Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@stano300 ahoj, okna oz mam to je ta fotka c.3 fotena z vnutra. Nerozumiem 2 otazke, myslis to tak ze cez sietku pri zlebe ze by bocny vietor vhanal vodorovne vodu? Ale ak by to zatekalo tak predsa az od vrchniho tramu, a ten je cisty z vonka aj vnutra, ibaze by bol puknuty a stekalo to vnutrom vrchneho tramu
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia podľa mňa sa voda mohla dostať iba z hora od štítu, kadiaľ vytiekla je trochu záhada 🤣 Ale tiež som v zime riešil prefuk okolo okna nevedel som na to prísť a nakoniec to bolo cez prasklinu v trame
Odpovědět
@stano300 no prave ze sa mi nezda to zalozenie okien, po obvode okna odrezana stresna folia, a do toho zasadene okno a iba purpena
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia máš foto ako to vyzerá z vonku teraz s oknami? Ja to mám ešte bez obloziek z vonku foliu som len prikramloval o vydrevu a nezateka mi nikde a to mám ten štít na sever
Odpovědět
Oblozky zvonka mam nerozoberatelne boli robene vkuse s ramom okna, iba vnutorne mam rozoberatelne
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia to že je folia odrezaná okolo okna by nemal byť problém ak to celé prekryla obložka samozrejme ak nezateka za obložky Z hornej strany obložka je prilepená na štít alebo je opreta o tie lišty a môže za ňu zatiect voda?
Odpovědět
Ahoj srubari a roubenkari, Po letech snění a čekání se přibližujeme k naplnění našeho snu o roubenem domečku. Přiznám se, že diskuzi jsem přestala sledovat někdy v r.2016, kdy se nám narodil první svišť, takže mám co dohánět🙂 Rada bych Vás poprosila o typ nebo doporučení na projektanta, ktery by nám udělal celý projekt. Nejlépe Zlinsky kraj. Ve zkratce jde o to, že nám roubenku postaví místní tesari. Udělají HS a pak jim vždy přijde projektant od zákazníka vše poměřit a nakreslit individuálně. Naše dřevěnka bude klasika obdélník 6x12, smrk, hranoly 18x24. Stavit se bude příští rok, protože se nechá vyschnout, ale my potřebujeme co nejdříve projekt a dodat žádost o st.povolení (mají být změny v územním plánu cca v únoru 2021). Toz neměl byste negdo tip na nekoho sikovneho, kdo tomu dřeva rozumí?
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn vítej v naší diskusi. Jestli máš vybranou firmu, která bude tvůj dům vyrábět a stavět, tak nejlepší je zeptat se přímo u nich - firmy většinou mají spřízněné projektanty, se kterými nejčastěji (nebo nejraději) spolupracují
Odpovědět
@angelyn @esmeralda2 ma pravdu, nejlepší je nechat si doporučit projektanta přímo od toho kdo Vám bude stavět. Ušetří vám to hoodně hraní na tichou poštu mezi projekcí a stavitelem. Celkově to dost zrychlí řešení problémů a mnoho jich vůbec nevznikne. Zejména se doporučuji vyhnout projektantům kteří "dělají dřevostavby", ale ve finále se ukáže že masiv projektují poprvé, dělají jen montované dřevostavby a problematice sedající stavby rozumí jako čmelák bicyklu.
Odpovědět
@obludak @esmeralda2 ahoj, díky za přivítání. My právě nemáme firmu, ale partu tesaru, kteří jsou machři na své řemeslo a popravdě papírove věci neřeší. Prostě ti postaví, to co chceš (samo při dodržení všech zákonitostí). U nas na Valašsku je spousta dřevenic i načerno, ale do toho samozřejmě nejdeme. A když vezmeme v potaz, co všechno se tím zákonem letos změnilo, tak potřebujeme někoho schopného, kdo se v tom masívu vyzná i z projekčních hlediska...Tak třeba se někdo z diskuze ozve s tipem...
Odpovědět
@angelyn 🙂 .. s tipem se asi nikdo neozve. Renomovaní projektanti masivů jsou Vlček a Krejčiřík, kontakty jsou na internetu, ovšem ti mají zpravidla frontu klientu tak na dva roky dopředu. Opakuji, zkuste se poptat spíše vašich stavitelů, s kým se jim dobře spolupracovalo a nechte si doporučit od nich.
Odpovědět
Ahoj všetci "roubenkári", chystáme sa stavať drevenicu a máme velkú dilemu akú obvodovú stenu zvoliť...Prosím vás, ktorý bývate v drevenici, v roubence, chceli by sme lepený hranol - 200x200...podlahove kurenie + kachle, neriešime teraz normy, ani nizkoenerg., ci pasivne domy - pri takejto hrubke jednoducho povedané "neprekurime aj trenky"?...Už sme jednu odpoved od drevara dostali, ze nedavno ludia stavali aj zo 150 - ky, či 180 - ky a žiju doteraz v tepelnej pohode....Neradi by sme davali nejaku izolaciu navyše...Vďaka za akýkoľvek dotaz...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@smejko520 také tebe vítám v naší diskusi. Je zde několik roubenkářů, určitě se podělí se zkušenostmi. A ty, než se k těm informacím dostaneš, se zatím zamysli, jestli máš již vybraného dodavatele materiálu, a pakliže ano, zeptej se ho na hodnotu U (nebo R, ze které se U vypočítává) toho jeho materiálu. Podle této hodnoty a tvaru domu ti někdo zkušený (projektant) umí odhadnout tepelné ztráty, a podle toho zjistíš, jestli protopíš i gatě, nebo jestli raději zvolíš jiný materiál. Obecně, lepené hranoly jsou považovány za kvalitní materiál, jsou dražší než prostý masiv, mají lepší izolační vlastnosti. Informaci od dřevaře, že dřív se stavělo i ze subtilnějšího materiálu, bych trošku brala s rezervou. U domu z masivního dřeva se předpokládá, že tam bude topení dřevem, které je výrazně levnější než jakékoli jiné topení. A když už si někdo pořizuje dům z masivního dřeva a v něm kamna na dřevo, tak to bývá takový typ člověka, který má dřevo rád, a nevadí mu ani častější přikládání ani kotelna v obyváku. Odhadem, lepené hranoly 20 x 20 jsou dostatečně masivní, ale k rozhodnutí by měl člověk mít přesnější info, než odhad
Odpovědět
@smejko520 Lepený hranol je tvarově dost stálý a 20 cm je dost na tepelnou pohodu, i když PENB bude říkat něco jiného. Více než na tloušťce dřeva ale záleží na řemeslné zručnosti stavitele. Když je to lama a nadělá tam nezacpatelné díry, špatně to spasuje, nebo to prostě ofláká, nepomůže ani půlmetrová stěna.
Odpovědět
@obludak ahoj, díky. Na Vlčka už jsem na netu narazila, psala jsem mu, zatím bez odpovědi...ono to bude asi tím, že převážná většina stavíte s firmou a ne s partou tesaru...když jsem těm našim včera volala, tak odpověděli, že ten, co s ním roky spolupracovali, nemá čas přepočítávat energet.štítky a dohánět izolaci v interiéru. Prostě se mu nechce, asi tak. A pro nás vlastně jen dobře, žádného lenocha nechceme 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn Vlckovi volejte na maily moc neodpovidal uz pred lety 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn a co takhle to s lenochem dobře postavit a energetické ztráty a ostatní kraviny dořešit s někým jiným. Tak jsme to udělali my a vyšlo to stejně draho 😎
Odpovědět
Zvuky chroupani ve srubu. Asi se to tady už řešilo. Jsou to velmi slabé zvuky. Předpokládám červotoč nebo tesařík? Srub postaven v roce 2016. Zvuky asi na 4 místech. Co s tím? Děkuji.
Odpovědět
@ammma záleží na tom kde to je. Takže jako první zakoupit stetoskop a přesně lokalizovat. Něco se dá řešit injektáží chemie, něco mikrovlnkou.
Odpovědět
@obludak pravděpodobně vždy v posledním kuláči před záklopem stropu
Odpovědět
Profilova fotka
@ammma pokud to chces resit a nemas filosofii "nech brouka zit", tak rovnou mikrovlnu, zbytek je ztrata casu...
Odpovědět
@thomson Nerad bych aby mi sežral dům. A co zkusit : Lignofix i profi oh čirý?
Odpovědět
@vorelmato jo, to je přesně naše filosofie 🙂 tím zmiňovaným lenochem byl jejich známý projektant, už s ním právě proto vůbec nespolupracují.
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn ahoj, jsme taky ze zlínského kraje. pokud bys chtěla kontakt na místní výrobce, ozvi se.
Odpovědět
@ammma Lignofix neudělá zavrtanému nic. Deron nebo Bochemit inječní stříkačkou do prasklin v těsné blízkosti. Co se tam vejde. Nebo se rovnou domluvit na mikrovlnce, něco to bude stát, ale mělo by to zabrat.
Odpovědět
Objevil jsem ve srubu mrtvého tesaříka. Velikost těla 7 mm. Neví někdo název brouka?
Odpovědět
čauky, tak projektant nalezen, tak už s mužem sedíme každý den nad půdorysem. Snad bude papírování komplet hotové během podzimu 🙂 Prosím Vás o radu - hodně se mi líbí varianta schodiště dle obrázku. Kachláky (budou i s pecí, na to se těším asi nejvíc) a kolem něj schody z obytného prostoru, ne třeba z chodby nebo zádveří. Máte to tak někdo? Spokojenost, nebo zhýralost? 🙂 projektant nadhodil velké ztráty tepla, které půjdou do střechy, ale pohledově se mu to líbí též. Tak nad tím dumáme, ale osobní zkušenost je nejlepší,že joo... A pak prosím, kdo máte kachláky (pravé, ne krbová kamna) - jaký máte další zdroj vytápění? Chtěli bychom podlahovku. Má smysl tahat do patra ještě radiátory do pokojů, nebo máte někdo podlahovku i v patře? Díky za názory či doporučení. Dřevu zdar!
Odpovědět
@angelyn Otevřené schodiště do patra máme, okolo krbu s výměníkem. Je to úplně v pohodě, jen počítejte že kuchyně bude cítit prostě všude. Na vodní radiátory v patře se vykašlete, nestojí to za to. Je to jen komplikace, protože musíte mít buďto dvouteplotní rozvody topné vody, nebo extrémně velké, a extrémně nevzhledné, radiátory, které mohou pracovat s teplotou 40-25. Podlahovka je v podkroví proveditelná, pokud investujete do rozdělení podlahové plochy na relativně nevelké, dilatované bloky. Je to celkem komplikovaná konstrukce a prokud budete mít otevřené schodiště nahoru nestojí to za tu námahu a peníze. Pokud chcete kachláky, nejlepší metoda je postavit hypokaust až do patra, nejlépe tak aby dělal stěnu mezi pokoji. Vytápí to dokonale, má to perfektní akumulaci, minimální poruchovost a údržbu. Podlahovka je super, ale počítejte s investicí do dalšího topného systému pro nízkoteplotní okruh. I kdybyste si udělali vodní výměník do těch kachláků, budete potřebovat relativně velkou akumulačku a hromadu drahých hejblat někde v technické místnosti. Vím o čem mluvím, mám to tak. Dělat to znovu, udělal bych jen horkovzdušný krb s masivní akumulační obestavbou a na výměník se vykvajznul. Je sice příjemné mít jeden topný systém nezávislý na zdroji tepla, ale těch regulací a rozvodů okolo je opravdu hodně. Na pohon podlahovky je nejlepší tepelné čerpadlo, případně plynový kondenzační kotel, je tam superjednoduchá regulace a provozní náklady jsou přijatelné. Do patra si udělejte jen přípravu na přímotopové topidla ve všech místnostech nahoře, zejména do koupelny pokud tam bude. Pokud to správně napíšete do projektu, máte nárok na tarif D45d. Pokud pochopitelně nepůjdete do TČ, pak je to D55/56d. Ať se vám dobře daří při stavbě, masivu zdar. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@angelyn Schodiště máme stejné jako na druhém obrázku a je to bez problému ;-) Pokud se vám to líbí, vzhůru do toho.
Odpovědět
Ahoj všem, jsem tu již nějaký ten týden němý pozorovatel a čtenář. Po řadě myšlenkových sinusoid ( nikdy žádný dům - nechcem ani chalupu - chci chalupu - pořídíme chalupu - stačí malá dřevěná chatka - žádnou chatu nechceme - zrekonstruujeme roubenou chalupu) jsme se již nějaký čas zasekli na rozhodnutí, že postavíme vlastní (k tomu nás teda nakopla i poslední návštěvě v totálně nevhodně zrekonstruované roubence). Já se mezitím pustila do studování zdejšího fora, pořídila zápisník na poznámky, zatím přelouskala prvních 300 stránek a jde mi hlava kolem 🙂 Pozemek bude rovinatý, rádi bychom (polo)roubenku a teď hledáme firmu na realizaci hrubé stavby, ideálně i nápomocnou v další dostavbě v Libereckém kraji. Zaujali nás Roubenky Janda, Tesařství Žako Jablonec nebo Sruby Bernát ? Máte někdo s nimi nějaké zkušenosti z poslední doby ? Děkuji za odpověď a doufám, že budu mít co psát a stanu se aktivnějším členem 🙂
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?