Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@obludak Děkuji za podnětný příspěvek. Co prosím myslíte touto větou: Jediný druh masivní konstrukce kde bych typ drážek řešil, je CNC opracovaná lepená hranolovina, tam je přesnost výroby taková, že má smysl se o tom bavit. Jinde byste typ drážek neřešil? Přes PENB projít nebudu muset, budu stavět na pozemku, který je v územním plánu určen k rodinné rekreaci, takže projektově nebudu stavět RD, ale dům určený k rekreaci. Ale k tloušťce hranolu, několika stavebníky jsem byl ujištěn, že 25x25 je z pohledu trvalého obývání plně dostačující. Souhlasíte?
Odpovědět
Profilova fotka
@simo_nix je to tak, jak píše @obludak, pero-drážka je obvyklý spoj, ale není podmínkou. Lepený hranol bývá z jiného dřeva, než je masivní smrk, má jiné vlastnosti a protože se opracovává s přesností na desetiny milimetru, opracovává se na CNC strojích a tam je potřeba ty milimetry a zlomky milimetrů řešit, to ale není tvůj případ. Opravdu, sežeň si reference kdo co umí, i tady je roubenkářů dost. K tloušťce hranolu - ano, máš pravdu, 25 x 25 stačí, PENB ke stavbám z masivního dřeva se dělá zvláštně, řekla bych, že pravidla jsou stanovována pod vlivem betonovo - cihlové lobby, která je silnější. Ale když se zamyslíš, v jakých domech bydleli lidi po celá tisíciletí, žádná stará roubenka nemá hranoly 30 x 30 a větší, a vždy je v nich teplo. Po celá staletí (tisíciletí) člověk bydlel ve dřevě a dobytek v kameni. Nějak se to v minulém století proměnilo
Odpovědět
Profilova fotka
@simo_nix ještě k té vodě: sokl pod první dřevěnou kládou musí být nejméně 20 cm vysoký nad terénem. Když si k tomu přičteš 25 cm tloušťku hranolu, tak první spoj je ve výšce nejméně 45 cm od země. Když si pak k tomu představíš konstrukční ochranu dřeva (= přesahy střechy a různé sukýnky), tak za jiných než výjimečných podmínek voda nemá šanci tam se dostat. A při výjimečných podmínkách, které panují dejme tomu 1x za rok a méně, tak to po pominutí toho nečasu vyschne a žádný průšvih to nezpůsobí, pokud tam nebude častější a trvalejší působení vody
Odpovědět
@esmeralda2 Vše co píšeš jsem tak nějak tušil (technické detaily založení stavby a přesahu střech si načetl), ale i tak jsem člověk, který nechce nechat nic náhodě a potřebuje se ujistit. Moc děkuji za vysvětlení. Dodavatele jsem již vybral, výše zmíněné roubenechaty.cz Po osobním setkání a pozitivních sympatií, návštěvě realizace, výrobní haly a v neposlední radě srovnání cenové nabídky jsem rozhodnutý. Jen jsem chtěl mít názor případných jiných investorů.
Odpovědět
@simo_nix roubenechaty.cz mají v katalogu na první pohled malý přesah. Pokud nebudeš stavět tam, kde je celý rok bezvětří, je tam zaděláno na problém, zejména na štítové straně. Jinak asi OK.
Odpovědět
@obludak jaký je minimální doporučovaný přesah střech u roubenek? Budeme mít klasicky obdélníkový tvar s obytným podkrovým.
Odpovědět
@simo_nix americká "norma" je 1:8 ovšem, v našem mírném pásmu je to opravdu minimální přesah který neposkytne ochranu proti rozstřikujícím se kapkám, ani proti dešti při větru. Já mám přesah cca 1:5 ve štítu, a 5:6 podélně. Je to sice trochu extrémní, ale poskytuje mi to pěkný průchod suchou nohou okolo domu za každého počasí a dřevo je celoročně v suchu. Pokud tě zajímají technické detaily, doporučuji příručku ILBA2000 (pouze v angličtině), případně publikaci Houdek, Koudelka, Srubové domy z kulatin.
Odpovědět
@obludak Fajn. Děkuji za radu. Tu normu 1/8 jsem právě před chvíli našel, ale také mi to, především na štítu, přišlo málo. Budu to řešit s projektantem.
Odpovědět
@simo_nix pokud mohu doporučit, udělat přesahy maximální co dovolí statika. Stojí to sice nějaké peníze navíc na střeše, ale vrátí se to na údržbě.
Odpovědět
@obludak Jestli tomu rozumím dobře, tak by to mělo teoreticky zvětšit i podkroví, že? Tedy za předpokladu, že zachovám stejný úhel sklonu střechy.
Odpovědět
Profilova fotka
@simo_nix ve stitech mam 1,4 m a podelne 1,6 m a klidne bych jeste pridal, akorat ve stite uz bych musel davat dalsi krokev
Odpovědět
Profilova fotka
@simo_nix také bychom přidali, v podstatě na každé straně, akorát my jsme byli výrazně omezeni úřadem kvůli velikosti zastavěné plochy. Dnes se do zastavěné plochy nepočítá to, co je pod domem, ale průmět střechy při pohledu shora. Určitě dej přesahy největší, jaké můžeš
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@simo_nix ve štítech máme 1,6m a na boku 2m, i tak se někdy stane, že je barák mokrý. Hlavně, když dcera umývá soláry😉
Odpovědět
@simo_nix nikoliv nezbytně. Prodloužením střechy můžete zmenšit světlost boku a tím i zlepšit poměr přesah:výška aniž byste zasahovali do zbytku dimenzí domu.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak akorát je třeba dát pozor na povolenou velikost zastavěné plochy
Odpovědět
Všem moc děkuji za rady. Ještě by mne zajímalo, zda nemáte doporučení na nějaký stavební dozor, který má zkušenosti s roubenkami a je ideálně ze severních Čech?
Odpovědět
@esmeralda2 pokud okraj střechy nepodepřete sloupem, tedy poslední nosná konstrukce je stěna domu, pak se přesah střechy do zastavěné plochy nepočítá. Viz metodika MMR https://www.mmr.cz/MMR/media/MMR_Medi...
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak teď jsi mě dostal, musela jsem to nejdřív rozdýchat. Nevím, jak je tato metodika stará, resp. kdy byla zveřejněna, ale ani jeden projektant a ani jeden úředník, se kterými jsme měli co do činění, nic takového neznal. Naopak, projekt se opakovaně předělával a dělali se záseky do střechy tam, kde měla být větší, vysloveně kvůli tomu, že zastavěná plocha = průmět do vodorovné roviny, tak abychom se vešli do povolené plochy. Resp. původní projekt měl přesahy větší, ale dostali jsme se přes povolený limit a pak po nás chtěli věci, jako bychom chtěli stavět jadernou elektrárnu. V první řadě výjimku od útvaru hlavního architekta, protože odtud řekli - do 200 m2, a to včetně stájí a garáže (tu jsme nedostali). Jakože kde budeme bydlet, když povolená zastavěná plocha sotva stačí na hospodářské prostory, je nezajímalo. Jeden malinký detailek - u stavby do 200 m2 (= třeba větší psí bouda s pořádnými přesahy střechy) potřebuješ mít v dosahu hydrant, ve kterém je tlak vody 2 atm., přes 200 m2 potřebuješ tlak 6 atm., i kdyby to bylo 201 m2. Pak je to jedno, jestli je plochy 201 m2 nebo 20 000 m2. Také nám vyhrožovali EIA-ou - posouzením vlivu na životní prostředí a různé jiné absurdity. Pozemek má přes půl hektaru, území je územním plánem určeno k venkovskému bydlení
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 nam rekl projektant rovnou ze presahu strechy se nepocitaji do zastavene plochy, kdybych je tam zapocital tak se do 150 m urcite nevejdu
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett asi jsi měl kolem sebe lepší lidi. Kdyby nám projektanti a úředníci nepočítali přesahy střechy do zastavěné plochy, mohli jsme mít jednak větší přesahy a jednak větší pokoje. My jsme to dokonce ze začátku zkoušeli tak, že jsme uváděli plochu ve výšce 1 metr, a to nás stavební úřad poslal někam
Odpovědět
@esmeralda2 no, to je mi celkem líto, metodika je dost stará, snad od poslední aktualizace stavebního zákona, myslím cca 2016. Nakolik si ale pamatuju váš boj s úřady, tak bych řekl, že to bylo účelové pruzení a jenom se modlili aby někdo z vás tu metodiku nenašel. Když jsme dělali projekt (2016), náš projektant o tom rozhodně věděl.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak my jsme projekt dělali v roce 2010 a potom nový projekt na přelomu 2013 a 2014. Jestli to @geodett - ův projektant znal, tak to asi muselo platit, nebo se dalo očekávat, že to platit začne. No, celé naše řízení bylo jedno velké dobrodružství a stálo kromě času, energie a peněz také mnoho kompromisů při překonávání různých, často šikanózních překážek. Teď s tím už nic nesvedem, tak se těšíme, že s ten srub vůbec povedl
Odpovědět
ahojte, tak trochu nestiham citat nove prispevky... viem, ze natieranie sa tu riesilo milionkrat... ale nespominam si, ci niekto riesil aj natieranie olejom/voskom na bielo s ponechanym presvitajucim vzorom dreva... budeme robit obklad z palubiek (smrek) a uvazujeme nad osmom (dekoracni vosk-transparentni odstiny "bila na smrku" alebo dekoracni vosk-intenzivni odstiny "bila matna na smrku")... mate niekto natrete, alebo skusenost? Zatial mame skusenost iba s olejom a tvrdovoskovym olejom, s voskom nie... je tam nejaky rozdiel v nanasani na drevo? (olej vacsinou vo vodorovnej polohe nanasam myci houbou na auto, na stene stetcom...) palubky budem natierat vonku a potom budeme zakladat (klincovat)... je nieco na co si dat pozor, alebo ina zaludnost by sa mohla vyskytnut? Este ma zaujal PNZ dekoracni vosk creativ, alebo PNZ tvrdovoskovy olej bily na smrku), ale bohuzial vzorkovnik bezne nie je k videniu a dodacia lehota posty sa dost predlzuje, keby sme si objednali na nete najmensie balenie... trochu nas tlaci cas... dakujem vopred za rady a postrehy
Odpovědět
Ahojte, tiez nestiham moc pisat. Este stale nebyvame v nasom zrubiku 😞, vela veci sa nam posunulo a museli sme aj financie riesit a podobne. Tak po castiach dokoncujeme. Uz nam stoji 3 rok bez kurenia, tak snad aspon to sadanie dobre dopadne a nepootvara sa ked zacneme pomalicky vykurovat. Mam 2 temy s ktorymi potrebujem poradit (tiez sa to tu viac krat riesilo ale radsej sa opytam): 1. Parapety. Potrebujem vyriesit primarne exterierove ale neskor aj interier. Rad by som sa vyhol plechovym a chcel by som skusit drevene len nejak neviem do akeho druhu dreva ist a s akou formou impregnacie. Cerveny smrek sa v nasom okoli tazko zhana. Ale dub, buk alebo jasen zozeniem. Ake su vase skusenosti s parapetami? Je dobry napad dat do exterieru drevene? Dokazem nejakym druhom impregnacie zabezpecit dlhu zivotnost? V akej hrubke by ste parapet odporucali spravit? Pametam si, ze @geodet alebo aj @vorelmato ste parapety len vyspalikovali a nalepili na PUR penu. Je to takto po rokoch u vas ok? 2. Druha vec je zateplenie a zaplechovanie zakladoveho sokla. Budeme robit len z 2 stran lebo z dalsich dvoch mame siroku terasu. Len sa chcem poradit aku hrubku izolacie (polystyrenu) pouzit a ako mate nasledne uchyteny ten plech do prvej klady. Mame tam vyfrezovanu taku drazku nato ale neviem ci to tam staci len strcit a prisrobovat, alebo aj vytmelit alebo nalepit nizkoexpanznou penou a podobne. A kolko nechat dilatacnu medzeru medzi plechom a tym polystyrenom s buducim obkladom. Diki moc za rady a podzravujem vsetkych. Mato
Odpovědět
@corneg odpovím na první dotaz. Exteriérové parapety jsem udělal plechové. Je to nafurt a prakticky bez údržby. U mne jsou okna, kromě jednoho, v takové výšce, že to stejně nikdo neocení, nějaké designové vymyšlenosti. Interiérové budou z dubové nebo bukové spárovky, lakované polyuretanovým podlahovým lakem. Manželka zbožňuje květiny, které zase potřebují květináče a zalévání. Cokoliv s menší odolností jako třeba měkké dřevo, nebo tenkovrstvá lazura bude v těchto podmínkách bez milosti zlikvidováno v krátkém čase. Jestli to nebudu muset časem nahradit cetrisovou deskou s nalepenou dlažbou jako v bývalém bydlišti se teprve ukáže.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak zkus si to nechat nařezat z břidlice. Umí to udělat z jednoho kusu a nevypadá to zlé. Do buku bych nešel, ani do dubu. Časem se tam dostane voda a zčerná to. Volil bych asi spíš modřín....
Odpovědět
Profilova fotka
@corneg Ven bych dal hliníkový profil s nějakým stylovým lakem, @obludak má pravdu... Jen je třeba to udělat pořádně, aby se nedostala voda pod to, těžko vyschne a pak to hnije a je to potom v pr.... Dřevo pracuje, čímkoliv to vytmelis vypraska to, je s tím starost. Venkovní parapety nemáme zatím žádné a ani mi nechybí. Dovnitř klidně drevo, pokud je otvor udělaný precizně, lepil bych to dneska mamutem, pokud je třeba řešit nerovnosti, popř. výšku - tak klínkama vypodložit, vypenit a řádně zatížit. Když to nemá kde pružit - drží pěna dobře.
Odpovědět
Profilova fotka
@corneg venkovní parapety mám z dubu tl. 50mm, přilepené pěnou, utěsněno tmelem, sklon zajištěn klínky po krajích, natřeno stejně jako srub olejem od A.L.K. ... stejné budu dělat i uvnitř.
Odpovědět
Profilova fotka
@jirka83 lepší fotku nemám
Odpovědět
Profilova fotka
čau spolupotrefenci! vidím, že jste pořád činorodí. to je dobře. rád vás po dlouhé době opět "slyším". 🙂 mám hotové suché zídky, komplet přístřešek na dřevo, všechny schody do chalupy, obrubníčky z žulových kostek, napojené svody a opěrnou zeď před vchodem. zbývá kamenná dlažba kolem celé chalupy, štajplony, garážové stání, cesta a demolice starého domu. podle mých předběžných propočtů bych mohl v roce 2040 finišovat 🙂
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?