Senvičové zdivo vysypané perlitem - zvětše í stavebního otvoru

Chceme vyměnit obývákové okno 150x150 cm za balkonové dveře 150x240 (90x240 dveře plus zbytek fix). Pod oknem je tedy třeba vabourat cca 90 cm zdi. Vyboural jsem kousek a najednou koukám, že se mi ze zdi sype perlit. Zjistil jsem, že celý dům je zděný stylem kdy při pohledu ze vnitř je nedříve jedna zeď z dutých cihel tlustých cca 24 cm, pak je mezera cca 9 cm vysypaná perlitem a dále další zeď z klasických cihel. Obvodová zeď je tedy tvořena 2 zdmi (každý cca metr provázannými k sobě) a spára mezit tím vysypaná perlitem. Docela příjemné zjištění z hlediska izolace, ale horší skrz realizaci těch dveří. Naštěstí jsem začal bourat od středu takže se vysypal jen ten perlit z prostoru pod oknem. Ze zdí to nevyjelo. Jak dále postupovat? Nemáte s tím někdo zkušenost? Napadlo mě vyvrtat bokem cca 30 cm od plánovaného otvoru cca co 10 cm díry (viz značky na přiloženém fotu) a nastřikat do zdi do prostoru perlitu montážní pěnu. Vytvořila by tak jaousi hradbu pro ten perlit a za touto hrabdou bych zeď vyboural, Následně bych musel pod oknem dozdít obvod těch plánovanách dveří aby bylo dveře do čeho ukotvit. Otázka zní zda to takto půjde udělat? Myslíte ze tlak montážní pěny je dostatečný aby to "přefouklo" ten ve zdi napěchovaný perlit a udělalo to tam "špunt" o průměru 10 cm? Když je pod překladem 150 cm zdiva a pod tím bude dočasně 90cm x 30 vybouráno než se to dozdí, tak by se asi měl raději podepřít. Nebo není nutné?
Odpovědět
@petank To je zbytečně komplikovane. Odboural bych řadu a mezeru na okrajích po vysypanem perlitu bych doplnil pěnou. To celé opakovat az na zem. Žádnou podperu nepotřebujete.
Odpovědět
Děkuji za odpověď. Jenže když bych teď bez navrtání a zapěnování vyboural byť jen 1 duťák tak ten perlit "vyjede" z celé zdi. Zatím vyjel jen z prostoru pod oknem což se stejně bude vybourávat celé pryč. Proto mluvím o vytvoření bariéry pěnou aby ta bariéra podržela perlit kde je. Pokud píšete " po vysypanem perlitu bych doplnil pěnou" tak to je jako byste napsal "většinu zdi 10x3m bych vyplnil pěnou".
Odpovědět
@petank S perlitem jsem sice pracoval, ale Vy tam asi máte jiný. Ten co znám má ostrohranou strukturu a je lehký. Diky tomu "vytece" jen malý objem z vybouraneho kraje. Případně do mezery zaražte kus prkna (z horni strany)
Odpovědět
Díky za reakci. Pokud by to bylo takto, potom by se neusel vysypat materál z celé zdi. Le riskovat to moc nechci. Zkusím ty sondy a budu pomalu odbourávat a případně tam postupně rvát nějaké zábrany.
Odpovědět
@petank V každém případě na fotce máte jen malé množství perlitu. Takže ze stěn žádný "neteče" a zřejmě je to jen z toho vybouraného prostoru.
Odpovědět
Ano, přesně tak. Zbytek perlitu podržely vazebí cihly (kterými jsou ty 2 zdi svázány k sobě) které jsou na kraji pod otvorem okna (3 jsou viděgt na fotce i v prostoru pod vybouraným oknem. Takže ano, zatím ve zdech drží na svém místě. Ale jak pustím zbíječku tak vibrace způsobují další uvolňování. Nyní jsem to zahradil a v sobotu na to zkusím vlítnout.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?