Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@obludak par videí jsem už zkoukla, zajímavý věci tam jsou... no, aspoň máme po večerech co dělat...:-)
Odpovědět
Ahojte, chalani čo mne stavali zrub sa osamostatnili. Slubil som im, že tu zavesím info :) Ak by ste o niekom vedeli čo má zaujem o zrub - tak na 2019 maju 2volné kapacity :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica stejný "problém" mám i já :-D na valachoch je staronový srubař, který se vratil po letech z norska. nevěřili byste, pro kolik známých firem dělá sruby jako subdodávku. trochu jsme se pokámošili, takže se dozvídám věci, které se dějí za oponou. celkem mazec... kdyby někdo chtěl srub, taky se ozvěte. byla by to přímá dodávka za lepší prachy, jelikož by se obešli kancelářské bytosti :-D
Odpovědět
Profilova fotka
jo a kdyby někdo chtěl "zahrádní domek" 6 x 5 m s terasou z klád 40plus :-D , tak je momentálně k mání za 300 fíků včetně krovu z kulatiny (zákazník odstoupil z finančních důvodů). já bych si ho vzal hned na garáž, ale nemám vatu ani nervy na další srub. má hotové cca 4 šáry. tím končí mé kancelářské marketingové angažmá :-D
Odpovědět
@obludak Máme to ještě my, ale stejně jako Petr z zapadního červeného cedru (předem nevysušeného), finské roubenky dělané stejnou technologií (CNC, perodrážka) bývají nejčastěji z vysušené lepené borovice.
Odpovědět
@obludak "Thuja Plicata, tj, Zerav obrovský, lze Kanady vyvézt pouze jako hotový výrobek, tedy skládačka domu." Tak to není, nevyváží se kulatina, pouze hranoly, skládačka domu se dělá až u nás.
Odpovědět
@tomas80 tak to poprosím víc info o tom soukromém dodavateli a taky klidně ty info z podpoklicky...:-) klidně i soukr na e-mail Verca.lukesova@email.cz
Odpovědět
@pavelk ah, asi jsem se nevyjádřil jasně, moje chyba. Samozřejmě že lze vyvézt hranoly, tj zpracované dřevo. Stejně tak lze vyvézt kulatinu zpracovanou na skládačku srubu. Nelze vyvézt nezpracovanou kulatinu, surové dřevo.
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 to je v pohodě. není se čeho bát, když si vybereš dobrého výrobce. pod pokličkou je myšleno to, že většina srubařů se mezi sebou zná a pro ně je toto řemeslo samozřejmě zdroj obživy, takže mezi sebou taktéž vedou kšefty stejně jako třeba klempíř s pokrývačem. není to nic nelegálního a trestu hodného. jenom jsem vyšel z iluzí o tom, že sruby se dělají kvůli lásce ke dřevu a celkem mě překvapilo jak moc se mezi sebou znají, řeší a kšeftují. je to jenom práce. nic víc. bohužel.
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 Ahoj,vítám tě tady,my stavěli s Hanisem,sice roubenku,ale ono je to celkem jedno,tak kdybys chtěla něco konkrétního ..ale už je to pár let,asi 9..tak nevím ,jestli tam doslo k nějakým změnám..
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 pošli kontakt na toho typka, možná bych tu garáž uživil, kdyžtak bych ho to nechal udělat. Chtěl jsem nad garážové stání dílnu post And Beam, krov z kulatiny tam mít nemusím... @90veronika90 zdarec, doporučuju projet sruby od co nejvíce výrobců a pak objet ty výrobce, postavit to s tím - kdo vám sedne. Fórum pomůže vyřadit ty co to neumí, ale tech úplně špatných už moc není, za to těch úplně skvělých taky ne. Vede asi OK hrušeň (čti pyrus), ale třeba Jirka Urban je taky hodně precizní, no a pak je tu moře těch průměrných, ale fajn a jak již byl děl @tomas80 všichni se znaj, znaj, znaj, blaznej a zpívaj a po Čechách dál, dál, dál stavěj normální českej srub...😎 Jo a dřevo nedýchá, ale větřík srub zásobuje čerstvým vzduchem...
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak úplně stejné je to se sibiřským cedrem i sibiřským modřínem. Jestli se někdo chvástá, že to umí dovézt k nám, resp. vyvézt ze země původu, tak lže. Akorát na této světové straně je ta práce levnější než v Americe, takže je reálnější dostat to sem jako hotový výrobek a uplatit to, než výrobek z thuje - zeravu.
Odpovědět
Článek se načítá
@tomas80 Můžu poprosit též o kontakty na "volno-nožní srubaře" - pls.přes interní poštu, děkuji :-) !!. Zatím marně hledáme tesaře, co by zvládl srubové schody...Naši srubaři by nám je sice zvládli udělat, ale za ty peníze to jistě zvládnou i jiní machři, aniž by schody nechali viset na kurtnách..., že, milí sousedé....
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato POZOR OK Pyrus už sruby nedělá, začal se specializovat na nízkoenergetické roubenky. Srubařskou partu rozpustil.
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit stáhli gatě před brodem. z masivu se bude stavit dál.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 To bych tak neviděla..Mluvila jsem s panem majitelem osobně už před 2 roky a říkal, že prostě pomalu přešli k roubenkám , zřejmě to má své výhody, které převážily. A má tolik práce, že ani důvod , změnit to , nemá. On je takový pečlivý, takový srdcař, že asi s každou stavbou žije.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 bych řekl, že naopak pochopili, že Kanaďanům pomalu zvoní hrana a prokopávají cestu masivním dřevostavbám, které budou mít "uchopitelný" nízkoenergetický standard. Chápu to i tak, že vyklidili pole konkurenci, která je o dost levnější, co naplat že kulhající kvalita práce této konkurence se projeví později a trh na to nic... Budou zase napřed v něčem novém, konkurence bude mít co kopírovat a "zlevňovat"
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 ke mně se dostali trochu jiné informace, ale samozřejmě jisté ještě není nic. to bohužel tvrdit nemohu. i pan koudelka mi něco o tom nedávno psal. myslím si, že pro masivní stavby udělal mnoho. dnes se dá říci, že jiní navázali na jeho práci tam, kde on skončil. vedle technických a odborných podkladů položil i základ k nějaké diskuzi s úředním šimlem, což je asi největší zásluha. to tady bude většině z nás jasné :-) ale stavit se bude. jinak to tu za 50 let při dnešních moderních trendech bude vypadat jak v kosmodromu. celý svět prohrává boj s alkoholem, jenom valaši mají remízu. my si to dřévko tak lehce vzít nenecháme ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato tak to tě asi potěší minulost u kontaktu, který jsem ti poslal. to je bývalý srubař ok pyrusu.
Odpovědět
Profilova fotka
Přišlo mi,když jsme se o tom bavili že ty roubenky jsou jednodušší...ani ne tak pro stavbu, ale pro vše kolem. My se u nich byli podívat, jela jsem si tam pro ty vydlabané květináče :-), a právě jsme se podivovali, že na dvoře nebyl žádný rozestavený srub, ale roubenky. A on pak sám říkal, že budou dělat roubenky..A já jako obchodníka a člověka, kterému asi záleží na každém domě,ho docela chápu. Jít tou cestou méně problematičtější..Kdoví co se příští rok zase změní. A je pravda, že do roubenky můžeš izolaci vždy nějakou nacpat. Do kulatiny ne. (a zrovna tohle bylo pro nás to, co rozhodlo...až roubenky jsou pohledově takové jemnější, hlavně v interiéru si s tím dá více vyhrát, ale z nějakého osobního důvodu, na základě iracionálních myšlenek podotýkám, jsem já nic "sendvičového" nechtěla...a vyhrál hrubší srub. Ještě, doplním...letos se začíná vyběhávat povolení synovi...tak hodně rychle se dostávám do obrazu, co vše se nyní hlídá a počítá ...Zatím jsme ve stavu, kdy se vyklidila stará stodola a bude se teď bourat, ale už jen rozdělení pozemku, žádost o bourání a tak, jsou docela výzvy. naštěstí papírování mě baví...Jo a syn do dřeva nejde. Hlavní bude zřejmě Ytong a dřevo-typ rustical (i ze staré stodoly trámy se budou třeba používat k doplnění domečku)
Odpovědět
Profilova fotka
vážení, dnes jsem byl na srubařské sejšn v klóbrcoch. já, jako člověk obdivující řemeslnou zručnost srubařského umění, jsem měl tu možnost se uvedené akce zúčastnit, tudíž jsem toho explicitně využil. vyjadřuji se k situaci kolem budoucnosti masivních dřevostaveb, kterou jsme v těchto dnech společně řešili. srubařské elity se spojily. příští měsíc jedou na ministerstvo, aby upozornili na cihlářská lobby a poukázali na nepravost ohledně oficiálních výsledků z hlediska termoizolačních vlastností dřeva. za moravu jede prozatím jirka papežík a za čechy jirka urban! perlička na závěr. hádejte, kde mají někteří sraz... vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv ooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ppppppppppppppppppyyyyyyyyyyyyyyyrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuusssssssssssssssssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuu PAN KOUDELKA JEDE TAKY!!! :-) :-) :-) Držme těm klukům ušatým palce, aby v tej praze pochodili. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 To je moc pěkný, že se dokáží takto spojit a bojovat za jejich byznys, ale bojím se, že protivník sedí spíš v Bruselu, než v Praze a hlavně, měli být aktivní mnohem, mnohem dřív. Ale držím jim pěsti, aby i další měli možnost si postavit domeček podle vlastních představ a ne podle nařízení ouřadů.
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit máš pravdu, je to za 5 minut 12. i kdyby byli náhodou úspěšní, druhý problém je kůrovec, který do toho zřejmě také zasáhne. ale jak říkal vorel, musí pršet. tento rok bude více srážek. cítim to v kostech :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 zdravím, pozdravuji, někde tady jsem udělala první pokus o mapu se srubama a jeden z mistru pc to celé užasně předělal,,, když pojedete kolem, klidně návštěva, kopli jsme 2008, bydlime od 2013, ještě nedokončeno :) mám pocit, že srub má pro nás transformační účinky :))) prostě pobyt v lese! Srub na klíč bych nedoporučila ani nepříteli :) a velmi doporučuji přečist naše "kecy"... no a na poslední chvíli - zatím - od 2020 nikdo srub nepovolí-nebudou moci, pakliže nebude splnovat ty podělané standardy na nízkoenergetické náklady,,, ach jo,,, nebudu se vyjadřovat... tak žádné otálení! nebot pochybuji, že ministr udělí ihned výjímku,,, mám pocit že je to 10 minut po 12, ale vše je možné... nám tuto zimu upadl tondachuv-náš-větrací komínek-úplně se rozpadl-ale pochvala, i bez faktury poslali celý nový veliký komplet,,, ted to někdo vyměnit, že :) kosek, kousíček 4m pod plotem nám budou stavět dřevostavbu-hmmm-vždycky mně dostanou, myslela jsem že roubenku,,, nee, dřevo pouze jako nosné stojky a pak už nějaký monťák, naštěstí s dřevěným pobitím,,, ovšem vysoký jako, hmmm, vysoký, skoro 8 metru, tak papa papá náš krásný výhlede na 180°... vyrovnává to pocit, že jsou fajn a stačí jím lesní pletivo :) mezi námi,,, pokusím se vyfotit naše malinké postupy :) mějte se tady všichni úžasně a srubům a roubenkám v česku a na světě zdar :) karin z nýdku ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Vážení přísedící Trh se dřevem kolabuje, ceny padají na historické minimum a nádhernou srubařskou jedli kupují naši Polští sousedé za pakatel tj. 1100,- až 1800,- , mimo jiné i proto, že našinec neví co by chtěl. Před dvěma lety nešla pod 2200,- Takže jestli má někdo zájem, je k dispozici na Šternberku. Bylo by škoda z toho nadělat palety, asi ještě něco postavím...
Odpovědět
Profilova fotka

Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím. Psal jsem dlouhosahlý sloh. Ale očividně systém selhal a neodeslalo se to. Zkusím to tedy znovu.
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě jednou zdravím. Začnu asi tím, že mi bude 24 let. Mám v plánu postavit srub. Trochu již nějakou dobou brouzdam po tomto fóru. Respektive pár let. Přesto teď budu mít spousty otázek. Čekám i plno rýpalů.. Takový je život. Přesto bych byl rád, kdyby se našel někdo, kdo by odpověděl alespoň na pár mých přihlouplých dotazů. Takže. Už hodně dlouho přemýšlím o stavbě srubu. Mám dost zkušeností se stavbou i kompletní rekonstrukci hned několika zděných domů. Ale to, o čem nic moc nevím, je ta cesta úplně od začátku. ( úřady, povolení, projekty, hypotéka atd.) Jelikož jsem se tu dočetl, že by od příštího roku neměli povolovat stavby srubu, jdu si k vám pro rady dokud je čas. Nevím kde začít. Momentálně jsem pracovně na půl roku v zahraničí. Vrátím se až koncem července. Mluvil jsem s pár hypotečním poradci, Le jen po telefonu mě odbili. Chápu je.. Našetreno budu mít kolem 400k. Chtěl bych hypotéku 3mega. Můj plat je kolem 30k. Mám připraven pozemek ke koupi. 1000m2. Pozemek je vhodny pro výstavbu srubu. Alespoň mi to tvrdili na příslušném úřadě poté, co nahlédli do územního plánu. Síť na hranici pozemku. Vozovka zpevněná též až k pozemku. Vlastník vozovky je město. Bohužel ne mou vinou jsem musel zaplatit škodu v předchozím zaměstnání. Tehdy jsem si musel vzít úvěr který zplácím. 150k. Už z zbývá jen něco kolem 100k. Splácím 2700 měsíčně. Prosím nerejpejte se v mém životě na ten se neptám. Oslovil jsem 2 firmy, které se zabývají výstavbou srubu. Firma SRUB. CZ a DŘEVODOM RÁJEC. S oběma zástupci jsem měl schůzku. Vybral jsem nakonec druhou firmu, jelikož se mi líbila nejen jejich nabídka ceny, která byla o několik set tisíc nižší než u firmy prví, ale též technologie, kterou staví. Pokud máte někdo s touto firmou zkušenosti v nejbližší době, rád si je přečtu. Ale teď už k dotazům. 1. Mám si jít žádat o hypotéku se 400k, ale před koupí pozemku, Aleš úvěrem? 2. Nebo zaplatit úvěr, koupit pozemek a pak až jít žádat? Ale třeba už jen s tak 100k 3.nebo bych měl dokonce koupit pozemek a udělat na něm základovou desku? Nemám čím ručit. 4. Nebo potřebuji před tím, než půjdu žádat mít alespoň projekt? Ten mi má udělat firma rajec za 70k. Ale aspoň mi ho odečtou od ceny hrubé stavby. 5. Jakou banku doporučujete, která se zabývá hypotékou na srub? Co bych si měl úplně jako první zařídit? 6. Jak správně postupovat? Chápu, že se někomu bude zdát směšné, že se ptám zde. Jen už bych chtěl konečně něco dělat, až se vrátím zpět do Čech. Budu rád za jakoukoliv kladnou odpověď. Zde přikládám můj návrh projektu, který jsem si dělal pro projektanta, aby měl představu o mé představě. :-D za každou radu budu rád. Předem děkuji. Zde přikládám foto. Snad se to tentokrát odešle.
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 ahoj, zacnu asi tim ze gratuluji k rozhodnuti postavit si srub nebudu psat zadne romany, treba to nekdo udela za mne :-) takze jen par faktu * i po roce 2020 bude mozne srub postavit, jen nikdo zatim nevi jak to pujde - bude zkratka prisnejsi hodnoceni energeticke narocnosti budovy, ale bude se to hodnoti jako celek, tudiz v extremu kdyz das zcela nesmyslne do podlahy a do stropu 80 cm izolace tak ti to vyjde i s prkennou stenou :-) ale rok 2020 tu jeste neni a uvidime * podle prilozeneho pudorysu mne prijde ze mas prizemi a 2 patra? ne ze by to neslo ale takto vysoke podkrovi bude mit asi za nasledek docela strmou strechu * za 3 mil si troufam rici ze srub vyse uvedenych rozmeru do finalni podoby nepostavis - a to predpokladam svepomocnou stavbu, kterou si tady prosla vetsina z nas * obe jmenovane firmy tu uz kdysi zaznely, ja mam osobni zkusenost jen s rajcem, kdyz pri hledani dodavatele byly nejrychlejsi co se tyce zpracovani ceny a take nejlevnejsi, ale take meli v napoctene vece nejmene polozek a nebyly schopni mne docenit to co jsem mel v zakladni cene od jinych firem, nakonec jsem s nimi nestavel, ale srubu postavili jiz pomerne dost - o srub.cz vim jen ze existuji vic nic * na financni otazky si musis asi zodpoveded sam s tim tezko radit, kazdopadne ja osobne bych si nejdriv vyresil co presne chci a nechal si udelat aspon nejakou skicu a spocital bych si pribliznou cenu, abych mel predstavu kolik mne to bude stat a pak bych resil jestli na to ty penize sezenu, az po tech otazkach bych pristoupil k vyrizovani papiru kolem stavby, kterych je pomerne dost a pokud se vratis az koncem cervence, neni moc realne to do konce roku vse stihnou * a jedna rada na zaver, kterou myslim take spousta lidi potvrdi - u srubu a obecne masivnich drevostaveb se rozhodne nevyplati spechat, chce to proste svuj cas At se dari
Odpovědět
@peking53 Zdravím a fandím, Projekt a povolení/ohlášení se dá stihnout dokonce roku, od teď, pokud budeš mít štěstí a už jednáš s projektantem. Od července, je to řekl bych, zcela nereálné. PENB je ale o hraní s čísly, pokud najdeš tvůrce PENB který bude sdílet sympatie ke dřevu, nejspíš to půjde, u takové jednoduché konstrukce zvláště. Z mých zkušeností projekt postačující pro stavební povolení není v žádném případě vhodný pro provedení stavby, u masivní dřevostavby je nutné řešit opravdu hodně detailů s poměrně velikým předstihem, například stupačky, kabelové a potrubní trasy na opravdu všechno myslitelné je potřeba mít rozmyšleno ještě před položením první klády ve výrobně. Opravdu schopných pojektantů masivních dřevostaveb moc není a všichni mají nasmlouvanou práci hodně dopředu, většinou tak rok a více. Troufnul bych si odhadnout že projekt od velkovýrobce v ceně bude prováděcí tak leda na typový dům z katalogu, skoro určitě ne na individuál, a bude nutné se připravit na dodatečné výdaje za projekční práce, nicméně mohu se mýlit. V přízemí budou potřeba dva, nebo minimálně jeden, podpěrný sloup pod středovou vaznicí, spíš bych řekl dva a ten jeden vychází do dveří ložnice. Za mne je taky hodně malé technické zázemí domu. Technická místnost a zároveň prádelna 2x2 metry, to je zoufale málo. Nahoře je hodně místa, asi bych zmenšil ložnici dole a místo šatny udělal velkou technickou, dole nechat jen pokoj pro hosty nebo pracovnu. Z těch dvou variant vrchu bych asi vybral kompromis, tři pokoje a zvětšenou šatnu na alespoň 2x3 nebo 2x4 metry, jinak budou pokoje plné skříní a polic. Záleží na tom kolik předpokládáš trvalých obyvatel. Pokud tam budete dva, není potřeba tolik obytných prostor a místnost bez skříní a slepých koutů se mnohem lépe uržuje. S financemi ti na tomto vláknu neporadí asi nikdo, ale na MS je dost jiných finančních vláken. Taky bych vstoupil do jednání s více bankami minimálně elektronicky, udivující množství přípravných prací se dá udělat na dálku, banky, narozdíl od úřadů, mají zpravidla zájem s tebou spolupracovat. Správně bylo řečeno že masivní dřevostavba se nedá moc uspěchat, je příliš mnoho věcí které je potřeba udělat správně a není k dispozici taková ta koncová fáze hrubé stavby kdy se u normálního cihláku řeší detaily a opravují chyby předchozích měsíců. Od položení prvních klád ve výrobně je projekt prostě ukončený a nelze už nic významného měnit. Srubům zdar.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?