Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

17 hod20440
  • @esmeralda2  
    Ahoj. Co se oken týče plat, co už jsem psal. Máme v projektu napsáno trojsklo a součinitel prostupu tepla Ug = 0,7 W.m-2. Je otázka, zda 0,7 v projektu je myšleno jako 0,70 nebo třeba 0,79,999. 🙂 Proto jsem volil nejobyčejnější okna s trojsklem, ačkoliv to postrádá smysl, jak správně píšeš. Pokud přijde kontrola z úřadu, tak dvojsklo bych neokecal, trojsklo uvidí na první pohled a snad nebude pátrat dál, zda je to 0,70 nebo 0,75... V případě dvojskla by se to muselo nějak racionálně zdůvodnit... nevím, např. že způsob kotvení okna neumožňuje takovou pevnost a docházelo by k vylamování okna při otevření vahou trojskla a masivního rámu... Ale nevím, zda to riskovat. To samé třeba to tepelné čerpadlo. Elektrokotel mohu mít za desetinu ceny tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo je de facto elektrokotel, jen poněkud sofistikovanější, ale samozřejmě dražší. A co ušetřím na energiích, dám na servis a další šaškárny kolem. Co když dám do domu elektrokotel a řeknu při kolaudaci, sorri, ale došli mi peníze... Nebo když řeknu, mám ve stropě mít vatu 30 cm, ale podařilo se mi sehnat parametrově stejnou izolaci o šířce 18 cm. Tak co na to pán z úřadu? A taky banka, které dávám projektovou dokumentaci a rozpočet? Těžko říct... Tož asi tak na vysvětlenou.

• @caesar82  Dovolím si malinko nesouhlasit s tvrzením TČ = elektrokotel. Za normálních podmínek, tj čerpadlo má dostatečný teplotní spád na vstupu, vyrobíte z jedné elektrické MWh 3-4 tepelné MWh. To u elektrokotle není možné. TČ je skutečně nejúčinnější současně známý zdroj tepla. Bohužel je technika díky dotačnímu pokřivení trhu neskutečně předražená, takže finančně to až taková hitparáda není. Jinak s tím co provádějí úředníci okolo PENB, to je katastrofa, s tím naprosto souhlasím.

• @obludak  díky za upřesnění.

• Sponzor fóra
  • Rok zpět jsem si nechal nacenit kuchyň z masivu. Cena 300 tis. s DPH. Tak jsem si ji vyrobil sám ač nejsem truhlář. Stačí se toho nebát. Spoje desek vše na ozuby, materiál dub a buk. Cena za materiál spárovka a Blum pojezdy 90 tis.

• @pv96  Bydlíme v roubence z bsh 24cm alpský smrk, jsem cca 420 nm výšky. A není problém. Borovice 20cm bude také stačit. Podívejte se jak se staví ve Skandinávii- Honka, Kontio, také z 20sm hranolů a tam je to jiný level, co se teplot týká...

• @caesar82  Ano, máme plastové- dekor borovice winchester. Ze dvou metrů nepoznáte, že je to plast. Kdo k nám pŕišel, myslel si, že je to dřevo. Jo a je to dvojsklo. Po 3 letech bydlení už vím, ze to úplně stačí.

• @geodett  Nedá... To by musela mít zeď průměr 70cm... Fakt úchylná doba... Ještě, že máme ty fígle. 🙂

• @da68ni  znamy bydli u Noveho Mesta na Morave v roubence z cedru z hranolu 18 cm a kupodivu zije a nezmrznul 🙂
    souhlas doba je zla

• @caesar82  diky za vycerpavajici odpoved
    je stale tezsi hledat nejakou tu "ceskou cestu"
    ja podobnou logikou bojuju s EDG pri schvalovani FVE a to je to ten tolik zadany obnovitelny zdroj

• Ahoj! Prosím podělíte se o Vaše zkušenosti jak a čím jste natřeli Vaše dřevostavby z interiéru / exteriéru? Kolik vrstev? Natírali jste štětkou nebo válečkem? Svépomocí nebo můžete doporučit firmu?

• @pv96  Osmo - bílý smrk a na to PNZ transparentní lak. Vše válečkem.

• @pv96  PNZ je vosk ne lak

• @pv96  vlastní složení. Venkovní nátěr na bázi norského dehtu, vnitřní na bázi včelího vosku

• @pv96  vnitrek svetlicovy olej s vcelim voskem 1 nater, venek olej s odstinem 1 nater a pres to UV vrstva (takze venek 2 natery) - to delali srubari v cene srubu
    a venek pretiram cca po 5 letech hipsterem (z cestadreva.cz) + barevny pigment od kreidezitu

• Sponzor fóra
  • Vnútri svetlicovy olej
    Vonku vlastná zmes: tungovy olej+drevný decht +terpentín
    Dve vrstvy

• Zdravím všechny, akorát mi dodělávají srub a chci se zeptat jestli tmelit i zevnitř nebo ne. Koukal jsem na fotky i ze zahraničí a někdo vytmeleno má a někdo ne. Zvenku je to samozřejmost.

• @bebirek   my nemáme tmeleno ani zvenku ani zevnitř. Na tvém místě bych počkala nejméně 1 - 2 roky, jestli se spoje někde otevřou nebo klády nějak výrazněji prasknou
    jinak tě vítám v naší diskusi, ať je nás víc, nebudem se bát vlka, nic

• @pv96   odpověděla jsem jenom na půlku. Zvenku nejdřív 1 vrstva lněným olejem, pak po roce 2 vrstvy nátěrem s obsahem dehtu. Vše štětcem. Zevnitř ještě nevím. To, co je červené, je 2x nátěr teplý lněný olej, siena pálená a sikativum, vnitřní nátěr stěn zkoušíme. Nejspíš bude také 2x, ale protože si ten nátěr vaříme, ještě nemáme dokonalou konzistenci a hustotu, a teplota není zrovna optimální, tak uvidíme, jestli náhodou nebude jeden nátěr stačit. Také štětcem.

Co nějaké fotečky, nedal bys?

• @esmeralda2  On už stojí víc jak rok, dodělávají se interiéry. Zvenku musím tmelit určitě protože při velkých deštích dochází k zatékání mezi jednotlivými vrstvami, navíc je postavený v místě kde je větrno a dost sněhu.

• @bebirek  aha, tak tomu se asi nedá vyhnout. Jestli jsou tam takové fugy, tak bych to asi zatmelila i uvnitř. My jsme tmelili jednu prasklinu a do tmele (woodchink srubařský tmel) jsme zamíchali drobné piliny z broušení, barva k tomu dřevu sedí jak ta pověstná pr ... na hr ...

• @bebirek  mam v planu tmeleni na tento rok (srub stoji 6,5 roku) a jen zvenku, urcite bych jeste nejaky rok pockal az se to dotvaruje

• @geodett  Urcite cekat nebudu, loni mi tam pri silnych destich zatekalo ...

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat