Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

5. led 202119968
  • @resch  kde budete stavět,koukám že region Praha,to jsi skoro z okolí.v ty záplavě ,co tu je z Moravy 😁

• @jptn  něco mi říká, že ta voda je Vám souzená 😂 Mě to číst baví, ke svému životnímu “štěstí” potřebuju nějaké projekty 🙈 a vzhledem k tomu, že budem stavět hodinu a půl cesty od trvalého bydliště, při plném pracovním úvazku nás dospělých a dvou dětech (ten mladší má rok a půl) a technicky jsme trochu nepolíbení, budem stavět na klíč.. Takže potřebuju jasnou představu, co chtít nechtít a jaké jsou vůbec možnosti, +/- všeho a to tohle forum dává dokonale., takže fakt studuju, zapisuju, poznamenávám a vyhledávám (ano, jsem spíš studijní typ😂) Ale je škoda, že už většina přestala chodit, ráda bych měla zpětnou vazbu, co se osvědčilo a co ne🤷🏼‍♀️

• @resch  no děti zde moc spokojene nejsou je to poměrně daleko k bývalým kamaradum

• Sponzor fóra
  • @jptn  stavět na Liberecku ..Lepší region prý na sruby a roubenky není 🙈

• @geodett  v tom případě se děti umí tvářit na fotkách 😂 je pravda, že jako rodič si představuju, že s dětmi musí být takové bydlení super, ale je pravda, že když už povyrostou vyhledávají víc než zahradu maminky a tatínka ..

• @geodett  já jsem zase tekl, když naše ratolesti řezaly o novou podlahu hračkama a dělaly do ní díry, manželce to nikterak nevadilo, však jsem se tím dřel já, tak co... Dneska po 6ti letech má takovou patinu (ta podlaha), že by nám ji mohl kdekdo závidět.
    Vřele doporučuju, děti jsou na postaršovani věci ideální, bo student a voják zničí všechno... 😎

• @resch  nj na tech fotkach byly o 4 roky mladsi a hlavne jezdili na srub jen na navstevy, ale uz jim pomalu doslo ze bydleji na konci sveta 🙂slight_smile:

• @vorelmato  taky uz jsem nad podlahou zlomil hul, navic ted se mne povedlo zlomit si kotnik takze jen doma lezim jako lazar a pozoruju jak tam vesele prebihaji v botech a tahaji po podlaze bednu se drevem ke kamnum 🙂

• @esmeralda2  jojo spletl to mělo být 160mm 😁😄

• @geodett  a co teprve dokáže písek pod hrncem na varné desce...😠 Nemám už sílu vysvětlovat, už se smiřuju s tím, že budeme po 10 letech měnit dlažbu v kuchyni, varnou desku, vchodové dveře a dveře na verandu - prostě to nevydrží, podlahu jen vybrousime... Hlavní je zdraví, mmch i to psychické 😃

• Tak jsme zatmelili a konstatuji, že tu mámo takové.... jiné klima 🙂. musel jsem i přetěsnit svislé vedení v kládách kterým mám protažen kabel z podlahovky a v krabici je teplotní čidlo.
    Původně jsem si myslel, že čidlo vypovědělo službu, když začalo ukazovat cca o 5°C míň než skutečně bylo v pokoji, ale bylo to tím, že po utěsnění tmelem, při topení v peci, přestalo protahoval kládami a pec začala natahovat vzduch kolem kabelu přes čidlo. Uvidím ještě změnu na spotřebě dřeva a elektřiny, ale už tuším, že to bude o dost lepší.

• @fredd1e  dobra informace, mozna k tomu casem taky dojdu, kdyz fouka jako treba vcera tak je to dost znat, ale u mne to dost delaji jeste nezalistovana okna
    na kolik to tmeleni vyjde pokud to neni tajny, dik

• @fredd1e  bude, muzu potvrdit 😉

• @geodett  nechal jsem zatmelit jsem celej spodek mimo dílny a stálo to cca 40tKč. Pozoruju, že když bylo loni kolem nuly, už jsem musel topit v peci 2x a teď jednou. Ale obecně záleží na ženské a její otužilosti že. Já musím topit na 23°+ ještě něco. 😃

• Zdravím, doporučí mi někdo šikovného zedníka, potřebuji nejpozději včera bylo pozdě nahodit zeď cca 15m dlouhou 2,2 vysokou- České Budějovice.
    Předem děkuji za spoustu telefoních čísel na zedníky PV

• Sponzor fóra
  • @fredd1e  no ja do nuly topim 1x denne a mame tu tak 20-21, ale kdyz fouka jako vcera tak klidne 18
    mne by stacila asi zatmelit jen kratsi strana srubu odkud nejvice fouka, ale rikam si jestli by to nevypadalo dost divne

• @geodett  Taky jsem z toho měl strach, že to bude škaredý, ale není. Mám to tmelený nejsvětlejším tmelem a myslím, že to je hezčí než to bylo bez něj. Zakrylo to škvíry a nedokonalosti po broušení. Výhledově dám na ukázku nějakou fotku do alba.

• Dotaz do pléna - terasa mezi jih/ jihozápad, po celé délce ve vzdálenosti cca 25- 35m od domu stromy .. Zastínění terasy nebo to odstíní stromy ? Teď máme terasu na jih a bez zastínění se nedá být ani na ní a ani pořádně v místnostech na ní navazujících .. Takže jsem jasně chtěla zastínit, ale teď v příspěvcích dávno minulých se někdo zmiňuje o stromech na jihu a pod tím reakce, o tom že stromy budou dělat stín.. A to mě přivedlo na myšlenku, aby jsme si tam toho stínu zastíněním neudělali až moc a ještě si navíc neubrali zbytečně světlo v obytných místnostech🤔 A ano, nejlepší by bylo se na ten pozemek podívat za světla a sluníčka, jak to tam vypadá. Jenže z několika návštěv jsme sluníčko chytli dvakrát a to jenom při úvahách o koupi a ještě v poledne,takže pražilo a pak už jenom zataženo a nebo pršelo 🤦🏼‍♀️

• @resch  zítra tady má být jeden hezký den mezi mnoha ošklivými

• @resch  V létě to stromy neodstíní. Bohužel jen v zimě.

• @resch  to se obávám, že je na stín daleko, ale určitě to zpříjemní pobyt 😎

• @resch  v létě je slunce vysoko, to ti neodstini🤔
    Ale místo hezké 👋

• No, moc jste mě nepotěšili 🙂 Ale tak trochu jsem to čekala ...

@esmeralda2  joo, ve středu bylo hezky .... zvlášť s dětma u zubaře 😞

• Ahoj lidi, jsem tu nová a snažím se v této skupině rozkoukávat. Moc se mi líbí, jak to tady žije a jak si úžasně radíte. Zatím si ale mezi vámi připadám jako dvouleté dítě 🙂 Snažím se porozumět, ale vzhledem k tomu, že jsem úplně na začátku (resp. spíš před začátkem) stavby roubenky, spoustě věcí nerozumím. Chceme roubenku na trvalé bydlení. Zatím jsme čekatelé na pozemek, ale už jsem se začala poohlížet po dodavateli/poskytovateli roubenek. V diskuzi zde jsem našla, že někdo čekal třeba i dva roky! Zaregistrovala jsem, že @resch  se taky poptávala na toto téma, ale nenašla jsem moc odpovědí. Mohli byste mi napsat (samozřejmě, pokud budete chtít) s kým stavíte nebo jste stavěli vy a jak jste spokojeni? Zajímám se spíš o stavbu na klíč...

• @kablah  vítám tě v naší diskusi. Tvé dotazy jsou trošku těžko zodpověditelné, různí lidé stavěli s různými firmami a byli v různých fázích stavby, když spolu komunikovali. Dále, většina lidí staví roubenku / srub jednou za život, takže srovnání má málokdo. Spíš by to chtělo podívat se, kdo ty roubenky má a zeptat se přímo jich. Jestli tu diskusi čteš, dívej se do alb, je tady dost diskutujících roubenkářů. Namátkou, Jptn, Jumpmans, Pavelk, Kocickadh, Vendulac, Sidzej, Rammar, Petronia, Moonnca, Stano300, Elha1, Ilona14 a ještě mnoho jiných, na které jsem si hned nevzpomněla. Domy z masivního dřeva, resp. jejich skelety, a to jak sruby, tak roubenky, se vyrábí u výrobce, a když jsou hotové, pak se rozeberou, očíslují, naloží na kamióny a odvezou na místo, kde se pak skládají jako lego. Ta doprava je většinou v ceně domu dost malou položkou a sestavení na místě trvá (podle velikosti a složitosti) pár dní, takže je téměř jedno, odkud ten výrobce je. Tudíž na to nemusíš brát ohled a můžeš si vybrat podle referencí.

• @esmeralda2  teda Evi, klobouk dolu, já si to pamatuješ, ty uživatele s roubenkou, to já bych vůbec nedala dohromady😮

• @kablah - @esmeralda2  má naprostou pravdu. Dá se odpovědět na spokojenost s řemeslnou úrovní, případně s jednáním dodavatele, ale stavbu na klíč tu nemá snad nikdo. Za sebe bych řekl že masivní dřevostavba je takový originál že snad není ani na klíč realizovatelná. Museli byste najít někoho většího kdo to zastřeší a výrobce masivní části stavby bude jen subdodavatel. A tam bych zase měl strach, že bude subdodavatel vybrán podle ceny a ne podle kvality práce.
    Dále hodně stavitelů se kterými tu lidi spolupracovali nepřežilo PENB rodeo v roce 2018, takže platných referencí moc nebude.

• @kablah  Ahooj🙋🏼‍♀️My jsme teďve fázi čekání na projekt od projektanta, pak se chystám obeslat pár firem, jejichž práce se mi líbí. Naším favoritem je firma z okolí, shodou okolností stavěli roubenku nad naším pozemkem asi v R.2012, takže máme reference i s dlouhodobějšího užití a spolupráce. Základní terénní úpravy a desku nám bude pravděpodobně dělat současný majitel pozemku, který má stavební firmu a svůj barák hned na pozemku vedle nás. Rádi bysme taky stavěli na klíč, zatím jsem v rozhodnutí nechat je udělat hrubou stavbu a když vše OK, tak pokračovat dál. Mám pocit, že kdyžtak do daného regionu “naplavíme”, tak by bylo fajn podpořit místní .. Taky je otázkou,co by nám byl schopný zařídit a koho doporučit přes kamarády známé náš nový soused.. Ale vybrat ty nej, není jednoduché, asi opravdu nejlepší je objíždět podobně “postižené” a okukovat a vyptávat se.. což v téhle době taky úplně nejde. Držím pěsti při výběru

• Děkuji všem za odpovědi a názory. Pokouším se občas probírat staršími příspěvky, ale nejsem schopná projet všehny, jak to někteří z vás tady dokázali !! (mají můj obdiv). Takže až po zadání mého dotazu jsem náhodně objevila odpovědi i v předchozích komentářích. Moc jste mi všichni pomohli, děkuji. Utřídíla jsem si myšlenky a vím, jak budu postupovat. Jste tu fajn lidi, doufám, že až budu potřebovat další rady, že se sem na vás můžu s klidem obrátit 🙂 Všem vám držím palce ve vašem snažení.

• Ahoj všem, řešíme dilema. Topit nám bude tepelné čerpadlo země-voda, to je již rozhodnuto. A proto, že to budou číst nejspíš i lidé mimo srubů, rozepíšu podrobněji i to, co my tady v tomto vlákně již známe.
    Tepelné ztráty u srubů jsou jenom číslem pro stavební úřad, se skutečností nemají moc společného. Dřevo není homogenní materiál, každé dřevo má jiné vlastnosti a srubová stěna není jednolitá. Zjednodušeně řečeno, tepelné ztráty srubů se počítají tak, jako by se jednalo o stěnu takové tloušťky, jako je nejužší místo, kde klády na sebe nasedají, a jako by to bylo dřevo té nejnižší kvality. Podle tepelných ztrát se počítá spotřeba energie na vytápění a projektuje se topení. Ve výsledku - empiricky zjištěno - je spotřeba energie pro topení poloviční nebo méně než poloviční ve srovnání s tím, co napíše projektant. Při topení krbem nebo pecí, když se člověk přibližně trefí do výkonu, je ve výsledku bonusem to, že dřevo, které máme připraveno na 1 rok, vystačí ve skutečnosti na 2 - 2,5 roku. Jenže my chceme tepelné čerpadlo a tam se to odhaduje blbě. Sice se to dá odhadnout tak, že se vezme poloviční hodnota z PENB a případně něco k tomu přidá, ať je případně topení raději předimenzované než poddimenzované, ale to je taková partyzánština, která se buďto povede nebo ne, a představa výměny TČ po 2 - 3 letech je absurdní. Při těchto úvahách jsem objevila jedno TČ - samozřejmě to z absolutně nejdražších, které má frekvenčně řízený kompresor (invertor) a které je pro domy s tepelnými ztrátami od 4 kW do 15 kW (IVT geo 312). To mě náramně zaujalo, protože přesnou tepelnou ztrátu srubu nikdo nezná a nikdo ji nemůže spočítat. Jenže pak jsem si přečetla spousty negativních vyjádření k invertorům. Je jasné, že nejlépe funguje něco blbuvzdorně jednoduchého, to ale není ani TČ s invertorem ani TČ bez invertoru. Nevíte, je tam ta variabilita výkonu proto, že je tam invertor, nebo ta variabilita výkonu s invertorem nesouvisí? Chápu, že TČ on - off, nastavené na práci v optimálním režimu, pracuje lépe, když ty optimální podmínky jsou, a zapíná a vypíná se podle těch podmínek (uvádí se SCOP 4). TČ s invertorem se plynule přizpůsobuje podmínkám, tedy mění frekvenci, tedy pracuje i v optimálním režimu (SCOP 5,6) i v neoptimálním režimu (to může být SCOP 2,3 - 2,5). To znamená, že to vysoké SCOP, které je u toho uváděno, je jen tehdy, když ty optimální podmínky jsou. Pak je otázka, jestli pořizovat dražší čerpadlo, a to jak na pořízení, tak na servis a revize, které se umí přizpůsobit, nebo existuje i TČ bez invertoru, které se umí přizpůsobit - třeba není ten rozsah tak velký. Nebo je lepší pořídit to "mírně naddimenzované" TČ on - off s tím, že se třeba bude pořád dokola zapínat a vypínat. Je invertor nástroj na zlepšení funkce nebo marketingový trik? Zajímalo by mě, co si o tom myslí také @obludak , @zubr487 , @josef_vavra , @skunkos , ale i všichni ostatní, co o tom něco vědí nebo co se nad tím zamýšleli. Z výrobců nebo dodavatelů každý jenom pochválí to svoje a doporučí to, co je nejdražší, nebo na čem má nejvyšší provizi, tam se člověk objektivních informací nedočká.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat