Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@stano300 Kreidezeit, podlahovy, tvrdy olej. 5 let, zatim spokojenost.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson dík, úplne som naň zabudol tiež som s ním robil konferenčný stolík
Odpovědět
Profilova fotka
Pardon, že vztupuji do konverzace, jen bych chtěl zmínit věci týkající se TČ. Jak již bylo zmíněno, pořizovací cena TČ je úplně někde jinde než erektro kotle. Mám kolem sebe lidi, kteří mají TČ ale i El kotle či plynové. Kamarád co má elektrokotel dává měsíčně za elektřinu 4000 zálohy. A to má minimální noční proud. Topení Plynem je levnější než El. Známý za plyn tuším 2000. Ale ne každý má možnost připojení. Navíc též dražší pořizovací cena. Kotel cca 50k. No a teď k tomu čerpadlu. Ať vzduch či vrt. Dle mých informací vám TČ nedá plnohodnotné teplo. Tzn dá třeba 17C a zbytek si musíte dohánět elektřinou. Je pravda, že když to srovnáte třeba s Elektro kotlem nebo plynem, protopíte méně. Otázka je, co je pro vás komfortní teplo. Za sebe mám rád trenýrkovou teplotu 😀 což určitě není 22C. Tepelko má mizivou návratnost. Za sebe prostě krb s výměníkem a zadním přikládáním a dřevo z našeho lesa. Návratnost hodně rychlá 😀 ale jako záložní zdroj volím Elektrokotel.
Odpovědět
Měl bych dotaz z jiného soudku. Zajímalo by mě, jak vám projektant řešil založení roubené stavby v případě, že nezakládáte přímo na desce, ale uděláte jednu řadu z cíhel/tvárnic/ztraceného bednění a na to založíte stavbu (cihla se stejně utopí v podlaze - izolace, podlahovka atd.). Je trám na cihle předsazen, nebo je zároveň s cihlou? Díky za odpověď.
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 nemusí to být přesazene, ale pak tam musí být okapnicka, nebo tmel... Většinou je sokl ještě zateplený, takže to přesazení stejně nestačí...
Odpovědět
Profilova fotka
@radek_neuvirt zastavěnou plochu máme větší, ale dům je přízemní, neplnohodnotné podkroví je jenom asi nad 1/4 zastavěné plochy. Nevím, jak je to prakticky realizovatelné, ale to TČ zároveň i ohřívá vodu, tak by se mi moc nechtělo zasahovat do jednolité střechy. A nezapomněli jsme na to, když se střecha dělala, v podstatě střechu nemáme "vhodně" otočenou pro FVE, panely by musely být téměř nastojato a nějak pootočené. V době, kdy jsme o tom rozhodovali, nás žádná nabídka neuchvátila, tak jsme si říkali, že jestli potkáme něco výhodného, panely dáme na střechu dřevníku nebo garáže
Odpovědět
Profilova fotka
@stano300 desky nastojato opticky místnost zvyšují, desky naležato ji opticky rozšiřují. Rozhodni podle toho, jak jsou ty místnosti velké. I když, tipuji, že v podkroví by bylo možná lepší zvolit tu výšku
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 je to na uvážení každého. Jak tady již někdo jednou psal, kdybychom uvažovali jenom o ekonomicky nejvýhodnějších možnostech, nikdy si nepostavíme dům, ale budeme bydlet v bytě, velikost a poloha podle finančních možností, a jiní se budou starat o střechu, základy a jiné věci, o které se v domě musíš starat sám. Také jsme měli v původním projektu krb s výměníkem a akumulační nádobou a záložní elektrokotel. Pak jsme se po dlouhých úvahách, mnoha konzultacích a návštěvách domů s tím či oním způsobem vytápění, rozhodli takto. Vlastní les je fajn, ale to dřevo stejně musíš nadělat a mít dost prostor na několikaleté sušení. Je to krásné, také máme krb a topíme v něm, a budeme v něm topit, ale potřebujeme vědět, že topit budeme, když budeme chtít, ne když budeme potřebovat. Druhým faktem je také to, že nám je o něco víc než tobě, takže lépe dohlédneme do doby, kdy třeba již nebude síla nebo chuť mrskat kolem sebe sekerou. Ty 4 tis. měsíčně za elektřinu jsou téměř 50 tis ročně, to je částka, se kterou jsme také počítali, tak když pak zvážíš rozdíl v účtech a to, že to dělání dříví můžeš mít jako fitness, ne jako povinnost, tak to má svoji hodnotu. Dále krb s výměníkem + akumulační nádoba k tomu také něco stojí. Že by čerpadlo nedodávalo plnohodnotné teplo, to nevím. Mezi čerpadly jsou velké rozdíly a možná tvoje informace souvisí s čerpadlem vzduch - voda, které funguje jenom do teploty asi + 5, pak nastupuje elektrické topení integrované v čerpadle. Tento typ TČ se dá pořídit od cca 65 tis., to zas tak velký rozdíl např. oproti plynovému kotli není. TČ země voda, kromě toho, že je bezhlučné, tak funguje při jakékoli vnější teplotě. Ale je dobře, že různí lidé mají různé názory. Třeba si tuto debatu připomeneme za 5 - 10 let a budeme moudřejší o vlastní zkušenost, zatím čerpáme jenom ze zkušeností jiných.
Odpovědět
Profilova fotka
@stano300 mam tvrdy podlahovy olej OSMO, po 4 letech jsou fleky jen pod zidlemi u jidelniho stolu jinak v pohode
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 ja mam v podlaze utopeny ten prvni tram co lezi primo na desce, prijde mne to jednodussi reseni nez se babrat s jednou radou tvarnic jeste
Odpovědět
@vorelmato @geodett Souhlasím s tím, že dávat na desky ještě jednu řadu cihel, je otrava. Možná je zde i riziko únosnosti (aby se to nezačalo drolit vlivem sedání, i když asi se síla rozloží, nevím.) Na druhou stranu se může dorovnat křivá deska. 😄 Při dnešní skladbě podlah - opět kvůli ničemu jinému než kvůli PENB - je 25 cm utopeno (např. izolace, nivelační podsyp jemným pískem, polystyrén, podlahové vytápění, anhydrit, dlažba), tak proč utápět dřevo. Nevím, zda je relevantní finanční úspora, když místo jednoho "šáru" hranolů budou cihly (u lepených hranolů, cedru možná). Další výhodou je, že dřevo by mělo být ideálně 30 cm a výš nad terénem. Jedna řada cihel mi udělá už sama o sobě 25 cm, takže nemusím tolik řešit terénní úpravy. Spíš mi šlo o to, zda se zakládací práh/hranol položí rovnou na cihlu, nebo tam bude malý přesah kvůli eleminaci tepelného mostu. Jen mě to zajímá. Dokud nemám založeno, tak se s tím dá něco dělat. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 ja to chapu, na druhou stranu ja nemam zatepleny ani oblozeny ani izolovany sokl nicim, jen na hrubo zahrnuto a sterk a zadne zasadni tepelne uniky podlahou nepozoruji desku jsem dorovnaval v rostu pod podlahou, zakladovy tram se podda, nejaky 1-2 cm ho nerozhazi 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
@geodett Co nějaké rošení, kondenzování vody?
Odpovědět
@caesar82 Já to řešil dost podobně, jak to tvoje schéma, myslím jsem taky studoval stejné obrázky .... nepozoruji nic, podobně jako Geodet... ono to taky nemusí být vidět / cítit na první pohled 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 nic, ale je pravda ze ja mam vrch zakladovky 30-50 cm nad okolnim terenem, takze podlahu jeste o 20 cm vys
Odpovědět
Profilova fotka

Odpovědět
Profilova fotka
Všem současným i budoucím dřeváčkum krásně svátky, hodně štěstí, zdraví, pohody a ať ten nadcházející rok je lepší, než byl tento.... 🎄🎁🎀♥️🥂🥂
Odpovědět
Profilova fotka
A jedna stromeckova🌲
Odpovědět
Profilova fotka
Náš první ve srubu 😉
Odpovědět
Profilova fotka
https://beruna.cz/misc/pf2021.jpg
Odpovědět
Ahoj všem srubařům a roubenkářům, přeji do nového roku vše dobré a hlavně zdraví, ať v plné síle můžeme ty naše dřevem vonící domovy s láskou opečovávat 🙂 Máme hotový projekt na roubenku, hurá sláva, ale samozřejmě aby to nebylo všecko tak růžové, tak se ke konci roku chlapovi natolik zkomplikovala práce, že budeme muset stavbu o rok odložit, finančně bychom to nedali. Nicméně projekt chceme dotáhnout do úplného konce a ladíme poslední věc a tou je topení. Už v srpnu jste mi tu dobře poradili, tak třeba ještě najdu inspiraci odněkoho z vás. Hrubé info: dřevěnička má 13 x7, obytné podkroví. Zvolili jsme variantu s plynovým kondenz. kotlem a podlahovkou v přízemí a radiátory v patře. Jenže...manžel vyrůstal u babičky, která měla klasické kachláky tudíž i s pláty na vaření a trouby. No, upřímně, bez sporáku bych se klidně obešla (pssst!), ale chlap je v tomto nekompromisní a chce to tam stůj co stůj. Máme naprojektované i krásné vyhřívané ležení, tedy parádu v celkové výši cca 300tis, že ano..kamnáře máme vybraného a ten nám trošku nasadil brouka do hlavy s tím, že by bylo dobré popřemýšlet nad souběhem těchto dvou variant a popř.vhodně zkombinovat, aby to bylo vše chytré a účinné. Když už by to byla těžká kamna, tak je tu návrh na teplovodní vyměník, aby se to propojilo do podlahovky a radiatoru. Máte to tak někdo? Já se toho právě docela obávám, a to z jednoho prostého důvodu, který tady v posledních příspěvcích zmiňovala Esmeralda2 - manžel už má za sebou jednu operaci zad a popravdě si neumím představit, že bychom se upnuli jen na ta kamna, která polykají dřevo jak malinu (o pracích, která předchází zatopení ani nemluvím,že...). Zároveň ale nechci jen obyč kachlový sporák, který vytopí tu hlavní obytnou část, ale teplo je úúplně jiné. Potřebuju prostě rozumný kompromis, ale hlavně mě zajímá to, zda to má někdo podobně, protože mi přijde plyn+těžká 2tunová kamna jako předimenzovaná varianta... díky za Vaše postřehy!
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn vse je nakonec o penezich 🙂 a zpusobu zivota jaky clovek vede zkusenosti vetsiny ze srubu a roubenek mluvi o tom ze kachlaky a podobne pece zvladaji celkem v pohode vytopit cely dum - zalezi samozrejme na umisteni a jak hodne je prostor otevreny nebo ne, zda chce clovek vytapet na 20 nebo 25 stupnu mit variantu kterou se da topit bez dreva taky neni k zahozeni, ale neco to holt stoji no 🙂 spousta lidi taky dosla k tomu, ze topeni v podkrovi je vlastne zbytecne, ze se to da bez problemu vytopit ze spoda, pripadne staci pridat na zimu maly primotop ja jsem sel cestou ze se mne nelibi radiatory ani jine rozvody takze jsem odsouzen navzdy topit drevem, ale cesta k tomu byla dlouha, pres mnoho ruznych variant myslim ze vyberetem topeni si kazdy musi projit sam svoji cestu pokud ma clovek rozvody po baraku, da se v budoucnu i vymenit to cim bude topit, coz ma jistou vyhodu, kachlaky ma clovek zrejme v baraku navzdy 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn určite by som to neprepojoval dohromady . 1.samostatné kachlaky sú nezávislé na elektrike ak dôjde k výpadku el. vždy sa dá vyhriat aspoň hlavná miestnosť 2. V prechodnom období stačí len raz naložiť a pri telke je teplo a v spálni teplota stačí na spanie 3. Teplovodne kachle potrebujú väčšiu expansku ktorá zaberie miesto 4. ak teplovodne kachle a podlahovka tak treba akumulacnu nádrž alebo aspoň vyrovnávajú 200-300l aby nedochádzalo k prehriatiu systému zase ďalšia raroha na zavadzanie (mám 750l a je toho plná tech. miestnosť) Takže za mňa ak je tam plyn a nizkoteplotne vykurovanie tak potom kachlova pec bez elektriny 🙂
Odpovědět
@angelyn Záleží na strategickém umístění kamen uprostřed domu. Když se to zdaří vyhřeje to celý dům i bez výměníku. Výměník je velká hromada investic navíc. Pro představu, krb hoxter, AKU, nezbytné rozvody, regulace výměníkového okruhu, dohromady tak 150k a samotný krb představoval asi třetinu. Dále musíte řešit zálohování elektřiny pro oběhová čerpadla - asi to nebude ve městě kde se trafačky navzájem okruhují. Navíc nemám automatické přepínání AKU - plyn podle stavu nabití nádrže. Šlo by to dodělat, ale náklad je odhadem okolo dalších 50k - nějaké servoventily plus řídící elektronika k plynovému kotli. Jsme malá domácnost s poměrně konzistentní spotřebou tepla a TUV, takže je to únosné to přehazovat ručně, ale mít menší děti nebo rozsáhlejší domácnost, neumím si představit provoz bez ohřevu TUV nezávisle na topení. Uznávám, že je velice příjemné topit v krbu a zároveň mít připravenou TUV, ale zpětně hodnoceno, celý systém to dost zesložití a řekl bych i prodraží. Dělat to znovu, šel bych do hypokaustu a podlahové topení ve spodním patře nechal výhradně na plynu/TČ. Radiátory v horním patře jsou vyhozené peníze. Mám na ně přípravu, ale k montáži nedošlo, kromě koupelnového žebříku, ale ten se dá řešit jinak. Víceteplotní okruhování PT + radiátory je další komplikace a prodražení. P.S. na plotny na kachlákách bych se vyprdnul. Vařit na tom stejně nebudete. Na ohřátí hrnku s čajem je to celkem luxus. Raději ať to má troubu nebo pec,klidně dvě, ve které půjde udělat chleba, buchty, pizza, prostě cokoliv.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím vás všechny v novém roce. Během dlouhé dovolené jsem brouzdal po youtube. Hledal a sbíral nápady a zkušenosti, abych se připravil na stavbu co nejlépe. Znovu pročítal fórum. Ale musím říct, že na youtube mi něco chybělo. Jediný, kdo trochu mluví o srubech nebo roubenkách je pan Vajda (přírodní bydlení). Všude stavba svépomocí zděných domů, domů z kontejnerů a dřevostavby, ale nikdo dokončování stavby srubu nebo roubenky. Což je tedy obrovská škoda. Přitom se tento životní styl celkem rozjíždí. Rozhodl jsem se tedy, že se pokusím natáčet dokončování srubu svépomocí pro případnou další generaci. Budu rád, pokud mě budete doprovázet na této cestě. . Přikládám odkaz na kanál, který rozjíždím. Chci ho rozjet, než srub dovezou, proto tam již nějaké videa mám. Ale první, co se týče srubu tam mám až teď. Pokusil jsem se dát dohromady, ty nejhorší argumenty, nejčastější otázky a předsudky. Tak pokud bude mít zájem tak mě můžete sledovat. PowerPack 15 Největších mýtů o srubech. https://youtu.be/feHcoKYfzl8 Děkuji. Hezký den.
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 ja som čerpal inšpirácia na podlahu v podkroví odtiaľto http://drevostavbasvepomoci-petr.blog...
Odpovědět
Profilova fotka
@stano300 super, to se bude hodit děkuji 😇
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn máme to přesně tak, sporák je v jedné plose s indukckou a je s kachlakem v jednom komplexu. Sporák má svoje topeniště, akumulační tahy nahřívá vložka s výměníkem. Výměník jde odpojit asi tak z 60%, nahřívá aku 1000l společně se solárem. TUV se ohřívá průtokem, na AKU je napojená podlahovka a radiátory. V záloze je 6kw spirála v AKU - pro případ když jsme pryč. Radiátory v podkroví pouštíme jen nárazově, většinou to není třeba. Od jara do podzimu při slunečných dnech nahřívá nádrž prakticky jen slunce, když je chladněji, stačí na hoďku zapnout elektriku, protože podlahovka to stihne vycucnout...
Odpovědět
@angelyn My mame tezka akumulacni kamna a kachlovy sporak... zatim zadne pridavne topeni nemame (tutiz jsme nuceni v zime byt doma kazdy den), krome infrazaricu v koupelne a wc (co jsou mistnosti za rohem a kamna je nevytopi)... do budoucna planujeme rozmistit infrazarice i v ostatnich mistnostech, abychom mohli odejit na vic dni treba za rodinou. Kdyby bylo na mne, tak bych nekombinovala elektrinu s kamnama (krome elektrickeho ovladani klapky na zavirani privodu vzduchu). kdyz vypadne elektrina, kamna jsou nezavisle a topi (klapka se pak da ovladat rucne). A stejne je to i s kachlovym sporakem, da se na nem varit i kdyz elektrina nejde (co vsichni sousede kolem maji smolu), plus se s nim da pritopit varenim (vareni na kachlovem sporaku je super), nebo kdyz sme prijeli po par dnech na podzim a bylo chladno, tak prvotne jsme vytopili sporakem (je to okamzite teplo) a pak kamnami, az bylo teplo (tem trochu trva az nabehnou na vyhrivani - nahreji se, ale zase dlouho topi i bez prikladani). Zalezi od toho jak jsou kamna navrzena. My tuto zimu topime pouze jednou rano. Nalozime podle teploty venku - od podzimu polovicni davku (cca 7,5-9kg az do doby kdy zacalo vyrazneji mrznout a foukat, jenom ted poslednich par dni jsme dali prvne tuhle zimu temer plnou davku 12-14kg dreva na jedno prilozeni. Za mne sporak i kamna jsou nejlepsi investici do domu. Jenom mne mrzi, ze se nam neveslo vyhrivane lezeni ke kamnum- to postradam 😞 .... tedy sporak jsme vymenili za nej, protoze sporak mi prisel uzitecnejsi (kvoli vypadkum elektriny) - coz ve skutecnosti i je... ale to polezenicko - to by bylo...
Odpovědět
Zdravím všechny vespolek, pro potřeby financování stavby roubenky (hypotéka) bych potřeboval položkový rozpočet. Nemusí být detailní (prostě např. přesná skladba podlahy či střechy se nevyžaduje.) Mohl by mi prosím někdo poskytnout slepý rozpočet přímo na roubenku? Mám rozpočtáře, ale ten dělá jen zděné domy a na toto si netroufne, projektant to neřeší a stavební firma, která bude dělat roubenku, umí jen to dřevo. To je situace. 🙂 Děkuji všem.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?