Jaké ste zvolili ovládání venkovních žaluzií?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jste zvolili ovládání venkovních žaluzií. Budeme je mít na všech oknech, na elektrický pohon, a jde mi o to, jak vymyslet jejich ovládání (dálkový ovladač, vypínač na stěně, mobil apod.). Co je praktické, co se Vám osvědčilo a co naopak ne? Moje představa je taková, aby to bylo hlavně praktické a nestálo to zbytečně balík navíc :-D. Líbilo by se mi asi nejvíc mít třeba na stěně u každého okna vypínač a jeden u vchodu na všechny okna. Máte to tak někdo? Děkuji za každou zkušenost ;-).
Odpovědět
1
2
Vzhledem k ceně zvažuji jen vypínač v každé místnosti přímo na žaluzii. Ale ráda si taky přečtu poznatky jiných.
Odpovědět
@jenye mam tahomu + ovladac Nina (temer nepouzivam) + tlacitko smoove v kazde mistnosti a u vchodu. Zvazte tu tahomu, jde diky ni vseovladat pres mobil nebo PC, coz casto využíváme ... kdyz ted nemate penize, tak aspon si poridte ty chytre motory od somfy a az casem tahomu dokupte... Kdyz si poridite ty obyc motory, nejde to... Rozdil ceny v motorech je udajne v radu stokorun
Odpovědět
@paveler Děkuji. tahomu mi zrovna náš dodavatel ukazoval. A to máte přes tahomu jen ty žaluzie nebo je to něco jako chytrá domácnost (např. Loxone)? Pokud by tam byl malý cenový rozdíl, tak bych do toho šla ;-) Mně právě říkali, že se teď dost dělá ovládání přes dálkový ovladač, ale přijde velice nepraktické, aby třeba děti z pokoje chodily do obýváku si pro ovladač, když si budou chtít zatáhnout žaluzie. A i kdyby byl v každém pokoji jeden, tak se bojím, že je budeme věčně hledat. Praktičtější mi přišlo, že by to bylo napevno na stěně a jeden centrální u vchodu. A to tlačítko smoove je co? Klasický vypínač napevno na stěně?
Odpovědět
@paveler Rozdíl je mnohem větší. Např. v systému od Somfy, klasický motor stojí 3 tis, ten z IO nebo RTS stojí 5,5 tis., + dálkový ovladač který stojí min. 1200 každý. V případě jako u mě,kdy mám 10 žaluziíí je tak rozdíl více než 30tis a to už je hodně. Spínač na zed se dá koupit za 400. Zrovna to tedka řeším, chtěl jsem vypínač mít stejný jako ostatní vypínače od Schneideru, ale bohužel ten jejich neumí aretaci. Takže je nutné tlačítko držet, aby žaluzie dojely do koncové polohy.
Odpovědět
@petr13 Taky jsem zvědavá na cenovou nabídku. My budeme mít na 9 oknech 11 žaluzií (na HS portálu budou 3ks). Mně by právě vůbec nevadilo mít u okna na zdi vypínač (aspoň vím, že tam je a neztratí se :-) ). Myslím si, že ani nepotřebujeme ovládat žaluzie z konce republiky. Jen bych tam asi chtěla čidla na vítr. No nechám to všechno nacenit a uvidím rozdíly. Mně bylo technikem řečeno, že pokud to budu chtít do stěny napevno, tak je potřeba s tím počítat už při výstavbě a nechat, že ty krabice jsou hlubší než klasika vypínače.
Odpovědět
@petr13 ja uz ty zaluzky mam 3 roky, tak je mozne, ze sem to popletl, mel jsem za to, ze rozdil mezi motory byl 500 kc... Znamy mel ten hloupy system a musel u okna stat a drzet tlacitko nez mu to sjelo dolu a takhle jsem to nechtel. Zmacknu tlacitko, ktere mam u kazdeho vhodu do mistnosti a je to. Pri zmacknuti prostredniho tlacitka MY se zaluzky stahnou dolu a daji do uhlu 45 stupnu. ... Mam nazor, ze ext. zaluzie byla jedna z nejlepsich investici do baraku, takze bych si priplatil, za to pohodli to stoji. Kdyz to neudělá ted, tak uz nikdy.
Odpovědět
Profilova fotka
Ten rozdíl v ceně motorů Somfy je větší. Nechávali jsme si to u nás nacenit a rozdíl na těch osmi žaluziích byl 35 tisíc.
Odpovědět
@jenye kuknete na google a dejte vyhledat somfy smoove. Je to velke jak klasicky vypinac na svetlo a da se to privrtat ke zdi nebo na nabytek. Baterka tam vydrzi dlouho
Odpovědět
@jenye Mě to právě taky nevadí to mít jen v krabici na zdi. Sháním ale řešení abych to tlačítko nemusel držet. Umí to např. ten Somfy Inis Uno - viz https://www.zaluzie24.eu/spinac-inis-... Akorát se mi nezdá zrovna designově povedený :-D
Odpovědět
@petr13 Tak přesně toto tlačítko máme teď v bytě. Buď se to drží a musí se čekat než to sjede/vyjede nebo se víc zatlačí a sjede/vyjede to samo a pak se to akorát tím prostředním vypne (na což dost často zapomínáme). Ale máme to už takto 9 let vy betě na jižním okně a vše ok :-) Ale taky bych si dovedla představit hezčí vzhled. Ještě se to prej dělá tak, že dálkové ovládání je připevněno na zdi (třeba v každém pokoji jedno). No uvidíme, jsem zvědavá na kalkulaci. My teprve začínáme se stavbou, takže času relativně dost, ale už bych chtěla aspoň zhruba vědět, na jakou pálku se připravit :-D
Odpovědět
@paveler Tak toto vypadá už celkem hezky. Ale jestli se u toho musí stát, tak to teda praktické moc nebude :-|
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Takže Somfy motor to musí podporovat (bezdrátové ovládaní) + samotné Somfy bezdrátové tlačítko (1600 Kč https://www.conrad.cz/p/somfy-1811717...).
Odpovědět
Článek se načítá
@jenye U Somfy Smoove (např. https://www.somfy.cz/products/1811003...) nemusíte stát, stačí na cca 2 vteřiny zmáčknout směr a žaluzie dojede až do konečné polohy. Uprostřed je tlačítko My, které když podržíte na cca 5 vteřin, tak si uložíte aktuální polohu a opětovným zmáčknutím jí aktivujete. Ovládání je velice jednoduché. Úplně jiný rozměr tomu dodá Tahoma, tou si můžete nastavit plně automatické akce. Např. v 18:00 spustit všechny žaluzie směrem od cesty do plně otevřené pozice. V 19:00 je přivřít na půlku a ve 20:00 je zavřít úplně. To celé ovládáte z mobilu/počítače odkudkoliv. @sasynkamil Motory jsou https://www.somfy.cz/products/1210676... a vyžadují pouze napájení v kastlíku. Všechno ostatní pak probíhá bezdrátově. Tlačítka není třeba kupovat za 1600, dají se koupit o dost levněji: https://www.ovladanirolet.cz/p/314/sm...
Odpovědět
Volili jsme asi tu nejméně náročnou a jednoduchou variantu ovládání, v patře v pokojích je na kliku přidělanou na okně vedle rámu nikoliv na zdi a nijak neruší, dole jsou motory na dvoutlačítkový vypinač stejný s ostatními vypínači a zásuvkami v mísnosti. Není to žádný výkřik techniky, ale žaluzky jsou stejně spuštěné /nemám záclony ani závěsy/ a jen naklopíme dle momentální potřeby, nic co by bylo nějak zatěžující.
Odpovědět
Segra má na dálkové ovládá ní co jsem si všimla.
Odpovědět
@netmaster Tak my uz par mesicu bydlime a mame i zaluzie a zvolilijsme do kazdeho pokoje ovladani, asi to bude ten ovladac, ktery zminujete. Da se pridelat na stenu, ale zatim jsme to ani neudelali, mame je volne na nabytku. V obyvakokuchyni mame 5 kanalovy ovladac a k tomu Tahomu, a to je pecka. Jak pisete. Treba rano nechci stavat do uplne tmy, tak mam nastaveno, ze se urcite zaluzie v 7 rano otevrou nebo tam mame nastavene ruzne povely, okruhy a staci jen zmacknout na mobilu. Takze toto velmi doporucuji 😉
Odpovědět
Také jsem uvažoval o Somfy. Nicméně jsem se nechtěl na Somfy stát závislým a preferoval jsem kabelové řešení. Nyní připravuji ovládání tak, ze budu mít obyčejné motory, klasické spínače od abb a hluboké krabičky. Až nadejde čas, do krabiček vložím nějaký žaluziový modul - např. Fibaro, Shelly, Alnic... cena cca od 600 do 1600 a udělám z hloupé instalace instalaci chytrou. Fibaro má vlastní centrální jednotku, ale mělo by jít napojit i na Tahomu od Somfy. Máte někdo Fibaro? Zkusenosti?
Odpovědět
@daidalos44 podobnou cestou jsem šel. Ale po 2 letech bydlení zjišťuji, že chytré řešení, které jsme chtěli původně a změnili ho na hloupé (prozatím), nám nijak nechybí. Chcem si žaluzie nastavit, kdy chceme my, a nikoli nějaký systém. Aby nás to třeba ráno v sedm budilo, tak to opravdu ne. Někdy je dobré slunko tlumit, jindy naopak pouštět dovnitř. Záleží na situaci a roční době. Stejně tak jsem nepochopil výhodu toho, že když odejdu z domu, tak automaticky se mi všechny žaluzie stáhnou. Naopak, třeba chci nechat dům, jakoby by někdo byl doma. Žaluzie máme ve 4 místnostech a v každé se jinak žije a je jinak orientovaná. Zcela nejde to nějak automatizovat dohromady. Musela by to být nějaká umělá inteligence. Já tedy vůbec nelituji, že jsme do chytrého ovládání nešli a nechali dráty. Jediné co bych občas ocenil je možnost na dálku ve 2 místnostech žaluzky vytáhnout. Aby tam mohlo slunko, když nejsme doma. Ale finančně se takový solární zisk nemůže absolutně vrátit.
Odpovědět
@honzik75 je ta nejjednodušší obyčejná řešení taky jednoduše fungují.
Odpovědět
@honzik75 Chytré řešení neznamená to, co píšeš. Chytré řešení si uděláš tak, jak chceš. Já mám chytrý dům, dělal jsem si to sám a taky mám dráty. Jen je výhoda v tom, že to ovládám vypínačem, kterým zapínám i světlo (má 5 funkcí), to znamená, že je stěna u okna čistá (ovládání z mobilu, tabletu, PC, je samozřejmostí). Motory jsou hloupé = levné. Za řešení třeba od Somfy už mám Miniserver od Loxone + potřebný Extension. Jinak, žaluzie si mohu ovládat jak chci, nastavit jak chci. Když je vichr, vytáhnou se. Mohou reagovat na směr větru. To znamená, pokud fouká od severu, nemusím vytahovat žaluzie na jižních oknech, apod. V Loxone si můžeš nastavit různé režimy, třeba, chceš v létě sjet dolů a žaluzie vyklopit, jde to jedním stiskem tlačítka a nemusíš se starat. To ovládání podle sluníčka je už taková zbytečnost si myslím, ale taky to jde. + co je fajn, když třeba jdeš pryč, všechny žaluzie jedním stiskem vytáhneš, nebo si je vytáhneš na mobilu třeba když sedíš venku v autě. Dobré také je, že ve všech vypínačích je 24V.
Odpovědět
Existují univerzální moduly, které se daji do krabičky pod obyčejná tlačítka vedle oken + možný modul k centralninu ovladani a k vetrnemu cidlu. Jsou tam funkce pro sjeti na koncak a pro naklápění - využívají se vicekliky. Stalo to myslím do 1500 Kč / modul. Ja si naprogramoval mikrokontroler s vylepsenymi funkcemi tlačítek s možností ovládání pres další systém a přes telefon. Cena do 100 Kč za zaluzii, ale vice práce. Jenom obyc tlačítka a dálkové ovladače jsou dle me nevhodné.
Odpovědět
@martin_s Máte na mysli něco takového? regulátor Kaiser Nienhaus 331070 (900 Kč/modul). Příklad využití: čas 0:55 https://www.youtube.com/watch?v=RCs4A....
Odpovědět
@davex já to nikomu neberu. Ale jak píše daruna... Také mám častečně chytrý dům, ale žaluzie do toho zahrnuté nemám. Protože prostě nemáme tu potřebu. Bydlíme 2 roky, vichr (a pořádný) byl několikrát a ani jednou nebyla potřeba se zabývat tím, zda vytáhnout žaluzky. Také jde určitě o samotné lamely. Ty naše třeba trochu mlátí, ale to je vše. Stejně tak opravdu nechápu potřebu nějak něco řídit na dálku, když odcházím, nebo se vracím domu. Totální zbytečnost. Když odcházíme z domu, tak stejně obejdu místnosti, zda někde něco nesvítí, nebo nezůstalo píchlé v zásuvce. Zároveň s tím mohu nastavit žaluzky. Otázka vteřin. Moc by se mi líbilo mít žaluzky chytré a dálkově ovládáné z mobilu nebo PC, ale musím si zároveň říct, že po 2 letech bydlení je to naprosto, ale naprosto zbytečné. Pro nás.
Odpovědět
@sasynkamil Ano, něco takového jsem myslel. Myslím, že to vyráběli i v Čechách. Mělo to při nějaké kombinaci stisku automatické naklopení žaluzie do oblíbených poloh a samozřejmě to bez držení sjelo až dolů. Pro rolety by se dal použít i žaluziový spínač od Schneidru (možná má i ABB) místo tlačítka, dojede to na koncovou polohu bez držení. U žaluzií je to ale pro komfort složitější. Jinak centrální ovládání se dá řešit jednoduše i přes relátka, aby se to nevyzkratovalo.
Odpovědět
@martin_s jen má poslední poznámka k tématu. Máme i obyč spínače ABB Swing pro žaluzky. Lze z nich jednoduše vyndat pružinky, takže pak u toho není třeba stát a držet stisknuté. Obě tlačítka jsou mechanicky vzájemně blokované. Koncové spínače jsou v žaluziích. Takže není třeba se o nic starat. Pro natočení žaluzií stačí krátce přepnout. Jinak Somfy dělá i 5p spínače s aretací. Lehkým stiskem se natočí žaluzky, větším zaskočí aretace a žaluzky si jedou. Jednoduché věci fungují jednoduše a spolehlivě. Mým principem je chytrá domácnost ze spolehlivých a co nejjednodušších kompoment. Z minulosti nemám dobré zkušenosti ze složitých systémů. Množstvím čidel, ovládaných prvků a složitostí řízení enormě přibývá pravděpodobnost chybovosti. Čidla odcházejí sama, bezdrátové technologie občas zahaprují. Udeří poblíž blesk a něco odchází. Případně po krátkém výpadku elektřiny to naběhne nekorektně. Vše z toho jsem zprostředkovaně zažil a řešil a proto pro vlastní řešení mám svůj přístup. I proto, že to musí být schopní pojmout i ostatní členové domácnosti, než jen já "vrchní hračička".
Odpovědět
Komfortnější ovládání se dá udělat i tak, že kdyby selhalo, tak bude stále funkční klasická tlačítka pro žaluzie. Dálkové ovládání je taková třešnička na dortu. Např. můžete zatáhnout žaluzie, když děti zapomněli a nevrátíte se tak večer do pekla, nebo se nemusí ráno obcházet žaluzie, když bývá ráno fofr. Koncák na žaluzií je zrovna součástka, která se může častěji porouchat, takže bych nerad nechával žaluzii delší dobu pod napětím. Je to ale individuální jak do obyvatel, tak do množství a důležitosti žaluzií z hlediska tepelné pohody.
Odpovědět
@honzik75 Naprosto, ale naprosto souhlasím. Každý je spokojený s tím, co má doma. Samozřejmě ti to dostačuje, když sis nečichl ke komfortnějšímu řešení. Já bych taky neměnil, když jsem si na ten komfort zvykl. Nevím, jak velké máš okna, ale já prostě při vichru na portálu žaluzie vytahuji (šířka jednoho pole 3000 mm). Asi by to přežily, ale, proč je zbytečně trápit a opotřebovávat, když je můžu nechat vytažené. Jak říkám, mám chytrý dům a tlačítko na žaluzie normálně mám. A není nic jednoduššího, než při odchodu z domu jedním stiskem vytáhnout žaluzie, vypnout světla a vypnout šťávu do zásuvek. Samozřejmě kromě ledničky, TČ, třeba pračky, sušičky apod. A podle mě je to zrovna jednoduché řešení, když se vyhneš sekání a tahání kabelu k ovladačům žaluzií, vytahování nějakých pružinek z vypínače apod. a světe div se, když nejde internet, všechno normálně funguje.
Odpovědět
@honzik75 Naprosto, ale naprosto souhlasím. Každý je spokojený s tím, co má doma. Samozřejmě ti to dostačuje, když sis nečichl ke komfortnějšímu řešení. Já bych taky neměnil, když jsem si na ten komfort zvykl. Nevím, jak velké máš okna, ale já prostě při vichru na portálu žaluzie vytahuji (šířka jednoho pole 3000 mm). Asi by to přežily, ale, proč je zbytečně trápit a opotřebovávat, když je můžu nechat vytažené. Jak říkám, mám chytrý dům a tlačítko na žaluzie normálně mám. A není nic jednoduššího, než při odchodu z domu jedním stiskem vytáhnout žaluzie, vypnout světla a vypnout šťávu do zásuvek. Samozřejmě kromě ledničky, TČ, třeba pračky, sušičky apod. A podle mě je to zrovna jednoduché řešení, když se vyhneš sekání a tahání kabelu k ovladačům žaluzií, vytahování nějakých pružinek z vypínače apod. a světe div se, když nejde internet, všechno normálně funguje.
Odpovědět
@davex ale tak to opravdu není. Komfortu máme opravdu dost. Ale jdu cestou co nejjednoduššího řešení. Nechci předražený mercedes, kde budeme odkázáni na jednu firmu ani nechci guláš z různých udělátek "z Alíka". Je to všechno super ty možnosti a komfort, ale podle mého názoru si málo lidí klade otázku, co bude, když tu (na čas) nebudu? Čím jsem starší, tím beru víc ohledů na své bližní. Největší okno (žaluzky) máme 3,5x2,5, pak o 2 kusy 3,3x1,5 a nějaké menší. Lamely Z. Opravdu jsem neměl zatím nutnost s tím šachovat kvůli větru. Při odchodu z domu si chci žaluzky stáhnout, nebo vytáhnout, natočit podle momentální situace. Ne podle nastavení chytrého systému. No asi jsem (jsme) dost Atypičtí.
Odpovědět
@honzik75 No mi přijde, že se bavím s někým, kdo je absolutně proti chytré domácnosti. Stejně tak, kdybych se bavil s odpůrcem očkování. Já nějaké co kdyby neřeším. Stejně pravděpodobné, že ti odejde miniserver od Loxone je to, že ti odejte proudový chránič nebo jistič, a ten si manželka taky nevymění. Tak jako tak by se volal elektrikář. Odkázání na jednu firmu taky nechápu. Kdyby Loxone skončil, což nepředpokládám, můžu si systém změnit na co chci. Klidně i na něco průmyslového. Jinak to máš úplně stejné jako to, že někomu stačí auto v základní výbavě, někdo si připlatí za komfort navíc. Chytrý dům je o komfortu.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?