Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik vítej v klubu potrefených. Samozřejmě srub. Ano, CNC roubenka je praktičtější na údržbu, ale není to ten domeček z pohádky, jak to hezky řekl @tomas80 . Srub ze sibiřského cedru máme my, on je to vlastně druh borovice, všechny cedry (kromě kanadského) jsou borovicovité. Je to větší divočina, smrk je takový uhlazenější. OK Pyrus již nestaví sruby, jenom roubenky. Co se týče vlastního dřeva, poptej několik firem, řekla bych, že nejlepší by asi bylo sehnat někoho, kdo se zrovna "oddělil", ten by ještě nemusel mít tak pevně zakotvené vztahy s někým z dodavatelů dřeva. Jinak oni vydělávají i na prodeji dřeva, takže svoje dřevo zákazníka rovná se menší zisk pro srubaře.
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 Piloty se většinou dělají tam, kde si nemůžeš dovolit udělat normální základovou desku. To znaná třeba bývalý rybník zavezený popelem a bordelem jako místo, kde jsem chtěl původně stavět já,než jsem se dozvěděl tuto skutečnost. Tam by museli být třeba jen piloty minimálně 2 metry. Pokud můžete udělat desku, udělejte desku.
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik Ahoj , vítej...jsem tu jedna z mála s roubenkou... k tomu bych řekla ráda jen to, že taky záleží na míste, kde budete stavět, ne všude se srub hodí.. a co se týká toho " domečku z pohádky". jak tu všichni proklamují :-D :-D :-D :-D , kvuli tomu jsme fakt teda my nevybírali ;-) , tak jsme si už x krát vyslechli, jakou máme pohádkovou perníkovou chaloupku.... a opravdu uvnitř roubené steny obezděné nemáme, to slyším prvně....
Odpovědět
Díky za názory. Občas jezdíme kolem jednoho srubu na Sychrově a mě se taky moc líbí, ale budeme stavět v centru malé obce takže si myslím, že ta roubenka by tam zapadla víc. Navíc srub by se mi líbil spíš u lesa než mezi sady a poli. Jěště taky uvidíme, co nám povolí turnovský stavební úřad. Jinak dům na pilotech jsem viděla a moc se mi to líbilo, ale asi to bude lepší na základovce. Ještě se zeptám, myslíte, že je reálné postavit srub nebo roubenku do 3 000 000,- jednalo by se o patrovou stavbu s menšími rozměry. Všichni tu píšete, že jste si nechali postavit jen hrubou stavbu a zbytek dodělali, v tom bychom šli taky proti proudu, protože manžel není moc manuálně zručný a je časově dost vytížený, takže my by jsme preferovali spíš většinu prací firmou (aspoň vodu, odpady, topení příčky, střechu, okna, dveře) Myslím, že jedniný, co jsme schopný zvládnout jsou obklady v koupelně a položení podlahy jo a taky natření, to zvládnu asi i já a mám víc času než manžel...
Odpovědět
@mallik vitaj v klube :-) my sme tiez roubenkari. Klasicka roubenka z masivneho dreva (hranol 30cm) bez zateplenia - ako vyzera zvonku, tak vyzera vnutri. Co sa tyka prefukovania, je pravda, ze sme to riesit museli, vzhladom na to, ze ze byvame zatial v spodnej casti a aj tam spime a ja som dost citliva na "tahanie" na hlavu ked spim (manzel to necitil) - pomohlo dost zalepenie skar tesniacou paskou zvonku pod krycou listou. Pan co nam to staval byva tiez v roubenke co si postavil, ale take prefukovanie neriesil, ani u inych klientov - prvy sme boli my, vzhladom na to ze u nas velmi fuka a sme v otvorenom priestore pri poli. Pokial nefukalo, tak netahalo, ale akonahle zafukalo, tak to bolo citit a u nas fuka snad 350 dni v roku. Inac mame medzi hranolmi ovciu vlnu. Spravit si roubenku a zvnutra si ju oblozit, pripadne vyplnit vsetky skary pur penou (ako to niekto ma, kto ale v tejto diskusii nie je) mi pride zbytocne stavat roubenku alebo srub, to si moze postavit klasicky barak. A ja by som teda nikdy nemenila - roubenka je nasa srdcova zalezitost :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik Pitoty jsou prý dražší záležitostí. Nevím, jakých rozměrů by měla být roubená nebo srub, ale zde mi lidi povídali, že při mých rozměrech 12,5 X 8 m se do 3 milionu svépomocí nevejdou. Pokud vám to budou dělat firmy tak počítejte 3 až 4 násobek ceny hrubé stavby. Jde o to taky, jak budete nároční. ( podlahy, kuchyň, vytápění, obklady)
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik jak uz tu zaznelo za 3 mil to nezvladaji lidi ani svepomoci :-) zalezi na tom co je mensi jestli je to 6x6 nebo 10x10 :)
Odpovědět
@peking53 no my máme spíš představu 8x8,5 m Ztím mám kalkulaci od roubenky střihavka, srub.cz, OK Pyrus, příští týden se jedeme podívat na jizerské roubenky a ještě čekám na přibližnou kalkulaci od syna našeho budoucího souseda, ten stavěl pár roubenek a má dobré reference, tak uvidíme. Zatím se to kolem těch 3 mil. pohybuje, tak snad to vyjde. Ještě jsem se chtěla zeptat na vlhkost vzduchu. Ve srubech řešíte suchý vzduch. Z toho mám trochu obavy kvůli synovi, který je astmatik (momentálně bydlíme ve zděném domě, sem tam nějaké vlhčí místo se tu najde a i tak mu musíme vzduch ještě zvlhčovat). Předpokládám, že stejný problém je i u roubenek? Ale zase je to prý lepší kvůli prachu a raztočům. Je to pravda?
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik Zdravím tě tady u nás :-) U nás vyhrál manžel-on chtěl srub, já spíše roubenku. Ale nechtěla jsem "sendvičové" řešení, kdy se muselo zateplovat a dělat další stěna (třeva nyní to už jde, tenkrát jiná možnost nebyla). Tak jsem nakonec na srub docela ráda přistoupila. Cena 3 mil komplet, na klíč, by byla pěkná cena. My vlastně necelou polovinu dali za hrubou a druhou polovinu za dodělání-a to právě jsme hodně dělali my, ev. naši kamarádi tady u nás na vsi.Je to 13 let a cena 2,5 (i s vyzděným suterénem, přípojky el,čovka,studna) Dnes by to asi o půl milionů bylo více, asi by narostla cena za srubovinu a za práci na hrubé stavbě.. Jinak třeba dlažba a tak, to se dá stále sehnat za rozumné peníze. A třeba za nás stála čistička 75 tis, nyní, ta samá-44 tis, šlo to dolů. Okna, v dnešní konkurenci se dají sehnat také za rozumné peníze. To samé krov..(mám teď trošinku přehled o cenách) A úplně na závěr...ale možná , že jsme my čuníci :-) Opravdu, ale opravdu není srub bezprašné bydlení :-) U nás tomu tedy zřejmě pomáhají dva kokři a manžel se svou dílnou v suterénu, ale opravdu prach tu máme!!! Já teda jako jedna z mála si nestěžuji na vlhkost, u nás se to drží v pohodě. Zřejmě je to i místem (tzv. údolí draččího dechu, nedaleko řeka,lesík, v ďolíku, na Vysočině :-) Já klidně OK Pyrus doporučím, prostě když je někdo šikovný a stavba s nima byla dobrá, tak klidně.
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik staré čínské přísloví praví - nepomůže li ti lékař, pořiď si dřevěný dům. Domy z masivního dřeva jsou nejlepší, ať už jde o roubenky nebo sruby. Co se týče dítěte, ale nakonec i vás dospělých, tak zaplaťte si nějakých pár dní dovolené ve srubu nebo roubence, na internetu se dá najít docela dost možností, a vyzkoušejte si to. Jinak co se týče ceny, tak já si myslím, že byste se mohli vejít do 3 mega, když budete mít to svoje dřevo a najdete slušnou firmu, možná spíš řemeslníky (a ještě k tomu kliku a nebudete moc nároční)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 OK Pyrus také považuji za jednu z nejlepších firem u nás, ta poznámka byla myšlena tak, že oni přestali dělat sruby a dělají teď jenom roubenky
Odpovědět
@esmeralda2 my jezdíme na dovolenou do Krkonoš do roubenné chaty v lese. Ale něco jiného je pár dní dovolené a něco jiného celoroční bydlení. V Chalupě s dýcháním problém nemá, ale je tam přeci jen i lepší a čistější vzduch (je to cca 2 km nad Rokytnicí uprostřed lesa na samotě).
Odpovědět
Článek se načítá
@mallik co se prachu týče, prach se nebere v domě kvůli domu ale z toho jakým způsobem se bydlí, hlavně větrá, topí a chodí dovnitř, a taky v jaké lokalitě jste. Většina moderních maleb bytů, tj mladších než třicet let, není nijak prášivá, podlahy a stropy jsou v zásadě stejné ve srubu jako kdekoliv jinde. Takže o prašnosti ve vztahu k masivní dřevostavbě bych se vůbec nebavil, žádný tam není. Vhkost vzduchu je jiná věc. Podle ostatních již zabydlených, je dobře postavená masivní dřevostavba schopna pojmout neskutečné množství vzdušně vlhkosti a stále si udržuje až nezdravě suché prostředí. Možná že díky tomu pochcípají všechny breberky a nedaří se jim, to neumím posoudit. Pokud ano, přeju jim to z celého srdce.
Odpovědět
@morana128 My moc nároční nejsme, ta čistička to je super, že šly ceny dolů, měla jsem za to, že to bude minimálně 100 tis. My nechceme žádné vyzdívání ani podsklepení, jen domek cca 8,5 x 8 m, což mi nepříjde nic velkýho, tak snad budeme mít štěstí. Já mám raději menší firmy nebo řemeslníky, mívají osobnější přístup a dobré ceny (samozřejmě jak kdy a jak kdo) A pokud je řemeslník opravdu poctivý a práci dělá dobře, raději zvolím tuto cestu. Ale ještě uvidíme. Doufám, že tak do konce května se konečně domluvíme a rozhodneme :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik co se prachu týká, tak já teda musím říct, jako už bylo zmíneno, že ho je teda fakt hodně...navic se drží i na na tech drevených stenách, hranách klád...... s prachem teda já problém mám velkej.... roubenku máme 10 x7, my se do této částky vešli.... ale taky už bydlíme delší čas, dnes už ceny nesleduju, a hodne jsme delali( a stále děláme).. sami...
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik pri teto velikosti by to do tech 3m melo klapnout, to je cca polovina naseho srubu sucho a prach mame, vsechno na rozdavani :) prach zatim moc neresime a na zimu kdy se topi tu jede nonstop zvlhcovac (cca 8-10 l vody za 24 hodin) a pomoci nej se to dari udrzovat kolem 35 procent, bez nej jsme byli uz i na 20, po sprchovani to chce nevetrat oknem ale veskerou vlhkost pustit do baraku
Odpovědět
Profilova fotka
půdorys 8 x 10 m. od firmy pouze skelet. zbytek jsme stavili 3 roky intenzivně sami. cena cca 3,2 mega. z toho kamna a nadkrokevka beru jako nadstandart, nicméně i bez toho s nějakou levnější alternativou by cena byla 3 míče. nechci nikoho zrazovat, ale podle mě jsou 3 miliony za dřevěnici "na klíč" utopie. nespraví to ani vlastní dřevo. vytěžení a doprava na plac a marže srubařů za uniklý zisk za dřevo se projeví. my jsme měli vlastní dřevo na všechno, kromě srubových stěn, což si pořešily srubaři. nějakou zázračnou úsporu bych nečekal. ve finále jsou z toho "zadarmo"akorát mraky desek, které se samozřejmě hodí. počítejte s tím, že na katrování takových hranolu je potřeba jeřáb nebo desta.
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn nemyslím si, že ve srubu se práší víc, opravdu to záleží na umístění, topení a obyvatelích. Ale rozhodně je prach víc vidět tím, že si může sednout na horní část klády. To kolmé zděné stěně nejde, prach sjede až na zem, kde pravidleně vysáváš a vytíráš.
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit není to myšleno,že se práší ze dřeva ;-) Ale proste prachu je tam všude víc,než jsme byli zvyklí ..tak zněla otázka...asi u každého záleží na úhlu pohledu
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik vítej! S těmi 3 mil jsem se musela pousmát a zavzpomínat. Toto byla jedna z mých prvních otázek a limit byl naprosto stejný. Jen máme 10x10 (do patra) + k tomu nalepených 8x3 přízemních. Až doděláme zámkovku a plot a doladíme vnitřky, budeme cca na 5,5-6 mil. A to tady manžel strávil rok života a denně makal, ušetřil tak půl mega svou prací. Ale vy to máte menší,... tipla bych to reálně ale tak na 4 mil určitě.
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 s tím zdravím, to je krásné čínské přísloví. My budeme ve srubu za pár týdnů 1 rok a manžel alergik na pyly loni poprvé alergííí prošel bez xyzalu a říkal, že je tak 30% původních 100. A celkově psychika nás všech je jinde, je to fakt balzám na duši, úžasně dobrá energie.
Odpovědět
@hankahorakova ja som si tiež myslel, že to bude o dosť lacnejšie :) 2 roky makania a stale to nema konca :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica ještě to nekončí :-) . já jsem na tom makal nonstop 3 roky a 2 měsíce. už mně to neskutečně lezlo krkem. kdybych byl abstinent a neměl povzbudivé ohlasy od místních dřevomilců, tak to prodám před dokončením. dobrá partyja a sklépek plný slivovice dělá zázraky :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 jo a pokud už bydlíte, hlavně nic nedělejte jak já. momentálně jsem ve fázi rozjezdu příprav na přístřešek na dřevo 3,5 x 5 m (podotýkám ve svahu!!!:). ještě nic není udělané a jsem skoro o 4 fíky lehčí :-D kubík štěrku a cement (doprava po vlastní ose, bez chlapa na míchání) - 1800 (dražší než mix před třemi lety) hadice (stará hadice po dědovi mi zmrzla), spojky, kohoutek, pistole abych dostal vodu až k míchačce - 1900 (život mě naučí). sushi na cestu z lidlu a pití - 100 člověk chvílu nic nedělá a hned je v šoku. kdybych to byl býval věděl, šel bych do čerpadla. to dřevník nevyžaduje :-D
Odpovědět
Profilova fotka
jsem fakt mimóza. ještě to posílám sobě. to vypadá na nucený ramadán :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 ja jeste na novy drevnik nesahnul a uz jsem dal 12t za drevo na konstrukci a 4t za zemni vruty a klasicky vruty :)
Odpovědět
@hankahorakova Jako je mi jasný, že ty pičovinky okolo jako terasa, sítě, čistička apod. budou taky něco stát, ale to do té ceny nepočítám. No uvidíme, jak pořídíme :-D Hlavně nechci splácet 30 let 20 tisíc měsíčně. Takže prostě udělat do nějaké obyvatelné podoby a zbytek "ladit" za pochodu :-D Jinak co se psychiky týká, tak pro mě by byl balzám na duši i stan, jen kdyby tam nebyla tchýně :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik tchyne musi byt min. 100 km daleko :-D :-D
Odpovědět
@geodett To naprosto souhlasím :-D Bohužel já jí mám v baráku a i když se jednou (snad brzo) odstěhujeme, tak manžel je jedináček a až bude stará, tak jí budeme mít zase doma... Ale i těch pár let pauzy zní velice lákavě :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@mallik já ji mám 350 km a ideální stav, ale stejně - vždycky když má přijet, je to tu 3 dny předem hysterie a 14 dní potom rovname decka... @tomas80 a to máte betonové sklepní segmenty a bagr a štěrk a jeřáb a zas bagr a retenční nádrž a svody a stání pro auta a elektriku by to tam chtělo a zateplit sklep a vydláždit pod auta a nějakého mukla (přece to nebudeš dělat všechno ty, ty si táta a máš malé děti) a už by to chtělo decak, a rolety před okna (moc to tam peče) a domek pro děcka (všichni ho mají)... A jsem hned o 200 litrů lehčí Přestali jsme to počítat při 3,5 mega a stimhle budem už tak na 4 (bez pozemku) a to nemám dodělané zdi kvůli sedání a půl baráku je víceméně bez nábytku ( ten si sice chci udělat sám, ale nemám kdy...) No hlavně že je pohoda a větrno...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?