Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

22. říj 202019855
  • @corneg  venkovni parapety nemam dodnes (jen v podkrovi u deti protoze mne tam zalezaly do stitu vosy) a asi je ani neudelam, jak pise vorel dostane se tam voda a neni ji jak vyhnat - jen nejakou malou listou zadelam penu
    vnitrnich mam cca polovinu, jeden je narezany tak fest ze jsem ho ani dal nepridelaval, jeden jsem zkusil na penu ale mam tak krive vyrizla okna ze to nebylo dobre, zbytek jsem natvrdo prisrouboval vrutem, stejne na tom je hromada veci, takze to nikdo neresi zda je tam vrut nebo ne

• Diki moc za vsetky odpovede...

@geodett , @vorelmato  ono ani ja by som tam tie parapety teoreticky nedaval ale okna mam posadene na ilbrucku a mam pocit, ze mi na tych najviac namahanych stranach domu zvetrava - ako keby sa tak drolil. Tak ma napadlo ze ked tam dam parapety tak s to tym ochranim. A tie plechove som na zrube videl nazivo a moc mi to tam nesedelo. Ale uplne chapem argumenty hlavne ohladne vody. Mne tie vyrezy kam maju ist parapety ako keby zosedli a nevyzera to moc good a to som ich impregnoval ale asi nie dostatocne. Tak to asi este prebrusim a poriadne natrem Deronom a potom nato dam nejaky lodny lak alebo proste nieco co mi tu vodu bude odvadzat prec. A na ten illbruck pod oknami dam asi listu. Tiez mam obavy ze sa mi za tie parapety dostane voda 😞 😞

Viete mi poradit aj k tomu zatepleniu sokla? To je ta moja druha otazka..

• @jirka83  tie tvoje drevene parapety ale dobre vyzeraju 😉 . Tiez mame natrety zrub olejom od A.L.K. daval si vsetky 3 vrsvy? Aj impregnaciu aj lazuru aj Edelwax? Rovnako aj na parapety? A nepusta to vodu a nepraska?

• Sponzor fóra
  • @corneg  Ano, všechny tři vrstvy jsem dal i na parapet. Jsou tam teprve rok a voda na ně teče, jen když manželka zalévá truhlík 🤣. Zatím nic nepraská, jsou z cca 10let sušeného dubu.

• @corneg  ja jsem sokl nezateploval a ani to neplanuji, takze v tomto neporadim

• @corneg  zateplení jsem udělal viz. obrázek.
    Okapničku jsem si nechal ohnout na míru. Podtmelil po cele délce (co po přišroubování vyteklo setřel). Zasunul do mezery (cca 5mm) mezi STYRODUR 50mm a spodní rovnou kládu, přišrouboval do klády. Zatím přetáhnul lepidlem s perlinkou. Obklad nebo omítku to je ve hvězdách 😃

• @jirka83  vdaka za postup. Tak som planoval ist aj ja.

Teraz cez vikend sme este osetrovali niektore casti zrubu na ktore sme zabudli a na par kladach nam zo spojov vyliezli tito chrobaci. Je to prosim drevokazny hmyz a mame sa bat? Mam nakupeny Deron tak reku ci ho rovno idem aplikovat vsade... 😞

• Nie som biolog a expert na drevokazne hmyzy, ale kedze som uz riesil hylotrupovu (tesarik) nakazu v nasom dome (resp. pristavbe), tak toto nevyzera na hylotrupes (aj ked sa zdialky moze podobat). Mne sa to skor podoba na neskodnu bzdochu, ktora hlada teplo, pozri tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Rhyparochromus_vulgaris Sfarbenie kridel je rovnake, tykadla tiez, pocet noh tiez.

• @corneg  též jsme jich měli doma mrak. Těchto se není třeba bát.

• @vorelmato , @sidzej  tak dakujem za info. Som sa trochu ukludnil 😃

• @corneg  ahoj, našel jsem stejné brouky cca 5 let nazpět. potvrdil mi biolog, že to je .... zapomněl jsem název. jde o neškodného brouka. udělal ze mě úplného blbce, protože to ví přece každý, co to je za hmyz. mají rádi dřevo jako úkryt, ale nežerou ho.

• Konečně doděláváme dlažbu 🙂 Doteď tam byl jen štěrk. Covid s náma bojoval pár dnů, ale zbytek izolace se vyplnil "lehkou" prací🙂

• @morana128  jo to nas taky jednou ceka 🙂

• @geodett tak vidíš kdy to my doděláváme.

• Tvl, že bych se taky nechal otestovat, ty kostky ne a ne položit, sokl ne a ne obložit, střecha na garáži protika...
    To za 14 dní ani nestihnu

• Sponzor fóra
  • Aj bez karanteny🤣

• @stano300 to je rozhodně ta lepší možnost -bez viru-) máte to pěkné.

• @morana128  měli jste covid jo 😉podle prace bych řekla, že lehky prubeh🤔☺️

• @stano300  moc pekne👌

• @morana128  máte to hezké, sedne tam i ta sousední stavba😍

• @jptn  sedne🙂 ten přístavek- garážové stání a nahoře úložný prostor- stavěl sousedce švagr. Takže jsme si říkali že to bude podobné k nám🙂

• @jptn  měli...první dny nic moc, pak už dobré. Jen trochu trvá stav úplně dobré, ale dá se přitom dělat...pomalu, v poklidu

• @morana128  vypadá to moc hezky...

tak hlavně , že jste to zvládli.... dlažba postupne....

• Ahooooj, zase po delší době si jdu pro radu. Máme stavební povolení, máme vybudovaný sjezd a upravený terén. Teď by nás měly čekat základy. Myslíte, že je dobrý nápad pustit se do toho teď během října nebo byste raději počkali do jara?...

• @90veronika90  Jděte fofrem do toho. ...kdo chvíli stál, stojí opodál 🙂slight_smile:

• @xavik  já bych chtěla, ale přítel se obava... ze prej je dost mokro a blato a kdesi cosi.......... kdyby bylo na me, byly by základy už v květnu hotovy....

• Zdravím poslední dobou se zajímam čím dál víc o dřevostavby z masivu. Můj sen je roubenka. Chtěl bych se zeptat zda má někdo představu o kolik dražší jsou stavby ze sušeného dřeva BSH, KVH... oproti klasickému dřevu (smrk) a zda se to vůbec vyplatí investovat do toho peníze. Další co by mě zajímalo jestli je vysušené dřevo méně nachytlně na dřevokazný hmyz a houby...? Jsou dvě věci kterých bych se obával, kdybych stavěl dřevostavbu (sesedání a škůdci).
    Ještě by mě zajímalo zda se používa i dřevo z kůrovcové kalamity a jakou bych měl případně jistotu, že firma u ktéré si něcham vyrobit skelet mě neošulí a nedá mi nějaký nekvalitní dřevo. Z této nejistoty uvažiji raději o BSH. Díky za odpověď.

• @veronika_lukesova  Stav terénu samozřejmě hraje jakousi roli. Zeptal bych se bagristy jestli to dá (krom toho např. můj bagrista bagr zazimovává, tak bych ho chtěl stihnout) a mix se dá nasměrovat dražší pumpou. Jak to bude možný, tak já bych, po tom co vím, neváhal. Betonovat se dá i při menším mrazíku. Taky záleží jak jste svižní a co vše budete dělat svépomoc - obvykle delší cesta....zvednutí nad terém pomocí ztrac.bednění, zásyp vnitřku, sloupové sokle apod. Pokud bude zima jako poslední roky, tak včil by se to dalo ještě stihnout. Já betonoval i na vánoce. Do jara to aspoň vyzraje a když to dáte až po desku, na jaře navážete rychle dál bez hrozby čekání na cokoliv.

• Tak vás to po nějaké době též zdravím. Koukám, že stále stavíte, budujete, vylepšujete a dodělávate. I my jsme o malý krůček pokročili. Srub měl být touto dobou už pod střechou, záklop stopu hotový, a pobití štítů.. No má to své ALE.. Původní termín byl, do konce srpna. Pak do poloviny září, poté do poloviny října a teď už dokonce do poloviny listopadu. Vzhledem k situaci jaká teď je, bojím se, že se letos nedočkáme. Zatím máme stropy na zahradě, prkna na pile, komín na cestě a střechu, u které jsem musel 3x odkládat termín dodání v Německu u dodavatele. Takže se zkrátka nic neděje. Do toho jsme zjistili, že máme drobet větší odchylku na desce. Mezi nejvyšším a nejnižším ( ne nulou) bodem na desce máme několik cm. Nejvyšší bod je ale uprostřed desky, kde bude jedna z nosných příček. V místě, kde bude nosná Příčka desku v pruhu 50cm snížím. Pokud si dobře vzpomínám, tak zde se to tu již řešilo. Otázka zní. Komu z vás vypodkládali tu roubenku a kolik centimetrů jste tam měli rozdíl? Další otázka. Bavil jsem se s člověkem, který si nechal dát pod první podkladový hranol extruďák. Máte to zde taky někdo?

• XPS pod hranol má smysl pouze jako nenasákavá vrstva, je sice únosnější než EPS, ale ten srub to rozmáčkne naprosto bez problému. EPS je zase lepší v tom, že lépe vyplní drobné škvíry mezi podkladem a hranolem.
    Co se týče rovinatosti desky, při tak velké odchylce bych asi bych neváhal udělat šalunk a nechat to zalít znova do roviny CEMFLOWem. Ohromně si potom zjednodušíte práci s izolací podlahy, zakládáním příček a vůbec vším co pak na tom budete dělat.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat