Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Vím, že se tu teď probíralo podlahové topení, tak po roce opět přispěji svoji zkušeností. Celý srub 145m2 vytápěn teplovodní podlahovkou (TČ - 9,5 kWh tepelného výkonu). Prozatím obýváme pouze spodní patro, ale v prvním patře je díky prostupům tepla z přízemí cca 16 stupňů, takže se tam v budoucnu bude muset o pár stupnů přitopit. Je pravda, že zima je letos mírná, takže spotřeba je nižší než loni. Dole topíme na 22, koupelnu na 23 a pokud je vítr jako teď, tak to je schopno klesnout na 20,5 (když si vzpomenu a přidám stupeň na čerpadle tak to nepocítíme. Potřeboval bych čerpadlo řídit nejenom podle venkovní teploty, ale ještě podle větru 🙂) Celková cena za veškerou elektřinu ve srubu je 22100,--/rok viz příloha. Je pravda, že srub jsme nechali 2 zimy po dokončení sednout, nějaké úniky v rozích pozoruji a plánuji je řešit, ale obecně jsem s těsností spokojen a to bydlíme na kopci, kde fouká kažou chvilku.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukyn.cz tech 145 m2 mas jen prizemi nebo komplet podlahovou plochu? kazdopadne je to slusny na to ze topis jen elektrinou, mam spotrebu vyssi i kdyz 70 procent spotreby mne pokryje drevo
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett Nenech se rozhodit 😛 . Podle mě to je jasný fakenews. 😄 Ale vážněji - asi dost udělá jen topení v přizemí. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Taky jsem se díval, že tam máš krb @lukyn.cz . Neříkej, že si občas .... sem, tam neuděláš ohýnek? 🙂
Odpovědět
@geodett @fredd1e krb tam sice je, ale neni napojenej do komina, chybi mi tam metr potrubi a kamnare sem jeste nedohnal. Neschorela tam jeste ani triska. Jediny co mam jinak a ostatni srubari to dost odsuzuji je pena misto vaty mezi kldama. Jinak 145m je zastavena plocha, takze + patro. Je pravda ze topenar co mi daval TC rikal, az zjistite, za kolik to topi, tak nebudete chtit delat drivi. Jsem sam prekvapenej, nad oknama mam jenom konopi, ale zas mam jiny problemy nad 2 oknama sem nechal malo mista, tak uz sem musel dlatem v lete zvetsovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@lukyn.cz aké máš TČ?
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e v pohode, navic ja mam ted tolik dreva ze to odhaduju tak na 10-15 zim 🙂 kazdopadne mne ty spotreby prijemne prekvapuji, holt slusnej oddil 🙂 ja naopak neustale vymyslim jak postavit druhy komin a ze bych udelal jeste malou pec dole v koupelne, pak bych mohl elektrinu na topeni odriznout uplne
Odpovědět
@stano300 TČ mam zeme voda nakonec alpha-innotec wzs 102 h3m se zasobnikem tuv, zvazoval jsem Jeste nibe a pzp. Kolektor mi radili polozit kolem 110cm, ale po terennich upravach bude nekde az 150cm. Letos neni moc referencni zima, uvidime v pristich letech.
Odpovědět
Ahoj všem, stavíme s přítelkyní roubenku a jsem tady nový. Snažil jsem se něco přečíst, ale je tu toho tolik, že to nejde pročíst celé. Takže pokud se budu opakovat s dotazy, tak mě prosím omluvte. Máme navrženou podkrovní roubenku s užitnou plochou 140m2. Rozhodl jsem se pro vytápění TČ a řeším teď způsob vytápění v podkroví. Původně byl plán v přízemí podlahovka a v podkroví velkoplošné radiátory, abych měl jednu teplotu v okruhu. Dodavatel vytápění mi řekl, že v tom vidí problém z důvodu velikosti radiátorů aby vytopily podkorví. Navíc ani nedokáže určit velikost radiátoru, protože tabulky končí při teplotě vody 50st. Teď tedy řeším co do podkroví. Nerad bych měl dva okruhy, z důvodu že budu muset vyhřívat vodu na vyšší teplotu a pak do směšovače. Anhydritu se bojím z důvodu, aby nepopraskal při sesedání stavby a aby neroztrhl trubku. Prosím tedy jestli by jste mi napsali kdo co má a jak je s tím spokojený? Mockrát děkuji za všechny odpovědi. Roman
Odpovědět
@velda9 Korado, a asi i jiní výrobci dělají nízkoteplotní radiátory, ale reálně, nečekejte od toho zázraky. Předané teplo = teplotní spád x teplosměnná plocha, fyzika se nenechá ukecat. Pro nějaký výkon prostě potřebujete velkou teplosměnnou plochu. Je to spíše do pasivních domů než do srubu. Místo velkých radiátorů zkuste pouvažovat spíše o topných stěnách nebo stropu, abyste měli dostatečnou plochu. Litá podlaha se teoreticky dá udělat, ale je to více komplikací než se zdá. Musíte rozdělit podlahu na samostatné dilatované bloky a propojit je flexibilními spoji. Dále se dá udělat suchá podlahovka, fermacell má na to systém, celkem dobře vymyšlený. Není to úplně lacné a taky budete mít velmi limitovaný výběr podlahové krytiny, nicméně na vaše požadavky je to asi nejlepší řešení. Další možnost je používat vyšší teplotu, posílat ji do horních klasických radiátorů a přes směšovací ventily tlačit ochlazenou vodu do podlahovky dole. Je ovšem potřeba to dobře spočítat, a počítat s tím, že regulace nebude úplně jednoduchá, na nějakou zónovou rovnou zapomeňte, přinejlepším se dostanete na rovnoměrnou a stabilní teplotu v celém domě. Co ušetříte na stavebních nákladech předchozích systémů, asi vrazíte do topenařiny, regulačního a rozdělovacího systému. A pro pořádek, většina lidí tu má krb nebo kamna a vršek vytápí teplovzdušným přebytkem zespoda, plus přitápění nějakým sezónním zdrojem pokud je potřeba.
Odpovědět
Profilova fotka
@velda9 vetsina lidi tu v podkrovi topeni vubec nema, protoze se tam automaticky tlaci teplo odspodu, nevim zda by toto stacilo i v pripade podlahovky, skutecne jak uz se zde pise je to vetsinou teplo od krbu a peci znamy ma v roubence podlahovku i v podkrovi v betonove podlaze a zadny problem s tim zatim nemel (ma to asi 8 let), roubenku ma ze susenych a lepenych tramu z finske borovice, takze sedani prakticky nulove
Odpovědět
Profilova fotka
@velda9 Tohle by neměl být problém. Mám TČ, vodase ohřeje do akunádrže a z ní jdou dva okruhy na vytápění. Jeden do podlahy a druhý do radiátorů v suterénu, topných lavic v dětských pokojích a žebříku v koupelně. Můžu pustit každý zvlášť, nebo oba dohromady a přitom si navolit teplotu pro každý okruh. Je to fajn třeba na podzim, kdy chci přitopit jenom v koupelně a sušit ručníky. V zimě většinou topím v krbu a podlahu pouštím, jenom když nemám čas na krb. U tebe by to mělo v pohodě fungovat, protože v podkroví opravdu nepotřebuješ v radiátorech moc teplou vodu, do 50C bohatě stačí. Důležité je,a by na to byla připravená akunádrž. Mám ji možná ve svém albu "Základy" vyfocenou.
Odpovědět
Krb také budeme mít, ale s naším životním stylem se to neslučuje jako primární zdroj vytápění. To že si budu přiteplovat podkroví teplem z přízemí jsem si také myslel, ale topenář mě vyvedl z omylu. Že prý podlahovka má fungovat tak, že se topí na co nejmenší teplotu. To že se vytápí podkroví je díky tomu, že se přetapí přízemí. Tak sám nevím, asi budu muset rozdělit ty teploty. Díky moc za odpovědi 😉
Odpovědět
Článek se načítá
@pekbit topení pomocí TČ do AN je konina. Kdo Vám to poradil ? Rozdělení teplot není problém, na to stačí směšovací rozdělovač pro PT. Důvodem, proč nejsou vhodné radiátory je nutnost ohřívat vodu na vyšší teplotu. AN v cestě to jen zhoršuje. Se zvyšováním teplotního rozdílu mezi venkovní a oběhovou teplotou velice rychle klesá účinnost čerpadla COP.
Odpovědět
Právě kvůli ztrátě cop jsem chtěl jednu teplotu. Já se bojím toho prasknutí anhydritu v podkroví. Akumulacku mít nebudeme 😄
Odpovědět
@velda9 osobně bych si radši zvolil teplovodní podlahovku realizovanou suchou cestou.
Odpovědět
A to jsou ty profilovaný polystyreny s plechem? Mě topenář řekl že se mu to moc nelíbí ale že je to jeho subjektivní pocit. Mysli si ze ten plech bude vodič hluku. Má s tímto systémem někdo zkušenosti? Děkuji
Odpovědět
@velda9 Já s tím zkušenosti nemám, ale poptejte se na RDRýmařov diskuzi. Tam určitě někdo má teplovodní podlahové topení.
Odpovědět
Profilova fotka
@velda9 co já vím, tak ty profilované plechy s izolací se dávají hlavně na střechy, používají se hlavně na skladové haly, a důvod je právě v té hlučnosti. Také jsme o tom uvažovali a zavrhli to
Odpovědět
@velda9 Problémů s hlukovým přenosem bych se určitě nebál. Jediný problém je cena.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Proč by to měla být konina. Jak chceš topit bez AK, ikdyby nebyly dva okruhy. Jednak čerpadlo chystá i užitkovou teplou vodu, kterou potřebuji víc než nějakých 20-30C a jednak TČ jede jen v NT, takže potřebuješ nějakou rezervu.
Odpovědět
@pekbit Co vím, tak většina lidí neblokuje TČ v době VT. Cenový rozdíl mezi VT a NT nestojí za problémy z toho vznikající. Většinou se dneska používají invertorová TČ zapojená tak, že výstup topné vody se pomocí trojcestného ventilu přepíná buď do zásobníku TUV nebo do topného okruhu. Čerpadlo tedy topí buď rovnou do topného okruhu bez vyrovnávací nádrže, nebo do TUV. Pokud jsou venku větší mrazy, pak je vhodnější netrápit čerpadlo topením na vyšší teploty. Rozumnější je nechat čerpadlo ohřívat TUV určitý omezený čas a pokud nestihne dotopit, tak zapnout el doohřev. V případě topení do radiátorů je nutno počítat s teplotami cca 50st. Při topení do radiátorů (50st) klesne účinnost až na 60% proti PT (30st). Viz závislost COP na venkovní a topných teplotách. Proto taky není vhodné topit pomocí AN. Znamená to nutnost vytápět AN na vyšší teplotu a tím výrazně klesá COP. Ideální je právě kombinace TČ s PT s jednoduchou regulací. PT realizované pomocí betonu nebo anhydritu má tak velkou hmotu, že funguje jako obří akumulační zásovník. Nějaké vypínání v době VT se vůbec neprojeví. Problém je, pokud si do toho někdo vrazí zónové superregulace. Tím se nedá spolehnout na akumulaci PT a je nutné zajistit minimální průtok čerpadlem. Pak se tam musí dávat taktovací nádrž. To je ale špatné řešení, zbytečně drahé a navíc s horší účinností.
Odpovědět
@zubr487 pěkně sumarizováno. Hlavní myšlenka ekonomického topení je neohřívat více, než je nezbytně nutné. Pokud nemáze zdroj (pouze) vysokoteplotní vody, nekomplikujte okruhy pomocí AN. Na průtokovém doohřevu TUV nikdy neprotopíte tolik co vás bude stát AN a potřebná instalace okolo.
Odpovědět
Ještě se chci tedy zeptat jestli má někdo anhydrit v podkroví? Jinak to asi udělám tak, že dám nahoru co největší radiátory budou možné a zkusím to na nízkou teplotu. Pokud to nevyhřeju tak to předěláme na dva okruhy. A bude 😁
Odpovědět
@velda9 Anhydrit ne, mám v patře beton s podlahovým teplovodním topením. Byla tu řeč o AN. Mám u TČ nádrž, ale pouze 300 litrů, takže spíš taktovací než akumulační, mám ji tam kvůli teplovodní krbové vložce. Vložku jsem ještě nevyzkoušel, ale pro ní bude asi ta 300l nádrž malá uvidim až vyzkoušim krb. (asi spíš až přijdou pořádný mrazy... někdy....). Jinak co možná taktovací nádrž trochu sníží počet startů kompresoru. Dvojí teplotu kvůli topným žebříkům jsem zavrhl, jsou napojeny na podlahovku a přesto, že žebřík není na porvchu pocitově teplý, tak mi v koupelně minimálně o stupeň zvedl teplotu. (instaloal jsem i elektropatronu, ale jetě také nepoužil....)
Odpovědět
Profilova fotka
Ahojte, konecne som precitala cele vlakno. Snivam o drevenicke, len mame maly pozemok, mozno sa do buducna podari susedov presvedcit aby to predali. Bude to moct byt jedine ako rekreacna stavba, mozno korenova cisticka. Mame 3 deti, takze sa snazim najst zlaty stred, napr 2 detské izby, kde jedna bude s dvomi postelmi a spalna na prizemi. Zopar z Vás som poslala ziadost o priatelstvo, budem vdacna, ak ma medzi seba prijmete a casom sa môj sen stane skutočným
Odpovědět
Profilova fotka
@deyna vitej a klobouk dolu za to precteni, je toho uz hroozne moc 🙂 a prijemnou cestu za snem, finale stoji za to
Odpovědět
@deyna Vítej v klubu potrefených. Řekl bych že přečtení celého vlákna lze považovat za úspěšně složený vstupní test trpělivosti a odhodlání 🙂
Odpovědět
@deyna vitaj medzi nami 🙂 prajem coskore a uspesne splnenie sna 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@deyna jsi frajerka, žes to přečetla. Doufám, že sis dělala poznámky, kde co je, neboť se to následně blbě hledá. Držím ti palce
Odpovědět
Ahojte, prosim vas. Mame dole miestnost, ktora ma 30m2 + obytne podkrovie. Vyberame krbove kachle, ked maju vykon 8,4kw je to vela? Pociata sa do toho aj podkrovie alebo len spodny priestor. Dakujem velmi pekne a prajem peknu nedelu
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?