Stavba z Ytongu bez zateplení

29. srp 2021360

Ahoj 🙂 chtěli bychom s přítelem poradit ohledně vyberu zdiva 🙂 chtěli bychom stavět z ytongu a nezateplovat 🙂 poradíte jaky druh ytongu by byl nejlepší? 🙂

 • Zdravím,
  pokud chcete stavět vyloženě s ytongu a nezateplovat, tak řešením je stavět z ytong theta (tl. 499). Otázkou ale je, jestli je pro vás opravdu výhodné stavět tak tlusté obvodovky (neberu v potaz, že jsou samozřejmě dražší) a místo toho postavit raději tenší zdi a zateplit.
  Velkou výhodou stavby z ytongu je to, že se z něj staví jednoduše, ale zase je o něco dražší a hlavně není vhodný to rušných lokalit - více přenáší zvuk než třeba pálená cihla (porotherm, kmbeta atd..)
  Ale to je zase otázka i na to, komu co více vyhovuje a sedí, takže rozmlouvat Vám to nebudu - vždyť my vlastně z thety stavíme taky + ještě masivní střecha komfort.

  Je třeba si to ale všechno důkladně zvážit.

 • @doog  Budeme stavět v malinke vesničce kde je do 20 baráků 🙂 takže s hlukem si myslím mit problémy nebudeme 🙂 bydlíme na Šumavě kdy teploty v létě jsou okolo 26 a v zimě -10. Co myslíte te je tedy pro nas nejvýhodnější? Ytong, cihla / zateplit, nezateplit? A cenově vyjde nejlevněji co? 🙂 děkuji za odpověď 🙂

 • Doporučují ytong +zateplit. Ytong 30cm, eps min. 14cm. .... Takhle to vychází i nejlevnější. Taky jsme takto stavěli. Záleží ovšem jaký slevy uhadate na materiály.

 • Sponzor fóra
 • Určitě tenčí zeď a zateplit.

  Taky jsem chtěla ytong,m oc se mi ten materiál líbil, takové lego pro dospělé. A taky jsme ten materiál hrozně řešili...
  Ale nakonec, ve výsledku zjistíte, že to, co je pod tou omítkou, je vlastně úplně fuk. (u yzongu může být problém s vlhkostí, musí se prostě víc topit a větrat) A i ty broušený cihly jsou lego pro dospělé...

  U nás nakonec rozhodlo: Ytong 400tisíc, Heluz 250tisíc, Keratherm 150tisíc. Takže vítěz byl jasnej.

 • @lucka147  
  My jsme řešili podobný problém. Taky vesnička, k tomu ještě postraní ulice, takže nás hluk nějak obtěžovat nebude. O to spíše, že jsme se rozhodli pro samostatně stojící dům (není nalepený ani z jedné strany na sousedy) takže nebudeme rušit ani my je ani oni nás.
  Co se týče vlhkosti u ytongu, tak toho bych se nebál. Je to spíše taková pověra a co jsme prošel stavby z ytongu v praxi, tak s tím problém není. Je sice nutno první rok více větrat, ale stejně tak drží vlhkost i ostatní materiály. Dokonce jsou tu i témata, kde dělali lidé různé testy a ytong vyšel z toho ještě lépe.
  Jak jsem psal, pokud nechcete zateplovat, tak vás to materiálově vyjde samozřejmě dráž. Nicméně nadruhou stranu zateplování by jste měli svěřit do rukou odborníka, protože není nic horšího než špatně zateplený dům (plísně, vlhkost, mosty..) a thetou se defakto těmto problémům vyhnete se stejnými vlastnostmi jako zateplenou 30 a podobně.
  Ytong je pro stavbu svépomocí nejjednoduší, nicméně samozřejmě i konkurence nabízí podobné zdivo, které není potřeba pak již zateplovat.

  My jsme se pro ytong například rozhodli i proto, že nabízí i řešení pro schodiště, stropy a jak jsem psal i střechu, tudíž pokud vezneme všechny tyto části, tak nám nabízejí 30 až 40% slevu a defakto se tím dostaneme na cenu konkurence.

  Pokud si nejste jistí z čeho stavět, není vůbec od věci obět pár veletrhů, vyslechnout si postřehy odborníků a posléze ještě obět pár novostaveb (známých, kolegů z práce a podob.) a pozjišťovat, jak jsou spokojeni s výběrem oni a s čím naopak spokojeni nejsou.. (zde jsme právě narazili i na problém, že zateplené novostavby mají problém s plísněmi atd).
  Co se ceny týče, tak zase vyhrává systém tenké zdi a zateplení (toho jsem zase odpůrcem, přijde mi nelogické "dusit" novostavbu a zateplením způsobit to, že zdivo bude prosychat směrem dovnitř a ne směrem ven - kde to nepustí zateplení).

  Musíte si vybrat podle toho, co Vám více vyhovuje a s čím se více stotožníte. Ono ve finále žádný výběr není špatný, protože jednomu sedí více to a druhému to a samozřejmě si každý bude obhajovat svoji volbu. Takže se názory nenechte ovlivňovat, spíše si z nich berte jen co se vám hodí a na základě toho si porovnávejte i s přihlédnutím například k ceně a k tomu, v jaké lokalitě bude dům stát atd..

 • No tak ono se dá zateplit i propustným materiálem. Polystyren není jediné řešení.

 • Děkuji moc za vaše připomínky 🙂 určitě popřemýšlíme 🙂 jeste jedna otázka: pro lajka, který chce stavbu svepomoci je jaky materiál nejjednodušší? 🙂

 • řešili jsme stejně a nechtěli zavřít polyšem. Mám eod ytong thetu a na tom házenou omítku. Po dobu dvou let bydlení a naprostá spokojenost. Doporučuji si pozvat jejich odborníka, probere s Vámi vše potřebné pro a proti...

 • @martinape  / co to je za cenu Ytong-tvárnice jaká ? a množství?? to by mě opravdu velmi zajímalo..děkuji
  máme dům 180m2 z thety + překlady + příčkovky a komplet cena 180 tis vč. DPH

 • My na jare budeme stavet z ytongu. Puvodne jsme chteli zateplovar,ale po konzultaci s x odborniky se zkusenostmi s ytongem jsme se rozhodli nezateplit,ale pouzit sirsi tvarnici, konkretne lambda 450😉 a pokud zateplit, tak urcite ne polystyrenem, jak se to u.nas casto dela, v xelle mi rekli, ze ytong tak prestane nabizet vyhody ytongu, muze zacit plesnivet atd.. konzultovali jsme to se 7 staviteli + ve xelle, jedina firma byla pro zatepleni ytongu, samozrejme ta,ktera mela stavet.na klic a mela z toho nejvyssi provizi😉

 • My v utery mame schuzku s panem z Ytongu,delaji nam vykaz vymer a cenovou nabidku od Ytongu, takze pak.muzu dat vedet,kdyz budes chtit😉

 • @hanqad  No tak rozhodně tu nemám zapotřebí cokoliv si vymýšlet. Notabene když jde o věc, kterou každý zjistí tím, že rozešle poptávky na různý materiál.

  My tu poptávku měli na obyč ytong 30 cm. Žádný theta, nebo tak něco. Sleva něco 38%, něco 26%. Stavebniny přihodili ještě 2%. Dokonce ta nabídka byla 567.000,-. Ale byl v tom multipotr a malta na multipor. to bylo 160.000,- a schodiště 10.000,-

  Dům 260m2, což je ale informace naprosto k prdu, když nevíš jak je řešenej.

  Každopádně tu nekopu za žádný materiál. Já ten Ytong taky strašně chtěla, lae rozhodla ta cena. A u našeho výběru se mi povedlo získat slevu 52%.

 • @martinape  nikdo netvrdí že si vymýšlíš!! čistě ze zájmu se ptám co to bylo za zakázku při takové šílené ceně
  Nákup je možný jen přes stavebniny, a ty z ceníkové ceny jdou mnohem níže...tak to jste měli velmi špatně zoobchodované..pak to chápu

 • @bibim  správný postup..🙂))), také jsme už následně řešili přímo s odborníkem z Xelly, který následně komunikoval už s vybranými stavebniny..naprostá spokojenost

 • @lucka147  
  @doog  

  Dobrý den,

  Výhodou jednovrstvého zdiva, je především to, že vše máte v jednom kroku (není potřeba dodatečně zateplovat), zdivo je konstatně-paropropustné (nekondenzuje např. vlhkost pod EPS), fasáda je mechanicky a požárně odolná, životnost je mnohonásobně větší než u klasických zateplovacích systémů.
  Co se týče zvukově izolačních vlastností obvodových tvárnic tak plně postačují. Důležité je říci, že např. zateplovací materiál polystyren (EPS) zhoršuje zvukově izolační vlastnosti obvodové stěny.

  S pozdravem technická podpora Ytong

 • Sponzor fóra
 • @ytongcz
  Dobry den, mockrát děkuji za vaši radu. Mohu se zeptat, jaké byste doporučil vnitrni zdivo?

 • @lucka147  

  Dobrý den,

  Záleží na konkrétním případu a Vašich požadavcích na tyto zdi, ale standardně se používá tvárnice P4-500 šíř. 300mm či 250mm.

  S pozdravem technická podpora Ytong

 • Zdravím, taky řešíme dilema z čeho obvodové zdi. Plánujeme dvoupatrový domeček. Který bude z jedné strany zasazen do země a navíc bude v patře velká garáž, do které se vejdou 2 auta. Projektant nám doporučuje ytong, ale po tom co jsme si tady přečetli některé příspěvky, trochu váháme. Myslíte, že nebude v našem případě problém vlhkost a ještě aby vibrace způsobené auty nezpůsobili praskání zdí.

 • nezateplujte EPS. Stavební detaily se lépe a elegantněji řeší při použití např. P2-300 tl. 300mm + zateplovací systém např. z minerální vaty, ale pro rychlejší výstavbu lze použít i např. lambdu tl. 450. Záleží na půdorysu domu, velikosti oken atd.

 • stavíme z Ytong Theta 499, zateplovat již nebudeme

 • @vladenkaz  a můžu se zeptat jestli stavíte přízemní nebo patrový? Jaké plánujete vytápění?

 • stavíme patrový, vytápění automatem na pevná paliva

 • Díky za info, taky chceme stavět patrový. Vytápění teplovodní podlahové elektrokotel. Můžu se zeptal na kolik vás vyšel materiál? Máte od nich ještě něco jiného než obvodové zdi?

 • Dobrý den,
  z odborného hlediska mohu doporučit (pokud jste již plně rozhodnuti pro Ytong) použít tloušťku tvárnice 250mm se zateplením alespoň 20cm, tak aby nebyl problém s kondenzační zónou a zároveň jste se dostali na hodnoty součinitele prostupu tepla pro nízkoenergetické stavby. Obecně použití tenčího materiálu jako nosného prvku a zateplení vychází dle propočtů lépe než jednovrstvé zdivo v řádech stokorun na m2, což při ploše 200 m2 obvodové stěny dělá docela velký balík pro svépomocné stavitele. Příkladem, který mluví za vše, srovnání vybraných zdících prvků v různých variantách jsem podrobil ekonimickému porovnání. Výsledky byly v mnoha případech šokující.
  Obecný problém s difuzně otevřenou konstrukcí bych se nebal (neboli plísně apod.). V 90% případů jsou plísně tvořeny špatným větráním potažmo velkou vlhkostí a chladnými místy, které jsou díky zateplení odbourány, což se u jednovrsstvého zdiva neděje.

  Radek Partika

 • Zdravim,poradi mi nekdo,jak udelat co nejlepe vyrez ve zdivu v pricce ve sprchovem koute na odkladani samponu,sprchacu atd.? Jaka by byla nejlepsi volba? 🙂

 • Mi spočítali na poschoďovou kostku o půdorysu 90 m2, stropy mám 3m:
  Ytong Lambda YQ / 499 mm se slevou 33%(překlady, stropy, malty, U věncovky a omítky) 432 956,00 Kč
  YTONG 300 (ostatní to samé) 280 898,00 Kč + EPS 150 mm se silikonovou omítkou 316100 Kč = 596 898 Kč
  Oba systémy splňuji podmímky NZÚ. (dotace).
  Tepelné čerpadlo se v takovém domě nikdy nesplatí, budu tam mít elektrické odpoŕové folie 0,4 mm, přímo pod podlahovou krytinou. Ověřené. Vyjdou na cca 15 000 Kč - pokud si je koupíte na čínském ešhopu.
  Jen termostat neumím nastavit - píše čínsky 😉. Samozřejmě termostat může být jakýkoliv podlahový s čidlem v podlaze.

 • Dej 300 zeď, aspon si nebudeš tolik vnitřního prostoru, ono ti to udělá nákych 10m2, a zatepli 200,neni o tolik drazsi

 • @jarda87  často tu vidím, že je vyříznutá durch díra v příčce a zadní část zakrytovaná sdk deskou. pokud je to ale v široké zdi, tak je potřeba to vysekat a vydlabat. záleží jakou máte zeď a jakou chcete hloubku niky.

 • lancar@doog
  1

 • Původně jsem také chtěl Ytong 300mm + zateplení,ale projektant mě od toho odradil,že Ytong je dost nasákavej,tudíž nezateplovat.Vzniká pak mezi zdivem a polystyrenem kondenzace a plísně,co je na tom pravdy?Hodně také Ytong nasákne z omítek.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat