Jakou značku cihel?

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, na trhu je celá řada dutinkových cihel. Okolo sebe vidím, že většina staví z Hebel nebo Porotherm, existují ale i jiné značky. Jakou s nimi máte zkušenost? Jsou opravdu mezi jednotlivými výrobci velké kvalitativní rozdíly? Zajímá mě jakákoliv zkušenost. Primárně hledám broušené cihly. Další méně mainstrem: Leier Winklman Rotz
Odpovědět
@dana_racko Neuvěřitelné lži. Peníze neušetříte a stěhovat se o 2 měsíce dříve taky nebudete.
Odpovědět
Profilova fotka
@znedloob myslím, že není na škodu mezi některé místnosti umístit přímo akustické cihly. Které jsou přesně na takové věci uzpůsobené. Zejména pokud obývací pokoj sdílí stěnu s dětským pokojem nebo ložnicí, je použití těchto cihel podle mého názoru dobrou volbou.
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Je věcí každého, jak se rozhodne. Už jsem výše psal, že jsem dal 2v1 a nelituji toho. Především ušetříš čas, několik týdnů, protože nemusíš dát EPS na vnější stranu. Nemusíš k tomu hledat jiné mistry, takže si ušetříš nervy i energii 😉
Odpovědět
@jiri_v ušetříš trochu času ale zaplatíš až dvojnásobek (drahé cihly + drahá tepelněizolační omítka)
Odpovědět
Zde ještě přidám článek, který to popisuje https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=me... Výpich z článku: "Dalším chybným předpokladem je, že díky absenci vnějšího zateplení vyjde fasáda u termoizolačních cihel levněji. Opět se jedná o omyl, je to právě naopak. Aby se dosáhlo požadovaného tepelněizolačního účinku, doporučují výrobci plněných cihel aplikovat speciální tepelněizolační omítky o tloušťce 30 mm s finální povrchovou úpravu (5 mm) a speciální vnitřní omítku (10 mm). V závěru je tak tloušťka fasády nadstandardní. Navíc je náročnější na provedení, protože ji musí provést vyškolený pracovník. Chybné provedení by totiž mohlo způsobit nefunkčnost izolační skladby."
Odpovědět
@jiri_v ano je věcí každého jak se rozhodne, to tady nikdo nerozporuje. Já se jen ohrazuji proti prokazatelě lživým informacím. Zase jste Jiří fabuloval.. Při stavbě ušetří týdny?? To mi chcete říci, že kotvení zateplení na průměrný RD trvá týdny? Potom už je to stejné. Omítky musíte dát i na tu zateplenou cihlu.
Odpovědět
@petr13 Ten článek to popisuje dobře. Důležitá je i taková drobnost, že na jednovrstvé zdivo musíte udělat silnou fasádu a dodržet technologické přestávky. Takže časově je to spíše naopak a sendvič lze postavit rychleji.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 Ano, je to dražší řešení, to neříkám, ale dávalo mi to smysl a jak jsem psal, rozhodnutí bych neměnil. Tyto cihly mají dobré vlastnosti, dobře se z nich stavělo. Ale ať si každý dělá, co uzná za vhodné. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Ne, nechci říct, že kotvení trvá týdny, ale chci říct, že než se na dům položí izolace, musí se dům vysušit. Takže to nepůjde hned, ale přesvědčovat vás nebudu. Chvíli nám trvalo, než jsme zvážili, z jakého zdiva budeme stavět a co do něj vložíme, a za svým rozhodnutím si stojím.
Odpovědět
@jiri_v Vidíte sám říkáte, že je to dražší řešení. Proto mi přišlo důležité zde stavebníky upozornit na ten reklamní článek od @dana_racko, který obsahuje lživé informace o ušetření.
Odpovědět
@jiri_v vymýšlíte si nesmyslné argumety, jako v tom reklamním článku. Pro většinu stavebníků je nejdůležitější cena. To je obvykle na prvním místě při rozhodování a jednovrstvé zdivo je výrazně dražší. Nyní uvádíte jako argument, že se musí čekat na vyschnutí domu. Jednak to není pravda a hlavně neznám nikoho, kdo by dělal fasádu hned po dostavění obvodu. Prakticky každý (včetně mě) první rok postaví hrubou stavbu, pak si další rok blbne uvnitř a teprve na závěr se dělá fasáda. Zde je podstatné, že tenkovstvá fasáda včetně zateplení se běžně dělá naráz bez technologických prodlev. Stačí jen malé lešení, které se přesouvá kolem domu. Zato s jednovrstvým zdivem musíte mít lešení na komplet celý dům a fasáda se dělá ve dvou krocích, mezi kterými musí být pauza na vyschnytí jádra. Po celou dobu samozřejmě platíte pronájem lešení. Fasáda na jednovrstvé zdivo se zde několikrát řešila. Obvykle ve stylu: "fasáda se zateplením mi vychází výrazně levněji, než systémová fasáda. Jakou minimální sílu izolace musím použít ?".
Odpovědět
Udělal jsem si pár porovnání. Řekněme, že máme hrubou plochu 160 m2. Porotherm 30 Profi, P10 Broušená + Isover EPS 70F 20cm - U = 0.14 W.m-2.K-1 // RT = 7.13 m2.K/W Množství: 2560 ks cihel + 160m2 EPS 70F 20cm Cena: 188 672 Kč (73,7Kč/ks) + 39 959 Kč (249,74/m2) = 218 631 Kč,- HELUZ FAMILY 30 broušená + Isover EPS 70F 20cm - U = 0.12 W.m-2.K-1 // RT = 8.69 m2.K/W Množství: 2560 ks cihel + 160m2 EPS 70F 20cm Cena: 282 112 Kč (110,2Kč/ks) + 39 959 Kč (249,74/m2) = 322 071 Kč,- HELUZ FAMILY 50 2in1 broušená - U = 0.11 W.m-2.K-1 // RT = 8.96 m2.K/W Množství: 2560 ks cihel Cena: 675 328 Kč,- (263,8Kč/ks) Ceny jsem použil z https://stavebniny-levne.cz/ a https://www.levnestavebniny.cz/ aktuální je dni 03.04.2023. Berte to jako hrubou představu.
Odpovědět
Článek se načítá
@znedloob A to by jste tam měl ještě přihodit k těm 2+1 tepelně izolační omítku. Teprve pak máte srovnané povrchy a přijde na ně pak to stejné (perlinka+lepidlo+finální omítka)
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 spíš je potřeba porovnávat kompletní souvrství při stejném součiniteli prostupu tepla, pokud něco chcete srovnávat... Dále by měl člověk uvažovat veškeré pracnosti souvrství a u cihel 2in1 provádění detailů přes systémové prvky či tvarovky
Odpovědět
Ten rozdíl je tedy možná ještě více propastný, ale nechtěl jsme strašit tolik 🙂
Odpovědět
@eewin Díky za informace o tom, jak jsi to udělal. Jsou podle tebe mezi značkami nějaké zásadní rozdíly?
Odpovědět
@zubr487 Děkuji, nechám si to projít hlavou a nechám si udělat cenové nabídky. Navíc by mě zajímalo, jak vyřešit překlady, kdybychom pak chtěli venkovní žaluzie? Je nutné na to myslet už při zdění?
Odpovědět
@zdenekk12 Lze taky dávat překlady normálně a dělá se myslím systém do zateplení
Odpovědět
@vladimir_sacha Aha, to jsem nevěděl, jak to je, jestli na to musím myslet už při výběru překladu a přizpůsobit tomu výběr, nebo jak. Nejdřív jsem si myslel, že je nebudeme dávat, když nemáme kolem sebe sousedy. Že se nám nikdo nedívá do oken. Ale vzhledem k tomu, že se pozemky prodávají, takže se to může rychle změnit.
Odpovědět
@zdenekk12 Pokud budete zateplovat tak doporučuji udělat řešení na žaluzie takové, že místo klasických 4 překladů (v případě 30 cm cihly) dáte jenom 3. Jeden ten poslední směrem ven vynecháte a dáte místo něj 8cm XPS. Tím si vyřešíte tepelný most v místě kastlíku na žaluzii. A můžete pak pořídit nějaké levnější kastlíky (např. plechové nebo dřevěné). Ty speciální purenitové jsou velice drahé.
Odpovědět
@zdenekk12 začněte tím, že si spočítáte ceny materiálů, jako zde předvedl @znedloob. Argument ušetřím cca 300t Kč je velice pádný
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenekk12 Myslím, že jde především o samotnou cihlu. Jde o typ cihly, o její parametry. To je hlavní, no každý preferuje něco jiného. Osobně jsem si vybral značku, co jsem psal, z toho důvodu, že si od nich můžeš vzít všechno a je to jako takové lego. Pak není problém postavit dům svépomocí.
Odpovědět
@petr13 Děkuji za informace, a když se položí silnější cihla, je to jak? Kdyby jsme tam dali takovou, která by se nezateplovala?
Odpovědět
@zubr487 Ano, chápu, ceny jsou jedna věc, ale zajímá mě také, co je praktické, co se komu osvědčilo, proto jsem tady a zajímají mě názory lidí, kteří už dům postavili. @eewin Aha, takže všechno ostatní pro stavbu máš taky od nich. Ptal jsem se na překlady kvůli venkovním žaluziím. Dali jste na dům takovéto žaluzie?
Odpovědět
@zdenekk12 tak záleží zda budete mít chtít kastlíky skryté anebo ty viditelné, které vám "zabírají" vršek okna. Pokud skryté tak budete asi muset pořídit speciální překlady pro kastlíky ale to už je zase úplně jiná cenová kategorie. Zde jsme prostě stále u toho že nejlevnější a nejblbuvzdornější řešení je sendvič systém (např. 30 + 20 eps). A ještě navíc celkově lepší izolační vlastnosti.
Odpovědět
@zdenekk12 Nerozumím otázce. Rozdíly mezi jednozvrstvým zdivem a sendvičem se zde rozebíraly ze všech stran. Pro obě varianty existují řešení pro venkovní žaluzie. Je zde velké množství lidí co stavěli se zateplením a nemají žádné problémy a podobně je to u jednovrstvého zdiva. Záleží co preferujete. Zateplení má jedinou nevýhodu v nižší pevnosti fasády a tím riziko poškození od ptálů.
Odpovědět
@petr13 Rozhodně nechci, aby mi kastlík zabíral okno. Viděl jsem ho několikrát a nelíbil se mi to. Do domu se pak dostane zbytečně méně světla. Existují pro to také nějaké speciální překlady? Budu se na to muset podívat. Něco takového jsem ještě neviděl a hlavně jak to vypadá. Jak se to liší od normálního překladu.
Odpovědět
@zubr487 Odpověď jsem již dostal výše. Zajímalo by mě u jednovrstvého zdiva, jak je to s překladem. Ano, každé řešení má své příznivce i odpůrce. Už jsem to zjistil. Prostě si budu muset v hlavě uspořádat, jak to udělám. 🙂
Odpovědět
@zdenekk12 Porotherm KP Vario UNI, ale dělají se jen do nějaké šířky.
Odpovědět
@petr13 Jo, děkuji. Podívám se na to.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?