Soused postavil dům blízko mého domu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda je možné něco udělat s tím, že soused postavil svůj dům blíž než je v projektové dokumentaci a je od mého domu nyní vzdálen 6,5 m a ne 7 m podle projektu. Nyní za mnou přišel s tím, abych mu podepsal výjimku, že souhlasím s tím, že se přiblížil na 6,5m. Okna jeho domu jsou samozřejmě na straně k našemu domu. Co se stane, když výjimku nepodepíši, protože s tím nesouhlasím? Děkuji za odpověď.
Odpovědět
Kdyz nesouhlasite, bude mit problem. Vyjimka neni vymahatelna.
Odpovědět
Aha a co s tím úřad bude dělat?
Odpovědět
@bill.44 To se zeptejte toho urednika, ktery to bude posuzovat.
Odpovědět
@bill.44 A vy jste dodržel vzdálenost 3,5m od hranice, aby to bylo spravedlivé?
Odpovědět
@martin_s Na zaklade ceho mel 3,5 m dodrzet?
Odpovědět
@puhelin Na základě toho, aby neznehodnotil sousedovi pozemek a stavbu. Pokud má být mezi domy 7 metrů, tak logicky, aby to bylo spravedlivé musí být první dům už 3,5m od hranice a ne že si nejdříve postaví někdo dům 1m (či 2m) od hranice a souseda tím výrazně omezí a bude ho nutit, aby stavěl 6m od hranice.
Odpovědět
@martin_s Takhle to ale zadnou oporu v zakone nema. Na zadnou logicnost se nehraje. Logickeho v zakonech moc neni :/ I kdyby byl bliz nez 3,5 m, postavil prvni a tim padem mel pravo volby. Kdyz budete mit stary dum s okny k sousedovi, on od vas musi postavit min 7 metru, i kdyby vy ste byl 2 metry, 1 metr, v nejhorsim na hranici vasich pozemku. Plati pravo prvniho. Pokud umistenim dodrzel tehdy platne predpisy, neni co s nim resit.
Odpovědět
@martin_s Ano dodržel, mám dům 3,5m od hranice pozemku.
Odpovědět
@puhelin - Úředník povídal jen, že když mu to podepíši, tak může vydat kolaudaci.
Odpovědět
@bill.44 Chapu, ze vas stve, ze si dela, co chce. Ale v cem vam ten pul metr vadi?
Odpovědět
@bill.44 3,5 metru zadna vyhlaska nepozaduje (leda byste to meli v uzemnim planu, coz temer nebyva). To kdyby vam to nekdo podstrkoval jako argument.
Odpovědět
narušit si sousedské vztahy kvůli 50 cm ?
Odpovědět
Článek se načítá
@verjanja Bohužel zde žádné sousedské vztahy nebyly, nejsou a nebudou. Jsou to lidi, kteří neberou na nikoho a nic ohled.
Odpovědět
Nechci zde řešit co může nebo nemůže být, jen mě zajímá, co se stane, když výjimku nepodepíši. Jestli s tím nemá někdo zkušenost. Děkuji
Odpovědět
@bill.44 Správně by měl stavební úřad posun stavby dodatečně povolit. Plus povolit výjimky z odstupu mezi rodinnými domy. Výjimka je podmiňující pro dodatečné povolení stavby. Praxe je bohužel taková, že některé úřady si to usnadní. Žádné řízení nevedou a odbydou to právě jen tím souhlasem souseda. Když soused souhlasí, tak co, že ... A to bude právě asi ten Váš případ, kdy to stavební úřad chce vyřešit jen Vaším souhlasem a žádné řízení nevést. V případě, že by došlo na řízení, tak podpis účastníka řízení o výjimce není povinnou součástí žádosti o povolení výjimky. To je jen něco navíc. Mělo by se vést řízení o povolení výjimky, kde budete účastníkem. Je možné, že se spojí řízení o výjimce s řízením o dodatečném povolení stavby a povedou se současně. Řízení se oznámí, bude lhůta k seznámení s podklady a k podání vyjádření (námitek), potom nějaké případné doplnění podkladů, pokus o smír, potom se vydá rozhodnutí a proti tomu se můžete odvolat. Na výjimku není právní nárok! Pokud se dostane rozhodnutí o povolení výjimky na kraj, tak většinou povolení zruší (aspoň u nás v Královéhradeckém kraji výjimky ruší). Praxe je taková, že v 99% žadatel neodůvodní dostatečně výjimečnost situace, že stavba nevyhovuje a rozhodnutí o povolení výjimky tak krajský úřad zruší.
Odpovědět
@duck09 A pak se to vlece dalsich min 10 let (znam takovy pripad v KHK kraji).
Odpovědět
@duck09 děkuji za informaci. Je pro mě dostačující.
Odpovědět
@bill.44 nic podepisovat nemusíte, pokud nechcete. Otázkou je, čeho chcete dosáhnout? Aby barák uboural? K tomu nejspíš nedojde, jen to bude stát dost energie na všech stranách a nakonec tu výjimku za 10 let dostane. Mezitím se budete potkávat (a nenávidět)...snazila bych se smířit s tím, že tam jeho barák bude a z celé situace něco vyrazit.. "ok, sousede, tu výjimku bych ti mohla podepsat, ale potřebovala abychom na sebe nekoukali.. Chtěla bych mezi námi postavit plot a osazet zelení, třeba jak je to tady v tom časopise, co vy na to?"
Odpovědět
@japona ano máte pravdu, toho bych chtěl alespoň dosáhnou, aby postavili pořádný plot. Chtěl jsem ho tam postavit já na vlastní náklady, ale bylo by to docela finančně náročné. Děkuji za reakci.
Odpovědět
Profilova fotka
@bill.44 A poprosil vás slušně a omluvil se vám a nebo ani jedno? Ten váš podpis má hodně velkou cenu, tak na to myslete. A nemít 10 let zkolaudovanou hotovou stavbu, to je velký problém. Ten plot je podle mě hodně levné řešení 🙂
Odpovědět
@vladimirsvorba neomluvil se, přišel dal mi papír s rozměry vzdáleností a řekl, že potřebuje náš souhlas pro udělení výjimky . Tak jsem si papíry převzal s tím, že se musíme s někým poradit.
Odpovědět
@bill.44 takoví jsou "nejlepší". Já můžu vše, podepiš 😕 Arogantní blbec. @japona má dobrý nápad, ale takoví "blbci" s něma není jednoduché pořízení. Nedivila bych se, kdyby začal vyhrožovat.
Odpovědět
@candat očekávám takovou reakci, když to nepodepíšu. Budou určitě vyhrožovat a kopat kolem sebe. Už jsem s nimi několik výstupů podstoupil, když mi například technikou znemožnili na celý den přístup k domu, aniž by mi to předem oznámili.
Odpovědět
Profilova fotka
@bill.44 Jestli mají hypotéku, vy jim nepodepíšete výjimku, tak se může stát, že včas nezkolaudují, což pro ne bude velký problém, protože budou platit různá penále a nebude to malá částka. Je tedy v jejich zájmu, abyste to vy neprotahovali. Je to sice jen půl metru, ale nedivím se vám, že se vám nelíbí, že si dům svévolně postavili blíž, na to jste jim souhlas nedával. Takže, jak někdo psal přede mnou, pokud vám to za to stojí a tak jako tak nemáte dobré vztahy, můžete si vyjednat podmínky, třeba stavbu plotu apod., ale nejdřív at postaví plot, potom obdrží vás souhlas, jinak vás zase mohou vypect.
Odpovědět
@puhelin ano, bohužel, takových případů, nejen v KHK kraji, je až až. Já jen popsala jaký je správný postup podle zákona. Samozřejmě za postup na tento konkrétní případ si zodpovídá příslušný stavební úřad.
Odpovědět
4m odstup musí být, v případě že jsou okna k sousedovi, je to blbý že to tak dopadlo, ale za mě, ja bych to neřešil, třeba se spletli a teď maj problém. Půl metr není nic hrozného, kdyby tam neměli okno můžou stavět 2m od hranice pozemku.
Odpovědět
@bill.44 přesně jak už bylo výše psáno. Ať prvně postaví plot, který uspokojí požadavek na vaše soukromý (počítejte, že vztahy už asi nebudou nikdy úplně ok, takže z pevného a trvanlivého materiálu (ideálně třeba ztracené bednění) a teprv následně bych podepsal vyjímku. Samozřejmě chyba se mohla stát a o těch 50cm to šoupli, ale za chyby se platí a ten plot je to nejmenší. Pokud se nedohodnete, tak bych to nechal na postupu místního SÚ s tím, že se následně odvoláte na kraj, který opravdu v drtivé většině vyjímku zamítne, jelikož její odůvodnění není tak jednoduché.. a jak bylo taky popsáno, bez "kolaudace" bude mít soused problém s hypotékou. Z logiky věci samozřejmě SÚ nebude ani nařizovat zbourání stavby, takže se to potáhne do nějakého smírčího vyřešení třeba těch 10 let (což by byl například ten plot + nějaké jiné kompenzace) - takže bych sousedovi klidně vysvětlil, že pokud se chce dohodnout, tak arogantně a s alespoň částečnou nápravou způsobených "škod" ve formě výstavby plotu to teda rozhodně nepůjde..
Odpovědět
@doog nám úředník přes nesouhlas souseda výjimku z odstupove vzdalenosti dal. Oduvodnili jsme, proč o ní žádáme. Soused se proti rozhodnutí úřadu odvolal, ale kraj výjimku potvrdil. Nikdy by mě nenapadlo si bez výjimky založit stavbu jinde, než ji mám povolenou a pěkně by mě štvalo, kdyby si soused dělal, co se mu zamane a stavbu šoupl o půl metru jinak. Taháte za delší konec provazu, využijte toho a podmiňte souhlas stavbou vysokého, pevného plotu.
Odpovědět
@petraxname děkuji za reakci.
Odpovědět
@doog Děkuji
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?