Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Dobrý den, chtela bych vás poprosit o radu/zkušenosti. Letos začínáme stavět poloroubenku, našli jsme si dodavatele, jehož práce se nám líbí, domluvili jsme si spolupráci na stavbu části domu - tj. komplet dřevěná část+okna+střecha. Trochu mě ale zaskocil požadavek dodavatele a to takový, že dopředu požaduje zaplatit zálohu na materiál - konkrétně na dřevo a okna a to v plné výši v momentě objednávky. Jedná se o standardní postup? Máte zkušenosti? Jde mi o to, že nám v podstatě 3 měsíce nebo i víc bude viset 1,3mil.Kč a s tím samozřejmě přichází obavy. Nikde jsem se o takových vysokých zálohách nedočetla. Bude to samozřejmě smluvně ošetřeno, necháme smlouvu upravit právníkem a peníze půjdou na účet. Stejně mi to ale připadá jako velký risk. Jakou máte prosím zkušenost?
Odpovědět
@angryhamster Platili jsme zálohu asi 30% materiálu hned, 30% po stavbě ve 2m výšky a 40% při dovozu na pozemek. Práci jsme platili ve dvou dílech, 50% při zahájení montáže na pozemku, 40% při dokončení stavby a 10% zádržné do převzetí díla dohledem.
Odpovědět
@obludak Děkuji za odpověď. On chce zaplatit jen ten materiál, práci dopředu vůbec nechce, to bude fakturovat až na základě skutečné realizace. Když to tedy propočítám, tak z té jeho části je tahle částka (drevo+okna) asi 40%....🤔 tak je to asi standard a budeme věřit, že to dobře dopadne 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@angryhamster Také jsme dávali zálohu na materiál, myslím, ze celkové to bylo asi na 3 etapy
Odpovědět
Profilova fotka
@angryhamster popravdě to je ještě dobré. Záloha na materiál je úplně normální u menších firem, které nemají tak vysoké vlastní prostředky. Navíc, když zaplatíte zálohu, tak už necouvnete a zhotovitel má tak jistotu, že si to nerozmyslíte. Myslím si, že můžete být v klidu. Já dal skoro Mega za pár fotek srubu a ten mi visí na Slovensku už víc jak půlrok. 😁
Odpovědět
@peking53 ktorá firmicka 🤔?
Odpovědět
Profilova fotka
@angryhamster také máme zkušenost, a to vynikající, ale nevím, jestli by ti k něčemu byla. Otevřeli jsme akreditív, my jsme dali peníze do banky, banka sdělila výrobci, že má pro něj peníze. Zákazník má jistotu, že ho výrobce nepodvede, a výrobce má jistotu, že ty peníze dostane, když splní podmínky smlouvy, která je povinnou součástí akreditivu. Když byl srub na místě, banka firmě uvolnila peníze. Akreditiv je téměř 100 let starý prostředek, u nás se v těchto situacích moc nevyužívá, a pak jsou zde ty různé oči pro pláč (naše také). Ale vím také o někom v ČR, kdo to takto má, takže není to tak, že to nejde, jen se do toho málokomu chce. Něco to stojí, ale ve srovnání s možnými riziky je to pakatel. Lze nastavit i částečné uvolňování peněz a kromě toho na základě toho, že ve prospěch výrobce je otevřený akreditiv, může výrobce čerpat úvěr nebo kontokorent, podle toho, jak je rychlý.
Odpovědět
Profilova fotka
@angryhamster hele to je úplně jedno jaká. 😁 Pokud vím, tak @esmeralda2 přišla o spoustu peněz i u větší známé firmy. Ale má pravdu s tím akreditivem. Já to udělal podobně. Dal jsem bance smlouvu o dílo a ta uvolňovala peníze jak jsem já řekl. 😊
Odpovědět
@angryhamster Platili jsme 50% zálohu za dřevo, po přivezení dřeva na stavbu dalších 25% a zbytek po kompletaci roubenky.
Odpovědět
@da68ni My to máme řešeno podobně.
Odpovědět
@peking53. Tak snad vám to dopadne dobře. A srub vám dorazí co nejdřív.
Odpovědět
Profilova fotka
@alman děkuji. Už mi tečou nervy..
Odpovědět
Článek se načítá
@peking53 se ti vůbec nedivím.Sice do toho nevidím ale udělal bych si test na covid a jel bych tam udělat kravál. A ještě bych si to nechal proplatit všechny náklady spojené z cestou i z případnou karanténou.
Odpovědět
Chci se vás zeptat teď řešíme krytinu. Máte tady negdo betonovou tašku terran zenit evo?
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj all, rychlý dotaz (protože tady neumím pořádně vyhledávat). Známému na chatu-roubenou spadl při vichru strom a protože je více než 100 let stará, tak zvažuje stavbu nové roubenky a věďa že mám dřevo, tak se mne ptá na firmu Srub.cz (pánové Folber-Tmej?). No nevím o ní nic a tak ňůrám kdo ví? Díky za nějaké info/nebo referenci...jsou na trhu dlouho, ale tady ji moc nezmiňujeme/te!? Pokud by to byla "ostrá" reference, tak klidně do schránky :-D Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@alman No. Furt se vymlouval, že sem nemůžou, že jsou zavřený hranice, jenže nebyly zavřené, jen se mu nechtělo platit testy na covid za 5 dělníků a ani 14 dní povinné karantény. No, mají ve smlouvě pokutu z prodlení. Dám jim čas do konce května. Pak už pokudlta pokryje karanténu dělníků. Takže mu řeknu, buď zaplatí pokutu, nebo nemusí nic a zaplatí si karanténu..
Odpovědět
@thomson zkus tento odkaz https://www.google.com/search?client=... v tom radku mas pak napovedu jak tvorit dotaz
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak Děkuji
Odpovědět
Dobrý den, za nedlouho budeme stavět roubenku z masivních smrkových hranolů (30cm) a já mám dotaz ohledně externího přístupu vzduchu ke kachlovým krbovým kamnům. Má otázka je prostá: Externí přístup ke kachlovým krbovým kamnům: ANO či NE? Nejraději budu za odpovědi lidí, kteří již bydlí v roubence popř. ve srubu a mají zkušenosti s topením v kamnech/krbech v masivní dřevostavbě. Už několik dní pročítám diskuze CPV ke kamnům a suma sumárum jsem se dočetl, že v pasivním výborně odizolovaném domě je to dnes téměř nutnost, ale ohledně nízkoenergetických domů(do kterých spadá i naše roubenka dle tepelných ztrát) už to tak jednoznačné není, zde se názory rozcházejí. Nejraději bych ten externí přístup vzduchu vůbec nedělal a neřešil, ale mám obavy, aby kamna dobře hořela, nekouřila a nedehtovala. Topení kvalitním suchým dřevem je samozřemostí. Vím, že kamna potřebují ke správnému hoření dostatečný přísun vzduchu a je otázka, zda-li by dostatek vzduchu bez CPV měly jen z interiéru. Roubenka je přeci jen masivní dřevostavba, celý dům tedy nepochybně lépe ,,dýchá´´ než zděný nízkoenergetický dům nebo panelová SDK dřevostavba. Je mi jasné, že je vše do velké míry individualní, záleží na mnoha faktorech jako umístění kamen, jejich výkon, tah komína atp... Proto bych vám rád trochu nastínil mou situaci: Kachlová krbová kamna: konvekční, dvouplášťová výkon max. 8kW Umístění kamen: obývací pokoj+kuchyně Vytápěný prostor: 28m2 (cca 90m3) Okna: dřevěná Eurookna s trojitým zasklením Velikost komínu: 8m Kamna budou umístěná hned vedle dveří v obývacím pokoji do chodby, takže pro vytopení i ostatních místností+pro větší přísun vzduchu by se častokrát otevíraly dveře. Pokud by byla puštěná digestoř tak se otevře okno na mikroventilaci. Ještě doplním, že kamna budou jako druhotný/záložní zdroj vytápění, primární je TČ vzduch/voda s podlahovkou. Kamna by byla opravdu jen na atmošku nebo na přitopení jednou, dvakrát do týdne při topné sezóně... Díky za vaše názory 🙂
Odpovědět
@majkl1993 Externí přívod vzduchu ke kamnům rozhodně ano. Jinak ti to bude tahat skulinama ve dřevě studený vzduch do domu. V základu domu stačí natáhnout plastovou trubku .
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 my ho nemáme..tohle si řešila f.co stavěla kamna a řekli,že potřeba není...topime 9.rok bez problemu
Odpovědět
@peking53 tyblaho sice vím že Slováci to měli přísne ty podmínky ale toto.!. Bych ho zvysoka jeb... za také výmluvy. A asi bych mu nenabidl žádné alternativy. Spíš bych chtěl nějakou kompenzaci za všechno. (vybroušení Inter. a exter.) Jelikož nebylo zakázáno v rámci obchodu přejíždět hranice ale jak si psal se mu nechtělo. Chápu že se mi to snadno píše a že po tak dlouhé době uz ho chcete mít postavený za každou cenu. Držím palce ať to vše dobře dopadne.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 budeš-li mít topení kamny více méně na pohodu, zamysli se třeba nad přívodem externího vzduchu z půdy, nebo také můžeš mít dvouprůduchový komín a jeden průduch použít na přívod vzduchu do kamen. Také jsme po studiu dostupných podkladů byli přesvědčeni o nutnosti přívodu vzduchu rourou v podlaze a také nám kamnář vysvětlil, že to může být i jinak
Odpovědět
@ammma vlastní zkušenost s tím profukem spárama mezi dřevěnou konstrukcí domu?
Odpovědět
@jptn a máte taky roubenku nebo srub?
Odpovědět
@esmeralda2 s tou půdou nevím nevím, tam by to bylo asi těžší na realizaci, spíš jsem slyšel o možnosti přívodu ze sklepa, ale my roubenku mít podsklepenou nebudeme. O tom komínu jsem slyšel, ale v projektu máme navrhlej komín Schiedel uni plus, ten přístup vzduchu ke kamnům bohužel neumožňuje. Myslím že to umožňuje Schiedel uni Smart ale nevím, zda-li by tento komín šel v naší roubence realizovat, stavíme teprve základy. Pokud se rozhodneme pro CPV , tak to protáhneme nejspíše podlahou pomocí plechového kanálku 90x200 a nebo přes základy KG trubkou 125. Ale u obou těchto možností bychom z toho co jsem vyčetl museli přidat do tohoto systému přívodu CPV klapku, aby se kamna v případě, kdy se v nich nebude topit neochlazovaly a tady vůbec nevím, kam tu klapku dát a jak to kvalitně provést tak, aby vše fungovalo tak jak má, proto se mi do toho moc nechce 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 Roubenku
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 Ale máme kachlošamotova, stavěná,byla součást projektu,ext privod se nedělal..
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 když si necháš nainstalovat elektronickou regulaci přívodu vzduchu, automaticky se po vyhoření klapka zavře. Cosi to stojí, ale stojí to i za to. CPV není nutnost, ale jestli teprve stavíte, není nic jednodussiho než zalít do betonu trubku a pak ji v nejhorším nepoužít.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 externi privod nemame, resil jsem to pred betonazi desky s lidma co mne staveli pec, mozna to vzduch z venku trochu taha, ale zase clovek nemusi vetrat 🙂 topime 4 roky bez problemu komin mame jednoplastovy skorsken, prumer 200 mm
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?