj taťka pochodí z klasické valašské roubenky a dycky vzpomínal že jak se přestalo topit v kamnech tak tam byla poměrně rychlo zima.
Odpovědět
Profilova fotka
@alinka1234 těžko říct, kde byl důvod a jaký byl. V tomto fóru diskutují lidé s aprioiri kladným vztahem k dřevěným domům, takže i já bych řekla, že je-li venku +30 nebo víc, tak chladnější ráno je pozitivum. V Tatrách je chladno i v létě, přitápění v srpnu není ničím neobvyklým. Ale bez emocí - tam, kde je největší zima, tam lidé bydlí ve dřevě - Skandinávie, Kanada, Sibiř, Vysoké Tatry, Alpy v Rakousku, Švýcarsku i Itálii, hory v severní Americe. Nějaký důvod to jistě má.
Odpovědět
Profilova fotka
@dadajanko možná na to jdu blbě, ale ve tvém blogu jsem nenašla žádnou fotografii vašeho srubu
Odpovědět
Profilova fotka
@pedrop také máme velký pozemek. Garáž jsme umístili mimo dům. Nejenom proto, že garáž bude u silnice a dům je asi 40 metrů od silnice, ale také proto, že jsme nechtěli riskovat případný smrad nebo hluk. Máš-li auto v domě, nevyhneš se tomu, že sem-tam nechá někdo otevřené dveře
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě jedno zamyšlení: od roku 2020 se budou smět stavět jenom pasivní domy. Platí to pro celou EU. V Bruselu nejlépe vědí, jak čelit zimě. Těmto kritériím nevyhovuje žádný dům ze dřeva, resp. z "normálního" dřeva, stěny by musely mít tloušťku nějakých 60 cm. Přitom v chladných krajích se běžně staví ze dřeva zlomkové tloušťky. Na Sibiři se staví běžně ze dřeva 18 cm, super luxusní domy ze dřeva 22 - 24 cm, a to tam v zimě bývá -45 a zima trvá půl roku i víc
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 já mám právě dřevěné domy a dřevostavby také ráda a docela mne to překvapilo, máme zděný barák a teplota je tam stabilní a ráno pokles max o 1 stupeň, máme nízkoenergetický.
Odpovědět
@esmeralda2 opravdu? No tak to je teda síla, my to dřív než 2020 nestihneme a zrovna jsem řešil, jestli roubenku z hranolů surových nebo lepených s izolací mezi, takže to vypadá na lepené hranoly s izolací mezi a to už splňuje nízkoenergetický štítek
Odpovědět
@esmeralda2 navrhnul jsem si garáž tak, aby dveře byly jenom do předsíně, takže by někdo musel nechat otevřené dvoje dveře.. no případně bych dveře nedal vůbec. Spíš mě zajímá finanční stránka, samostatná garáž je tak 2x dražší nebo ne? Je nutná kompletní střecha, světlo atd.
Odpovědět
@pedrop ako legislativa bude platná. Napr už aj na SK platí norma na rodinné domy a pri zrube po 60cm gulatiny nedostanes papier - rodinný dom. Samozrejme výpočty v energetickom hodnotení stavby, sa dajú čarovať :) - ale to tiež musí stavebný urad akceptovať
Odpovědět
Aha, už to čtu https://www.mzp.cz/cz/articles_101112... Tak to mě zajímá, jak se k tomu výrobci srubů a roubenek postaví
Odpovědět
Profilova fotka
@pedrop ahoj, ja jsem to cetl pred 4 lety skoro 3 tydny a to toho tady byla polovina ja osobne bych dal garaz mimo dum, jednak co uz tu zaznelo nejakemu pripadnemu smradu se nikdy uplne nezabrani a za druhe kdyz jsme byli ve fazi projektu, rikal projektant ze aby i auto melo kolem sebe klady, je celkem luxus :-) jina vec je samzorejme pokud ma nekdo dum cely podsklepeny k tem pasivnim domum se vyrobci roubenek a srubu postavi tak ze budou nabizet roubenky treba takto resene (http://www.okpyrus.cz/aktuality/nizko...) a nebo se to bude stavet vesele dal a nebude to holt rodinny dum na bydleni ale na rekreaci - oni si cesi nejak poradi on uz napr. dnes kdyz nekdo mene znaly pocita PENB na srub tak mu to vychazi do kategorie D coz neni povoleno a kdyz to pocita nekdo kdo zna tak mu to vyjde do C :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@alinka1234 ve srubu je potreba mit topeni ktere stale trochu topi, idealni kachlaky, pec, podlahovka, je pravda ze vychlada rychleji nez zdeny dum, ale napr. loni jsme byli 5 dni na horach a kdyz jsme odjizdeli bylo doma kolem 22 v podkrovi a 20 dole a po prijezdu zde bylo vsude 12 stupnu (venku bylo celou dobu kolem 0), coz neni tak zle
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett koukali jsme na tento druh roubenky. Připadá mi, že jestliže to nemá být masivní dřevo, pak je jednodušší (a možná o dost levnější) ten dům postavit z čehokoliv a obložit palubkama
Odpovědět
@geodett díky za názor, ten smrad může být problém, to je pravda. Jakou garáž bys doporučil? Zděnou a obložit? @esmeralda2 - z čehokoliv jiného snad jen cihla ,protože to co se dnes používá k výstavbě dřevostaveb montovaných to je chemické peklo co spadne za pár let. Bydlíme v dřevostavbě v bytovce 7 let staré a začíiná to být zajímavý, řekl bych, že do 20ti let do je srovnané se zemí. Navíc samozřejmě odfláklé RD Rýmařov, naprojektované naprosto šíleně a použivé nejlevnější materiály. Pořád lepší lepené hranoly alá roubenka s izolací mezi než cokoliv jiného, pokud nepůjde klasická roubenka nebo srub (na rekreační bydlení nemáme pozemek, musíme mít trvalé)
Odpovědět
Prošel jsem už cca 100 stránek, ale ještě jsem nenarazil na referencina pana Harabiše, snad si to tady někdo přečte a řekne jak byl či nebyl spokojen. Na první pocit vypadají velice dobře, řekli, že prakticky každý den odmítají poptávky, ale nás si vybrali, protože budeme blízko sídla firmy a protože to tam mají rádi a nespěcháme, pozemek ještě není náš a není zasíťovaný, takže máme horizont 2 roky cca, což jim vyhovuje. Staví 6 staveb ročně prý a nechtějí růst, že je problém s lidma a raději staví pomalu a kvalitně.
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 tak on je rozdil jestli mas 8 cm dreva jako v tomto pripade nebo 2 cm jako v pripade palubky, pokud bys to obkladala palubkama bude to asi forma bezne drevostavby - tedy konstrukce z hranoly oplacana vsim moznym - toto je porad klasika jako bezna roubenka jen to ma proste uprostred navic mineralni vatu
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?